KOSGEB Kredisi

Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri Sorgulama MAYIS 2020

Ziraat Bankası Destekleme Ödemeleri Sorgulama MAYIS 2020

Geçtiğimiz yılda yine çiftçinin tarım ve hayvancılık destekleme ödemeleri Ziraat Bankası tarafından yapıldı. Ziraat bankası destekleme ödemeleri sorgulama yaparak destekleme demelerinin tarihlerini merak eden çiftçilere tüm bilgiler burada. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çiftçilere yapılan alan bazlı ve fark ödeme destekleme paraları ödeme tarihleri bilgilerine yazımızdan ulaşabilirsiniz. 40 bin pancar çiftçisine Haziran ayı sonunda ödenmesi gereken avans bedelleri ve küspe istihkak bedelleri toplamı olan 250 milyon liranın 3 Nisan’da pancar çiftçisinin hesaplarına yatacak. Sertifikalı Sürü Yöneticisi desteklemeleri Çoban paraları 10 NİSAN 2020 günü saat 18:00’dan tarihinden itibaren çiftçilerin hesaplarına ödenmeye başlıyor.

BENZER İÇERİK: Destekleme Paraları Hesaplara Yatırılıyor!

Ziraat Bankası Tarım ve Hayvancılık Desteklemeleri 2020

Ziraat bankası Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından destekleme ödemelerine aracılık hizmeti sunmaktadır. Her yıl bu ödemeler Banka aracılığıyla ÇKS’ye kayıtlı çiftçilere yapılmaktadır. Belirli tarihlerde yapılan Tarım ve hayvancılık destek ödemeleri Ziraat bankasında hesabı olan çiftçilere Başakkart aracılığıyla yapılırken, Bankada hesabı olmayan çiftçilere ise T.C. kimlik numaralarının son hanesine göre ödeme yapılmaktadır. Kimlik numaralarının son hanelerine göre yapılacak ödeme tarihleri banka tarafından düzenlenmektedir.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Çiftçi Kayıt Sistemi kayıtlı çiftçilerin Mazot, Gübre, Toprak analizi destek ödemeleri ile hayvancılık destek ödemeleri T.C. Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla yapılmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı sitesi aracılığıyla çiftçilere yapılacak ödemelerin başlangıç tarihlerinde duyurulmaktadır. Ödeme planının banka tarafından yapılması ve ödeme tarihlerinde yoğunluk yaşanmaması için Banka  şubeleri hafta sonu da açık olmaktadır.

Tarımsal Destekleme Mayıs 2020 Fiyatları

4 Mayıs günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Normalleşme süreci toplantısında Hasat dönemi öncesinde çiftçilere yeni müjde verdi..

 • Toprak Mahsulleri Ofisini sert ekmeklik buğday alım fiyatı ton başına 1.350 TL’ den 1.650 TL’ ye yükseltildi.
 • Arpa alım fiyatını ise ton başına 1.100 liradan 1.275 liraya çıkartıldı.
 • Hububatta ton başına 230 lira prim ve destek ödemesi yapılacak.

Ton başına bakliyat alım fiyatlarını da;

 • Kırmızı mercimekte 3.500 TL
 • Yeşil mercimekte 3.200 TL
 • Nohutta 3.350 TL
 • Bakliyattaki prim ve destek ödemesi de ton başına 800 TL  olacaktır.

Destekleme  Ödemeleri Devam Ediyor!

Tarım ve Orman Bakanlı tarafından çifti / üreticilere verilen tarımsal destek ödemelerinden bazıları 27 Mart Cuma günü saat 18:00’da üreticilerin T.C kimlik numaralarının son hanesine göre hesaplara yatırılacaktır. Bakan Pakdemirli’nin tarımsal destekler ve miktarları hakkında açıklamaları şu şekildedir:

 • Mazot Gübre:  20 il, 553.326 üretici, 1,145 milyar TL
 • Anaç Koyun Keçi: 80 il, 196.116 yetiştirici, 580 milyon TL
 • Hububat-Baklagil Desteği: 14 il, 35.034 üretici, 120 milyon TL
 • Dane Mısır Desteği: 6 il, 9.485 üretici, 20 milyon TL
 • Hayvan Hastalık Tazminatı: 68 il, 686 yetiştirici, 16,2 milyon TL
 • Tiftik Keçilerine ilave destek: 3 il, 131 yetiştirici, 226 bin TL ” Toplam 1 milyar 881 milyon 426 Bin TL’lik destek ödemeleri 27 Mart Cuma günü (yarın) saat 18.00’dan sonra üreticilerimizin hesaplarına yatırılmaya başlanacak.

Ziraat Bankası Çiftçiye Destekleme Parası Ne Zaman Yatacak?

Geçen yıl Tarımsal ödeme kapsamında baklagil, hububat desteklemeleri kapsamında  55 ilde 213,083 üreticiye 392 milyon TL ödeme yapıldı. Alan bazlı destekler kapsamında fındık üreticisine ödemeler Haziran ayında yapıldı. Ödemeler 3 milyar TL’ye ulaşacak olup 2019 yılı programına göre alan bazlı destek ödemeleri %6 oranında artışla 3  milyar 159 milyon TL’ye ulaşması hedeflendi ve yapıldı. Mazot desteği olarak 740 milyon TL, Gübre desteği 880 Milyon TL, sertifikalı tohum fidan desteği 285 milyon TL, Organik tarım, İyi tarım uygulamaları ve toprak analizi olarak yapılacak  alan bazlı ek ödeme yapılması hedeflendi..

Hükumet geçen yılın bütçesinden Kırsal kalkınma desteklerine, GAP eylem planı kırsal kalkınma ve hayvancılık destekleri, tarım sigortası destekleme hizmetlerine, diğer tarımsal amaçlı desteklere yeni bütçe ayıracak ve kaynak tahsisleri yıl içinde yapılacak.

Aşağıdaki görselleri inceleyerek, bu yıl dekar başına yapılacak ödemeleri görüntüleyebilirsiniz.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Kırsal kalkınma amaçlı tarım ve hayvancılık destek ödemeleri her yıl olduğu gibi 2020 yılında da yapıyor. Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli tarımsal destek kapsamında üreticilere toplam

1 milyar 572 milyon 500 bin lira ödeme yapacaklarını açıkladı.

 • Alan bazlı fındık için 35 ilde 408.373 üreticiye 849 milyon lira,
 • Mazot ve gübre için 2 ilde (Çanakkale-Kilis) 27.213 üreticiye 48 milyon lira,
 • 5 dekar altı küçük aile işletmeleri için 74 ilde 36.728 üreticiye 12 milyon lira,
 • Dane mısır için 24 ilde 26338 üreticiye 89 milyon lira,
 • Hububat baklagil için 21 ilde 43.842 üreticiye 115 milyon lira
 • TC kimlik numarasının son hanesi “0” olanlara 20 Mart 2020 tarihinde “2” olanlara 27 Mart, “4” olanlara 03 Nisan, “6 ve 8” olanlara 10 Nisan 2020 tarihi, saat 18.00 itibariyle ödeme yapılacaktır.

20.03.2020 tek seferde, saat 18.00 itibariyle de;

 • Yaş çay primi için 183 milyon lira,
 • Sertifikalı tohum üretimi için 8 ilde 120 firmaya 61 milyon lira,
 • Biyolojik ve biyoteknik mücadele için 6 ilde 2.624 üreticiye 5,5 milyon lira,
 • Kırsal kalkınma için 28 yatırımcıya 9 milyon lira,
 • Tarım sigortaları için 201 milyon lira, ödeme yapılacaktır.

Bu zamana kadar Ziraat bankası tarafından hayvancılıkla ilgili birçok destek ödemesi de yapılmıştır. Hayvan başına destek, süt desteği, yem bitkisi desteği, anaç sığır buzağı uzağı desteği gibi ödemeler yapılırken Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kanatlı sektörüne destek yapılmıyor.

Besicilik Erkek Sığır Destekleme Ödemeleri

Bu anlamda 3870 üreticimize 8 milyon 593 bin 500 TL ödeme yapılacaktır. 34 bin 374 dana olarak hesaplanan tutar besicilik yapan üreticilerimizin banka hesaplarına aktarılacaktır. Geçtiğimiz yılın Aralık ayında erkek sığır yetiştiriciliği ile ilgili destekler verilmiştir. 2020 yılında henüz destekleme başvuruları başlamamakla beraber, ödemeler destek almaya hak  kazanan çiftçilerimizin T.C. kimlik numaralarının son hanelerine göre Ziraat Bankası’ ndaki hesaplarına yatırılacaktır.

BUZAĞI DESTEKLEME ÖDEMELERİ BAŞLADI!

Destekleme ödemelerinin yapılacağı tarihler Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından ilan edilmektedir. 2020 yılında verilecek olan buzağı destekleme ödemelerinin sayın bakan tarafından ilan edilmiştir.

Bildiğiniz üzre 2020 yılında buzağı konusunda verilecek olan destek tutarları;  4 ay ve üzeri buzağılar için hayvan başına 350 TL,  Soy kütüğüne kayıtlı olan buzağılar için hayvan başına 500 TL olmaktadır. 2020 yılında verilecek olan buzağı destekleri iki dönem halinde belirtilmişti. 1. dönem destekleri için başvurular 2019 yılında alınmıştı.

Buzağı desteklerinin ödeme tarihleri Bakanlık tarafından her yıl belirli tarihler aralığında belirleniyor. Bu tarihler arasında yetiştiricilerimiz Ziraat Bankası şubelerine giderek T.C. kimlik numarası ve vergi numaralarının son hanesine göre ödemelerini alabilirler. 2018/ 2. dönem ödenmeyen Buzağı destekleme ödemeleri ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçe hazırlayarak yeni talimat verdi Ödenmeyen çiftçiler tarafından merakla beklenene Buzağı destekleme ödemelerinin bu ayın sonuna kadar 24 OCAK 2020 tarihinden itibaren yapılacağı söyleniyor.

Örneğin 4 ay ve üzeri 5 buzağı için alınacak destek miktarı  1750 TL olurken, soy kütüğüne kayıtlı 5 buzağı için alınacak olan destekleme ödemesi tutarı 2500 TL olmaktadır. Yıl içinde toplamda 525 milyon TL buzağı desteği verilecektir. Ocak ayında ise bu desteğin 320 milyon TL’ si yetiştiricilerimize verilmiş olacaktır.

Toprak ve Gübre Analizi Desteği Yatan İller

AdıyamanÇanakkaleKırşehirŞanlıurfa
AğrıÇorumKonyaŞırnak
AfyonkarahisarDenizliMalatyaTekirdağ
AmasyaEdirneManisaYalova
AnkaraElazığNevşehirYozgat
AntalyaErzincanOrdu
AydınGiresunOsmaniye
BalıkesirK.MaraşSakarya
BayburtKırklareliSamsun

Yem Bitkisi Desteklemesi Yatan İller

Aydın
Bitlis
Gaziantep
Karabük
Kars
Muğla
Niğde
Sivas

Artık E-Devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/caykur-uretici-destekleme linkinden Üretici Destekleme Sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Bunun haricinde yine Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünce uygulamaya sunulan budama desteklemesi de bu sistemden sorgulanabilemektedir. Bunun için üreticilerin E-Devlet şifrelerinin bulunması gerekmektedir. Eğer küçükbaş veya büyükbaş hayvancılığa girmeyi planlıyor iseniz, Bankalardan en düşük faizlerle hayvan kredisi çekebilirsiniz.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarafından 1. Dönem (Ocak, Şubat, Mart) Çiğ Süt Destekleme Birim Fiyatları Açıklandı.

Soğutulmamış çiğ süt: 5 kuruş,

Soğutulmuş çiğ süt : 10 kuruş,

Soğutulmuş örgütlü satış: 12 kuruş.

10 kuruş olarak verilen destek 25 kuruşa yükseltilmiştir. 

Ödeme tarihlerini, hesaplara yatıp yatmadığını, hangi sıraya göre verileceğini ve tüm ayrıntıları banka şubelerinden net şekilde öğrenebilirsiniz. Buzağı ve malak destekleri için 2. dönem başvuru tarihlerini kaçırmayın. Diğer destek başlıkları ile ilgili başvuru tarihleri ilan edildiğinde sitemiz üzerinden sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Soğuk Süt Desteklemeleri 2020

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından süt üreticilerine yeni yılda güzel bir haber geldi. Yapılan açıklamaya göre 10 kuruş olan süt desteklemeleri 25 kuruşa yükseltildi. Ulusal Süt Konseyi tarafından tavsiye edilen litre fiyatı 1,70 TL idi. Bakanlık tarafından verilen 25 kuruşluk destek ile bu fiyat 1,95 TL‘ ye yükseltilmiştir. Bakan tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadeler yer aldı; “Süt desteğinin artırılmasının amacı üreticilerin maliyetlerinin azaltılması, vatandaşların süte daha uzuca ulaşmalarının ve üretimde ise sürdürülebilirliğin sağlanmasıdır.

Organik Tarım Desteklemeleri

Organik tarım destekleme ödemeleri çiftçilerimize 2020 yılında da verilecektir. Buna göre göre Ziraat Bankası şubelerinden ödemelerini alabilecek. T.C. kimlik numaraları;

 • 4-6-8 ile bitenler 
 • 0 ve 2 ile bitenler olarak iki grupta verilmektedir.

Hesaplara aktarılan destekleme ödeme tutarlarını çekebilecektir.

Ziraat Bankası tarafından verilen desteklerin 2020 yılında çiftçilerimizin hesaplarına yatması durumunda güncel tarihleri ilan edeceğiz.

2020 Yılı Ocak Ayı Destekleme Ödemeleri

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN 2020 yılında tarımsal destekleme ödemelerinin yapılacağını açıkladı. Buna göre 2020 yılında aşağıda belirtilen tutarlarda ödeme yapılacak.

Bu ay sonuna kadar..

 • Buzağı desteklemeleri 525 milyon lira, 
 • Fark ödemesi, Çeltik, Mısır, Buğday, 550 milyon lira
 • Çiğ süt desteklemesi 340 milyon,
 • Yem bitkisi desteklemesi 2369 milyon lira,
 • Sertifikalı doğum destekleme ödemesi 100 milyon,
 • Çevre amacıyla tarım alanlarının koruması desteği 84 milyon 500 bin lira,
 • Diğer tarımsal destekleme ödemeleri 167 milyon lira olmak üzere

2020 yılı Ocak ayında çiftçilere her yıl olduğu gibi bu yılda destekleme ödemesi yapılacağını bildirdi.

2020 YEM BİTKİLERİ DESTEĞİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

2020 yılı yem bitkileri desteği, her yıl olduğu gibi icmal listeleri bakanlığa gönderilen illerdeki üreticilere TC kimlik numarasının son hanesi 6 ve 8 olanlara 18 Ocak Cuma günü 18:00’dan itibaren ödenmektedir. TC kimlik numarasının son hanesi 2 ve 4 olanlara  0 olanlara ise belirlenen takvime göre ödeniyor.

T.C kimlik numarasına göre ödemelerin başladığı iller: Adana, Afyon, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Balıkesir, Bartın, Batman, Bingöl, Bursa, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kırşehir, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Ordu, Osmaniye, Sakarya, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Yalova. Bakanlık, il müdürlüklerinden icmal listeleri geldikçe ödemelere devam edileceğini bildirdi.

Yonca, korunga, yapay çayır mera, ak üçgül gibi çok yıllık yem bitkilerine 90 TL/da, hayvan pancarı ve yem şalgamı gibi tek yıllık yem bitkilerine 60 TL/da, silajlık mısıra 100 TL/da, kuru şartlarda ekilişi yapılan yem bitkisi desteklerine 40 TL/da olarak ödenen yem bitkileri desteği, yetiştiricilik bölgesi olarak belirlenen illerde alınan desteğin %25’i, yeraltı sularının yetersiz seviyede ve su kısıtı olduğunun Bakanlıkça tespit edildiği havzalarda 2018 yılında ekilen fiğ, macar fiği, burçak ve mürdümük alınan desteğin %50’si eklenerek ödenir. ‘Yem Bitkileri Desteği’nin ürünün hasat edildiği yıl içerisinde bir kereye mahsus ödeneceğini unutmayınız. 2020 yılı yem bitkileri desteğine başvuru dönemi başlayacaktır. 2020 yılında çiftçilere 331 milyon 637 bin liralık destekleme ödemesi 6 Mart 2020 tarihinde 19 ilde 84 bin 420 üreticiye 234 milyon TL olarak yapılmıştı.

2020 ÇİĞ SÜT ÖDEMELERİ NE ZAMAN?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli geçtiğimiz yıl çiğ süt ödemeleri için 260 bin üreticiye iki grup halinde 255 milyon lira ödendiğini belirtti. Ödemeler; T.C. kimlik numarasının son hanesi 6 ve 8 , vergi kimlik numarasının son hanesi 1, 3, 5, 6, 7, 8 ve 9 olanlara yapılıyor. Kalan ödemeler ise TC. kimlik numarasının ve vergi kimlik numarasının son hanesi 0, 2 ve 4 olanlara yapılarak tamamlanacak. 2020 yılı için henüz icmal listeleri Hayvancılık Genel Müdürlüğü’ne gönderilmediğinden ödemelerin ne zaman yapılacağı merak konusu.

Soğutulmamış çiğ süt için litre başı 3 kuruş, soğutulmuş çiğ süt için litre başı 6 kuruş, üretici örgütleri üzerinden satışa sunulan soğutulmuş çiğ süt için litre başı 9 kuruş üzerinden yapılacağı belirtildi. çiğ süt primi litre başı 25 kuruş olarak ödenecek.

ÇİĞ SÜT ÖDEMELERİ YARIN BAŞLIYOR!

ÇİĞ SÜT ÖDEMELERİ BAŞLIYOR!

Çiğ Süt Prim desteği, işletmesi ve sütün elde edildiği hayvanları TÜRKVET’e kayıtlı, yetiştirici/üretici örgütüne üye üreticilere, sattıkları çiğ sütü belgelemeleri karşılığında ödenir. Destekten yararlanmak isteyen üreticiler başvurularını, çiğ süt satış belgesi ile süt satışının yapıldığı ayın son iş gününe kadar üyesi olduğu yetiştirici/üretici örgütüne yapabilir.

2020 Buzağı Desteklemeleri Ödeme Tarihi Belli Oldu

Çiftçilerimiz her yıl olduğu gibi bu yılda buzağı ödemelerinin yapılmasını dört gözle bekliyor. 2018/2.  dönem buzağı paraları hesaplara yatırılmamış ve buzağı ödemelerinin ne zaman yapılacağı merak ediliyordu. Bakanlık tüm soruların yanıtı olarak nihayet somut bir adım atarak bütçe hazırladı ve çiftçilerin yüzünün gülmesine neden oldu:)

2020 Buzağı Destekleri Ödeniyor!

Buzağı desteklemelerinde Türkvet ve E-Islah‘a kayıt tarihleri; birinci dönem buzağılar için 31 Aralık 2019 tarihine kadar, ikinci dönem buzağılar için 1 Nisan 2020-15 Haziran 2020 tarihleri arasında dünyaya gelmiş olması gerekiyor.  Yukarıdaki tabloda ifade edildiği gibi buzağı destekleri için başvurular 2 dönem halinde yapılmaktadır. Buzağı destekleri 1. dönem başvuruları ile  2. dönem başvuruları 2020 yılında alınmaya başlanacaktır.

Buzağı Destekleri Ödeniyor!

Buzağı Destekleri Ödeniyor!

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından buzağı desteklemeleri için ödeme tarihleri belirlenmiş olup, ödemeler destekleme ödemesi almaya hak kazanan çiftçilerimizin T.C. kimlik numaralarına göre yapılmaktadır.

 •  4 ay ve 4 ay üzeri buzağılar için 350 TL
 • Sperma döl kontrollü boğanın yavrusu (ilave) 50 TL
 • Soy kütüğüne bağlı buzağı için 500 TL
 • Yetiştiricilik Bölgesi İlleri (ilave) 200 TL yapılacaktır!

2. dönem buzağı desteklerine başvuracak olan çiftçilerimizin ise tarihleri takip etmeleri gerekiyor.

Tarımsal Destekleme Ödemeleri Başlıyor!

Bakan Pakdemirli, yapılacak tarımsal destekleme ödemelerinin 20 Mart 2020 Tarihi itibariyle üreticilerin hesaplarına aktarılacağını açıkladı.

 • Alan bazlı fındık için 35 ilde 408.373 üreticiye 849 milyon lira,
 • Mazot ve gübre için 2 ilde (Çanakkale-Kilis) 27.213 üreticiye 48 milyon lira,
 • 5 dekar altı küçük aile işletmeleri için 74 ilde 36.728 üreticiye 12 milyon lira,
 • Dane mısır için 24 ilde 26338 üreticiye 89 milyon lira,

Hububat baklagil için 21 ilde 43.842 üreticiye 115 milyon lira ödeme yapacağız.

Ödemeler, TC kimlik numarasının son hanesine göre üreticilerimizin hesaplarına aktarılacak.

Çiftçilerin  TC kimlik numarasının son hanesine göre;

 • Sıfır olanlara 20 Mart,
 • 2 olanlara 27 Mart,
 • 4 olanlara 03 Nisan,
 • 6 ve  olanlara 10 Nisan 2020 tarihi, saat 18.00 itibariyle ödeme yapacağız.

Ayrıca, bugün 20.03.2020 tek seferde, saat 18.00 itibariyle de;

 • YAŞ ÇAY PRİMİ 183 milyon lira,
 • SERTİFİKALI TOHUM ÜRETİMİ için 8 ilde 120 firmaya 61 milyon lira,
 • BİYOLOJİK VE BİYOTEKNİK MÜCADELE için 6 ilde 2.624 üreticiye 5,5 milyon lira,
 • KIRSAL KALKINMA için 28 yatırımcıya 9 milyon lira,
 • TARIM SİGORTALARI  için 201 milyon lira olmak üzere toplamda 1 milyar 572 milyon 500 bin lira tarımsal destekleme ödemesi yapılacaktır. Üreticilerin ve çiftçilerin Ziraat bankası hesaplarına doğrudan aktarılacaktır.

2020 Mazot Gübre Desteği Ödemeleri Başlıyor

Tarım ve Orman Bakanı Pekir Pakdemirli tarafından yapılan açıklamaya göre geçtiğimiz yıl mazot ve gübre desteği için başvuran çiftçilerimizin de ödemelerinin de başlayabileceği belirtildi.

Mazot ve gübre için 2 ilde (Çanakkale-Kilis) 27.213 üreticiye 48 milyon lira 20 Mart 2020 Tarihi itibariyle başlamıştı.

Yine 20 ilde 553.326 üreticiye Mazot Gübre 1,145 milyar TL destekleme ödemesi 27 Mart 2020 de başlıyor.

T.C. kimlik numaranın son hanesi ;

 • 0 olanlara 20 MART 2020
 • ”2” olanlara ise 27 MART
 • 4  olanlara 3 NİSAN 2020
 •  68 olanlara  10 NİSAN 2020 tarihinde yapılacak.

Anaç Koyun ve Keçi Destekleri Ödeniyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından Mart ayı içerisinde 133 milyon 650 bin TL hayvancılık ödemesi yapılacağı ifade edilmişti. Tarımsal anlamda verilen mazot ve gübre desteklerinin yanı sıra Şubat sonu ve Mart başında buzağı destekleri de ödendi. Anaç koyun ve keçi yetiştiricileri geçtiğimiz yıl başvurularını yapmıştı ve ödemeleri beklemekteydi. Buzağı desteklemelerinden sonra anaç koyun ve keçi destekleme ödeme takvimi de ilan edildi.

Anaç Koyun Keçi desteği 80 ilde 196.116 yetiştiriciye  580 milyon TL ödemeler 27 Mart 2020 de başlıyor. Ödemeler T.C. kimlik numarasının son hanesi; 8 olanlar 4 ve 6 olanlar 0 ve 2 olanlar olmak üzere belirlenen takvime göre ödemeler yapılacak.

FINDIK DESTEKLEME ÖDEMELERİ YATIRILIYOR 20 MART 2020

2020 yılı fındık alan bazlı gelir desteği için ödemeler itibariyle çiftçilerimizin hesaplarını yatırılmaya başlayacak. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen bilgiye göre 2020 yılı fındık alan bazlı gelir desteği kapsamında ödemeler çiftçilerimize;

Alan bazlı fındık için 35 ilde 408.373 üreticiye 849 milyon lira,

 • T.C kimlik numarasının son  hane 6- 8 olanların hesapların 10 Nisan 2020 tarihinde
 • TC son hanesi 4 ve  olan üreticilerin hesaplarını ise  03 Nisan 2020
 • T.C kimlik numarasının son hanesi 2 olanlara ise 27 MART 2020
 • T.C kimlik numarasının son hanesi 0 olan çiftçilerin hesaplarına 20 MART 2020 ise belirlenecek takvime göre ödemeler yapılacak.

2020 yılı üretimi için fındık alan bazlı gelir desteği için Bakanlık tarafından belirlenen ödeme takvimine kadar başvurusunu gerçekleştiren üreticiler dönüm başına 170 lira fındık desteklemesi alacak.  bunu vadesi geldiği halde ödenmemiş olan sulama, İşletme ve bakım ücreti veya su kullanım hizmet bedeli, tarımsal sulamada kullanılan borçların yatan destekleme ödemesinden tahsil edilebileceğini unutmayınız.

24 Ocak 2020 DESTEKLEME ÖDEMELERİ BAŞLIYOR

Buzağı Desteği kapsamında; 81 ilde, 761.486 kişiye, 1 milyar 345 milyon TL,

Hububat Desteği kapsamında; 45 ilde, 193.293 kişiye, 948 milyon TL,

ÇATAK Desteği kapsamında; 21 ilde, 7.937 kişiye, 25 milyon TL,

Sertifikalı Tohum Kullanım Desteği kapsamında; ise 17 ilde, 13.638 kişiye,
10 milyon 500 bin TL‘lik ödemeyi, bugün saat 18:00’dan sonra TC Kimlik numaralarının son hanelerine göre ödemeye başlayacağız.

TC Kimlik numaralarının son rakamı 0-2 olanlara bugün, son rakamı 4, 6 ve 8 olanlara ise 31 Ocak’ta saat 18:00’dan sonra ödeme yapılacak.

Ayrıca;

Sertifikalı Fidan Kullanım Desteği kapsamında; 23 ilde, 4.713 kişiye,
19 milyon TL,

Hayvan Hastalıkları Tazminatı kapsamında; 72 ilde, 951 kişiye, 18 milyon TL,

Hayvan Gen Kaynakları Desteği kapsamında; 22 ilde, 1478 kişiye, 18 milyon 500 bin TL’lik ödeme ise bugün saat 18:00’dan sonra tek seferde yapılacak.

destekleme ödemeleri 2020

destekleme ödemeleri 24 Ocak 2020

 

ÇOBAN DESTEKLEME ÖDEMELERİ

10 Nisan 2020 günü itibariyle çiftçilere 5.000 TL. değerinde sertifikalı sürü yöneticisi destekleme ödemelerinin yapılacağı açıklandı.

Yorumlar
 1. esref dedi ki:

  Mazot gubre deskleri yatimi hesaba

 2. Durmuş dedi ki:

  Desteklemeler ne zaman yatacak bilen var mi tarla desteklemeleri

 3. Buzağı dedi ki:

  Biz Mart ayının 22 si 2019 gibi buzag parası kaydını yaptırdık parayı ne zaman alabiliriz acaba

 4. soya dedi ki:

  zamanında ödenmeyen desteklemeler ciftcinin gücünü yok eder

 5. Fatma dedi ki:

  2019 ocak şubat süt pirim de yatsın çok zor durumdayız bittik parasızlıktan lütfen

 6. fındık destek dedi ki:

  gubre mazot desteklemem hesabıma söylenen tarihte geçti fakat fındık desteklemesi tc sonu 8 olanlara 22 mart tarihi dendiği halde hesabımda böyle bir ödeme yok. aynı sorunla karşılasan var mı acaba. sehir sakarya

 7. Buzağı dedi ki:

  2 dönem buzağı parasi ne zaman yatacak

 8. Bilgi dedi ki:

  Küçük baş anaç koyun küpeleri takılalı 15 gün oldu ben bu destekten ne Zaman faydalana bilirim koyun başı ne kadar alıyoruz

 9. Destek ödemesi dedi ki:

  Muğla yem bitkileri desteği ne zaman ödenecek

 10. Buzağı desteği dedi ki:

  Buzağı desteği ikinci grup ödemeleri ne zaman yapılacak

  1. Buzagi desteklemeri dedi ki:

   Birnci grup yatmış mı buzagi desteklmeleri

 11. destek dedi ki:

  mazot gübre destekaleminden haber yokmu

 12. Ramazan dedi ki:

  Mazot gubre destegi nezaman odenecek

 13. Dadas dedi ki:

  Babalar ocakta odenecek denilen yem bitki destekleri ne zaman ödenecek

 14. Yem bitkileri destek ödemesi dedi ki:

  Bazı illerin yem destekleri ödemesi ikinci listede olduğu için ödemesi 15 şubat 1mart arasında ödenecekmiş (Bayburt ikinci listede) bilginize

 15. Bedrettin yilmaz dedi ki:

  Bütün illerin ismi var ARDAHAN sanki ermenistan a bağlı hiç ilgili bir haber yok

 16. Yem bitkileri desteği dedi ki:

  Yem bitkileri desteği niğde iline yatmamış TC son rakamı 6

  1. Yem bitkisi destekleri tc sonu 2 Sivas ili neden yatmadı dedi ki:

   Bu sorunla karşılaşan var mi

 17. Tc son rakami 6 henuz fark odemesi yatmamis il bilecik dedi ki:

  Tc son rakami 6 henuz fark odemesi yatmamis

 18. Destekleme dedi ki:

  2018 yıl
  Buza desteği nezaman ödenecek

 19. Zeki Çiçek dedi ki:

  Tarım desteklemeleri 2018 ne zaman yatacak bilgi veren yokmu

 20. ibrahim dedi ki:

  sayin bakan acikladi iyi tarim odemisi 23 kasimda hesaplarda fakat para yok kimyon destegi icinde yokmu.kimyon destegi ne zaman verilecek acaba..2 sene oldu.

 21. Cemalettin Karaca dedi ki:

  Ikinci ayda yatirdigimiz buy day faturasi odenmedi ikibin one dining c k so yoksa odenmiyecekmi

 22. Işık Işık dedi ki:

  Nihayet Organik Tarım Desteklemeleri hesaplara yatmaya başladı, bilginiz olsun.

 23. Sercan dedi ki:

  2018 yılında ödenmeyen destekler ile ilgili şunu söyleyebilirim Bakanlık bütçesinde ödenek kalmadı,2018 den ödenmeyen destekler 2019 yılı bütçesinden ödenecek.Bu da en iyi tahminle 15 ocaktan önce ödeme yapılamaz demektir.

 24. Cemal sunbul dedi ki:

  2018 organik tarim verilmedi

  1. Işık Işık dedi ki:

   Ödenmeye başlandı bilginize.

 25. Cemal sunbul dedi ki:

  Organik TARIM PARASI her yil 10 cu ayda verilirken bu yıl yani 2018 verilmedi acaba bu yıl vermeyecekti?

 26. veysel katgap dedi ki:

  2017 3.ü dönem
  buzağı desteklemeleri yatmayacakmı bari bi açıklama yapın yem alacak para yok insanlar bütün umudunu bu desteğe bağlamış

 27. HALİL dedi ki:

  Organik tarım ödemesi ne zaman ödenecek…
  Bu nasıl tarıma destek!

 28. Ercan Kolaç dedi ki:

  Kaynaşlı ilçesi buzağı desteklemeleri ne zaman yatacak yıl bitti yatmayacak deyin millet umudu kessin

  1. Yahya çakır dedi ki:

   Yokmu bi haber hâlâ ekimin sonu demişlerdi ama ne kadar doğru kesin bir tarih bilen varsa söylesin lütfen.

 29. Mustafa dedi ki:

  2017 yılının ayçiçek ürün desteği ni alamadık nezaman vereceksiniz tarımkıredi ödememiz geldi insaf arkadaş ziraat odası görevini yap

 30. NECİP CAN dedi ki:

  dane mısır fark ödemesi nezaman ödenecek 2018 yılı 2.dönem

 31. Fuat dedi ki:

  Zeytin organik devlet desteği nezaman verilecek

 32. ABDULLAH kanbağlı dedi ki:

  2018 yılı iyi tarım ödemesi antep fıstığı için ne zamwn

 33. Ali Yılmaz dedi ki:

  Uşak Eşme ilçesinde 2017 de sattığımız ürünlerin prim desteği ödenmedi.

 34. mustafa ataş dedi ki:

  buzağı desteklemeleri ne zaman yatacak

 35. yetkin biçer dedi ki:

  küçükbaş küpe desteklemeleri nezaman ödenecek

 36. Çiftçinin reisi dedi ki:

  Sertikali bugday desteği ne zaman verilecek

  1. Çiftçinin reisi dedi ki:

   Hiçbir cevap veren yok mu

  2. Mustafa dedi ki:

   Bayrama kadar 500 milyon tl ödenecek deniyor ama inşallah içinde vardır

 37. Serhatt dedi ki:

  Buzağı parası çıkmış mı çıkmamış mı nasıl öğrenebilirim.

 38. Ömür dedi ki:

  Ana arı desteklemeleri nezaman yatacak

 39. Mete dedi ki:

  Buzağı destekleri ne zaman yatacak bilgisi olan varmı ?

 40. Ismail dedi ki:

  Buzagi destegi ne zaman yatacak

 41. Mehmet Çardak dedi ki:

  2018 Nisan ayında ödenecek dönüm paraları ne zaman yatacaktır.Neye göre ödenecektir

 42. Metin dedi ki:

  Destekleme çok güzel

 43. İsmail dedi ki:

  Neden tc kimlik son numarası 8 olanlar en son alıyor. Bundan sonra da tc nosu 8 olanlar ilk alsın. Adalet mi bu yeter yaaa. Tersten başlatın artık

 44. Fatma binbaş dedi ki:

  2018 başvurusu ne zamana kadar yapılacak çiftçi destek parası için

 45. necdet dedi ki:

  çay destekleme parası ne zaman

 46. osman civelek dedi ki:

  mazot gübre destek tutarı askıya çıkarılan listede 160 TL, hesaba yatırılan 96 TL neden eksik yatırıldı?

 47. İhsan dedi ki:

  Son rakamı 8 dir tc mi nezaman hesabıma geçer mazot gübre desteğim

 48. osman civelek dedi ki:

  mazot gübre desteklemeleri yatırıldı diyorsunuz 08/03/2018 tarihi itibariyle hesaplarda para yok.

 49. Bülent Topal dedi ki:

  Son rakamı 8 olanlar her zaman en son alıyor parayı bir seferde ilk alsa desdeklemeyi nasıl olur

 50. cihat yağan dedi ki:

  TC son rakamı 4 olan ne zaman alacak

  1. mehmet dedi ki:

   vala bnde beklıyrm yatrıdımı acaba

  2. selçuk dedi ki:

   2 martta yattı

 51. Volkan dedi ki:

  Mazot gübre desteklemeleri ne zaman hesaba gecirilicek merak ediyorum hem yattı deniliyor hem de hesapta para yok nasl bişey bu

 52. İsmail Tosun dedi ki:

  benim kimlik numaram sonu 6 ne zaman alabiliriz bilgilendirme olarak net bişi göremiyoruz

 53. Aliriza dedi ki:

  Kayseri develi ve köylerinin neden tarim desteklemeleri odenmedi

 54. Veysel yıldız dedi ki:

  Niye 81il degil??

 55. aliriza dedi ki:

  bir defada son rakamdan ödeme yapmaya başlasanız olmaz mı

 56. mahmut doğan dedi ki:

  mozot destekleme hangi gön

 57. Mehmet ÇİÇEK dedi ki:

  T.c son 4 son hanesi olanlar çifçi desteği ne zaman yatırılacak

 58. araç kiralama --rent acar dedi ki:

  devletin destegi varmı bu işe acaba .

 59. Hayvancılık dedi ki:

  Hayvancılık desteklemeleri