KOSGEB Kredisi

Kafe ve Restoranlara kredi destekleri

20.06.2020
Kafe ve Restoranlara kredi destekleri

Kafe ve Restoranlara kredi destekleri 22 Haziran 2020

Kültür ve Turizm Bakanlığı Ziraat Bankası ile yapmış olduğu görüşmelerin olumlu sonuçlandığı belirterek 20 milyon TL.ye kadar  6 aya varan ertelemeli 3 yıl vadeli yüzde 7,5 oranında destekleme kredilerini pazartesi günü hayata geçirileceğini söyledi.

Türkiye’nin “Güvenli Turizm” uygulamalarını yerinde deneyimlemek için Büyükelçiler ve uluslararası basın ile Antalya’da bir araya geldikleri toplantıda yaptığı açıklamada bu müjdeli haberi verdi. 

Ziraat Bankası tarafından yapılan açıklamada; yeni normalleşme sürecinde ekonomimize destek vermeye devam ettiklerini , yeni destek paketi üzerinde anlaşmaya varıldığını belirterek  Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı faaliyet gösteren restaurant ve cafeteryaların paketten pazartesi gününden itibaren, ana faaliyet konusu ile direk ilişkilendirilebilecek harcamaları karşılanması için cirolarına bağlı olacak şekilde krediyi kullanabileceklerini belirttiler.

3 milyona kadar cironuz varsa 1 milyon, 125 milyon TL ve üzeri cironuz varsa 20 milyon TL.

Ziraat Bankası Hazine Destek Kefalet Sistemi çerçevesinde KGF teminatlı Destek Kredisi Detayları :

Bakanlık işletme belgesi sahibi ve Ziraat Bankası’na üye iş yerleri olunması,

Faiz Oranı – Senelik %7,5,

Azami Vade – 36 Ay,

6 ay geri ödemesiz olacak,

Bakanımız Sn.Mehmet Nuri ERSOY konuşmasında ;

“Pozitif vakalar için otellerde izole daireleri, blokları olacak, apartman daireleri şeklinde. Eğer tedavi aşamaları rezervasyon süresinden daha uzun sürerse bu durumda otellerimiz ücretsiz olarak konuklarımıza hizmet sunacak. (Havalimanlardaki test merkezleri) Öncelikle Antalya ve İstanbul’da çalışmaya başlayacaklar. Ardından Dalaman, Bodrum ve diğer uluslararası havalimanlarında da faaliyete geçecek. Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarında da test merkezlerimiz mevcut. Antalya 2 milyon 400 bin nüfuslu bir şehir ve toplam koronavirüs vakası 472. Aydın’da 238, Muğla’da ise 298. Yani koronavirüs, turistik şehirlerde kontrol altında. Son dönemlerde de vaka sayısı çok az. Turizmi Türkiye’de yeniden başlatabileceğimizi rahatlıkla söyleyebilirim” İşletme belgeli restoran ve kafeler için Ziraat Bankası’yla yapılan iş birliği kapsamında 1 milyon liradan 20 milyon liraya kadar, 36 ay vadeli, yüzde 7,5 faizli, 6 aya kadar ödemesiz çok cazip bir kredi imkanını pazartesiden itibaren hayata geçireceğiz. Türkiye’nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelesindeki normalleşme sürecinde sunduğu güvenli turizm hizmetlerinin anlatıldığı “Yeniden Keşfet” tanıtım etkinliği kapsamında, Antalya’nın Kundu Turizm Bölgesi’ndeki bir otelde Türkiye’de görev yapan 50 büyükelçi ve çok sayıda yabancı gazeteciyle buluştu.

Türkiye’de ilk vakanın görülmesinin ardından 2 ay içinde salgına karşı çok önemli başarı elde ettiklerini ve 1 Haziran’dan itibaren normalleşme sürecine girildiğini belirten Bakan Ersoy, turizm sektörü olarak sertifikasyon programı başlattıklarını, bu program kapsamında havalimanları, uçaklar, ulaşım araçları ve konaklama tesisleri ile restoranları belgelendirdiklerine dikkati çeken Bakanımız, özellikle konaklama tesislerine yönelik 130’dan fazla kriterlerinin olduğunu bildirdi.

Bu programda Avrupa Birliği’nden şirketlerle çalıştıklarını anlatan Bakan Ersoy, “Bu program, gönüllü bir sistem. Bu belgeyi almak isteyen otele giderek bir kural listesi hazırlıyoruz. Bu kural listesindeki bütün aşamalara uyuyorsa ‘kontrol edildi’ işareti koyuyoruz. Aynı zamanda otele bir logo veriyoruz ve tesislerin kapısına bu logonun yer aldığı bir işaret koyuyoruz. Mobil bir karekod kullanıyoruz. Bu karekod sayesinde tüm detaylara ulaşmanız mümkün, şeffaf bir sistem. Tesis hakkındaki detaylı raporları görebiliyorsunuz. Bu programa dahil olan otel listesini de hazırladığımız web sitesinden görebilirsiniz. Türkiye’de tüm tur operatörleri bu sertifikaları otel resimlerinin yanına koymaya başladılar.”

Bakan Ersoy, uluslararası tur operatörleri ve seyahat acentelerinin otellerden bu sertifikayı talep etmeye başladığını ve bunun çok önemli olduğunu dile getirdi.

Çok sayıda otelin sisteme dahil olmak istediği bilgisini veren Bakan “Şu an 500’den fazla otel bu sertifikaya başvurmuş durumda. Bunun 1 ay içinde 2 bine ulaşacağını düşünüyoruz.” dedi.

Havalimanlarında öncelikle misafirlerin vücut sıcaklıklarının ölçüldüğünü kaydeden Bakan Ersoy, vücut sıcaklığı 37,8’in üzerinde olanlara ve semptomu bulunanlara hemen test yapıldığını vurgulayarak , test sonucu pozitif çıktığında konuğu hastaneye gönderdiklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Hastanede doktorlar bu konuğun hastanede kalıp kalmamasına karar veriyor. Çok kritik bir durumda değilse konuğumuz otele gönderiliyor. Pozitif vakalar için otellerde izole daireler, bloklar olacak, apartman daireleri şeklinde. Eğer tedavi aşamaları rezervasyon süresinden daha uzun sürerse bu durumda otellerimiz ücretsiz olarak konuklarımıza hizmet sunacak. Tur operatörlerine de bununla ilgili oteller bir taahhüt belgesi sunacak. Aynı prosedür transit yolcular için de geçerli olacak. Herhangi bir geri gönderme olmayacak.”

Turistik Havalimanlarına Test Merkezleri

Bakan Ersoy, turistlerin yoğun olarak kullandığı havalimanlarında test merkezleri oluşturulduğunu bildirerek,

Test merkezlerinin henüz faaliyete başlamadığına işaret ederek, “Trafik durumu henüz net değil. 2 ya da 3 gün içinde faaliyete geçecek. Öncelikle Antalya ve İstanbul’da çalışmaya başlayacaklar. Ardından Dalaman, Bodrum ve diğer uluslararası havalimanlarında da faaliyete geçecek. Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarında da test merkezlerimiz mevcut.” diye konuştu.

Sigorta sistemini de hayata geçirdiklerine değinen Bakan Ersoy, sistemin internet üzerinden satışına başlandığını ve tur operatörlerinin talep etmesi halinde link gönderildiğini, fiyatların pakete göre değiştiğini kaydetti.

“Korona virüsü, Turistik Şehirlerde Kontrol Altında”

Sn.Ersöz ,Türkiye’de bireylerin rızası olmadan tedavilerinin yapılmayacağını ifade ederek , sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir turist olarak Türkiye’ye geldiyseniz sizlere öncelikle tedavi prosedürü açıklanacak. Hangi tür ilaçların kullanılacağı anlatılacak. Bu prosedürü kabul ederseniz tedavi uygulanacak, kabul etmezseniz tedavi uygulanmayacak. Türkiye’nin genelindeki rakamları biliyorsunuz ama turistik şehirlerdeki koronavirüs rakamlarını da paylaşmak istiyorum. Antalya 2 milyon 400 bin nüfuslu bir şehir ve toplam koronavirüs vakası 472. Aydın’da 238, Muğla’da ise 298. Yani koronavirüs, turistik şehirlerde kontrol altında. Son dönemlerde de vaka sayısı çok az. Turizmi Türkiye’de yeniden başlatabileceğimizi rahatlıkla söyleyebilirim.”dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!