KosgebKredisi.com

Kadın Girişimcilere Destek Veren Kurum ve Kuruluşlar 2022

İş kurmak isteyen kadın girişimcilere hem devlet kurumlar hem de özel kuruluşlar kredi ve hibe desteklerini 2022 yılında da sağlamaya devam ediyor. Kadın Girişimcilere Destek Veren Kurum ve Kuruluşlar 2022 yılına hangileridir yazımızda tüm kuruluşları ve tüm destekleri anlattık.

Kadın Girişimcilere Destek Veren Kurum ve Kuruluşlar 2022

Son zamanlarda kadın girişimcilerin sayısının önemli seviyelere ulaşmasından ve ekonomiye büyük katkıda bulunmalarından dolayı; kadın girişimcilere destek veren kurum ve kuruluşlarca hibe destekleri ve teşvikler sağlamaktadır. Kadın girişimciler devlet desteği sunan ve girişimcilere destek veren vakıflar olan KOSGEB, KAGİDER, TOBB, Türkiye Grameen Mikrofinans, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, TKDK, KGF bayan girişimci destekleri, Trendyol girişimci kadınlar satış sitesi, kadın girişimci kredisi veren bankalar ve Halk Bankası kadın girişimci kredisini araştırdık.

Kadın Girişimcilere Destek Veren Kurum ve Kuruluşlar

Kadınlara maddi açıdan hem devlet kurumlar hem de özel kuruluşlar destek sağlamaktadır.

2022 yılında Kadın girişimcilere destek veren kurum ve kuruluşlar aşağıdaki gibidir:

 • KOSGEB, (kadınlara pozitif ayrımcılık +10 bin lira )
 • TKDK, (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu)
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • KADEM
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı,
 • TGMP Türkiye Grameen Mikrofinans Programı,
 • KGF (Kredi Garanti Fonu)
 • TOBB, (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği)
 • KAGİDER (Kadın Girişimcileri Derneği)
 • Coca Cola Kız Kardeşim projesi,
 • Beko 100 kadın bayi projesi.

Kadın Girişimciler İçin Kredi Olanakları sunan birden çok kurum ve kuruluşun finansman desteklerinin neler olduğuna bakalım.

Kadın Girişimcilere Devlet Desteği 2022

Kadın girişimcilere devlet desteği 2022 yılında birçok kurum ve kuruluş tarafından sağlanırken, girişimcilere verilen bu devlet desteklerinden çoğu kobi’nin haberi olmadığı için desteklerden faydalanamamaktadırlar. Kurumlar tarafında yeni girişimcilere hazırladıkları projeler karşılığında hibe verilmektedir. Kadın Girişimcilere 2022 yılında verilecek olan hibelerden ve devlet desteklerinden faydalanabilmek için öncelikle sunabileceğiniz bir projenizin olması gerekmektedir. İşletmenizin hibe analinizi yaptırmalısınız. Hibe analizi işletmenizin mali bilançolarını ve oranlarını çıkartarak hangi kurumdan sizin işletmenize özel ne kadar hibe alınabilir bunlar ile ilgili bir çalışma yapmalısınız. Bunların dahil olmadığı çalışmalarda destekler olumsuz sonuçlanmaktadır. Tüm bu aşamaları geçtikten sonra devlet desteklerinden yararlanma şansına sahip olabilirsiniz. Girişimci kadınlar için hibe desteği sunan Kosgeb kurumundan nasıl hibe alınır, hibe miktarları nedir incelersek;

KOSGEB Kadın Girişimcilere Hibe Destekleri 2022

Kadın girişimcilere destek veren kuruluşlar dendiğinde ilk akla gelenlerden biri de KOSGEB oluyor. Kadın girişimcilere % 80 oranında destek sağlayan kuruluşun 2022 yılı için belirlediği hibe desteği tutarının 65 bin TL olduğu açıklandı.

Kosgeb tarafından yeni iş kurmak isteyen kadınların işletme kuruluş desteği olarak 10 bin lira hibe desteği veriliyor. Kurum 30 yaş altında genç ve kadın grişimcileri işletme kuruluş desteklerine +5 bin lira ilave destek sunarak toplamda kuruluş desteği olarak 10 bin lira hibe desteği sunuyor. Kosgeb’in bayan girişimci desteğinden faydalanabilmek için öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitimine katıllarak girişimci sertifikası almalı ve hangi sektörde faaliyet göstereceğiniz sektörün nace kodunun olup olmadığını incelemelisiniz. Kurum tarafından nace kodunda bulunmayan sektörler desteklenmemektedir. Sonrasında destek verilen sektörlerin nace koduyla iş planı hazırlamak gereklidir. Bu aşamalardan önce Kosgeb e-hizmetler bölümünden girişimcilik destek programlarına başvuru yapmak gerekiyor.

İşyeri açmak isteyen kadın girişimcilerin başvuru yapacağı KOSGEB Girişimci Geliştirme Programı iki ayrı destek sunmaktadır.

Birincisi 65.000 TL’ye kadar geleneksel girişimcilik desteği diğeri ise ileri girişimcilik desteği adı altında 365.000 TL’ye kadar destek verilmektedir. Geleneksel girişimcilik desteğinden faydalanabilmek için perakende sektöründe imalat ve ticarethane açılması için gerekli eğitimleri almış olmanız sertifika sahibi bir girişimci olmanız gerekmektedir. İleri girişimcilik desteği alabilmek için faaliyet göstereceğiniz sektörün İleri girişimcilerin nace kodu listesinde faaliyet gösterilecek olan sektöre ait nace kodunun bulunması gerekmektedir. Bu şekilde Kosgeb kadın girişimci desteği olarak kuruluş döneminde 10 bin lira+ 1. ve 2. dönem performans desteği olarak 20+20 bin lira ve 5 bin lira sertifika desteği olmak üzere toplamda 65 bin lira geleneksel girişimci destek sağlıyor. Eğer orta- yüksek teknolojili iş kuracaksanız da ileri girişimci kategorisine alarak bu işletmeleri de 365 bin lira hibe desteği sağlıyor.

KAGİDER Kadın Girişimciler Derneği

Türkiye Kadın girişimcilere derneği olarak faaliyet gösteren Kagider 18 yıldır girişimcilik yolunda kadınının güçlenmesini hedefleyen bir kuruluştur. Kadınların yalnızca ekonomik olarak değil sosyal olaraktan güçlenmesini amaçlamaktadır. Kadın girişimciliğini ve bayanları eşit bir şekilde faaliyetleri ile toplumda bulunan yerlerini değişmesini be bu sayede ekonomik güçlenme ile birlikte kadın güçlenmesini sağlayacağı için desteklerine devam etmektedir. Bayan girişimcilerin sağlayacağı faydalar kadınların güçlenmesi ve toplumda eşitliğinin sağlanmasında katkıda bulunmaktadır.

KAGİDER tarafından; kadınlara yönelik olarak “İşimi Kuruyorum” ve “İşimi Geliştiriyorum” adlı KAGİDER tescilli eğitimler veriliyor, umut vadeden girişimci kadın adaylarının hazırladıkları ve değerlendirme sürecini başarıyla tamamlayan iş kurma projelerine yönelik ücretsiz danışmanlık hizmeti sağlanıyor. Bu eğitimlere katılmış olan ve kendilerine ait nitelikli ve umut vadeden iş projeleri geliştirmiş olan kadınların projeleri arasından 6 proje seçiliyor ve 6 ay süreyle projeleri dahilindeki çeşitli ihtiyaçlarını KAGİDER desteği ile gerçekleştirebiliyor ve KAGİDER üyelerinden ücretsiz danışmanlık alıyorlar.

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı Kadın Girişimci Desteği

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı Kadın Girişimci Desteği sayesinde düşük gelirli kadınların kendi imkanları ile gelir elde etmelerini sağlayacak faaliyetlerde bulunmasına imkan sağlan, kefalet yada teminat gereksinimi olamadan verilen küçük bir sermayedir. Konu olan programın şartları 5 kişiden oluşan bir ekip ve yapılacak olan 3 günlük eğitimlere katılmaktadır. Sizlerde ihtiyacınız olan desteğe sahip olabilmek için katılım sağlayarak işletmenizi kurabilirsiniz. Hibe değil mikro kredi desteği sağlayan Grameen Mikrofinans Programı 18 yıldır kadınları ekonomik anlamda destekliyor. 2022 yılına kadar mikro kredi desteği 1 milyar 150 milyon liraya aştı ve toplamda 1.000.000 kadının hayatına dokunuldu. Yeterli finansman kaynağı bulunması durumunda, yaklaşık 5 milyondan fazla yoksul kadının mikro girişimci yapılması hedeflenmektedir.

Mikrokredi almak için öncelikle bir iş fikrinizin olması gerekiyor. Bu iş fikrinizi hayata geçirmek için ise 5 kişilik bir ekip kurmanız gerekiyor. Mahallenizden ya da çevrenizdeki kadınlardan oluşacak olan bu ekipte; anne-kız, gelin-görümce, hala, yeğen gibi akrabalık bağlarının olmaması gerekiyor.

TGMP’den mikrokredi alma aşaması genel olarak şu şekilde işliyor:

 • Öncelikle yakınınızda bulunan TGMP şubesine giderek ilgili personele iş fikrinizi anlatmalısınız.
 • İşinizi kurmak için kafanızda belirlediğiniz mikrokredi miktarını TGMP personeli ile paylaşmalısınız.
 • Takiben kurduğunuz beş kişilik grubunuz ile 3 günlük bir eğitime tabi tutulacak ve mikrokredi geri ödeme sistemleri hakkında bilgilendirileceksiniz.

Eğitim sonunda yapılacak tören ile talep ettiğini kredi miktarı uygun bulunduğu takdirde mikro kredinizi alabilirsiniz.
Eğer bir iş fikriniz varsa ve bunu hayata geçirmek istiyorsanız bulunduğunuz ildeki TGMP şubeleri ile iletişime geçebilir ya da şubeleri ziyaret edebilirsiniz.

TOBB Kadın Girişimci Desteği

TOBB kadın girişimciler kurulu bayan girişimcilere eğitim vererek girişimci fikirlerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmaktadır. Kurum kadınlara gelişim yollarını öğreterek kariyer geliştirme fırsatları da sunmaktadır. TOBB KGK ( Kamu Gözetim Kurumu) bu kapsamda ticarete atılacak olan bayanlar;

 • Temel bilgiler ve yol göstermek amacı ile seminer ve panel gibi eğitim etkinlikleri yapmaktadır.
 • Girişimcileri ön plana çıkartarak ülke genelinde girişimcilik bilincini artırmaktadır.
 • Deneyimli kişilerin yanında staj eğitimi imkanı sağlamaktadır.
 • Koçluk sistemini geliştirerek yeni iş kuran girişimcilere deneyimli girişimciler tarafından belirli aralıklarda destek sağlamaktadır.
 • Üniversiteler ve sektörlerde girişimde bulunulması için yardımcı olacak politikalar belirlemek ve sektörlere kadın girişimcileri yönlendirmek ile birlikte teşvik etme amacı ile kurulmuştur.
 • TOBB il kadın girişimci kurulları 81 ilde bulunmaktadır.

TOBB 25 ve 40 Bin TL. toplamda 765 bin liralık Kız kardeşim Hibe Programı ile kadın girişimcilere destek veriyor. TOBB en son kız kardeşim hibe programı kapsamında 30 girişimci kadına 765 bin TL hibe sağladı.

29 kadın girişimci 25’er bin lira, 1 kadın girişimci de 40 bin lira jüri özel ödülü olmak üzere toplamda 765 bin liralık iş geliştirme hibesi ile 30 girişimci kadın destekledi.

Hibe desteği almaya hak kazanan 30 kadın girişimcinin isimleri ise;

Jüri özel ödülünü 40 bin lira özel ödülü Hülya Elibol alırken diğer hibe almaya kazananlar şöyle; “Aslı Kaya, Ayşe Çakır Yazgel, Derya Kübra Er, Ece Çiftçi, Elmas Taşpınar, Emine Çap, Esra Çakır, Hatice Dikyol, Hatice Kudal, Hatun Demiray, Hüsniye Pekmez, Leman Ceyhan, Melike Çaça, Meryem Koçoğlu, Mevlude Tülek, Miray Yerliyurt, Naime Yiğit, Nefise Değirmenci, Nermin Özcan, Nilüfer Kart, Nuray Polat, Nuray Üstünel, Öznur Şahin, Saniye Gümüşçıbık, Seher Önel, Sennur Çetin, Suzan Soygür, Tuğçe Arca, Yıldız Gündüz.”

Ayrıca işini e – ticarete taşıyarak büyütmek isteyen girişimci kadınlara Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve e – ticaret platformu Hepsiburada iş birliği ile destek programı verilecek.

E-Ticaret Kadın Girişimci Desteği

İşini e- ticarete taşımak isteyen kadın girişimcilere destek programı kapsamında E-ticaret ekosisteminin geliştirilmesi, işini e-ticarete taşımak, büyütmek isteyen girişimci kadınlar için fırsat eşitliğinin sağlanması ve dijital dönüşümlerinin desteklenmesi için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde başlatılan işbirliği ile TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve Genç Girişimciler Kurulu’na bağlı 8 bin yakın kadın girişimciye ve bu girişimcilerin kurdukları kadın kooperatiflerine; mart ayına özel 50.000 TL ciroya kadar yüzde 75 komisyon indirimi, 30.000 TL’ye varan reklam ve pazarlama desteği, fotoğraf çekimi ve kargo desteği, işbirliğine özel ücretsiz çevrim içi e-ticaret eğitimleri gibi birçok fırsat sağlanıyor. Ayrıca e-ticaret platformu Hepsiburada’nın 40’a yakın kategoride, 50 milyon ürün çeşidini müşterileriyle buluşturarak aylık 200 milyonun üzerinde ziyareti ağırlayan dev ekosistemi sayesinde kadın girişimcilerin marka bilinirliklerine de katkı sağlanıyor.

2017 yılında başlatılan Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü programıyla bugüne kadar 19 binden fazla girişimci kadına ulaşıldı. 50 kadın kooperatifi ve 15 sivil toplum kuruluşunun faydalandığı programa dahil olan girişimci kadınlardan yüzde 95’i satış başarısı gösterdi ve işlerini 98 kat büyüttüler.

Programa dahil olmak isteyen TOBB Kadın Girişimciler ve Genç Girişimciler Kurulu üyeleri, TOBB web sitesi üzerinden, http://bilgisistemi.tobbgirisimcilik.org.tr/kadingirisimci linkine tıklayarak daha detaylı bilgi alabilir ve başvuru yapabilirler.

TOBB Genç ve Girişimci Kadın Kurulu Üyelerine Sağlanan Avantajlar

 • 50 Bin TL ciroya kadar üretime dayalı kategorilerde şahıs, limited, anonim şirketler ve kadın kooperatiflerine %75 komisyon indirimi,
 • Şahıs şirketlerine lansmana özel 1 ay ücretsiz kargo,
 • Stok ve fiyat entegrasyonu için Hepsiburada’nın önerdiği entegratör firma ile çalışacak limited ve anonim şirketler için lansmana özel ilk yıl masraflarının yarısının ödenmesine destek,
 • Şahıs, limited ve anonim şirketlere 200 adet ücretsiz fotoğraf çekimi desteği,
 • Şahıs, limited ve anonim şirketlere 15 Bin TL’ye kadar reklam ve pazarlama destekleri,
 • Kadın kooperatiflerine 500 adet ücretsiz fotoğraf çekimi desteği,
 • Kadın Kooperatiflerine 30 Bin TL ye varan reklam ve pazarlama desteği,
 • Şahıs, limited ve anonim şirketlere ve kadın kooperatiflerine lansmana özel 14 Gün vade imkanı,
 • İşbirliğine özel çevrim içi e-ticaret eğitimleri,
 • Hepsi Akademi ile haftada dört gün Hepsiburada panel eğitimi desteği verilecek.

Girişimcilere Destek Veren Vakıflar

KEDV (Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı) Düşük gelirli kadınların yaşam standartlarını ve ekonomik koşullarını iyileştirmelerine ve yerel kalkınmadaki üstünlüklerini güçlendirmelerine yardımcı olmak için oluşturulmuştur. Kar amacı olmadan bir sivil toplum kuruluşu olduğu için eğitim, kredi, danışmanlık ve pazarlama desteğinde bulunmaktadır.

 • Ekonomik Güçlendirme Programı,
 • Afet ve Göç Programı,
 • Güçlendirme ve Kooperatifleşme Programı olmak üzere 3 ayrı destek programı bulunuyor.

Ekonomik Güçlendirme Programı kapdamında KEDV, 2002 yılında kurduğu MAYA Mikro Kredi Programı ile Maya Mikro Ekonomik Destek İşletmesi ile kendi işini kurmak isteyen dar gelirli kadınlara ortalama 1000 TL civarında 6-12 ay vade ile küçük krediler vermektedir. Şimdiye kadar 14.000’in üzerinde kredi dağıtmıştır. Ayrıca, 10 yıldan bu yana Citibank ile birlikte Yılın Mikro Girişimcisi Ödül Programını düzenlemektedir.

KEDV’in desteklediği kadın kooperatifleri ve bireysel üreticilerin Kadın Emeği ile Üretilmiş El Yapımı Ürünlerini Nahıl’da bulabilirsiniz.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Girişimci Kadın Desteği

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Tarım ve Orman Banaklığı ile birlikte girişimci çiftçi kadınlara 8 bin 600 kadına eğitim verilmiştir. Bakanlık tarafından bayanlara verilen eğitim destekleri devam ederken henüz kredi desteğinde bulunmamaktadır.

Uzun yıllardır devletten kadın girişimcilere destek sunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, bu desteğin yüz güldüren girişimlere dönüştüğünü açıklamaya devam ediyor. Bakanlık, SYDV’lere başvuru yapan kadın girişimcilere 15 bin TL tutarında kredi desteği sunuyor. Üstelik kredinin geri ödemesi için 8 yıl gibi uzun bir süre sunuluyor ve ilk 2 yıl geri ödeme yapılmıyor. Kadınlar kredi desteğinden faydalanmak için kendi projeleri ile birlikte bakanlığa başvurabilir.

TKDK Kadın Girişimci Destekleri

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu kapsamında IPARD programı ile uğraşan girişimci kadınlara %70 destek verilmektedir.

 • Beyaz et üremi,
 • Kırmızı et üretimi,
 • Süt imalatçısı,
 • Kanatlı hayvan,
 • Arıcılık,
 • Arı ürünleri paketlemesi
 • Örtü altı ve örtü üstü imalatı

Bunlar ve daha fazlası ile ilgilenmek isteyen kadınların maddi yetersizliğini gidermeleri adına IPARD şartlarını karşılamaları ile birlikte TDKD tarafından hibe desteği sağlanmaktadır.

KGF (Kredi Garanti Fonu) Kadın Girişimci Destekleri

Kredi Garanti Fonu Kobilere ve kobi dışı şirketlere kredi erişimi sağlayan bir kuruluştur. Kadın girişimciyseniz yada bayan girişimci olmaya adaysanız bu durum size bankalardan kullanmak istediğiniz kredilerin garantisini vermektedir. KGF’nin amacı maddi yetersizliği olan Kobilerin finansman ihtiyaçlarını kolaylaştırmaktır. Kredi kuruluşlarının güvence olarak talep ettikleri varlıklara sahip olmayan kobilere kefil olmak suretiyle maddi yetersizliği olan finansman desteği için başvuru yapacakları bankaların önündeki engelleri kaldırmayı hedeflemektedir.

GF’den 130 bin TL’lik işbirliği

TOBB, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), KOSGEB ile kamu bankaları ile özel sermayeli bankalarla işbirliği içerisinde olan Kredi Garanti Fonu (KGF), kadın girişimcilerin ihtiyaç duyduğu krediyi almalarına yardımcı oluyor. KGF ile sağlanan kredilerin vadeleri 2 yılı geri ödemesiz olmak üzere toplam 5 yıl vadeli olarak kadın girişimcilere sunuluyor. KGF ile kadın girişimcilere sağlanan 2 yıl ödemesiz toplam 5 yıl vadeli kredinin limiti ise risk grubuna kadar 130 bin TL’ye çıkabiliyor.

Kadın Girişimcilere Yonca Desteği

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bayan istihdamına ve kırsal kalkınmaya destek olmaya devam etmektedir. Tarımsal Kalkınma Kooperatifine üye olan girişimci kadınlar FAO (Gıda ve Tarım Örgütü) projesi kapsamında sürü yönetim sertifikası olan 25 kadına 15 koyun ve 1 koç desteği verilmektedir. 3 yıl boyunca devam edecek olan bu proje ile 75 girişimci kadınlara destek verilecektir.

Trendyol Kadın Girişimci Desteği

Bir işte kadın varsa hayaller vardır, cesaret vardır, gece gündüz çalışma vardır, yanlarında da Trendyol vardır.

Kadın KOBİ’lerimizi desteklemek için Trendyol Güçlü Kadınlar Programı’nı başlatıyor, iş ortaklarımızın dijitalleşmesini,
e-ticaretle tanışıp büyümelerini sağlıyor. Ticaret yapacak kadın kobiler kendi adlarına kurulu olan bir işletmeye sahipseler ve bu işletme üzerinden %50 ve üzeri hisseye sahip olan işletmeler için trendyol tarafından destekler sağlanmaktadır. Ayrıca % 80’inin kadınların oluşturduğu kadın kooperatiflerinine sağlanacak çeşitli destekler vermek için başlatılan Trendyol Güçlü Kadınlar Programı’na Kadın Kobiler ve Kadın Kooperatiflerin başvuru yapabiliyor.

Trendyol Güçlü Kadınlar Programı kapsamında Sağlanacak destekler ise şu şekildedir:

 • İndirimli komisyon desteği %80 oranında
 • Vade avantaj desteği 14 gün,
 • Stok ve fiyat işlemlerinden kullanabileceği entegrasyon desteği,
 • Pazarlama desteği ürünleri daha fazla kitleye ulaştırabilmesi için.
 • e-Danışman desteği ile özel eğitim desteklerinden yaralanabilirsiniz.
 • Ücretsiz Banka, çek karnesi, havale/EFT, personel maaşı ödeme ve ticaret kredisi dosya masrafı muafiyeti desteği.

Beko Kadın Girişimci Desteği

BEKO 100 kadın bayi arıyor. Beko olarak ekonomide kadın temsilini artırmak amacıyla 100 kadın bayi projesi ile kadın girişimcileri kira desteği, lokasyon bulma desteği, yöneticilik, mentörlük, ürün eğitimleri, mağaza dekorasyonu gibi pek çok konuda destekliyor, Beko’nun güçlü bayi ağına katılmaya davet ediyor. Başvuru için tıklayınız.

KADEM KOSGEB Kadın Girişimcilere 50 bin Lira Ödül Verilecek

Kosgeb ile iş birliği çerçevesinde yürütülecek olan Kadın ve Demokrasi Derneği’nin (KADEM) düzenlediği “İnovasyonda Kadın” projesinin başvuruları başladı. 6. kez düzenlenecek girişimcilik kampı ile kadın girişimcilerin desteklenmesi hedefleniyor.

Değerlendirme sonucu 30 girişimci kadın eğitim alacak.

KADEM, TÜBİTAK Marmara Teknokent, Bilişim Vadisi ve KOSGEB iş birliğiyle düzenlenecek girişimcilik kampı, kadın girişimcileri desteklemeyi amaçlıyor.

30 Girişimci Kadına Eğitimi için “6. İnovasyonda Kadın” projesinde başvuru dönemi başladı.

İlk başvuru sürecinin sonunda hakem heyetinin değerlendirmeleri sonucu kampa katılmaya hak kazanan 30 girişimci kadın, 5 gün süreyle eğitime tabi tutulacak.

50 BİN TL PARA ÖDÜLÜ VERİLECEK

Kamp sonunda hakem heyetinin değerlendirmeleri sonunda seçilen 5 başarılı proje sahibine (Bir yıl içinde ulusal ve uluslararası destek programlarından destek alması durumunda) 50 bin TL. para ödülü verilecek.

İnovasyonda Kadın Projesi Girişimcilik kampı sonunda ilan edilen en başarılı 5 proje, ulusal ve uluslararası resmi kuruluşlardan (KOSGEB, TÜBİTAK, UFUK 2020 veya Erasmus+) destek alması halinde 50.000 TL ödülü almaya hak kazanır. Bilişim Vadisinde bulunan kuluçka merkezinde İnovasyonda Kadın Projesi Kadın Girişimcilik kampı 5 finalisti için bir yıl boyunca ücretsiz ofis kullanımı ve danışmanlık hizmeti verilir. İnovasyonda Kadın Projesi Girişimcilik kampı başvuruları inovasyondakadin.org sitesi üzerinden yapılır. Proje hakkında ayrıntılı bilgi için www.inovasyondakadin.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Girişimci Kadınlar Satış Sitesi

Üretici girişimci kadınların satış yaparak fazla kitleye ulaşabilmelerini sağlayacak başlıca siteler şu şekildedir.

 • Trendyol,
 • Hepsiburada kadın girişimci
 • Amazon,
 • N11
 • Gittigidiyor,de

Bunlar ile birlikte kendinize e-Satış sitesi kurabilirsiniz.

Kadın Girişimci Kredisi Veren Bankalar

Girişimci kadınların iş fikirlerini hayata geçirebilmeleri için kredi veren bankalar şu şekilde sırlanmaktadır.

 • TEB (Kadın girişimci ihracat desteği)
 • İş Bankası (Kadın Girişimci)
 • Garanti Bankası (Bayan girişimci bankacılığı)
 • Akbank (İhracatçının gücü paketi)
 • Ziraat Bankası Kadın Girişimci Kredisi
 • Vakıfbank (Kobi kredileri)
 • Halkbank (Kadın girişimcilere ilk adım kredisi)

Halk Bankası Kadın Girişimci Kredisi

Halkbank kadınalar destek kredisi, girişimci ruhuna sahip kadınların ekonomik hayata katılmalarını desteklemek amacı ile bayan girişimcilere ilk adım kredisi vermektedir. Bu kredi KGF iş birliği ile verilen kredi başvuru yapılan tarihten itibaren ilk kez iş kurmak isteyen yada 1 yılı geçmemek üzere ticari faaliyette bulunan bayan girişimcilere verilmektedir.

Kullanılacak olan kredi azami 95 bin TL 60 ay vade imkanı ile sunulmaktadır.

Halkbank Kadın Girişimci Kredi Şartları Nelerdir?

Kadın girişimcilerin krediden faydalanabilmeleri için aranan şartlar şu şekildedir;

 • Kredi kullanılacak tarih itibari ile 50 yaşını aşmaması olan gerçek kişiler ile hisselerinin toplamı %51 olan, 50 yaşını aşmaması bayanlar ait olan tüzel kişiler krediden yararlanabilmektedir.
 • Tüzel kişilere ait şirketlerden kredi vadesi süresince kadın girişimcilere ait hisselerin %51 oranın altına düşmemesi gerekmektedir.
 • Kredi süresi devamında yaş dikkate alınmamaktadır.
 • Kredi başvurusunda bulunacak olan bayanların herhangi bir işyeri sahibi olmaması yada var olan iş yerinin kuruluşunun 1 yılını doldurmamış olmaması gerekmektedir.
 • Krediyi alabilmek için işletmenin kurulması gerekmektedir.
 • İkametgahını işyeri olarak kullanmak isteyenlerin vergi dairesine kayıt olması şartı ve vergi mükellefi olduğunu gösteren belge aranmaktadır.
 • Girişimcilerin en az ilkokul mezunu olması gerekmektedir.

Bu şartları yerine getiren girişimciler krediden faydalanabilirler.

Kadın Girişimcilere Destek Veren Yabancı Kurumlar

Kadın Girişimcilere Destek Veren Yabancı Kurumlar ise;

 • İletişim Ağı Girişimi
 • Bill ve Melinda Gates Vakfı
 • Cinsel Şiddet Araştırması Girişimi
 • Global Kadınlar Fonu
 • Ontario Kadın Müdürlüğü
 • Uluslararası Kadın Kadınlar için
 • Acil Eylem Fonu: insan hakları’s Acil Müdahale için kadın
 • Ford Vakfı
 • Açık Toplum Enstitüsü (Soros)
 • Women’s Network Finansman
 • Kalkınma pazar yeri: Dünya Bankası
 • Oak Vakfı
 • Stephen Lewis Vakfı
 • Mama Cash
 • International Yerli Kadın Forumu (IIWF / FIMI)
 • Cinsiyet Eşitliği için UNIFEM Fonu

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.