KOSGEB Kredisi

Devletten Herkese Korona Maddi Yardımı (Başvuru İşlemi)

Devletten Herkese Korona Maddi Yardımı (Başvuru İşlemi)

Korona virüs nedeniyle alınan tedbirler kapsamında bozulan ekonomiyi iyileştirme amacıyla ihtiyaç sahibi vatandaşlara özel maddi yardımlar da yapılmaktadır. Maddi yardımlar en alt kesime hitap edecek şekilde Sosyal yardımlama dayanışma vakıfları üzerinden yapılabildiği gibi belediyeler tarafından da yapılıyor.

Covid-19 salgını nedeniyle 3 kamu bankası 3.000 TL, 5.000 TL, 7.500 TL  ve 10.000 TL’ ye kadar % 0,49 faizli ve finansman oranlı, 6 ay geri ödemesiz kredi kampanyası başlattı. Virüs salgınının ekonomik etkilerini en aza indirmek amacıyla sunulan desteklere başvurular aşağıda anlatılmıştır. Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan açıklama da;

Vatandaşlarımızın bireysel ihtiyaçları için devreye aldığımız “Temel İhtiyaç Desteği” kapsamında şu ana kadar 3 milyon 977 bin vatandaşımıza, 22 milyar 295 milyon TL kaynak sunuldu.

Korona virüs salgını hakkında değerlendirmelerde bulunan Bakan Albayrak Temel İhtiyaç Desteği Paketi’nin yanında diğer finansman destekleri hakkında ise şu sözleri video eşliğinde kamuoyuna duyurdu.

“Bunun yanında, Esnaf Destek Paketi için 582 bin esnafımız başvuruda bulundu. Tam 448 bin 140 esnafımıza, 8 milyar 390 milyon TL finansman tahsisi yapıldı. Paraf Ticari kart için de esnafımızdan 324 bin 814 başvuru geldi, 303 bin 565 esnafımıza kartları tahsis edildi. Paraf kart ile beraber, esnafımıza sunduğumuz finansman desteği toplam 16 milyar 861 milyon TL’ye ulaştı. İşletmelerimize sunduğumuz KGF kefaletli İş’e devam Desteği kapsamında da başvurular 143 bin 769’a ulaştı. Bu kapsamda 119 bin 804 firmamıza, 107 milyar 412 milyon TL finansman tahsis edildi. Finansman tahsis edilen firmalarımızın yüzde 96’sını KOBİ’lerimiz oluşturdu.”

1000 TL. Sosyal Yardım Başvuruları Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım niteliğinde Bakanlık tarafından sağlanan  maddi yardımlara başvurular nasıl yapılıyor?

İhtiyaç sahibi ailelere bin lira sosyal yardımın verilmeye başlanması ile  PTT önlerinde büyük kuyruklar oluştu. Nakdi destek tarihlerini Bakan Selçuk açıklamış Nisan ayında bütün ödemelerin tamamlanacağını belirtmişti. 1 Nisan 2020 günü başlayan ve halen devam eden desteklere ihtiyaç sahipleri nasıl başvuruda bulunacak. Herkes destekten yararlanabilecek mi tüm soruların yanıtları aranıyor.

Devlet vatandaşına kefil olacak ve Hazine destekli olarak 10 bin liraya kadar ihtiyaç finansmanı sunulacak. Herkes bu destekten yararlanabilecek. Tek şart hane gelirinin 5 bin lira altında olması ve dar gelirli olmak. Bu şarttaki herkesin başvuruları kamu bankalarına yapılacak olan başvurular kosgebkredisi.com arasında değerlendirilerek kişilerin olumlu olması halinde doğrudan hesaplarına aktarılacak.

Korona  Virüs salgın nedeniyle 2 milyon 111 bin haneye 1.000 TL nakdi yardım ödemeleri kişilerin doğum yıllarına göre belirlenen takvime göre PTT aracılığıyla yapılacak.
Sosyal yardımlar dan yararlanmak isteyenler vatandaşların başvuru için fiziki müracaat kabul edilmeyeceğini açıklanmıştı Telefonla başvurular alınacak. Sosyal yardımlardan yararlanan herkese eşit şekilde ödeme yatacağını, onların başvurmasına gerek olmadığını açıklayan Bakan Zehra Selçuk Zümrüt, diğer ihtiyaç sahibi vatandaşlarında SYDV, Valilik ve kaymakamlık ulaşacağını belirtti.

2020 yılında Sosyal yardım olarak alınabilecek tüm yardımlar ise;

 • 65 Yaş üstü aylığı; maddi durumu yetersiz olan 65 yaş ve üstü vatandaşlara aylık 750,81 TL veriyor. Temmuz ayında bu rakam 800,72 olacak.
 • Evde Bakım Parası Yardımı; Devlet, engelli ve engelli yakınına aylık 1.619 TL bakım maaşı veriyor. Temmuz’da 1.725 TL olacak.
 • Engelli Maaşı; Engel oranı yüzde 40 ila 69 arası olanlara devlet aylık 537,08 TL veriyor.
 • Engel oranı yüzde 70 ve üzeri olanlara 805,62 lira veriyor. Temmuz ayında bu maaş  837,84 olacak.
 • GSS Prim ödemesi: Hane başına düşen kişi başı gelir 981 TL’ nin altında olanlara devlet Genel Sağlık Sigortası primini ödüyor.
 • Dul Kadınlara Devlet Yardımı; Dul kadınlara devlet aylık 275 TL olmak üzere 2 ayda bir 550 TL veriyor.
 • Yeni Doğan çocuklara Maddi yardım; yeni doğan çocuklara bir kereliğine olmak üzere maddi destekte bulunuyor.
 • 1. çocuğa 300 TL, 2.çocuğa 400 TL ve 3. ve daha sonra doğan çocuklara devlet 600 TL yardımda bulunuyor.
 • Kız Çocuklarına Devlet Yardımı; İkiz çocuklara Çoklu Doğum Yardımı kapsamında çocuk başına 150 TL olmak üzere 300 TL destekte bulunuyor.
 • Maddi Durumu yetersiz olanlara okul yardımı; maddi durumu yetersiz ailelerin çocuklarının okuması için aylık 35-60  TL veriyor.  Ayrıca devlet tedavi görmeleri amacıyla 0-6 yaş çocuklara aylık 35 lira veriyor.

Bu devlet yardımlarından yararlanan herkese 2 milyar kaynak ayrılmış olup destekler bu kişiler için geçerlidir. PTT sosyal yardım sorgulama ekranından bilgilerinize erişebilirsiniz.

Devletten Herkese Temel İhtiyaç Desteği Nasıl Alınır?

Koronavirüs salgını nedeniyle devletten herkese ayrım yapılmaksızın 10 bin liraya kadar 3 kamu bankasından devlet desteği verilecek. Bu dönemde fatura ödemelerini kolaylıkla yapabilmeleri adına 10 bin liraya kadar % 0,49 faiz oranları ile destek verilecek.

Hane geliri 5 bin liranın altında olan, emekli, asgari ücretli, serbest meslek erbabı olan orta ve dar gelirli olan ve aranan şartları karşılayan vatandaşlar acil bir şekilde 6 ay geri ödemesiz 10 bin TL Temel İhtiyaç Desteği kredi başvurusu yapmak istiyor. Bu kredinin de detayları belli olmuştu. Bu destek % 049 faiz oranları ile sunulacak ve ilk altı ayı geri ödemesiz bir şekilde kişinin isteğine bağlı ödeme koşulu ile toplamda 36 ay vadeli olarak sunuluyor.

Peki, Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank 6 ay geri ödemesiz, ertelemeli 10 bin TL Temel İhtiyaç Desteği kredi başvurusu nasıl yapılır, şartları ise;

Hane geliri 5 bin liranın altında olanlardan başvurabilecek olan; dar ve orta gelirli vatandaşların ihtiyaç duydukları finansman desteğinden yararlanma hakkına sahip olanlar;

 • Aylık hane geliri 5.000 TL ve altında olan ücretliler,
 • Asgari ücretliler,
 • Emekliler,
 • Serbest meslek mensubu olan vatandaşlar yararlanabilecek iken;
  • Açık protestolu senedi bulunanlar,
  • Açık takip kaydı bulunan,
  • Açık karşılıksız çeki olanlara Temel İhtiyaç Desteği paketinden yararlanamayacaklar.

SMS ve İnternet ile Başvurular Nasıl Yapılacak?

Ziraat Bankası Halkbank ve VakıfBank’ın başlatmış olduğu 6 ay geri ödemesiz temel ihtiyaç desteği kredisi 1 Nisan itibariyle başlamış olup 10 bin TL’ye kadar destek sağlayan bankalar bunlardır temel ihtiyaç destek kredisini Sms ile başvuru yapılacak. Temel ihtiyaç destek kredisini kimler alabilir başvuru ekranı nedir ve temel ihtiyaç destek kredisi ne başvuru nasıl yapılabilir nasıl yapılır?

Temel İhtiyaç desteği başvurularından yararlanmak isteyenler bu üç bankadan herhangi birine başvuruda bulunabilecek olup başvurular SMS ve internet bankacılığı üzerinden yapılacaktır.

Ziraat Bankası 10 Bin Lira Kredi Desteğine SMS ile Başvuru

Temel ihtiyaç desteği başvuru ekranı bugünlerde aranan konular arasında yer alıyor hane halkı aylık geliri 5.000 TL’nin altında olan bireysel müşterilere VakıfBank ve Halkbank ve Ziraat Bankası Bu temel ihtiyaç desteği Kredi uygulamasının sunuyor. Altı ayı ödemesiz dönem olarak yer alan temel ihtiyaç desteği kredisini 10.000 TL’ye kadar bu 3 banka vermektedir başvuru tarihi olarak 1 Nisan 2020’de başlamıştır temel ihtiyaç desteği kredi başvuru ekranı ve şartları aşağıdaki gibidir.

Ziraat bankasından herkese temel ihtiyaç kredisi başvuruları başladı

Ziraat bankası temel ihtiyaç desteğini devreye alarak tüm ihtiyaç sahibi vatandaşların bu destekten kolaylıkla yararlanabilmesini sağlıyor. Bu desteğe başvuru yapmak isteyenler öncelikle SMS ile başvuruda bulunmalıdır. Google üzerinden Ziraat bankasının internet bankacılığına giriş yaparak istenen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra başvuruları alınacaktır.

Kredi başvuruları ise Bireysel İhtiyaç Destek Kredisi kriterlerine göre değerlendirilecektir.

Halkbank Temel İhtiyaç Kredisi Başvuruları

Başkan Erdoğan’ ın açıklamış olduğu Ekonomik İstikrar Kalkanı paketinde alınan tedbirleri kapsamında; Halkbankası’ da aile halkı aylık geliri 5.000 TL’nin altında olan vatadaşların koronavirüs salgını nedeniyle  gıda, sağlık, kira, fatura ödemeleri elektrik, su, doğalgaz vb gibi temel ihtiyaçlarının aksatmadan kolaylıkla ödeyebilmeleri amacıyla aylık %0,49 faiz oranı ile 6 ay ödemesiz dönemli, 36 aya varan vade seçenekleriyle 10.000 TL’ye kadar Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi veriyor.

halkbank bireysel ihtiyaç kredisi başvurular başladı

Halkbank Şubesi olarak temel ihtiyaç desteğini Halkbank internet şubesi www.halkbank.com.tr sayfasından yapabilirsiniz.

 • Kredi tutarı 10.000 TL limitli 6 ay ödemesiz dönem toplam 36 ay vadeli taksit tutarı 6 aydan sonraki 30 ay boyunca 376 TL
 • 7.500 TL limitli 6 ay ödemesiz dönem toplam 36 ay vadeli taksit tutarı 6 aydan sonraki 30 ay boyunca 282 TL
 • 5.000 TL limitli 6 ay ödemesiz dönem toplam 36 ay vadeli taksit tutarı 6 aydan sonraki 30 ay boyunca 188 TL
 • 3.000 TL limitli 6 ay ödemesiz dönem toplam 36 ay vadeli taksit tutarı 6 aydan sonraki 30 ay boyunca 113 TL’ dir.

VakıfBank temel ihtiyaç desteği başvurusu nasıl yapılır?

VakıfBank şubesi olarak temel ihtiyaç desteğine başvurular sms ile yapılmaktadır sms ile başvuru yapmak için aralarında birer boşluk bırakarak destek TCKN ne ve hane geliri yazıp 5724’e SMS gönderebilirsiniz başvuru değerlendirmesi yapılıp başvurularınızın sonucu olumlu olması durumunda bilgilendirme mesajı alacaksınız bilgilendirmeden sonra Vakıfbank mobil internet bankacılığı çağrı merkezi kanallarından kredinizi kullanarak hesabınıza anında aktarabilirsiniz.

 • Kredi limiti: 10.000 TL’ye kadar,
 • Kredi vadesi: ilk 6 ayı ödemesiz dönemli, 36 aya kadar vadeli,
 • Ödeme şekli: Aylık eşit taksitli,
 • Faiz oranı: Aylık %0,49 faiz oranıyla kullanabilirsiniz.

Bütün talepler toplandıktan sonra hane başı 5 bin lira altında maaşı olan ihtiyaç sahibi ailelerin hesaplarına değerlendirme sonrasında doğrudan talep ettikleri kredi limiti kadar kredi desteği hesaplara aktarılacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Şener özdoğan dedi ki:

  Kocaeli açık cezaevinden covit19 nedeni ile izinli çıktım maddi desteğe ihtiyacım var çoğu zaman parasız günler yaşıyorum acil paraya ihtiyacım var

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!