KOSGEB Kredisi

Hayvancılık Nasıl Yapılır? En Karlı Hayvan Sektörü Hangisidir? (2020)

Hayvancılık Nasıl Yapılır? En Karlı Hayvan Sektörü Hangisidir? (2020)

En karlı hayvancılık türü çıraklığından başlayıp, sırasıyla kalfalık ve ustalığa kadar devam eden süreçte çiftçinin en çok bilgi sahibi olduğu sektördür. Yatırım yapmak isteyen girişimcilerimizin en çok sordukları soru şudur; küçükbaş hayvancılık mı büyükbaş hayvancılık mı karlı?

En karlı hayvan üretimi iyi bir fizibilite hazırlanarak, yeterli sermaye, yeterli iş gücü ile girilen ve sürekliliği sağlanan hayvancılıktır. Hayvancılık çeşitleri olarak sayılabilecek sektörler şunlardır;

 1. Büyükbaş hayvan besiciliği,
 2. Büyükbaş süt ineği yetiştiriciliği,
 3. Tavuk, ördek, kaz, hindi gibi kümes hayvanı yetiştirme,
 4. Arıcılık,
 5. Küçükbaş hayvancılık (koyun veya keçi yetiştirme)

Küçükbaş Hayvancılık Kar Oranı Ne Kadar?

Bu yıl 50 adet kuzulu koyun alıp, bir yıl sonra 100 tane, 2 yıl sonra 200 tane ve hatta ikiz kuzulayan koyunlar olursa 3-4 sene içinde 300 küçükbaş koyun bulunan bir sürüye sahip olmanın hayalini kuruyor olabilirsiniz. Ancak bu işin içine girmeden, çıraklığını yapmadan ve kar oranından önce masraflarını bilmeden hesap yapamazsınız. Düşük sermayeler ile en karlı hayvan üretimi küçükbaş hayvancılıktır. Ancak bu işi hakkıyla yapmak gerekir. Köyde yaşayan, tarlası tokadı bulunan ve her yıl ekip biçen bir çiftçi için koyun yetiştiriciliğinin zorluğu ile ilçe merkezinde ikamet eden ve kış günü hayvanlarına vereceği yemlerinin tümünü satın alan bir üreticinin masrafları bir değildir. Koyun yetiştiriciliğinin sermayesi süt inekçiliği kadar yüksek olmasa da, yaz mevsiminde mutlaka bir sürü yöneticisi (çoban) gerektirir. Bu yüzden ailece bu işi yapabilenler karlıdır.

Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Projesi Ve Destekleri

Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği Projesi Ve Desteklerinden yararlanabilirsiniz.

Ot ve mera bakımından geniş bir araziye sahip olan bir çiftçi ile yılın 10 ayı hayvanları damda yemlemek zorunda kalan bir koyun yetiştiricisi aynı oranda kar edemez.

Süt İneği Yetiştiriciliği

Bu sektör iki ana amaçla yapılıyor. Bunlarda bir tanesi süt ineği yetiştiriciliği iken, diğeri ise besicilik için yapılıyor. Süt ineği yetiştiriciliği yapan yatırımcılar en çok süt veren inek cinslerini tercih ediyor. Sütler günlük olarak sağılıyor ve anlaşmalı mandıra, süt fabrikası veya tüketiciye birinci elden dağıtılıyor. Süt ineği yetiştiriciliğinde kazanç oranı süt fiyatları ve günlük elde edilen süt litresine göre belirleniyor. Ayrıntılar için tıklayınız.

Süt İneği Yetiştiriciliği

Besicilik

Besicilik ise tamamen hayvan sayısını çoğalta ve besleyip satma prensibine göre yapılıyor. Erkek sığırlar daha fazla kilo aldıklarından tercih edilirken, hayvan ırkı olarak daha çok holstein, İsveç esmeri gibi cinsler seçiliyor. Yerli ırk hayvanlar 2 yaşında, kültür ırkı hayvanlar ise 1-1,5 yaşında besiye alınıyor. Hayvanların kesime gideceği tarih belirleniyor ve bu tarihe göre besi programı hazırlanıyor. Besi sığırlarına günlük olarak verilen yem oranına göre hayvanın kilo alması hesaplanıyor. Kilo almayan ve besiye cevap vermeyen hayvanlar vakit geçirmeksizin elden çıkarılıyor. Hayvanın kilo artışı ise eğer çiftlikte tartı cihazı varsa bu cihazla yoksa, göğüs çevresinin ölçülmesi neticesinde tespit ediliyor. Besi esnasında yem ve kesif yemler tercih ediliyor. Sûni bir mera oluşturarak yem giderlerini düşürebilirsiniz.

Küçükbaş hayvancılık mı büyükbaş hayvancılık mı karlıdır?

 • 4 aydan az süreyle besleme yapılırsa kısa süreli,
 • 4 ay – 7 ay arasında orta süreli,
 • 7 aydan fazla besleme yapılırsa uzun süreli besleme kategorisine giriyor.

Eğer hayvanlar merada beslenirse yem maliyetleri düşüyor ve kar oranı artıyor. Ancak merada hayvanların karnını doyurabilecek seviyede yeterli ot yoksa, işler ters gidebiliyor.

Kanatlı Yetiştiriciliği

10 tavuk alıp yumurta hesabı yapmak oldukça kolaydır. Ancak 2000 tavuk kapasiteli bir tavuk çiftliği kurmak ve yumurta üretmek veya et tavuğu yetiştirmek için basit kerrat hesaplamaları işimizi görmez. Böyle bir iş için kar ve maliyet fizibilitesi hazırlamak gerekir ve uzmanlardan yardım almanız tavsiye olunur. Salma tavukçuluk işinde ise hayvanların günlük harcayacakları yem gideri, tesisin ısıtması, su gideri, çalışan maaşları gibi giderler hesaba dahil edilerek günlük ve aylık bazda program yapılır. Günlük elde edilen yumurta yıla göre hesaplanır. Yaz döneminde ve kış döneminde tavukların veya hindilerin yemleri depolanır.

Tavuk çiftliği kar oranını inceleyebilirsiniz.

Yumurta gelirinden yapılan harcama düşülerek kâr oranı tespit edilir. Organik salma tavukçuluktan iyi para kazanmak için en önemli kriter pazardır. Pazar araştırması yapılmadan ucuza satılan yumurtalar ve elde kalanlar üreticiyi zarar ettirir. Bu yüzden pazar araştırması yapılarak pazar bulunmadan kanatlı yetiştiriciliği sektörüne ASLA girilmemesini önermekteyiz.

Arıcılık

Arı yetiştiriciliği daha çok asıl işin yanında ek gelir olarak yapılsa da, sadece bu işle uğraşan çiftçiler de yok değil. Arıcılık sektörü diğer sektörlere göre biraz daha hesaba açık bir sektör. Koloni başına 16 kg. bal alındığından, mevsim iyi giderse kovan başına 25-30 kg. bal alındığından bahsediliyor. Balın kilosunun ortalama 50 TL. civarında olduğunu düşünürseniz hesap yapmak zor olmamalı. Eğer arıcılığın yanında birde emekli maaşınız varsa sıkıntı yok ancak, evinize sadece bu işten ekmek götürecekseniz ve sektör hakkında bilginiz yoksa Halk Eğitim tarafından ücretsiz olarak verilen arıcılık kursuna katılmanızı tavsiye ederiz. Sektörde para kazanma ve kar etmenin en önemli noktası da yine PAZARLAMA’dır. Eğer üretilen bal, polen, arı sütü ve benzeri gıdalar pazarlanamaz veya ucuza satılırsa, kar oranı da düşecektir.

Arıcılık Karlı Bir İş mi?

En Karlı Hayvancılık Türü Hangisidir sorusuna üreticilerin verdiği cevaplardan bazıları şunlardır;

 • Besicilik sakat, bir torba yem 50 lira saman 50-60 kuruş oldu. Otlak varsa küçükbaş daha iyi,
 • Hepside zenginin isi köylünün anası ağlıyor,
 • Yemin torba si 50 tl olmuş ne kazanması, hayvanla başlayan hiç bir iş para kazanmaz anca karnın doyar,
 • Benim fikrim hayvancılıkta mera önemli yaz mevsiminde cırcır böceği gibi saz çalmayacaksın. Kış mevsimi için hazırlığını yapacaksın. Kangal saf kan üretim, hint tavukçuluğu üretim köyde hepsini bir arada yapacaksın imkan varsa pazarını da 1.5 yaşlı satacaksın. Büyükbaş hayvanların satışı için kurban bayramını beklemeyeceksin. Büyükbaş hayvanda dişi olanları çoğaltmayı amaçlayacaksın. Devlet tarafından verilen teşviklerden yararlanacaksın. Muntazam parayı öyle kazanırsın, yoksa kurbanı beklemek dibe çeker.
 • Küçükbaş hayvancılık en karlı hayvancılık türüdür ancak diğerlerine göre daha fazla emek gerektirir. En azından bütün yaz boyunca bir çoban tutulması mecburidir.
 • Yemi kendisi üreten çiftçi için bu sektörlerin hepsi kârlıdır.
 • En kazançlı olan kara davardır. Birde hayvanları otlatmak için meranız varsa, değmeyin keyfinize.
 • Hem süt ineği, hemde damızlık düve yetiştiriyorum. Bence mazot fiyatlarının düşmesi gerekiyor. Mazot düşmeden para kazanmak hayal.
 • Sermayen ve yerin varsa, besicilik her zaman daha fazla para kazandırır.
 • Organik köy tavuğu yetiştiriciliği ve salma tavukçuluk son dönemin en popüler hayvancılık türüdür. Hakkıyla yapabilen için diğerlerinin tümünden daha karlıdır.
 • Eğer köy merası uygunsa koyun yetiştiriciliği en doğru tercihtir.
 •  Köyümüzde 120 adet koyunumuz var. Bu iş para kazandırmadığı için şuan danayla takas yapacağız ve besiciliğe döneceğiz.
 • Biz büyük baş hayvancılıktan geldik. Bizim bıraktığımızda besicilikte falan ekmek vardı ama yorucuydu. Arıcılığa döndük başladık çok güzel iş. Kolay yine aynı güzellikte ekmeğini yiyoruz.  Şuan bir miktar sermaye olarak para verip “ne yaparsın bu parayla” deseler sorsalar “arıcılık” derim.
 • Bence hepsi bereketli kazançlı meslekler dünya nüfusu sürekli artıyor. Bu nüfus yiyecek içecek haliyle ama yetiştiricilik de çiftçiler için işletme girdileri aza çekilmelidir. Mesela yemlerden vergi alınmamalı, çiftçi yetiştirmeye teşvik edilmeli, ekmeden dikmeden boş tarla ve araziye teşvik verileceğine üreten çiftçi desteklenmelidir.
 • Bu meslek öldü haberin olsun. 2 kilo süt için hayvancılık yapmanın bir anlamı yok. Başka kapıda çare aramak lazım diye düşünüyorum. İthal hayvan geldiği müddetçe Anadolu da hayvancılık yapılmaz.

Üreticilerimizin tümüne saygı duyuyor ve kosgebkredisi.com olarak nacizane aşağıdaki tavsiyelerde bulunuyoruz.

 1. Bilmediğiniz işi yapmayın. Bilmiyorsanız öğrenin.
 2. 20 bin TL. sermaye ile 200 bin liralık işe girmeyin. Yatırımınızı yorganınıza göre uzatın. Büyümek istiyorsanız ufaktan başlayın.  😆
 3. Hayvancılık internet sitelerinde veya kitaplarda yazdığı kadar kolay değildir. Emek gerektirir, bayramı seyranı unutmayın, varken yok olmayı gerektirir. Bu işi en iyi bilenler tecrübe edenlerdir.
 4. Bursa’da ve Kars’ta yapılan koyun yetiştiriciliği birbirinden farklıdır. Kıyaslama yapmak için uzaklara yolculuk etmeyin.  😯
 5. Hayvancılığa Devlet her yıl 30 bin TL. hibe veriyor. Bana çıkmaz diye düşünmeyin. Gerekli şartları öğrenin ve mutlaka başvurunuzu yapın. 20 bin TL. hayvan kredisi çekerek sermayesiz başlangıç yapıyorsanız, 30 bin TL. ilaç gibi gelecektir.

Yatırımınızın hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ederiz.

Yorumlar
 1. Ahmet dedi ki:

  Nasil görüşebiliriz

 2. Süt ve broyler yetiştiriciliği dedi ki:

  Süt ve broyler yetiştiriciliğinde uzmanlaştığım İranlı bir hayvancılık uzmanıyım.Yukarıdaki tesislere sahip biri bana katılmaya istekli olursa bana bildirin

  1. Yusuf dedi ki:

   Büyük baş süt çiftliğimiz var modern Avrupa srandartlarında bu adrese mail atabilirsiniz

 3. 10 dönüm tarlada ne yapılır dedi ki:

  Arkadaşlar yer izmir orman içinde tapulu 10 dönüm tarlamız var nasıl değerlendirebiliriz hayvancılık mı tarım mı yada her ikisimi

  1. Cengiz Atılgan dedi ki:

   Selam Aleyküm. Hangi Şehir olduğunu Yazarsanız bir ortaklık yapalım . Saygı ve sevgilerimle.

 4. KOYUN İÇİN YATIRIM YAPMAK İÇİN ORTAK ARANIYOR dedi ki:

  KOYUN URETİMİ YAPMAK İSTEYEN ORTAK VE YA DEVREN RUHSAT ALIN MIS PROJE İLE SATILIK CİFLİK. YATIRIM YAPMAK İSTEYEN. PROJE HAZIR İNSAAT BASLANACAK SEKİLDE. 11.250 METRE KARE UZERİNE KURULACAK HAYVANLARI GUDUM ALANI MEVCUT 1000-1500 DÖNUM VAR YAKININDA. MALİYET HESABI CIKTI HERSEY HAZIR. KURULUM MALIYETİ 2.300.000 TL HERSEY HAZIR.

 5. Bekir dedi ki:

  Tavugu almak bizden,yumurtayi satmak sizden ise gorusmek isterim.
  Irtibat numarisi alabilirmiyim

 6. Gökhan dedi ki:

  Tavuğu almak sizden yumurtayı satmak bizden buyrun görüşelim arkadaşlar

  1. Ahmet Şahin dedi ki:

   Gökhan bey merhabalar, tavuklarınızın cinsi nedir, kaç haftalık olarak satıyorsunuz, yumurtayı bizden kaça alabilirsiniz?

   1. Zahit günay dedi ki:

    Hemen alıcı ve satıcı bulunması çok özendirici 0533

 7. MUSTAFA TOPAL dedi ki:

  merhaba arkadaşlar ben hayvan besiciliği yapmak istiyorum da besiçilik yapma konusunda iç bi bilğiye sahip degilim büyük başla mi başlasam yoksa küçükbaş buzagiyla başlamak gerek yardimci olursaniz minnettar olurum.

  1. abc dedi ki:

   hiç başlama , hayvanlar elinde kalı, 6 10 tavuk al..mevsim şartlrında ölmicek hayvanla başla

  2. ....... ARAŞTIRMA BİLGİSİ........ dedi ki:

   Tavuğun başından 1 gün ayrıl yarısı telef olur büyükbaş hayvancılık ta bulursan limuzin veya jersey

   Büyükbaş hayvancılıkta 30 hayvan sütüyle geliriyle gideriyle aylık 5.500 lira garanti getirisi var yılda 2 ay da yatışa rağmen yemini de kendin ot çimlendirme metodunu araştır katlı tarım oluyor şahsen biliyorum ancak burdan yazmakla olmaz.. Ayrıca 3 dönüm araziye de bal kabağı ekmeni şiddetle tavsiye ediyorum bu bilgileri 5 ay araştırarak ulaştım bende yapmayı düşünüyordum sonra vazgeçtim ayrıca risk epeyce azaltman için söylüyorum sakın betonarme ahır yapma. Ahırın içini demir bariyerle çevir hemen dışını saman balyasından yarı açık sistem yap 2 bölme olarak bir bölmesi boş bırak 2 ahır olsun hayvanları dağıtmadan ahırı temizlersin. Ayrıca yem deposu da yapma 2 tane kaliteli bez muşamba ile birisi toprağa birisi üstüne örtü olarak kullan.. Ne kadar az işçilik yaparsan o kadar yem üretir ve hayvancılık yaparsın riski de düşürmüş olursun… Hadi iyi akşamlar

   1. zübeyir dedi ki:

    kardeşim rica etsem sana ulaşabileceğim mail adresi telefon ne varsa ulaşabilir miyim

 8. Hüseyin geçer dedi ki:

  Ben hayvançılık yaparım ama sermayem yok yardımcı olursanız sevinirim

 9. Kemal ürgüp dedi ki:

  Bana kalırsa en iyi hayvancılık türü arıcılık. Çünkü şu anki balın fiyatı oldukça yüksek benden size öneri 🙂

  1. Dogukan dedi ki:

   Simdi sen ne işle ugrasıyon arıcı mısın işin icindeysen bize dünceni belirlet işin içinde degilsen fikrini sunma

  2. Hüsnü cor dedi ki:

   Sizi bu konuda destekliyorum ancak zorlukları hakkında kimsenin pek bilgisi yok

 10. Hayvancılığa Nerden Başlanır? (selim yetmez) dedi ki:

  Sen bu konuya çok kafa yormak zorunda kaldım Çünkü bu konuda çiftçinin dertleri çok yoğun. Ben hayatımda hiçbir zaman 50 başlık bir işletmeyi yönetme diyen etmediğim için de bu konuda verdiğim tavsiyeler biraz ukalalık olur. Benim gözümde öyle olur ama ben genel hatlarıyla düşüncelerimi sizde paylaşmak istiyorum. Esasında benim çiftliğim bir insan varlık veya 1200 1.00 Çiftlik olarak düşünmeyin. Benim bu grubun 60 tane sağmal içeriyor. Bu grup kendi başına zaten bir işletme olarak görünmesi lazım. Zaten biz verimliliği beslemeyi yönetimini yaparken her grubun kendi başına yapıyoruz. Dolayısıyla orada benim düşündüğüm olmuştur. Benim genelde işte 60 ila 120 hayvanlık gruplardan oluşuyor. Çürümüş gruba kendisi başında bir kapalı sistem olarak bakıyoruz. Dolayısıyla 60 başlık bir sürü yönetimi ile 1500 başlık bir sürü yönetimi ile 3500 bir sürü yönetimi arasında çok benzerlik ilişkisi var. Hepsinde aynı şeyler geçerli yan düzeni doğru besleme Konfor tohumlama doğumdan başlayıp bir sonraki doğuma kadar ki giden süreçteki evreler bunlar. Biz doğumuna 200 gerek gebeliğin 200 gününden itibaren hayvanları daha düşük maliyetli bir yemek ediyoruz. Süt miktarı da düşüyor, kaloride düşünüyoruz. Onu belki bireysel yapmakta birazcık zorluk çekebilir veya kurudaki hayvanların son 21 günü ile diğer 40 gününü 39 gününü ayrıştırmayabilirler. Çünkü adamın kurdaki zaten 5 tane hayvanın bir tanesini son 21 günde 4 tanesi de veya 5 tanesi de kurulum normal dönemindedir. O hayvan için bireysel tek bir yem hazırlamayabilir. Bu yüzden günün getirdiği avantajlar grup arasında baktığımız için o gruba yönelik yem yapabiliyoruz. Bakım yapabilirken onun böyle bir gruplandırma yapması yerine bireysel hayvanlara bakması gerekiyor. Bireysel ihtimam gerekir O da birazcık iş gücünü arttırıyor. Ama normal bizim gruplarımız daki yaptığımız uygulamaların hepsini 50 başlık işletmede yapar. 100 başlık işletmede yapar. Sıfırdan kurmak istiyoruz. Biz bu işi nasıl başlayalım nereden başlayalım sorusu çok geliyor. Kusura bakmasın kimse ama bu soruyu Bana değil kendilerine sormaları gerekiyor. Yani ben bunun cevabını onlara söylediğim zaman onların araştırmalarının önünü kesmiş olurum. Yani onların da benim gibi araştırmaları ve şu soruları sormaları gerekir; ineğin ihtiyaçları nedir? Günlük rutinleri nedir? zaten kosgebkredisi.com ‘da bu konuyla ilgili bilgiler olduğunu gördüm. Bunları derleyip toparlayıp, biz başlarsak nereden başlamalıyız diye düşünmeleri lazım. Ben ilk fizibilite çalışmasının yaparken benim 1 yılımı aldı Yani kolay değil gece 2 lere kadar çalışıyorum çünkü öğrenmek zorundaydım.

 11. Hayvancılık Nasıl Yapılır (Tufam) dedi ki:

  Hayvancılıkta en önemli husus yemlemedir. Şu an azalmış yemden yararlanma azalmış demektir. kaba yem ihtiyacı var demektir. Hayvanın önünde yem erken bitiyorsa yemesi gereken miktarda koymuşsan buna rağmen erken bitiyorsa zaman benim tamponlayıcı unuturum oluyor. Yani işkembedeki boşluğu dolduracak elimdeki en ucuz ve yegane malzeme ama kardeşim samanın tonu 700 lira olmuşsa Kusura bakma ben onu o hayvana yedirmem 700 liraya onu yedireceğim zamanında Yonca alırım. Tonu 600 650 liradan onun yediririm ama şimdi Yonca’nın at onu 1 lirayı geçti ben hatırlayacaksınız programların hep söylemiştim bir şeyi zamanında almak da hayvancılıkta karlılığı etki eden faktörlerin en büyüğü bugün gittiniz 350 liradan silaj aldınız mısır silajı bin liradan Yonca aldığınız 750 liradan zaman aldınız torbası atmıştır Adana’ya mı aldınız siz zaten para azanamazsınız nasıl kazanırsınız. Nakit parayla Efendim 50 liralık besi yeminde 40 liraya 45 liraya alırsınız 40 lira değil de 45 liraya bugün yem alabilirsiniz besi yemi olarak söylüyorum bunu zamanında aldığınızda sonu 600 liraya 650 liraya Yonca’ya alırsınız 2018’de alır mısınız onunla bilmiyorum 2017’de olan rakamları söylüyorum Mısır silajında İlk çıktığında paketlenmiş olarak yerinde 220 240 lira bandında aldık 2018 yılı için Şimdi piyasada 350 lira yani her şeyi zamanında alarak zaten %30 yem ham maddelerinden ve aldığımız şeylerden otomatikman kazanç elde ederiz Daha ortada hayvan yok Peki ondan sonra hayvanın ihtiyacı olan enerjiyi protein kesif yem ve kaba yem bunların kombinasyonlarını nasıl oluşturacağız esas Püf nokta burası yüzlerce insan beni arıyor. Abi elimizde ayçiçek tohumu küspesi var pamuk tohumu küspesi var hangisinden ne kadar katacağız Bugün bir izleyicim aradı Ben diyor hayvanlara 2 kilo pamuk çiğidi yediriyorum tohum yediriyorum hayvanın ne işler efendim 15 litre süt veren hoştayn 15 litre süt veren hoştayn 2 kilo pamuk şehidi ile ne işi var abi 30 litre süt verirse hayvanın 550 600 kilo canlarla sahipse hayvanın enerji bakımından eksik beslendiğini düşünüyorsan Pamuk çiğidi ne verebilirsin kaç para alıyorsun. Abi bin liraya zaten pahalı ki daha ucuz malzemeler var peki biz bu 5 hayvanlarını ne ile besliyoruz dediğim gibi içerisinde Yonca silajı var yulaf silajı var Yeri gelir flaşı var yemlik bezelye ve arpa karışım silahları var kaliteli mısır silajı var on numara adam gibi 25 28 nişasta aralığında Efe’nin partikül büyüklüğü doğru daha neler patlatılmış 30 33 kuru madde arasında kuru maddeye sahip mı ırs ilacı var kesif yem ne kadar koymalıyız kesif yem ne demek içerisinde buğdaygillerin baklagillerin tahılların bulunduğu Sanayi atıklarının bulunduğu bütün kombinasyonun adıdır kesif yem neler var içerisinde kesif yem denildiğinde ne anlamalıyız pamuk tohumu küspesi ayçiçek tohumu küspesi Kanola Koza küsmesin soya küspesi buğday kırığı mısır kırığı Mısır’ın kendisi Mısır kepeği kepeği Bulgur Tepe mercimek kırığı mercimek çarpması Umut gri aklınıza ne geliyorsa Bütün bunların kombine edilmiş hali ve hayvanların ırkına yaşına ve cinsiyetine göre de ihtiyaçları belirlenmiş mineral maddeler Kalsiyum magnezyum keratin çinko demir gibi hayvanın ihtiyacı olan mineral maddelerin de kombine edildiği Bütün her şeyin adına kesif yem diyoruz. Bu sebeple en karlı hayvancılık için bunların bilinmesi gerekir. Yok öyle bedavaya hayvancılıktan para kazanmak. Herifin cebinde 5 kuruş para yok. 50 bin liranın hepsinle hayvan alıyor. Sonra hopp batıyor. İyi hesap yapın, hayvancılık türlerini bölgelere göre iyi tartın.