KOSGEB Kredisi

İnşaat Halindeki Daireye Konut Kredisi

03.06.2020
İnşaat Halindeki Daireye Konut Kredisi

Bankalar tarafından verilen konut kredisiyle konut sahibi olmak isteyen kişiler belirli dönem boyunca ödeme yaparak ev sahibi olabiliyor. Vatandaşların başvurmuş oldukları konut kredisi ile rahatlıkla ev sahibi olunabiliyorken henüz yapımı tamamlanmamış inşaat halindeki evini ödeme güçlük çeken ve kredi çekmeyi düşünen kişiler bankaların inşaat halindeki evler için vereceği konut kredisini şartlarını ve faiz oranlarını araştırmakta. Bu içeriğimizde inşaat halindeki daireye verilecek konut kredisi ve 2020 güncel konut kredisi faiz oranlarını sizler için paylaşıyoruz.

İnşaat Halindeki Daireye Konut Kredisi

İnşaatına başlanmış fakat ekonomik nedenlerden dolayı tamamlanamayacak vaziyete gelen inşaatlar için kişiler çareyi bankalara müracaat etmekle bulurlar. Bankalara başvururken bankaların dikkat ettiği bazı noktalar bulunur. İnşaat halinde yarım kalan ev için bankaların dikkat ettikleri noktalar ise;

 • İnşaatın yalnızca temelden ibaret olup olmadığı,
 • Temel ya da tuğlaların örülüp örülmediği,
 • İnce ve kaba sıvaların yapılıp yapılmadığı,
 • Kapı ve pencerelerin tamamlanmış olup olmadığı

gibi konular konut kredisi için başvurulacak olan banka için oldukça önemlidir. Kişinin inşaatı tamamlanmamış evi için konut kredisini çekemeden önce kredi çekilecek olan konutun;

 1. Evin temel ve tuğlaların bitmiş olması,
 2. Konutun ruhsatının olması,
 3. İnşaatın projeye uygun olması,
 4. Dairenin kat irtifakına geçmiş olması

gerekmektedir. Yukarıdaki maddeler halinde başvurulan konut için Bankalardan konut kredisi çekilebilmektedir. İnşaatı belirli nedenlerden dolayı yarım kalan böylelikle yapımı tamamlanmayan evler için bankalardan çekilecek olan kredi türü İnşaat Tamamlama Konut Kredisi olmaktadır. İnşaat tamamlama kredisi veren bankaların başında Ziraat Bankası ve Halk Bankası gelmektedir.

İnşaat Tamamlama Kredisi Veren Bankalar 2020

2020 yılında inşaat tamamlama kredisi verecek olan bankaların başında Ziraat Bankası ve Halk Bankası gelmektedir. Diğer bankalarda konut tamamlama ya da inşaat tamamlama adı altında kredi imkanı sunmaktadır. İnşaatı yarım kalmış tamamlanamayan evler için kredi başvurusunda bulunulabilir. İnşaat Tamamlama kampanyasıyla verilecek olan kredilerin bazı şartları da bulunmaktadır. Daha öncede belirttiğimiz gibi bu kampanyadan kosgebkredisi.com yararlanıp evin geri kalanının tamamlanması için inşaatın belirli bölümlerinin bitmiş olması gerekir. Bunu oran üzerinden belirtmek gerekirse yüzde 70 oranında konutun tamamlanmış olması gerekmektedir. Böylelikle bankalar geriye kalan yüzde 30’luk kısım için kredi kullandırma hakkı tanıyor. İnşaat Tamamlama kredisi sunan bankalar ise şunlardır:

 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • Şekerbank
 • Akbank
 • İş Bankası
 • Albaraka
 • Türkiye Finans Katılım Bankası

Maddeler halinde sıralanmış olan bankaların İnşaat Tamamlama kredi kampanyaları ve ödeme tabloları aşağıda yer almaktadır.

Ziraat Bankası İnşaat Tamamlama Kredisi

“Evinizin İnşaatına Bir Tuğla Da Bizden” sloganıyla konut kredisi adı altında müşterilerin kullanımına sunulan kredi ile yarım kalan evlerin inşaatı Ziraat Bankasının sunduğu kampanya tarafından tamamlanabilmektedir. 120 aya varan vade seçenekleri ile uygun koşullarda konut sahibi olunabilmektedir. İnşaat halindeki konutun en az %70’lik kısmının tamamlanmış olması kampanya için istenen koşullar arasında yer almaktadır. Banka tarafından gerekli görüldüğü durumlarda ek teminat talep edilebilmektedir. Ziraat Bankasından İnşaat Tamamlama kredisi kullanacak olan müşterilere hayat, konut ve zorunlu deprem sigortası da yaptırılmaktadır. Başvuruda banka tarafından istenen belgeler bulunmaktadır. Bunlar;

 • Başvuru formu,
 • T.C kimlik kartı
 • Çalışma durumunu gösterir gelir belgesi,
 • Serbest meslek çalışanları için bağlı olunan meslek kuruluşlarından alınan üyelik belge fotokopisi,
 • Ticaret sicil gazetesi/gazeteleri fotokopisi,
 • Konutun % 70’nin tamamlandığını ve krediye uygun olabileceğinin gösteren belge.

Ziraat Bankası İnşaat Tamamlama Kredisi

Bu koşullarda Banka tarafından İnşaat Tamamlama kredisi kişinin kullanımına sunulacaktır. Örnek hesaplama yapacak olursak, belirtmeliyiz ki İnşaat Tamamlama kredi kampanyasının faiz oranı % 0,94 olmaktadır.

 • Kredi Miktarı: 100.000 TL
 • Kredi Faizi: % 0,94
 • Vade Sayısı: 180 Ay
 • Aylık Taksit Tutarı: 1.154,24 TL
 • Kredi Miktarı: 130.000 TL
 • Kredi Faizi: % 0,94
 • Vade Sayısı: 180 Ay
 • Aylık Taksit Tutarı: 1.500,51 TL
 • Kredi Miktarı: 150.000 TL
 • Kredi Faizi: % 0,94
 • Vade Sayısı: 180 Ay
 • Aylık Taksit Tutarı: 1.731,36 TL

Halkbank Konut Tamamlama Kredisi

Konut sahibi olmak isteyen kişiler henüz yapımı tamamlanmamış evler içinde konut kredisi çekebilmektedir. İnşaat yaptıran kişilerin inşaatlarının finansmanına yönelik gerçek kişiler krediyi Halkbank Konut Tamamlama kredisi adı altında vermektedir. Krediye konu olan konutun inşaatının %70’nin tamamlanmış olması zorunludur. Kredinin limiti ise, konutun tamamlandığı seviye değeri ile yüzde 100 tamamlanma durumu için öngörülen diğer arasındaki fark kosgebkredisi.com olmaktadır. Konut tamamlama kredisinin vade sayısı 120 olmakta % 1,00 faiz oranı ile kullanıma sunulmaktadır.

Halkbank Konut Tamamlama Kredisi Örnek Hesaplama

Şekerbank Konut Tamamlama Kredi Kampanyası

İnşaatına başlanmış fakat henüz tamamlanmamış konutların inşaatı için kredi veren bankalardan bir diğeri ise Şekerbank olmaktadır. Kredi TL cinsinden kullanılabilmektedir. Halkbank gibi Şekerbank’ın da kredi vade sayısı 120 ay olmaktadır. Ekspertiz değerinin % 60’ına kadar kredi kullanım imkanı tanınmaktadır. Sabit faizli kredi de erken ödeme durumlarında erken ödeme tutarı üzerinden tutarın, kalan vade sayısı 36 ayı aşmayan krediler için %1’i, kalan vadelerde 36 ayı aşan kredilerde ise % 2’si kadar erken ödeme ücreti alınmaktadır. Konut tamamlama kredisinde kefil şartı aranmamaktadır. Ancak banka gerekli gördüğü durumlarda kefil talebinde bulunabilmektedir. Şekerbank’tan konut kredisi için hesaplama yapmak için tıklayınız.

0,64 – 0,74 Faizli Konut Kredisi

Haziran ayına girilmesiyle birlikte korona virüs nedeniyle durma noktasına gelen ekonomiyi canlandırmak için destek paketleri de gündeme geldi. Salgın sürecinde ekonomik alanda oldukça zorlu geçen sürecin normalleşme evresine gelinmesi ile kamu bankaları toplam 4 adet destek paketlerini açıkladı. Tatilden araç alımına kadar finansman destekleri içerisinde konut kredisi de yerini alıyor. Konut kredisinin düşük faiz ve uygun vade seçenekleriyle vatandaşların kullanıma sunulmasının ardından inşaatı tamamlanmamış vatandaşlarda bu krediyi takip etmekte hatta 0,64 faizli konut kredisi yapılandırma hakkında bankalardan açıklama beklemektedirler. Yüzde 0,64 faizli ve 15 yıl vadeli konut kredisi veren bankalar ise;

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbank

Bu üç kamu bankasına yapılacak olan başvurular 5 Haziran 2020 tarihinde banka şubelerinden alınacaktır. Yüzde 0,64 ve 0,74 faiz oranları ile konut kredisi çekmek isteyen kişiler konutun sıfır ya da ikinci el olmasıyla farklı faiz oranları üzerinden kredi hesaplaması yapılacaktır. Sıfır konut için kredi çekilirken 15 yıl vadeli yüzde 0,64 faizli kredi hesaplaması yapılırken, ikinci el konut alımlarında ise 180 ay vadeli yüzde 0,74 faizli konut kredisi çekilecektir. Bankaların düşük faizli konut kredileri hakkında tüm bilgilere yazımızı takip ederek ulaşabilirsiniz.

Ziraat Bankası 0,64 Faizli Konut Kredisi

Kamu bankalarının öncüsü olarak bilinen ve tüm kredi çeşitlerine uygun faiz ve ödeme seçenekleriyle kredi sunan Ziraat Bankası, 4 yeni destek paketini kullandırılacak bankalar arasında yerini alıyor. Ziraat Bankasından kullanılacak olan avantajlı konut kredisi vadesi 15 yıl / 180 ay olacaktır.

Ziraat Bankası Avantajlı Konut Kredisi

Konutun %10 peşinatı verildikten sonra kalan tutar kredi olarak kullanılacak ve ödemeler aylık bu plana göre hesaplanacaktır. Kredi ile alınacak olan konuta ipotek konulamayacaktır. Konut kredisinde Ziraat Bankası gerekli gördüğü durumlarda teminat ya da kefil talebinde de bulunabilmektedir. Ayrıca konuta deprem sigortası, krediyi kullanan kişiye de hayat sigortası yapılacaktır. Sıfır ve ikinci el konutlar için yukarıda faiz oranlarını belirtmiştik. Kredi limitleri ise İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde azami 750 bin TL olurken, diğer illerde ise kredi limiti azami 500 bin TL olmaktadır.

Halkbank Konut Kredisi (0,64 Faizli)

Halkbank tarafından ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara kullandırılacak olan avantajlı konut kredisi, sıfır konut alımlarında yüzde 0,64 faiz oranları ile 180 ay vadeli olarak konut kredisi finansmanı sağlanacaktır. Bu kredi imkanından yararlanmak için başvuruların açıldığı tarihte en yakın Halkbank şubelerine müracaat edilebilmektedir.

Halkbank Avantajlı Konut Kredisi

Başvuru tarihi ise 5 Haziran olarak belirlenmiştir. 100.000 TL’lik kredi için sıfır konutlara uygulanacak yüzde 0,64 faizli 15 yıl vadeli konut kredisi hesaplaması aylık taksit ve toplam geri ödeme tutarı aşağıdaki görselde yer almaktadır.

Vakıfbank Avantajlı Konut Kredisi

Ziraat Bankası ve Halk Bankasının sunduğu 4 yeni destek paketleri içerisinde Vakıfbank’ta yer almaktadır. Bu 3 kamu bankasının sunduğu düşük faizli konut kredisinde faiz oranı ve vade sayıları aynı almaktadır. Avantajlı konut kredisi kampanyasında sıfır ve ikinci el konut alımlarında geçerli olmaktadır.

Vakıfbank Avantajlı Konut Kredisi Ödeme Tablosu

Krediyi çekebilecek olan kişi başına belirlenmiş kredi limiti de bulunmaktadır. Üç büyük il için (İstanbul -Ankara -İzmir) kredi limiti 750 bin TL’dir. Diğer iller için de kredi limiti en fazla 500 bin TL olmaktadır. Kampanya olarak sunulan kredinin taksitleri eşit taksitli ve 1 yıla kadar geri ödemesi dönemli olacaktır.

Bankalar Konutun Yüzde Kaçına Kredi Verir?

Konut kredileri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun belirlemiş olduğu yüzdelik dilimlere göre ekspertiz değerlendirmesinin maksimum %80’ine ne kadar kredi vermektedir. Bu oran elbette bazı bankalarda değişmektedir. Bazı bankalarda % 75 oranına kadar inmektedir. Bu yüzdelik dilimin geriye kalan bölümü bankaya peşinat olarak verilmektedir. Bankadan konut kredisi çekerken peşinatı olmayan kişiler peşinat sıkıntısını da bankaların ihtiyaç kredisi imkanı ile çoğu zaman karşılayabilmektedir.

Satın alınan evin ekspertiz değerlendirmesi sonucundan evin değerinin 100 bin TL olduğunu düşünür ve bu tutar üzerinden hesaplama yapacak olursak, banka kişiye 80 bin TL’ye kadar kredi imkanı tanıyacaktır. Kalan 20 bin TL ise peşinat olarak kredi kullanılacak olan bankaya veriliyor. Eksperin konutun değerlendirmesinde vereceği fiyat oldukça önemli olmakta ve evin değeri arttıkça peşinatta artmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!