KOSGEB Kredisi

Emekli Maaşı Başka Bankaya Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?

25.09.2020
Emekli Maaşı Başka Bankaya Taşıma İşlemi Nasıl Yapılır?

Türkiye’ de milyonlarca kişi emekli olmak için uzun süre çalışıyor. Emekli olduktan sonra maaşlarını PTT’den ya da direkt bankalardan alabiliyorsunuz. Ancak zaman zaman kuyruk olduğu için oldukça zor oluyor. PTT’den herhangi bir bankaya maaşınızı taşıyacağınız gibi başka bankadan da buraya taşıyabilirsiniz. Maaş hesabını başka bankaya taşıma, Garanti Bankasına maaşı taşıma, taşıma şartları, değişiklik ne kadar sürer, nasıl yapılır, hangi durumlarda yapılmaz, çalışan maaşı başka bankaya taşıma ve emekli maaşı taşıma promosyonlarını araştırdık.

Emekli Maaşını Başka Bankaya Taşıma Şartları

Emekli olanlar ilk maaşlarını SGK’ nın belirlediği anlaşma sağladığı yerlerden alır. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun anlaşmalı olduğu bu bankadan memnun değilsiniz, yada başka bankaların promosyonlarından yararlanmak istiyorsanız hangi kurumdan emekli olursanız olun 4A, 4B, ve 4C fark etmeden SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı fark etmeden dilediğiniz bankaya taşıyabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey şubeye T.C. kimlik kartınız ile giderek başvuru yapmak ve dilekçe hazırlamaktır.

Emekli Maaşı Bankaya Taşıma Nasıl Yapılır?

Öncelikle maaşınızı taşımak istediğiniz bankaya T.C. kimliğiniz ile giderek talep oluşturmanız gerekmektedir. e-Devlet sisteminden bankalar bölümüne giriş yaparak banka tanıma işlemini seçerek dilediğiniz bankayı seçebilirsiniz.

 • 4A’lı emekli iseniz, ”4A Banka ve Adres Değişikliği” bağlantısına,
 • 4B’li ise ”4B Banka ve Adres Değişikliği” bölümüne,
 • 4C’li iseniz ”4C Banka ve Adres Değişikliği” bölümlerine giriş yaparak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir diğer seçenek ise değişiklik yapacağınız bankaya giderek dilekçe ile SGK’ ya yapılan başvuru ile bu değişikliği sağlayabilirsiniz.  Daha sonra bankalar sizlere promosyon tekliflerini değerlendirerek maaşınızı seçtiğiniz bankadan alabilirsiniz.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Ne Kadar Sürer?

Emekli maaşlarınızın taşınması için ilk olarak bir başvuru oluşması gerekir. Taşıma işleminin gerçekleşmesinde bahsettiğimiz gibi 2 adet yöntem bulunmaktadır. Emekli maaşı ve banka değişikliği istediğiniz sisteme girmenizden sonra maaşınızı aldığınız bankanın hesabınızda bloke olmaması için ve taşıma işlemi isteğinizi e-Devlet sistemi üzerinde sorunsuz olarak ilettiğiniz durumda genel olarak ödeme zamanınızdan sonra maaşınız istekte bulunduğunuz yeni bankaya taşınır. Genel olarak başvuru yaptığınız tarihten sonraki ikinci ayda maaşlarınız yeni geçiş yaptığınız bankaya yatmaya başlayacaktır. Bir sonraki ay geçiş yaptığınız banka veya ATM’lerden paranızı çekebilirsiniz.

Banka Değişikliği Hangi Durumda Yapılmaz?

Emekli Maaşını Başka Bankaya Taşıma Promosyonu

Emekli Maaşını Başka Bankaya Taşıma Promosyonu

Ziraat Bankası, Halkbank, Denizbank, Garanti BBVA, Yapı ve Kredi Bankası, Şekerbank, TEB, ING Bank gibi taşıma işlemlerinde verilen promosyon fiyatlarını sizin için araştırdık. İlk olarak;

Denizbank Emekli Promosyonu 2020

Denizbank’ın yaptığı açıklamaya göre, SGK ile imzaladığı protokol kapsamında maaşını 3 yıl boyunca buradan alma sözü veren emekli müşterilerine maaş miktarı ile orantılı olarak sırasıyla;

 • 1.500,00 TL. altı için 675,000 TL.,
 • 1.500,00 TL. ve 2.000,00 TL. arası için 850,000 TL.,
 • 2.500,00 TL. ve üzeri için ise 1.000,00 TL.’ ye varan nakit kazanma fırsatı vermektedir.

Ziraat Bankası Emekli Promosyonu

Ziraat Bankası’nın yapmış odluğu açıklamalarda ise,

 • 1.500,00 TL.’ ye kadar olan emeklilere 500 TL.,
 • Maaşı, 1.500,00 TL. ve 2.500,00 TL. arasında olanlara 625 TL.,
 • 2.500,00 TL. üzerinde olanlara ise 750 TL. promosyon ödemesi yapılacağını bildirdi.

Ödemeler peşin olarak yapılacaktır. Detaylı bilgileri şubeye giderek alabilirsiniz.

Garanti BBVA Emekli Promosyonu Ne Kadar?

Garanti Bankası‘ da SGK kurumu ile arasında bir anlaşma imzaladı. Ve buna dayanarak;

 • 1.500,00 liraya kadar 800 TL.,
 • 1.500,00 TL. ve 2.500,00 TL. arasında alanlara 1.000,00 TL.,
 • 2 bin 500 TL. ve üstünde maaş alanlara 1.200,00 TL. nakit promosyon ödemesi yapacağını açıkladı.
Halkbank Emekli Promosyonu Bilgileri

Banka Değişikliği Hangi Durumda Yapılmaz?

Yapı ve Kredi Emekli Maaş Taşıma Promosyonu

Maaşlarını 3 yıl boyunca Yapı ve Kredi bankasından almak için yazılı söz veren müşterilerine 1.000,00 TL.’ ye kadar nakit promosyon vereceğini belirtti. Emeklilik Paketi ile Yapı Kredi Mobil, Yapı Kredi Bireysel İnternet Şubesi ve ATM’lerden yapılan havalelerde ücret yükümlülüğü sunmaktadır. Buna ek olarak ise ücretsiz düzenli ödeme talimatı veren müşterileri için TL birikimlerine özel 6 ay boyunca hoş geldin faizi alır. Bireysel ihtiyaç kredilerini kendilerine özel indirim oranları ile kullanabiliyorlar. Ayrıca sadece emekli müşterilerine sunduğu MEDLİNE Acil Sağlık Hizmeti üyeliğini de 1 yıl boyunca ücretsiz sağlamaktadır. Hemen şubelere giderek başvuru sağlayabilirsiniz.

Halkbank Emekli Promosyonu Bilgileri

Halkbank SGK ile anlaşarak, Müşterilerinin ödemeleri tek seferlik yaparak 3 yıl boyunca Halkbank’ a bağlı kalma taahhüdü verecektir. Ayrıca

 • 1.500,00TL.’ ye kadar brüt maaşlarda 500 TL.,
 • 1.500,00 TL. ve 2 bin 500 TL. arası brüt maaşlarda ise 625 TL.,
 • 2 bin 500 TL. üstü brütlerde ise 750 TL. hediye verecektir.

Şekerbank Emekli Promosyonu 2020

Şekerbank maaşını taşıyan müşterilerine tutarlarına göre 375 TL. ve 450 TL. arasında değişen promosyonlar ödemektedir. İki otomatik ödeme talimatı verenlere ise 150 TL., yönlendirenlere ise emekli başına 150 TL. vermektedir. Böylece toplamda 2 bin 100 TL.’ ye kadar promosyon hakkı sunmaktadır. En yakın Şekerbank şubesinden bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

TEB Emekli Promosyonu 2020 Ne Kadar?

Türkiye Ekonomi Bankası‘nın açıklamalarına göre;

 • Maaşı 1.500,00 TL’ ye kadar olan emeklilere 850 TL.,
 • 1.500,00 TL. ve 2 bin 500 arasında alanlara 1.125,00 TL.,
 • 2.500,00 TL.’nin üstünde maaş alanlara 1.250,00 TL. hediye verecektir.

Yakınlarına tavsiyede bulunan ve 1.250,00 TL. alan, ailesini de TEB’ e taşıyan müşterilerine ek olarak 10 emekliye 2.750,00 TL.’ ye çıkararak hediyesini verecektir.

ING Bank Emekli Taşıma Promosyonu

ING bank 450 TL’ ye varan ücretlere ek olarak, Turuncu Ekstra ile 750 TL. harcama yapılan her ay için ise 50 TL. nakit promosyon vermektedir. Böylece 3 yıl için ek olarak 1.800,00 TL., toplamda 2 bin 250 TL.‘ ye varan maaşını buraya taşıyan müşterilerine bu fırsattan yararlanma imkanı sunmaktadır.

Çalışan Maaşı Başka Bankaya Taşıma

Çalışan vatandaşların maaş aldığı bankayı değiştirme gibi bir durumları söz konusu değildir. Bunun sebebi ise iş sahibinin bir banka ile anlaşarak otomatik talimat ile ödeme yapmasından kaynaklanmaktadır. Örneğin; A firmasının 6 personeli vardır ve içlerinden bir tanesi maaş bankasını değiştirir. Bu durumda iş veren tek tek ayrı banka ile anlaşma yapmak zorunda kalır ve işveren bu durumda tek tek bankalar ile anlaşma yapmak zorunda kalır ve ödeme zamanlarında zorluk çekebilir. Bu yüzden çalışanların kredi maaşlarını taşımaları mümkün değildir.

Maaş Hesabını Başka Bankaya Taşıma 2020

Emekli vatandaşlarımız dışında çalışan bireyler hesaplarını başka bankalara taşıyamazlar. Ancak emekli olduklarında bağımsız olarak tek başlarına bu işlemi yapabilirler. Bu işlemi sadece emekli olanlar gerçekleştirebilirler. Çalışanlar ise işverenin anlaşmış olduğu bankalardan maaşlarını almaya devam ederler. Ve taşımaları söz konusu değildir.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Ne Kadar Sürer?

Garanti BBVA Emekli Promosyonu Ne Kadar?

Banka Değişikliği Hangi Durumda Yapılmaz?

Sadece emeklilerin maaş hesaplarını değiştirirken bilmeleri gereken önemli bir durum ise başvurduğu bankaya maaşını geçirememesinin sebebidir. Bunun bir kaç sebebi olabilir. Bu sebepler;

 • Maaşınızı aldığınız bankaya kredi borcunuz varsa,
 • Kredi kartı borcunuz varsa veya bankaya ait bir kredi kartı kullanıyorsanız,
 • Maaşın ek hesabı her zaman kullanılıyor ise,
 • Ek hesaba ait borcun olmaması gerekmektedir.

Bu durumlar ile karşılaşanlar başka bankaya geçiş haklarından yararlanamazlar.

SORUN CEVAPLAYALIM
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!