KOSGEB Kredisi

E-Çiftçi Giriş ve Kayıt İşlemleri (E-Devlet Mobil)

E-Çiftçi Giriş ve Kayıt İşlemleri (E-Devlet Mobil)

Çiftçilerin gerek başvuru işlemlerinde gerekse de birçok bilgiye ulaşabilmeleri için yeni bir sistem geliştirilmiştir. Bu uygulamanın çiftçilere oldukça kolaylık sağlayacağı belirtilirken sisteme mobil cihazlar ya da bilgisayar üzerinden kolaylıkla erişim sağlanabilecek. E-devlet sistemi üzerinden miras sorgulama, sosyal yardım sorgulama gibi pek çok işlem halledilebilmektedir. Çiftçi Kayıt Sistemine e-devlet üzerinden giriş yapılacaktır. Bu yazımızda sizler için Çiftçi Kayıt Sisteminin ne olduğunu, eski sistem ve yeni sistem karşılaştırmasını anlatacağız. E-Çiftçi giriş ve kayıt işlemleri ile ilgili tüm detaylar haberimizde..

Çiftçi Kayıt Sistemi Nedir?

Tarım alanında faaliyet gösteren ve üretim yapan çiftçilerin devlet tarafından verilen devlet destekli kredilerin sorgulama işlemleri, çiftçiler hakkında en doğru incelemelerin ve değerlendirilmelerin yapılması adına Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından zorunlu hale getirilmiş bir uygulamadır. Üreticilerin bu sistemde kaydının bulunması gerekli olup tarımsal ve hayvancılık alanında verilen devlet destekleri ve düşük faizli kredilerden faydalanamamaktadır. Bu sebeple de e-devlette bulunan Çiftçi Kayıt Sistemindeki bilgilerin sürekli olarak kontrolünün sağlanması ve güncel tutulması gereklidir. Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi Nasıl Çıkartılır diye merak ediyorsanız linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Çiftçi Kayıt Sistemi Nedir

Çiftçi Kayıt Sistemi verilen desteklerden yararlanmak için zorunlu bir uygulamadır.

Çiftçi Kayıt Sistemine ilk kayıt 3 farklı alternatif seçenek ile yapılmaktadır. Arazi sahibi, araziyi kiralayan kişi ya da arazinin birinci dereceden yakınlarına ait olanların başvurusu olarak belirlenmiştir. Çiftçi Kayıt Sistemi‘ne ilk defa başvuru yapmak için ilk olarak kimlik bilgilerinizi bildireceğiniz evrakları doldurmanız gereklidir. Tapuların fotokopisini çektirdikten sonra Tapu Sicil Müdürlüğüne müracaat ederek “aslına uygundur” kaşesi bastırmanız gereklidir.

Daha sonra boş bir C Formuna ekilen arazilerin tapu bilgilerini ve mevcut yılda ekeceğiniz ürün bilgilerini yazmalısınız. Eksiksiz olarak doldurulan bu C Formunu ekimin gerçekleştiği arazinin bulunduğu yerdeki köy veya mahalle muhtarlığına imzalatmalısınız. Kişilerin farklı ilçelerde arazileri bulunuyor ise  başvuruların ikamet edilen yerdeki araziniz varsa oranın Tarım İlçe Müdürlüğüne yapmalısınız. Eğer yoksa arazinin bulunduğu Tarım İlçe Müdürlüğüne yapılması gereklidir. Mevcut arazi merkez bir ilçede bulunuyor ise Tarım İl Müdürlüğüne başvuru yapılması gereklidir. 2020 Tarım ve Hayvancılık Destekleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

E-Çiftçi Kayıt Sistemi

Tarım ve hayvancılık alanında verilen desteklemelerden faydalanmak için çiftçilerin Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlarının bulunması şartı aranmaktadır. Eski sistemde çiftçilerin birtakım bilgilere ulaşması, verilen desteklemelerden ve düşük faizli kredilerden yararlanmak için yapılan başvuru işlemlerinde güçlük yaşanıyordu. Ancak Bakanlık tarafından devreye giren ve uygulamaya geçen E-Çiftçi Portalı sayesinde çiftçiler birçok alanda ihtiyaç duyacakları bilgiye bu sistem üzerinden ulaşabileceklerdir. Bunun yanı sıra Bakanlık tarafından verilen desteklemelerin başvurularını da bu platform üzerinden gerçekleştirebilecekler.

Tarım Bilişim Sistemi adı altında başlatılan E-Çiftçi uygulaması geniş kapsamlı ve gelişmiş olarak çiftçilerin işlemlerini oldukça kolaylaştıracaktır. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli konuya ilişkin olarak; E-çiftçi uygulamasının çiftçilerin tarımsal alanda gösterdikleri faaliyetler hakkında bilgilerin bulunduğunu ve çiftçilerin bu bilgilere kolaylıkla ulaşmalarına yarayacak olan, cep telefonu gibi mobil cihazlar veya bilgisayar sistemi ile kolaylıkla erişim sağlayabilecekleri bir portal olduğunu belirtti. Sisteme giriş yapmak için devletin kısa yolu olan e-devlet sistemi kullanılacaktır. Uygulamaya geçmiş olan bu portaldan faydalanan kullanıcılar;

  1. İşletmesinde kayıtlı bulunan tarım arazilerini, 
  2. Üzerine kayıtlı olan parsellerde bulunan ürün bilgilerine,
  3. Sahibi olduğu hayvanların yaş, ırk, cinsiyet gibi bilgilerine ulaşabileceği,
  4. Yetiştiricilerin işletmesinde kayıtlı olan küçükbaş ve büyükbaş hayvanların hastalık, doğum, satış işlemleri ve ölümü gibi bildirilerini yapabileceği,
  5. Tüm bunların yanı sıra sahip olduğu hayvanların bütün veteriner işlemlerinin takibini de bu platform üzerinden yapabilecektir.

Çiftçiler E-Çiftçi uygulaması sayesinde bu işlemleri kolaylıkla gerçekleştirebilecek olup yapılan bildirimler ve sisteme yapılan kayıtlar Bakanlık tarafınca belirlenmiş ilgili birime direkt olarak iletilecektir. Bu uygulama ile çiftçiler ve bakanlık arasında iletişim kesikliği olmayacak olup daha etkin erişim sağlanacağından çiftçiler de zaman kazanmış olacaklardır.

Geniş Kapsamlı Bir Uygulama Olacak!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan bu yeni uygulama sayesinde çiftçilere geniş kapsamlı bir hizmet sunulacağı görünüyor. Başlatılan bu uygulama sayesinde çiftçiler birçok işlemini kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştireceğinden zaman kaybı yaşanmayacaktır. Çiftçiler talep ettikleri bilgilere zamanında ulaşabilecek, verilen desteklemelere de kısa zaman içerisinde başvurusunu gerçekleştirebilecektir.

Gelişmiş teknoloji sayesinde çiftçilerin talep ve isteklerine bu portal sayesinde ulaşım sağlanabilecek ve tüm bilgiler belirlenmiş olan bu portal aracılığı ile raporlanabilecek. Bakanlık tarafınca belirlenmiş olan ilgili birimler hazırlanmış olan uygulama aracılığı ile gerekli gördüğü hususlarda çiftçilere anlık bir bildiri metni gönderebilecektir. Yani çiftçiler ve Bakanlık arasında oluşan iletişim sıkıntısı bu sayede ortadan kalkmış olacaktır. Bakan Bekir Pakdemirli yapılan röportajda konuya ilişkin olarak hazırlanan portalın  dünyanın en geniş kapsamlı tarım bilişim altyapılarından biri olduğunu belirtti. Bunun sebebi ise üzerine kayıtlı 2 milyon 132 bin işletme, 64 milyon 700 bin küçükbaş ve büyükbaş hayvan, 33 milyonda tarım parseli olmasıdır. Bunun yanı sıra kayıtlı pek çok ürün çeşidi de bulunmaktadır.

E-çiftçi

E-çiftçi uygulaması ile işlemlerinizi hızlı bir şekilde halledebileceksiniz.

Uygulamaya Nasıl Giriş Yapılacak?

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilmiş olan e-çiftçi portalı ile çiftçilerin bilgilerini sisteme kolay ve hızlı bir şekilde girmesini sağlayacak ve devlet tarafından verilen desteklemelere başvuru yapabilecekleri bu portala ilk olarak giriş yapılması gerekecek. Pek çok işlemde olduğu gibi yine e-devlet üzerinden yapılacaktır. Sisteme giriş için ilk olarak bir e-devlet şifrenizin bulunması gereklidir. Eğer şahsınıza ait bir e-devlet şifreniz bulunmuyor ise en yakın PTT şubesinden ilk defa alıyor iseniz 2 TL karşılığında, şifrenizi unuttuysanız ve tekrar almak istiyorsanız 4 TL karşılığında temin edebilirsiniz.

E-çiftçi girişi için sisteme; bakanlığın internet sitesi ile e-devlet kapısı üzerinden giriş yapılabilecektir. Sisteme giriş yapmak için;

➤ Bakanlığın resmi internet sitesine tıklayarak “E-Çiftçi” butonuna tıklayarak E-devlet kapısına yönlendirilebilirsiniz. Açılan sayfaya “T.C kimlik Numarası” ve şahsınıza ait aldığını “E-devlet şifresi” ile giriş yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra E-İmza, Mobil İmza gibi kanallar aracılığı ile de sisteme giriş yapabilirsiniz.

E.çiftçi giriş ekranı

E-çiftçi giriş ekranı

➤ Ayrıca E-devlet sayfasına direkt olarak ulaşıp kimliğinizi doğruladıktan sonra da E-Çiftçi sisteminize giriş yapabilirsiniz.

Uygulamaya erişim cep telefonlarının Google Play Store veya App Store uygulama mağazalarından ya da diğer mobil mağazalarda da yerini alarak indirilebilmesi sağlanacaktır. Sisteme giriş yapmak için eğer yok ise bir adet E-devlet şifresi almayı unutmayınız.

Çiftçilerin işlemlerini kolayca gerçekleştirmeleri için hazırlanan bu yeni teknolojik uygulama hayata geçirilmiştir. Belirttiğimiz yollar ile sisteme giriş sağlayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.