KOSGEB Kredisi

Esnafa İşsizlik Maaşı

24.12.2019
Esnafa İşsizlik Maaşı

Hükumet işsizlik maaşının artırılması için düğmeye bastı. Yeni düzenleme ile işsizlik maaşı şartları hafifletilirken maaşta 2.010 bin TL.’ ye kadar çıkıyor. İşsizlik maaşında bir müjde de var. Esnaflara da işsizlik maaşı veriliyor. Artık vergi mükellefi de işsizlik alabilecek. İşte detaylar..

Esnafa İşsizlik Maaşı Geliyor

İşyeri sahibi Bağ-kur’lu  esnaflara işsizlik maaşı verilecek. Devlet tarafından bir teşvik ve katkı uygulanmak suretiyle Bağkur’lularda artık önümüzdeki günlerde İşsizlik sigortasından yararanabilecek. İşsizlik sigorta primini % 2 olarak ödeyen esnaflara 10 aya kadar işsizlik maaşı verilecek. Bunun için Bağkurlu esnafların %2 prim ödemesi yapması gerekiyor. Eğer esnaflar işsizlik sigortası öderse 10 aya kadar aylık 705 TL. ile 1.411 TL. işsizlik parası verilecek. Esnafa İşsizlik Maaşı ile ilgili tüm detaylara haberimizde..

Esnafa İşsizlik Maaşı Ne Zaman Verilecek?

Kimi aylardır kimi yıllardır iş arıyor. İşsizlik maaşı işsiz kalıp iş arayanlara bir nebze olsun nefes aldırıyor. Yeni düzenleme ile işsizlik maaşı artırılması hedefleniyor. Bunun yanında en büyük müjde esnafa veriliyor. İşsiz kalan esnaflar da aynı işsiz kalan işçiler gibi işsizlik maaşından yararlanabilecek. Hükumet işsizlik maaşından daha fazla kişinin yararlanabilmesi için harekete geçti.

İşsizlik maaşından yararlanmanın şartları olarak;

İşten ayrıldığınız tarih itibariyle geriye doğru en az 600 gün primi olması gerekiyor. Ayrıca işten ayrıldığınız tarih itibariyle kesintisiz olarak 120 gün prim ödenmesi şartlarını sağlayan işsizlere işsizlik ödeneğinden 6 ay ile 10 ay arasında işsizlik  maaşı veriliyor.

Hali hazırda işsizlik maaşı  600 gün çalışanlara 6 ay, 900 gün çalışanlara 8 ay ve 1080 gün çalışanlara da 10 ay süreyle ödeniyor. İşsizlik maaşı kişinin son 3 yıldaki prim ödemeleri dikkate alınarak en az 659 en çokta 1318 lira üzerinden değerlendiriliyor. Asgari ücrete gelen %26,5 lik zam ile birlikte işsizlik maaşı en az 1.015 TL. en çok 2.030 TL. oldu.

Düzenlemede bir müjde de Bağkur’ lular yani esnaf için geldi. Artık iş yerini kapatan esnaf şartları sağlamaları durumda işsizlik maaşı alabilecek.

İşkur Engelli ve Eski Hükümlülere iş yeri açma hibesi veriyor.

Esnafa İşsizlik Maaşı Ne Zaman Alınır?

İşçilerden sonra işsiz kalan esnaflara işsizlik maaşı yolda. Torba yasa ile esnafa Ahilik Fonu kurulacak ve kurulacak Ahilik fonu ile iflas eden ve iş yeri mecburi nedenlerle zor duruma düşerek iş yerini kapatan esnaflara 10 aya varan işsizlik maaşı verilecek. İş yerini kapatarak işsiz kalan esnaflar gerekli şartları sağlamaları durumunda başvuru yaparak işsizlik maaşlarını alabilecek.

Esnafa İşsizlik Maaşı Ne Zaman Alınır?

Esnafa İşsizlik Maaşı Ne Zaman Alınır?

Bağ-kurlu İşsizlik Maaşı Alabilir mi?

Kurulan Esnaf Ahilik sandığına faaliyet sürdürerek sandık primini ödemiş olan esnaflar iş yerlerini çeşitli sebeplerden ötürü kapatmaları halinde işsizlik maaşı alabilirler. Bunun için mutlaka Ahilik fonu sandığı işsizlik maaşı şartlarını yerine getirmek gerekiyor. Bu şartlar ise;

Esnaf İşsizlik Maaşı Şartları

Esnafa Ahilik Fonu kapsamında sigortalılığı sona eren esnaflara işsizlik maaşı gibi son 120 gün aralıksız çalışmış olmak şartı ile son üç yıl içinde;

 • 600 gün işsizlik sigortası primi ödeyenlere 180 gün  6 ay,
 • 900 gün işsizlik sigortası primi ödeyenlere 240 gün 8 ay,
 • 1080 gün işsizlik sigortası primi ödeyenlere 300 gün 10 ay ödenek verilecek.

Ahilik Sigortası Hesaplaması

İşsizlik ödeneğinin günlük ortalama kazancın yüzde 40′ ı kadar olması şartı ile ödenecek prim miktarı aylık asgari ücretin brüt tutarının % 80′ ini geçmeyecek şekilde hesaplanacak. Brüt asgari ücret üzerinden hesaplama yapıldığında aylık;

En az 1.015 TL

En fazla 2,030 TL

Asgari ücrete gelen zam ile birlikte işsizlik maaşları da bu şekilde verilecektir.

Esnaf Ahilik Fonuna Ödenecek Prim

En düşük Prim

Esnaf 35.55 TL

Devlet 17.77 TL

Esnafa İşsizlik Maaşı Nereye Başvurulur?

Geçen yıl meclise gelmesi planlanan ve yürürlüğe gireceği konuşulan Esnafa Ahilik Fonu için gerekli prim ödemesini yapan esnaflar düzenli olarak prim ödemesi yaparak işsizlik maaşından yararlanabilecek.  Bağ-kurlular düzenli olarak primlerini ödediklerinden Esnaf Ahilik sandığına ayrıca bir ödeme yapmayacak ve Bağ-Kur ödemelerinin içerisinde dahil edilecek. Bu nedenle tüm esnaflara zorunlu olan Ahilik sandığı prim ödemesi için Kurumlara ayrıca bir başvuru yapmak gerekmeyecek. Ahilik Fonu işsizlik maaşından yararlanabilmek için primlerin düzenli ödenmesi gerekiyor aralarda boşluk bırakarak ödemesini aksatanlar ile ilgili ödemelerden yararlanamayacağı düşünülüyor.

Ahilik Sigortası Fonu Nedir?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı tarafından yürütülen çalışmalar sonunda Ahilik Sigortası Fonu Kanun Tasarısı taslağı hazırlandı. Mevcut İşsizlik sigortası fonuna benzer nitelikte oluşturulan Ahilik Sigortası fonuna aylık düzenli prim ödeyen esnaflar işsiz kalmaları halinde başvuru yaparak işsizlik maaşı alabilecek.

Esnaf ve Sanatkarlar hali hazırdaki iş yerlerinde faaliyetleri bırakmaları ve sigortalılıklarını sonlandırmaları durumunda işsizlik maaşı için müracaatta bulunarak Ahilik Sandığından işsizlik ödeneği alabilecek. İŞKUR işsizlik maaşı başvurusu için tıklayınız.

Esnaflık yapıyorsanız ve herhangi bir sebepten dolayı işletmenizi kapatmak durumunda kaldıysanız devlet tarafından sağlanan işsizlik ödeneğinden faydalanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 16 YORUM
 1. mehmet nalbant dedi ki:

  mehmet nalbant

 2. İsa solmaz dedi ki:

  2019 dan beri esnafim ve salgın hastalık nedeniyle isyerimi kapatma zorunda kaldım maddi destek nasıl alabilirim

 3. Hacer dedi ki:

  2ocak 2017 tarihinden beri esnafım ama zorunlu nedenlerden dolayı işyerini kapatıyorum işsizlik maaşından yararlanabilirsiniz.

 4. İşsizlik maaşı dedi ki:

  2009 dan beri esnafım dukkanimi kapatacağım işsizlik maaşı alabiliyormuyum alabiliyorsam ne kadar muhasebecim alınmıyor diyor

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!