KOSGEB Hibeleri

Fındık Destekleme Ödeme Tarihleri (GÜNCEL)

Fındık Destekleme Ödeme Tarihleri (GÜNCEL)

Devlet tarafından ödenmekte olan, tarım ve hayvancılık fark ödemeleri, buğday, arpa, yulaf ve benzeri alanlarda yapılacak olan ödeme paraları, tarla parası, dönüm başına ödeme miktarı ve Devlet fındık destekleme ödemeleri  Ziraat Bankasına yapılacak ödemeler hakkında bilgi alabilirsiniz. Ziraat bankası destekleme ödemeleri sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Devlet her yıl üreticilere, yetiştirdikleri ürünlere göre belirli oranlarda ödeme yapmaktadır. Bu ödemeler, Ödeme dönemi öncesinde Tarım ve Orman İl veya İlçe Müdürlüklerine mevzuat hükümlerine göre destekleme başvurusu yapan çiftçilere ve üreticilere verilmektedir. Bu kapsamda üreticilerin fındık destekleme parası alabilmesi için ilk şart; üreticinin Tarım ve Orman İl veya İlçe Müdürlüğüne başvuruda bulunmasıdır. Tarım destekleme ödemeleri kapsamında 2021 yılında yapılacak ödemeleri inceleyebilirsiniz.

Bu yıl, Bakan Pakdemirli tarımsal destek kapsamında üreticilere toplam 1 milyar 572 milyon 500 bin lira ödeme yapılacağını açıkladı.

Bakan Pakdemirli, yapılacak tarımsal destekleme ödemelerine ilişkin şu açıklamada bulundu:

 • Alan bazlı fındık için; 35 ilde 408.373 üreticiye 849 milyon lira ödeme yapılacaktır.

Bakan yaptığı açıklamada fındık paralarının T.C kimlik numaralarının son hanelerine göre Başvuru tarihinden itibaren yetiştiricilerimizin Ziraat Bankasında bulunan hesaplarına yatırılacaktır. Buna göre, T.C kimlik numarasının son hanesine göre ödemeler yapılmaktadır. 2021 yılı Ödeme takvimi açıklandığında tarihler güncellenecektir.

Fındık Destekleme Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Devlet tarafından buğday ve arpa ödemelerinde olduğu gibi, çay, fındık, zeytin, hayvan başı ödeme gibi desteklemeler, Bakanlık tarafından belirlenen takvime göre yapılmaktadır. Devlet Fındık ödemeleri, fındık destekleme talebinde bulunan kişilerin Ziraat Bankası hesaplarına yapılmaktadır.

Fındık destekleme ödemeleri
Fındık Destekleme Ödemelerinden Yararlanabilirsiniz.

Fındık Parası Kimlere Ödenmez?

 • Çks ve FKS kaydı olmayanlar,
 • Fındık üretim bahçesinde ara ziraatı yapanlar,
 • Sahte belge düzenleyerek, gerçeğe uygun olmayan başvuruda bulunanlar,
 • Devlet kurumları ve ortakları fındık parası alamazlar.

Fındık Desteklemeleri Başvuru Tarihi

Devlet fındık destekleme ve alan bazlı gelir desteğinden faydalanmak için; alan bazlı gelir desteği ödemesinden faydalanmak isteyen üreticilerin müracaat yılında Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) ve Fındık Kayıt Sistemine kayıtlı olmaları ve kayıt güncellemeleri gerekmektedir. Fındık destekleme almak isteyenler  il/ilçe müdürlüğüne aşağıda belirtilen belgeler ile başvurabilirler.

a) Başvuru dilekçesi (Ek-1), DEVLET FINDIK DESTEKLEME  BAŞVURU DİLEKÇESİNİ TIKLA İNDİR.
b) Fındık üretici belgesi.

Ziraat Bankasınca yapılan bilgilendirmeye göre fındık paraları ödeme tarihlerinde, çiftçilerin T.C. Kimlik Numaralarının Son Hanelerine göre belirtilecek tarihlerde, çiftçi ve üreticilerin TARIMSAL DESTEKLEME HESAPLARINA aktarılacaktır.

Devlet Fındık Desteklemeleri Nasıl Yapılır?

Fındık üreticilerine yapılacak olan desteklemeler için tüm üreticiler destekleme ödeme tarihini beklemektedir. Tarım ve Orman Müdürlüklerince yapılan ödemeler aşağıda belirtildiği şekilde yapılmaktadır.

 • Çiftçilerin destekleme başvuruları toplanır.
 • Tarım ve Orman Müdürlüğü, her üretici adına alan bazlı gelir desteği dosyası açar.
 • Başvuruda bulunan çiftçinin bilgileri Çiftçi Kayıt Sistemi ve Fındık Kayıt Sisteminden kontrol edilir.
 • Tarım müdürlüğü tarafından fındık parasın ödemesine esas olmak üzere yapılan incelemelerin sonuçlanmasını müteakiben, Çiftçi kayıt sisteminden üretici detayında icmali alır ve bu icmalin, köy, mahalle ve ilçe merkezlerinde, 10 gün boyunca askıda bırakılmasını sağlanır.
 • Askıya çıkarılan bilgiler hakkında itiraz müracaatları alınır ve eğer itiraz olmaz ise, icmalde ki bilgiler doğru olarak kabul edilir ayrıca daha sonra itiraz kabul edilmez.
 • Daha sonra yapılan yazışma ve işlemler sonucunda bilgiler BÜGEM’ e gönderilir.
 • Tarım Bakanlığı, son aşamada, belirtilen bilgileri Ziraat Bankasına aktarır. Banka tarafından da fındık parası üreticilere ödenir. Eğer bu konuda bir sorun yaşanırsa, bu sorunu çözmekten il veya ilçe fındık komisyonu yetkilidir.

Sizde FINDIK ÜRETİCİLERİNE verilen en uygun hibe kredileri ve desteklemeleri inceleyebilir, Hibe Tarım Kredi başvurusu yapabilirsiniz.

10.000,-TL ve üzerinde destekleme ödemesi alacak müşterilerin hesaplarına TCKN’lerine bakılmaksızın, belirlenen ödeme takviminn son gününde saat 18:00′ dan sonra aktarım yapılacaktır. Fındık ve destekleme ödemeleri kesinleştiği zaman sitemizde bildirilecektir. Mazot ve gübre destekleme ödemeleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Devlet tarafından verilen desteklemenin 2021 yılında da devam edeceği biliniyor.

Fındık Destekleme Ödemeleri Yatırılıyor!

Fındık destekleme ödemeleri her yıl banka tarafından belirlenen takvime göre; Buna göre, T.C kimlik numarasının son hanesine göre hesaplarına yatmıştır. 2021 yılında da verilmesi düşünülen destekleme ödemesini almak isteyen çiftçilerimiz Ziraat bankasına müracaat edebilir.

Ayrıca Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğ ile evrak teslim ve icmallerin BÜGEM’e gönderilme tarihleri güncellenmesi bekleniyor. Fındık alan bazlı gelir desteği kapsamında destekleme ödemesi almak isteyen vatandaşlarımızın belgelerinin başvuru tarihine kadar teslim edilmesi gerekiyor. Askı süresi 5 gün olup hazırlanan kesin icmaller başvuru tarihine kadar Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’ne teslim edilecektir.

Ayrıntılı bilgi için Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri Sorgulama isimli sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2021 yılında Fındık Destekleme Ödemeleri Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenen miktarlarda, Ziraat Bankası tarafından ödenmeye devam edecektir.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
 1. Ganime dedi ki:

  Fındık destekleme hibesi almak istiyorum 17 dönüm tarlam var yardımcı olabilirmisiniz

  (5/5)
 2. ÇKS dedi ki:

  FINDIK ARAZİMİZ TRABZONDA
  FARKLI İLDEN İKAMET ETKEKTEYİM
  BULUNDUĞUM İLDEN MÜRACAAT EDEBİLİRMİYİM.

 3. Fatsa name soka dedi ki:

  Destek ödemesi martin kaçında yatacak bilginiz varmı

 4. Aykut dedi ki:

  Fındık desteği verilmedi hala ne zaman verilecek eylül oldu

 5. Ayşe Kabadayi dedi ki:

  2017-2018 yıllarındaki destekleme paramı hala alamadım arazim 2 parça olduğundan her yıl 2.parcanin parasını ödemediler.ilce tarima defalarca gittim dosyamın tam olduğunu söylediler ancak yeniden dilekçe doldurdum bir sure sonra tekrar gittim ancak yine sonuç yok.çks de var tarsim de yaptırdım tarlami hicbir evrak eksiğim olmamasına rağmen mazot destegini veriyo ancak fındık desteğini vermiyo git gel boşa bekle diyolar başka yapicak bisey yok diyolar gereği ne zaman nasıl yapilacak umutla bekliyoruz

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!