KOSGEB Hibeleri

İhtiyaç Sahibi Herkese 1.000 TL Maddi Yardım Başvurusu

İhtiyaç Sahibi Herkese 1.000 TL Maddi Yardım Başvurusu

Devlet tarafından durumu olmayan ailelere 1.000 TL maddi yardım desteği devam ediyor. Aile ve Çalışma Bakanı Sayın Selçuk tarafından yeni bir açıklama yapıldı ve 1.000 TL. yardım desteğinin devam edeceği söylendi. Bu kapsamda 1. faz desteği dağıtılmış oldu ve şuan ikinci fazda ki destek paketi dağıtımına başlanacak. 3. fazda yine vatandaşa Bine Türk Lirası para desteği sağlanacak ancak 3. fazın fiyatları henüz açıklanmadı. Yapılacak olan maddi yardım ödemeleri, tarihleri, başvuruların nasıl yapıldığını, kira yardımı ve işsizlere verilecek destekler ile ilgili tüm her şeyi sizler için araştırdık. Yazımızın devamında Tüm hepsine ulaşabilirsiniz.

Devletten Herkese 1.000 TL. Maddi Yardım

Aile ve Sosyal Çalışma Bakanlığı Korona Virüs Covid-19 salgını nedeniyle birçok maddi yardım ve nakit destek paketini devreye aldı. Her kesime farklı destek uygulamaları yapılıyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının bazı ödenekleri arttırıldı ve vatandaşın zor gününde Devlet destekleri tüm hızıyla devam ediyor. 1 faz ödemeleri hakkında 1.000 TL. Maddi Yardım isimli içerikte ödemelerin yapılma şekli, şartları, kimlere verileceği, nasıl başvuru yapılacağı ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

2. Faz 1000 TL. Sosyal Yardım Ödemeleri Başladı!

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk: “Ekonomik İstikrar Paketi kapsamında 2 milyon 300 bin haneye yapılacak 1000’er lira nakdi destek ödemesi bugün başladı.”dedi. 2. fazda yapılacak olan sosyal yardımların Bakanlığı belirlediği ailelerin evlerine teslim edilecek.

Sosyal Yardımlardan Kimler Yararlanabilir?

 • Durumu olmayan ailelere,
 • Maddi desteğe ihtiyacı olanlara,
 • Korona virüs nedeniyle işsiz kalanlara, çalışamayanlara
 • Herhangi bir geliri olmayanlara,
 • Sigortasız olanlara,

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflardan yardımlar yapılmaya devam ediyor. Sayın Bakan bu yardımların 3 farklı fazda yapılacağını açıkladı.

 • Faz ödemeleri için tarihler belirlendi. Ödemelere başlandı ancak sonradan alınan korona virüs önlemleri kapsamında ödemelerin PTT şubeleri yerine evlere teslim edilmesine karar verildi. Bu konuda program yapıldı ve 5 iş günü içinde evlere 1000 TL. maddi destek parası teslim edilmesi sağlanmaya devam ediyor.
 • Faz ödemeleri için Bakan tarafından açıklama yapıldı. Bu fazda ise 2.300.000 haneye yardım yapılacak. Bu fazın ödeme tutarı da yine 1.000 TL. Sosyal Yardımlaşma Vakıflarından destek alan ancak, 1. fazda ödeme yapılmayan ailelere destek verilmesi bekleniyor.Bakan Zehra Zümrüt Selçuk: “Ekonomik İstikrar Paketi kapsamında 2 milyon 300 bin haneye yapılacak 1000’er lira nakdi destek ödemesi bugün başladı.”dedi.
 •  Faz ödemelerinde yine Sayın Bakan Selçuk tarafından 1.000 TL. ödeme yapılacağı açıklandı. Ancak bu yardıma ilaveten hiç destek almayan, durumu olmamasına rağmen Sosyal Yardımlaşmaya Başvuru yapmamış, yapmasına rağmen bir şekilde talebi reddedilmiş kişilere de yardım yapılıp yapılmayacağı merak konusu. Bu desteğin ayrıntılarının Cumhurbaşkanımız sayın Erdoğan tarafından nihayet yapıldı.

3. Faz 1000 TL. Sosyal Yardım Başvuru Tarihleri Açıklandı HEMEN BAŞVUR

3 .faz ödemelerin başvuruları başlatıldı.Başvurular E-devlet üzerinden Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu ekranından T.C. kimlik numarası ve e- devlet şifresi ile giriş yapılarak gerekli tüm Kişisel Bilgiler yazılarak yapılacaktır. Sosyal Yardım ödemeler Hane Bazlı yapılacak olup evde yaşayan bir kişinin başvurusu kabul edilecektir.

Başvuru tarihleri açıklandı Vatandaşların T.C. kimlik numaralarının son hanesine göre başvuru tarihleri ise;

 • Son hanesi 0 olanlar Pazartesi
 • Son hanesi 2 olan vatandaşlar Salı
 • Son hanesi 4 olan vatandaşlar Çarşamba
 • Son hanesi 6 olan vatandaşlar Perşembe
 • Son hanesi 8 olan vatandaşlar Cuma 
 • Cumartesi ve Pazar Günleri ise sıralama olmadan herkesin başvurusu alınacaktır.
 • 5510 sayılı kanunun 4/A maddesi kapsamındaki kamu işçileri,
 • 5510 sayılı kanunun 4/C maddesi kapsamındaki memurlar,
 • SGK Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında gelir veya aylık alanlar emekliler,
 • Ekonomik İstikrar Kalkanı paket programı kapsamında İŞKUR İşsizlik Ödeneği alanlar,
 • İŞKUR kısa çalışma ödeneği alanlar yararlanamayacak.
 • Daha önceden sosyal yardım alanlarda yararlanamayacaktır.
 2. Faz 1000 TL. Sosyal Yardım Ödemeleri Başladı

Maddi Yardım Başvurusu

Daha önceden hiçbir kurumdan sosyal yardım almayan kişiler yararlanacaktır..

1000 TL. Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

fazda ödenen 1.000 TL. ve 2. fazda ödenecek olan 1.000 TL. için Sosyal Yardımlaşmadan yardım alanların herhangi bir başvuru yapması gerekmediği açıklandı. Ancak gelen bilgiye göre, 3. fazda yardım için e-devlet üzerinden başvuru yapılabileceğinden bahsedildi. Bu kapsamda yardım başvurusu için E-devlet üzerinden destek başvurusu yapılabilir. Bu konuda henüz net bir açıklama bulunmuyor. Aşağıda yer alan 2 linki kullanarak hesabınıza ödeme yatıp yatmayacağını, 1000 TL. ödeme alıp alamayacağınızı sorgulayabilirsiniz.

Kimden Maddi Yardım Alabilirim?

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından
 • Belediye Başkanlıklarından,
 • Yardım kurum ve kuruluşlardan,
 • Yardım dernekleri ve diğer vakıflar,
 • Nakit para yardımı yapan özel firmalar,
 • Maddi destek sağlayan gönüllü diğer kuruluşlar

Belediye Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İkamet ettiğiniz belediyenin internet sayfasından şartlar ve başvuru koşullarını inceleyin. Genel itibariyle online olarak başvurular kabul edilmektedir. Şahsen başvuru alan kurumlarda mevcuttur. Bu konuda Belediyelerin Sosyal Hizmetler Müdürlüklerinden telefonla bilgi alabilirsiniz. Genelde Belediye Başkanlıkları başka bir kurumdan sürekli destek alıp almadığınızı sorgulayacaktır. Örneğin Ankara Büyükşehir Belediyesi, 1000 para yardımı alan kişileri Belediye Maddi Yardım desteğinin dışında bırakmıştır. Bazı başkanlıklarda kart yardımları mevcuttur. Belediyeden alınan maddi yardım kartına para yüklenir ve vatandaş bu kart ile istediği AVM veya marketten gıda alışverişini gerçekleştirebilir. Yine bazı yerlerde gıda kolileri dağıtımı yapılmaktadır. Bu hususta da her zaman bir dilekçe ile başvuru yapılmasına bir engel bulunmamaktadır.

Belediye Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

3. Faz 1000 TL. Sosyal Yardım Başvuru Tarihleri Açıklandı

E-Devlet üzerinden yardımın nasıl yapılacağı öğrenebilirsiniz.

İşsizlere Maddi Yardım Verilecek mi?

Ekonomi Bakanımız korona virüs nedeniyle ücretsiz izne çıkarılan vatandaşın maaşlarının Devlet tarafından ödeneceğine ilişkin bir açıklama da bulundu. İşten Çıkarılana Devlet Maaş Yardımı Başvurusu (Korona Desteği) isimli içerikte işsiz olanlar için yardımın şartlarını, nasıl alınacağını, işten çıkarılan kişilerin neler yapması gerektiğini anlattık. Ancak hiç çalışmayan, işi olmayan, İŞKUR veya başka bir kuruma başvurusu bulunmayanlar içinde nasıl bir yardım yapılacağı konusunda Bakanlık tarafından henüz bir açıklama yapılmadı.

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Evi olmayan vatandaşlarımıza Vakıflar tarafından kira yardımı yapılmaktadır. Kira yardımı evsiz vatandaşlarımız için Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğünün Programları arasında KİRA YARDIM PROGRAMI adına bir destek yoktur. Bu yardım nakit para yardımı içinde değerlendirilebilir. Ayrıca Bakanlığın Barınma Yardımları adında bir programı vardır ki, burada şartları tutanlara destek sağlanmaktadır. Aile yardımları kategorisinde yer alan bu destekte ise;

Bakımsız, eski sağlıksız bir evde ikamet edenler, Maddi yardıma muhtaç durumda olanlar için;

 • Prefabrik ev yapılması,
 • Evlerin tadilatının yapılması,
 • Betonarme ev yapılması için yardım,
 • Evlere eşya alınması

kalemlerini kapsamaktadır. Bu yardım nakit para ödemesi şeklinde olabileceği gibi, ayni olarak da sağlanabilir. Bu kararı Vakıflar vermektedir. Bunun haricinde kiracı olduğunu belgeleyen vatandaş için özel kira desteği şeklinde bir kira yardımı bulunmamaktadır. Ancak vatandaşın evi olmadığından, kirada oturduğundan ve maddi desteğe ihtiyacı olduğundan verilen nakit para desteği kira yardımı olarak da anlaşılabilmektedir.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin*

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 21 YORUM
 1. Derya bedir dedi ki:

  Kuyde yaşıyorum cocugum mama parası bıle yok eşim çalışmadan gelemiyor borçlardan dolayı ailesine bakıyor babası hasta yardın istiyorum

 2. yüksel.pınar dedi ki:

  mrhb adım yüksel belimde sorun yasamakda olduhum sebepden bir işde çalısamamakdayım mani matdi durumum yok bir gelirim bile yok bana mani matdı durumda yardımcı olur sanız çok memnun olurum cenaballah devletimizi eksik etmesin

 3. YAZGUL geçten dedi ki:

  Kiraciyim eşim belinden fidik bir çocuğum var sütünü bezini alamıyorum lütfen bana yardimci olurmusunuz çok magdurum

 4. Fikriye Ertan dedi ki:

  Eşimi kaybettim ailemlee kalıyorum ilk pandemi 1000 TL babam aldı ben engelli bir bir bayanım yardıma ihtiyacım var çalışamıyorum

 5. Harunşit dedi ki:

  4senedir is ariyorum bulamiyorum yok malesef cok zor durumdayim devletin ihtiyac sahiplerine 1000tl destek verecegi soylendi ben de bu paradan talep edebilirmiyim tup alamiyorum yeri geliyor firinda ekmek sirasina giriyoruz napalim parasizliktan issizlikten cok bunaldim elektrik ve su parasini babam oduyor cogu zaman pazar parasi yol parasini babam veriyor kredi karti borcu icin bankalar sikistiriyor 13yasinda oglum var okul masraflarini yapamiyoruz bu konuda yardimci olursaniz sevinirim devletimizden para yardimi talep ediyorum saygilarimla tesekkurler

 6. Keziban dedi ki:

  Merhaba bize yardım edin lutfen eşim çalışmiyor kiradayız çocuk var kiram izi öduyemiyoruz yeterince gıda alamiyoruz mağduruz yani devletimizden yardım Bekliyoruz lütfen zor durumdayız evimiz yok eşya yok giyecek yiyecek bişey yok bayramda çocugkhguma bişey alamadım yani para yok bakkalda bayat ekmek aliyoruz zor durumdayız aylelerimiz bize yardım et hastalık var oyusden magduruz yani kiradayız çocuk var kiram izi öduyemiyoruz yeterince gıda alamiyoruz mağduruz yani devletimizden yardım Bekliyoruz lütfen zor durumdayız evimiz yok eşya yok giyecek yiyecek bişey yok

 7. Zuhal dedi ki:

  Issızim çalışmıyorum 4 çocukla 1000 TL yi yiyip yiyip daha bitiremedim 1 defaya mahsus verdiniz komşum esnaf hem 25 kredi çekti vergi levhası var 2 defa 1000 TL aldı sosyal yardim a gidiyorsun reddediliyor ama bu günler elbet gececek

 8. Hazar dedi ki:

  5çocuk annesiyim ve eşimden ayrıldım çocuklarıma bakmak zorunda olduğum için çalışamıyorum öğrencilerim var onları okutmam ve geçimlerini sağlamam için bana yardımcı olabilir misiniz

 9. Altan Parlatır dedi ki:

  İşsizim hastayım sigortasızım. çalışamıyorum.
  maddi yardım

 10. Elif dedi ki:

  Eşimden ayrılım kizimya yaşiyorum kirada yım pandemir yüzünden çalışamıyorum zor durumdayım lütfen yardım edin

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!