KOSGEB Cafe Açma Hibe Desteği 2023 İş Planı Örneği

KOSGEB kredi ve hibe desteği ile birçok girişimciye iş planları için yol göstermektedir. Kosgeb kredisi ile cafe açmak için iş planı hazırlama şartı ile hibe desteği vermektedir. Burada en önemli şey konsepte karar vermektir. Daha sonrasında kendi dekorunuzu dizayn edebilir, dilerseniz Cafe bayiliği veren firmaları tercih ederek kafenizi açabilirsiniz. KOSGEB cafe açma hibe desteği 2023 iş planı örneği word, PDF hali ile iş planınız ile ilgili fikir alabilir ve hemen sizlerde projenizi hazırlayabilirsiniz. Bunlarla beraber cafe açma hibe desteği nasıl alınır, KOSGEB nace kodu ve nasıl başvuru yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Halkbank 300 Bin TL Genç Girişimci Kredisi Veriyor

2023 yılında Halkbank KOSGEBiş planı onaylanan girişimcilere verdiği desteği 300.000 TL’ye yükseltti. KOSGEB Cafe iş planı onaylanan ve KOSGEB desteği almaya hak kazanan girişimciler Cafe açmak için Halkbank’tan 300 Bin TL Genç Girişimci Kredisi alabilirler.

KOSGEB Cafe Desteği 2023 Güncel Hibe Oranı

KOSGEB tarafından hibe destekleri proje hazırlandıktan sonra ödenmeye başlamaktadır. Verilen bu destek kredileri proje hazırlandıktan sonra ödenmeye başlanır. KOSGEB cafe desteğinden 60 bin TL ile 370 bin TL arasında destek alabilir ve işletmenizi kurarak girişimci olabilirsiniz. KOSGEB cafe desteği için iş planı hazırlamalı ve gerekli evraklar ile teslim sağlayarak hibe ve kredi desteğinden yararlanabilirsiniz.

KOSGEB Cafe Nace Kodu

KOSGEB’ten hibe ve kredi desteği için belirlenen Nace kodları liste halinde I kodlu destek sütunundaki 56 numaralı bölümde nace kodları ve destek alanları belirtilmiştir.

KOSGEB cafe nace kodları aşağıdaki gibidir:

 • Konaklama ve Yiyecek Hizmeti Faaliyetleri adı altında
 • Yiyecek ve İçecek Hizmet Faaliyetleri
 • Lokantalar ve Seyyar Yemek Hizmet Faaliyetleri kodlarında cafe açılması için gereken tanımlamalar yapılmıştır.
 • Nace Kodları içerisinde C sütununda belirtilen ”Gıda Ürünleri İmalatı” alt başlıkları da cafeyi açan girişimcinin başlıkları bulunuyor.
NACE REV 2 KODUSEKTÖR ADINACE TİPİ
IKONAKLAMA VE YİYECEK HİZMETİ FAALİYETLERİI
56.10.19 Yiyecek ağırlıklı hizmet veren kafeteryaların faaliyetleri I
61.90.05İnternet kafelerin faaliyetleri J
47.29.03Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda çay, kahve, kakao ve baharat perakende ticareti G
47.21.09Tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla çay, kahve, kakao, baharat perakende ticareti G
KOSGEB Tarafından Desteklenen Sektörler

KOSGEB Cafe Açma Destek Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB’ den kredi almak istiyor iseniz, öncelikle Kosgeb kurs tarihleri içerisinde size uygun olan kursu tespit edin. Daha sonra, cafe açma hibe desteği için takip edilmesi gerekenler adımlar aşağıdaki gibidir:

 • Kursa katılıp sertifikanızı alın
 • Girişiminizi projelendirin
 • KOSGEB’e başvurun ÖN ONAY alın.
 • Kafenizi açın ve harcamaları faturalandırın.

Eğer iyi bir girişimci olmak istiyorsanız sermayemizi tamamını yatırmayın ve bankanızda veya kasanızda mutlaka bir miktar paranız olsun ki kriz anı gibi durumlarda sıkıntı yaşamayın. İşletmenizi ilk açtığınız zamanlarda kar elde edemezsiniz fakat üzerinden belirli bir zaman geçtikten sonra karınız artacak ve sermayemizi katlamaya başlayacaksınız. Bu yüzden çok mantıklı adımlar atmalı ve ince eleyip sık dokumalısınız. Eğer piyasada tutunmak istiyorsanız müşterilerinizin taleplerini göz önünde bulundurması ve her zaman müşteriye memnuniyeti ne önem vermelisiniz.

 • Kosgeb kursları anlaşmalı kurumlar tarafından verildiği için, bu kurumlara başvuru yaparak kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimi kaydınızı yaptırın.
 • Kosgeb kursuna katılın. Online olarak girişimcilik eğitimine web sayfası üzerinden katılabilirsiniz.
 • Kurs bitiminde, iyi bir iş planı hazırlayın ve cafe açmak için Kosgeb kredisi almak amacıyla hazırladığınız, Kosgeb cafe açma kredisi iş projesini Kosgeb onayına sunun.
 • Kosgep’e sunduğunuz yeni işyeri açma kredisi talebini içerir iş planı örneği kuruluş tarafından incelenecektir. 
 • Eğer ki iyi bir iş fikriniz ve iyi bir iş projeniz yok ise Kosgeb uzmanları tarafından kurulan kosgeb kurulu tarafından projeniz onay almayacak ve dolayısı ile hibe krediniz tahsis edilmeyecektir.

Cafe Açmak için KOSGEB Tarafından Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kosgeb’ den iş kurma kredisi alabilmek için iş planı hazırlamak zorundasınız. Çünkü, KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimlerini tamamlayan kişilere iş planı ve projesi hazırlamaları karşılığında kredi vermektedir. Bu sebeple cafe açmak için KOSGEB kredisi almak istiyor iseniz, iş planı örneği hazırlayarak desteklerden yararlanabilirsiniz.

Cafe açmak için gerekli olan evraklar aşağıdaki gibidir:

 • Vergi levhası
 • Yangın tüpü faturası
 • İkametgah bilgisi
 • İki adet vesikalık fotoğraf
 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Muhasebecinizin hazırlamış olduğu faturalar
 • Dükkan kira sözleşmesi yada tapu fotokopisi
 • Yaptırmış olduğunuz sigorta poliçesi ile beraber
 • İtfaiyeden tüm önlemlerin alındığına dair bir belge
 • Sağlık bakanlığından onay alındığına dair bir belge
 • Esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlı iseniz oraya ait bir belge
 • Cafenizi garanti altına almalı ve sigorta yaptırmalısınız.
 • Vergi ödemeleri gibi tüm lüzumlu evrak ve belgeyi tamamlamanız gerekmektedir.

Cafe açmak için iyi bir proje geliştirirseniz, KOSGEB’den destek alabilirsiniz. Ancak 3 masa iki sandalye ve bir tost makinesi ile bu iş olmaz. KOSGEB ekonomiye destek sağlayacak, üretim yapacak veya ihtiyaç duyulan projeleri desteklemekte ve onay vermektedir. Cebinizde beş kuruş para yokken, KOSGEB’den alacağınız 65 bin liranın 20 bin lirası ile cafe açmayı, geri kalan parayı da borçlarınıza yatırmayı düşünüyorsanız, işiniz zor, destek alamazsınız. KOSGEB cafe açmak için iş planı örneğini buradan indirebilirsiniz.

Aşağıdaki tablolarda kuruluş tarafından çay ocağı ve kafeler için verilen desteklere ait kodları, konuları ve harf kodlarını görebilirsiniz.

KOSGEB Cafe Açmak İsteyene Kaç Para Destek Veriyor?

KOSGEB desteği onaylandıktan sonra, girişimciler yapılan harcamaları sisteme girerler ve ödemelerini belli zamanlarda almaya başlarlar. Cafe açmak isteyenlere verilen KOSGEB desteği geleneksel girişimcilere 65 bin TL’ye kadar hibe olarak, ileri girişimcilere ise 370 bin TL’ye kadar destek hesaplara aktarılır.

Kosgeb cafe açmak isteyenlere 65 bin lira hibe ve 370 bin lira hibe desteği veriyor. Tabi KOSGEB destekleri içerisinde başka bir destekleme paketine başvuru yapmanız durumunda alacağınız destek miktarı değişecektir.

KOSGEB, KOBİGEL destekleme paketi ile verilen destekler aşağıdaki gibidir:

 • Geri ödemesiz 300 Bin TL
 • Geri ödemeli olarak maksimum 700 Bin TL destek vermektedir.

Proje süresi ise en az 8 ay, en fazla 36+4 ay olmaktadır. Bu desteklerin %70’i geri ödemeli olarak, %30’u ise geri ödemesiz verilmektedir. Personel destekleri ise limit dahilinde geri ödemesiz olarak %100 oranında ödenir.

Girişimcinin katıldığı ve uygulamalı girişimcilik sertifikasını aldığı eğitimin ardından KOSGEB veri tabanına üye olunarak sistem üzerinde KOSGEB Girişimcinin katıldığı ve sonunda uygulamalı girişimcilik sertifikasını aldığı eğitimin ardından KOSGEB veri tabanına üye olunması ve sistem üzerinde KOSGEB beyannamesinin tam olarak doldurulması gerekmektedir. Örneğin Playstation Cafe KOSGEB desteği için bu yönde bir beyanname verilmesi ve ilgili nace kodlarından bu tanıma en çok uyan bölümün seçilmesi gerekmektedir. KOSGEB internet sitesinde benzer beyanname doldurma şekilleri ayrıntılı olarak örneklendirilmiştir.

65 Bin Lira Geleneksel Girişimcilik Desteğine Başvuru Şartları Nelerdir?

Cafe açmak isteyenler başvuruda bulunacak olan işletmenin gerçek kişi ya da sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olması gerekir. Kosgeb Adi ortaklıklara destek vermediğinden cafe açılışını gerçek kişi üzerinden yapmalısınız. Başvuru şartlarından bir diğeri de; girişimcinin  program başvurusunda bulunduğu işletmedeki kurucu ortak payının en az  yüzde 50 olması şartıdır. Program süresinde girişimcinin ortaklık payı yüzde 50 altında olmamalıdır. Başvuruların kabul edilebilmesi için de ayrıca işletmenin program başvuru tarihi itibariyle son bir yıl içinde kurulmuş olmasını istemektedir. Cafe açmayı düşünenler Kosgeb işletme kuruluşu desteğinden yararlanabilmeleri için cafelerini başvuru tarihi itibariyle son bir yıl içinde kuruluşunu yapmaları önem arz etmektedir. Ayrıca daha önce bu programdan yararlanmamış olan işletmecilere destek sağlanmayacaktır. Daha önce Kosgeb desteği alanlar hiç zahmet edip te başvuru yapmayı düşünmesin.

Kosgeb Destek Başvurularının Değerlendirilme Süreci

Cafe açmak isteyenler Başvuru yaptıktan sonra KOSGEB heyeti tarafından açacakları kafenin işleyişinin kontrol edileceklerini ve performanslarına göre değerlendirileceklerini unutmamalıdır. Geleneksel girişimci destek programı kapsamında cafe açmak için yapılan başvurular Uygulama Birimi tarafından değerlendirilecektir. Yapılan değerlendirme sonrasında iş planı projesine uygulama birimi onay vermesi halinde destek programı başlatılır. Değerlendirilen başvurular uygulama birimi tarafından kabul edilebilir, başvuruda düzeltme istenebilir ya da reddedilebilir. Başvuruların reddedilmesi halinde başvurular için bir defaya mahsus itiraz edebilir, düzeltme istenen başvurular için verile sürede gerekli revizyonlar işletme tarafından gerçekleştirilmektedir. Kabul edilen başvurular ile ilgili tüm süreçler Kobi bilgi sistemi üzerinden yürütülür.

65 Bin Lira Geleneksel Girişimci Desteği Ödemeleri

Cafe açmak için geleneksel girişimci destek programı kapsamında verilecek olan 65 bin lira hibe desteğine başvuruda bulunan ve başvurusu kabul edilen girişimcilerin ödemeleri e-Hizmetler Kobi bilgi sistemi üzerinden gerçekleştirilir. Kabul edilen başvurular için destek süreci 2 yıllık süreyi kapsar. Geleneksel girişimcilerin yaptıkları başvuruları uygulama birimi tarafından kabul edildiği takdirde 2 yıllık destek süresi içerisinde geleneksel girişimcilik kapsamında 65 bin liraya kadar İşletme kuruluşu desteği, Sertifika ve performans desteği sağlanacaktır.

Kafe açmak isteyenlere sağlanacak olan 65 bin liraya kadar verilecek olan hibe desteği kapsamında verilecek olan tutarlar şunlardır:

İşletme kuruluş desteği: Gerçek kişilere 5.000 TL, sermaye şirketi işletmelere 10.000 TL’dir.

Performans desteği olarak verilen tutarlar aşağıdaki gibidir:

 1. Performans döneminde, 180-539 gün için 5.000 TL, 540-1079 gün ise 10.000 TL, 1080 ve üstü gün için 20.000 TL’dir.
 2. Performans dönemlerinde, 360-1079 gün ise 5.000 TL, 1080-1439 gün 15.000 TL, 1440 ve üstü gün ise 20.000 TL verilir.

Sertifika desteği ise 5.000 TL olup toplamda 65 bin TL’ye kadar destek ödemesi yapılır.

Cafe Açmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekir?

Cafe açmak istediğinizde elinizde yüklü miktarda sermayemizi olması gerekmektedir. Çünkü sıfırdan bir cafe açmak oldukça masraflı ve maliyeti yüksek olan işlerden bir tanesidir. Cafe açarken gerekli olan finansmanın nereler için kullanılacağını sırası ile açıklayacağız.

İlk olarak yapmanız gereken şey kendinize çok iyi bir muhasebeci tutmak olacaktır. Tutmuş olduğunuz muhasebenin aylık masrafı en az 1.500 lira civarında olacaktır. Daha sonra açılış işlemlerinde evraklar için yapılan masraf aşağı yukarı 200 ile 500 lira arasında değişiklik gösterecektir. Tutmuş olduğunuz dükkanın aylık kirası büyüklüğüne ve mekanın güzergahına gire değişiklik gösterecektir. Yani en az 5.000 en fazla 10.000 arasında bir kira gideriniz olacaktır.

Bunların yanında iç ve dış dekorasyon için yapılan masraf 15.000 ile 20.000 arasında değişiklik gösterecektir. Mutfak için gerekli olan malzemeler, demirbaşlar, yiyecek ve içecek giderleri 20.000 elektrik, su, ısınma gibi masraflar ise 10.000 civarında tutacaktır. Personel giderleri, yol, yemek, sigorta ve maaş tek bir personel için belirlenmiş bütçe 6.000 olarak hesaplanmaktadır.

Bütün bu masrafların dışında ekstra giderlerde olabilir. Yukarıda yazmış olduğum rakamlar en az olarak belirlenmiş ve hesaplanmış tutarlardır. Bu tutarların üzerine çıkmak veya daha aza indirmek tabi ki de sizin elinizde siz bir girişimci olarak kendinize bir iş planı hazırlamalısınız. Bu iş planı sizin yeni başladığınız iş hayatınızda çok büyük yardımcınız olacaktır. Yapacağınız harcamalarınız, aylık kazançlarınız, ekstra masraflarınız için hazırlanan bu plan aylık olarak veya belirli aralıklarda düzenlenip tekrar şekillendirilmelidir. Bu iş planını muhasebeciniz ile oluşturabilir ve mantıklı adımlar atabilirsiniz.

KOSGEB Cafe İş Planı Örneği

Kafeterya, cafe olarak nezih bir işletme açarken destek almak istiyorsanız gerekli adımları ve şartları sıraladık. Bu adımları yerine getirerek karlı bir girişim örneği oluşturabilirsiniz. Örnek iş planı örneği word dosyası olarak verilmiştir. İnceleyerek detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

KOSGEB cafe, kafeterya iş planı örneği hakkında bilgi alabilir ve işletmeniz için gerekli bilgileri doldurarak KOSGEB cafe desteğine başvuru sağlayabilirsiniz.

Sırf dekorasyon olsun diye, bulduğunuz bütün eski püskü eşyaları cafenize doldurmayı düşünmeyin. Örnekleri çok. Cafe dekorasyon örnekleri ve maliyetleri hakkında bilgi alın. Kosgeb Girişimcilik Destekleri programından yararlanmak istiyorsanız 31 Aralık tarihine kadar başvuru yapmanız gerekmektedir.

KOSGEB desteği ile Cafe açmak için boş iş planına hemen ulaşabilir ve başvuru sağlayabilirsiniz.

KOSGEB Hibe Parası Ne Kadar?

Proje kapsamında verilecek desteğin üst limimti geri ödemesiz 300 bin TL geri ödemeli 700 bin TL verilmektedir.

Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
Yorum yapın

error: Content is protected !!
1