KosgebKredisi.com

Elektrik Faturası Yardımından Kimler Yararlanabilir? 2022 Şartları

22.06.2022
Elektrik Faturası Yardımından Kimler Yararlanabilir? 2022 Şartları

Elektrik Faturası Yardımından Kimler Yararlanabilir? sorusu Covid-19 yüzünden birçok kişi maddi anlamda zorlanmakta ve aylık düzenli olarak yaptığı fatura ve kira ödemelerini dahi yapamaz hale gelen ihtiyaç sahipleri tarafından merak edilmektedir. Pandemi nedeniyle de maddi yardıma ihtiyaç duyan ailelerin sayısı da her geçen gün artması geçtiğimiz yıl kredi kartı borcu olan kişilerden, ihtiyaç sahiplerinin elektrik faturası desteğine kadar Sosyal Yardımlardan faydalanan ailelere 80 TL elektrik faturası desteği yeniden verilip verilmeyeceğini konusunu yeniden gündeme getirdi. Elektrik Desteği Yardımından Kimler Yararlanabilir dair detaylar haberimiz de..

Elektrik Faturası Yardımı Yararlanabilecek Kişiler Listesi

Devletin elektrik faturası yardımından yararlanabilecek kişiler Sosyal Yardımlaşma Vakfından düzenli olarak sosyal yardım alan kişilerdir. Devlet tarafından muhtaç kişilere sağlanacak olan 80 TL destek yardımı için Sosyal Yardımlaşma Kurumu’na elektrik faturası ile başvuru yapılması gerekmektedir. İhtiyaç sahiplerinin 80 liralık elektrik yardımı kapsamında 150 KW saatlik elektrik faturalarının aylık ödemeleri devlet tarafından karşılanacak.

Elektrik Desteği Yardımından Kimler Yararlanabilir?

Elektrik Desteği Yardımından aşağıdaki kişiler yararlanabilir:

 • İhtiyaç sahipleri
 • İşsiz olanlar
 • Ağır ve Kronik rahatsızlığı olanlar

150 KW Saat Elektrik Fiyatı Ne Kadar?

Elektrik tarifelerinin fiyatları ve ödenecek olan bedeller Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından belirlenir ve üç ayda bir güncelleme yapılır. Elektrik için ödenecek olan birim fiyatının tutarı 1 kilowatt saat enerji tüketiminde ödenecek olan miktardır. Bu iş için görevlendirilmiş olan elektrik tedarikçileri ulusal tarife üzerinden satış işlemi gerçekleştirir ve bu tarifeler tarafından belirlenen piyasalar tavan fiyat olarak alınmaktadır.

Elektrik tarifeleri tek ve üç zamanlı mesken tarifeleri olarak 2 şekilde belirlenmiştir. Bütün mesken aboneleri genel anlamda olması gerektiği gibi tek zamanlı tarifeden elektrik alırlar. Diğer üç zamanlı tarifenin tek zamanlı tarifeden bir tek farkı vardır. Gün içerisinde elektrik talebinin fazlalığına göre üç farklı birim enerji fiyatı uygulanmaktadır. Gece çalışanlar genelde üç zamanlı tarifeyi tercih ederler. Ev tüketicilerinde ise genel anlamda tek zamanlı tarife daha uygun olacaktır.

 • Bir meskende Tek Zamanlı Tarife kullanılması halinde 1 kilowatt elektrik= 0,9156 TL’dir. Yapılan hesaplamalar neticesinde 150 kilowatt elektrik ise= 137,34 TL civarında olacaktır.
 • Üç zamanlı tarifede fiyatlar değişiklik gösterecektir. Gece, gündüz ve puant sistemi hesaplaması yapıldığında ödenecek olan tutar artış gösterecektir.
 • Bu tarifede yalnızca Gündüz Tarifesinde 150 kilowatt saat elektrik kullanmanız halinde 1 kilowatt= 0,9156 TL, hesaplama yapıldığında 150 kilowatt elektrik ise= 137.34 TL civarında olacaktır.

İhtiyaç sahiplerine 2022 yılında yapılan maddi yardımları inceleyebilirsiniz.

Ağır ve Kronik Hastalara Elektrik Parası Desteği Verileceği Daha Önce Açıklanmıştı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ağır ve kronik rahatsızlığı bulunan ve bu sebeple yaşamının geri kalanını cihaza bağlı olarak geçirmek durumunda olan hastaların 200 TL devlet desteğinden yararlanabileceğini açıkladı. Açıklamada kronik rahatsızlıklardan dolayı bir cihaza bağlı olarak hayatını devam ettiren hastaların bulunduğu evlerin elektrik fatura bedelinin ödeneceğine dair çalışmaların sona erdiği belirtildi. Bu desteğin yanı sıra yardımın başladığı ilk ay bir defaya mahsus olmak üzere, destekten faydalanacak ailelerin evlerinde bulunan hastaların cihaza başlama tarihlerinden sonraki birikmiş elektrik borçlarının da ödeneceği bildirildi.

Verilecek elektrik destek 3 farklı kategori olarak sağlanacaktır;

 • Elektrik kesintilerine karşı cihaz desteği,
 • Elektrik tüketim desteği (200 TL’ye varan fatura yardımı),
 • Hastanın cihaza bağlandığı tarihten sonraki birikmiş borçların ödenmesi destekleri sağlanacaktır.

Ağır Hastalara Elektrik Desteği Yardımı İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

 • Elektrik fatura yardımı desteğinden faydalanacak olan hastanın devlet tarafından 2828 sayılı kanun kapsamında evde bakım yardımı almıyor olması, 
 • Hastanın ağır ve kronik bir hastalık sebebi ile makineye bağlı olarak yaşamını devam ettirmesi, 
 • Destekten yararlanacak hastanın 3294 sayılı kanun kapsamında yardıma muhtaç durumda olduğunun tespit edilmesi,
 • Gerekli görülen evraklar ve belgeler ile başvuru yapılması gereklidir.

İhtiyaç Sahibi Ailelere Elektrik Tüketim Desteği Verilmesi Hakkındaki Karar

Devletten elektrik parası yardımı alacak kişiler aşağıda yer alan Resmi Gazete kararında bildirilmiştir.

MADDE 1- (1) Bu Karar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca Türk vatandaşlarından aylık veya düzenli sosyal yardım almaya ilişkin verilmiş hak sahipliği kararı devam eden hanelerin asgari ihtiyaçlarını karşılamak üzere elektrik tüketim desteği verilmesi amacıyla hazırlanmıştır.


MADDE 2- (1) Bu Karar, 14/3/2013 tarihli ve 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanununun 17 nci maddesinin yedinci fıkrası ile 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 73 üncü maddesinin birinci fıkrasının (d) bendine dayanılarak hazırlanmıştır.

MADDE 3- (1) Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca, düzenli yapılan sosyal yardımlar veya aylıklardan faydalandırılan hanelerden Türk Vatandaşı hak sahiplerine, hak sahipliği kriterlerini kaybedinceye kadar elektrik tüketim desteği verilir.

(2) Elektrik tüketim desteği kapsamında bulunan hanelere, hanedeki kişi sayısı kriteri dikkate alınarak aylık 150 kilovatsaat karşılığı tutara kadar destek verilir.

(3) Elektrik tüketim desteği kapsamında aktarılacak tutarların hesaplanmasında; Enerji  Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından onaylanan elektrik faturalarına esas tarife tablolarında alçak gerilim seviyesinden bağlı mesken abone grubu için belirlenmiş bedeller ile pay, fon ve vergilerin mesken haneler için uygulanan tavan oranları dahil edilerek kilovat saat başına ortaya çıkan birim bedel dikkate alınır.

Elektrik tüketim desteği her haneye verilmeyecek olup yalnızca ihtiyaç sahibi ailelere verilecektir. Bu yardımdan faydalanacak olan ailelere durumları geçinmeleri için elverişli oluncaya kadar elektrik yardımı yapılacaktır. Kişiler muhtaçlık düzeyinden çıkmaları halinde verilecek olan elektrik yardımı da kesilecektir. Elektrik hesaplamaları Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından yapılacak olup, hanelere ödenecek olan elektrik tutarları da mesken grubu için belirlenen bedeller ve uygulanan tavan oranlar ile hesaplanacak ve aylık yapılacak olan yardım tutarı belirlenecektir.

MADDE 4- (1) Elektrik tüketim desteği öncelikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu kaynakları kullanılarak yapılır.

(2) Fon kaynaklarının yeterli olmaması durumunda ödeme için ihtiyaç duyulan tutar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesine konacak ilave ödenekten karşılanır.

Elektrik tüketimleri için yapılacak yardımlar yönetmelikte belirtildiği üzre Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından sağlanacaktır. Ödemeler bu kurum tarafından yapılacak olup ailelere ödenecek olan tutarlarda Vakfın kaynaklarının yeterli olmadığı hallerde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda bulunan bütçeye koyulacak olan ek ödenekten karşılanacaktır.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. halil dedi ki:

  elektrik yardımına ihtiyacım var

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!