Devlet Destekleri

Yeni Askerlik Sistemi 2020 Tezkere Bırakma (Diplomaya Göre Hesaplama)

Yeni Askerlik Sistemi 2020 Tezkere Bırakma (Diplomaya Göre Hesaplama)

Milli Savunma Bakanlığı tarafından uzun zamandır üzerinde durulan yeni askerlik sisteminde sona geliniyor. Askerlik düştü mü düşmedi mi diye araştırmalara başlandı. Askerlik sistemi 6, 9, 12 ay şeklinde değişiyor mu? Askerlikte yeni sistem ne zaman? 9 aylık kısa dönem askeri sistem geliyor mu? Yeni askerlik sistemi ile ilgili düzenlemeleri içeriğimiz de sizlerle paylaşacağız. Yeni askerlik sistemi izin süresi, bedelli askerlik 2020, askerlik tecil ettirme ve diğer tüm yeni askerlik sistemi detayları içeriğimiz de..

Yeni Askeri Sistem

Milyonlarca asker adayı yeni askerlik sistemi ile ilgili araştırmalar yapmaya başladı. Getirilecek olan yeni düzenleme ile tek tip askerliğe dönüleceği konuşuluyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ATV Haber ortak yayınında tek tip askerlik bekleyen asker adaylarına beklenen müjdeyi verdi. Erdoğan yaptığı açıklamalarda bu konuya ilişkin belirli bir noktaya gelindiğini ancak henüz tam anlamı ile sonuca varılmamıştır. Milli Savunma Bakanlığı konu ile ilgili faaliyetlerini sürdürüyor. Erdoğan açıklamalarında personel konusunda herhangi bir temin sıkıntısı yaşanmayacağını yedek subaylık, bedelli askerlik ve askerlik süresine ilişkin tüm hususlarda vatandaşı aydınlattı.

Hazırlanan yeni askerlik sisteminde gelinen son nokta neticesinde yapılan çalışmalar neticesinde gerek vatandaşların askerlikten bağlarının kopmaması, gerekse de Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı karşılansın diye askerlik eğitimleri ve süreleri herkes için avantaj oluşturacak şekilde hazırlanmaya çalışıyor. Yeni askerlik sisteminde belirli bir aşamaya gelinerek sürecin tamamlanmasına kısa bir zaman kaldığı görülüyor.

6, 9, 12 Aylık Askerlik Sistemi

Yeni askerlik sisteminin kısa dönem olacağı ile ilgili uygulamalar devam ediyor. Şu an için belirlenen sisteme göre askerlik 6 ay, 9 ay ve 12 ay şeklinde. Bunların içinde er ve erbaş durumları da bulunuyor. Ayrıca yedek astsubaylık konusunda da uygulamalar devam ediyor. Bu hususlarda ihtiyaca göre bazı düzenlemeler yapılacak. 12 aylık dönemler yedek subaylar için geçerli olacak. 12 aylık sürecin bir ayı izinli olarak geçecek. Yani bu kapsamda 3 ay temel eğitim olacak. Ayrıca askerlere ödenecek olan ücretler hususunda da açıklamalar getirilerek yapılan eğitim dönemlerinde bir miktar ücret ödemesi yapılacak.

6, 9, 12 Aylık Askerlik Sistemi

6, 9, 12 Aylık Askerlik Sistemi

Bedelli askerlik durumu yeni sistemde de olacak. Türk Silahlı Kuvvetlerinin personel ihtiyacına göre askerlerin bedelli askerlik yapmasına olanak sağlanacak. Eğitim durumu da bu hususta önem arz etmeyecek. Herkes bedelli askerlik başvurusunda bulunabilecek.

Bedelli Askerlik Sistemi

Tek tip askerlik hususunda vatandaşlar açıklama ve nihai bir karar beklerken bedelli askerlikte merak edilen konular arasında yerini almıştır. Şu ana kadar bedelli askerlik konusuna ilişkin net bir açıklama yapılmamıştır. Ancak yeni gelen haberler neticesinde bedelli askerlikte kalıcı hale gelecek. Türk Silahlı Kuvvetlerinde ordunun gereksinim duyacağı personel ihtiyacı kapsamında belirlenmiş olan sayıda sınırlı olacak şekilde eğitim durumu da önemli olmaksızın bedelli askerlik başvurusunu herkes yapabilecek.

Bedelli askerlik başvurusunda bulunan ve yapmak için hak kazanan kişiler bir aylık askerlik eğitimlerini tamamlamalarının ardından terhis olabilecekler. Başlangıçta her sene 145 bin kişi bedelli askerlik durumundan faydalanabilecek. Bedelli askerlik için ödenecek olan ücret tutarları sabit hesaplama ile yapılacak. Kurumlar tarafından yapılan hesaplamalar bedelli askerlik için kişilerin eğitim durumlarının yanı sıra tamamı maaşlı şekilde olacak olan diğer personellere ödenecek tutarları karşılayacak şekilde yapılacağı söyleniyor.

Bedelli Askerlik Sistemi

Bedelli askerlik sistemi kalıcı hale gelecek.

Mevcut askerlik uygulamasında yukarıdaki başlıkta da belirttiğimiz üzere bedelli askerlik uygulaması da yapılacak. Bedelli askerlik konusu da yeni sistemin bir parçası olacak. Başvurusu kabul görmüş ve belirlenmiş olan ücreti ödeyebilecek olan herkes bir aylık zorunlu görevi tamamladıktan sonra bedelli askerlik yapabilecektir. Bedelli askerlik hususunda normal şartlarda yaş sınırı vardı. Ancak yeni sistem düzenlemesine göre bedelli askerlik için herhangi bir yaş sınırı olmayacaktır. 20 yaşından sonraki bütün askerler bedelli askerlikten faydalanabilecektir. Yurtdışında ikamet eden vatandaşlar için de bedelli askerlik geçerli olacak. Dövizli askerlik ile bedelli askerlik arasında bir fark olmadan o anki kur durumuna göre bedelli ödeme yapılabilecek. En düşük faiz ile bedelli askerlik kredisi veren bankaları inceleyebilirsiniz.

Bedelli Ücretleri Nasıl Belirlenecek?

Yeni sisteme bedelli askerliğinde dahil edileceğinden bahsettik. Bu imkandan faydalanacak olan askerler bir aylık temel eğitimi tamamlamalarının ardından belirli tutarları ödemeleri halinde bedelli askerlik imkanından yararlanabilecekler. Şu an devam eden bedelli askerlik için belirlenen bir yaş sınırı bulunuyordu. Ancak yeni sisteme dahil edilen bedelli askerlik için herhangi bir yaş sınırı olmaksızın 20 yaşına gelmiş olan kişiler ordunun ihtiyacına göre gerekli ücreti yatırmaları halinde bedelli askerlik yapabilecek. Bedelli askerlik kredi hesaplaması hakkında bilgi almak için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Bedelli askerlikten alınacak olan ücretler ise kanunlarca bir rakam belirlenerek bu rakamın her sene yeniden bir düzenleme ve yıl içerisinde oluşan oranlara göre arttırılması söz konusudur. Yılın başında belirlenen asgari ücret ve yedek subayların aylık alacakları maaşların … katı kadar olacaktır şeklinde hesaplama yapılabilir. Ancak bu konuda da henüz net bir karar verilmemiş olup hangi seçenek kullanılarak bedelli askerlik tutarının belirleneceğine karar verilmedi.

Bedelli Ücretleri Nasıl Belirlenecek

Bedelli ücretlerinin nasıl belirleneceği hususunda hangi seçeneğin kullanılacağı henüz belli olmadı.

Eğitim Dönemlerine Göre Maaş Verilecek

Yeni askerlik düzenlemesinde verilecek olan maaş konularında da vatandaşlar araştırma yapmaya başladı. Yeni sisteme göre lisans ve lisans üstü eğitim düzeyinde olan kişilere ordunun gereksinim durumlarına göre belirlenecek olan tutarlarda 1 yıllık yedek subaylık görevi verilecek. Meslek yüksekokullarından 2 yıl okuyup mezun olan kişiler için de yeni bir uygulama geliştiriliyor. Bu eğitim düzeyi için de 1 yıllık yedek astsubaylık uygulaması getirilecek. Yedek subaylık ve yedek astsubaylık konularında kişilere verilen görevlerin layığı ile icra edilmesi durumunda iki aylık eğitimlerin gerçekleştirildiği dönemlerde belirli bir miktar para verilecek olup geriye kalan 10 aylık görevlerinde de maaş ödemesi yapılacaktır.

Eğitim Dönemlerine Göre Maaş Verilecek

Eğitim Dönemlerine Göre Maaş Verilecek

Eğitim durumları lise ve altında olan kişiler için de uygulamalar başlamış olup bu mezunlar içinde 6 aylık ve 6+ ay askerlik sistemi getirilmesi düşünülüyor. “Tezkere bırakma” adı ile belirlenmiş olan haklardan faydalanabilecek olan askerler zorunlu eğitimlerini tamamladıktan sonra isterse askerlik görevini tamamlayabilecekler. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuya ilişkin olarak;

 “Bir aylık temel eğitimini tamamlayan ve 5 aylıkta kıta hizmeti görevini bitiren kişiler ilk 6 aylık süreci tamamlamaları halinde talepleri doğrultusunda terhis olabileceklerini, ancak askerliğe devam etme talebinde bulunurlar ise geriye kalan 6 ay boyunca maaşlı olarak görevlerini icra edebilecekler.” şeklinde konuştu.

Geriye kalan 6 ayda askerlik yapmaya devam eden kişilere belirli bir ücret ödeneceği gibi sigorta da yapılacaktır. Bunun yanı sıra aileleri de genel sağlık sigortasından faydalanabilecektir. Kişiler askerlik yaparken aklı ailesinde kalmasın diye devlet tarafından aileye ne yapılması gerekiyorsa yapılacağından bahsediliyor.

Askerlikte Yeni Sistem Ne Zaman?

Milli Savunma Bakanlığı tarafından uzun zamanlardır gündemde olan yeni askerlik sistemi ile ilgili çalışmalarda nihai bir karara varılmasına çok az bir zaman kaldı. Belirlenmiş olan bazı kurallar olsa da yeni sistemdeki değişiklikler konusunda net bir sonuca varılmadı. Yeni sistemin ne zaman uygulanacağı ile ilgili henüz net bir açıklama gelmedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimat başlayan askerlik sisteminde köklü değişiklikler yapılacağı belirtildi. Yeni sistemin detayları ile ilgili sona gelinmeye başladıkça detaylar da belirlenmeye başladı.

Askerlikte Yeni Sistem Ne Zaman

Askerlikte yeni sistem yerel seçimlerden önce uygulamaya geçmeyecek.

Askerlik hususundaki yeni sistem 31 Martta olacak yerel seçimlerden evvel faaliyete geçmeyecektir. Milli Savunma Bakanlığı tarafından üzerinde çalışılan sistemde yapılması gerekenlerin büyük bir kısmı tamamlansa da henüz sistem uygulamaya geçmeyecektir. Yeni sistemde askerlik sürelerinin hangi meslek grubuna ve öğrenim durumlarına göre hangi diploma sahiplerine ne kadar uygulanacağı konusunda çalışmalar devam ediyor. Askerlik süreleri kişilerin mesleklerine ve eğitim düzeylerine göre belirlenecektir. Üniversite mezunları için 6 ay, lise mezunları için ise 9 ve 12 ay seçenekleri söz konusu oluyor.

Yeni sistem askerlik ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Ne zaman uygulamaya geçeceği ile ilgili henüz net bir tarih bulunmamaktadır. Milli Savunma Bakanlığı tarafından paylaşılan Yeni Askerlik Sistemi adı altındaki görsel;

Sizin İçin Araştırdık 12/08/2020

Uzman olmak için 6 ay askerlik sonrası 6 ay daha maaşlı askerlik ardından TSK'nin talebi doğrultusunda uzman erbaş olunabilir.

Askerlik bilindiği üzere 6 aya düşürüldü. Düşürülen askerlik süresi ile üniversite mezunları içinde kısa dönem askerlik kaldırılmış oldu.

Bedelli askerlik yapmak isteyenler 2020 yılı itibari ile 35 bin 54 lira 64 kuruş ödeme yapmaları gerekecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.