KOSGEB Hibeleri

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş Başvurusu

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş Başvurusu

Kreş, ilkokul, ortaokul derken üniversitede öğrencisi bulunan ailelerimize Devlet Sed, burs ve kredi yardımları yapılmaktadır. Gerek KYK, gerekse vakıf ve dernekler tarafından ailelerin mağdur edilmemesi için eğitim ve öğretim destekleri verilmektedir. Peki bu destek kimlere veriliyor, kaç para maaş bağlanacak, başvuru nereye yapılıyor, 2021 döneminde şartlar ve  detaylar haberimizde..

E-Devlet SED Parası Başvurusu

E-devlet hizmet kapısı üzerinden T.C Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yürütülen Sosyal Ekonomik Destek başvurusu ile SED yardımı ödeneğinden yararlanmanız mümkün. E-devlet üzerinden yeni başvuru yapabilir, yaptığınız başvuruyu sorgulayabilirsiniz.

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş 2021 Başvurusu

Sosyal Ekonomik Destek başvurusu e-devlet üzerinden yapılabilir. SED başvurusu için izlenecek adımlar sırasıyla aşağıdaki gibidir;

 • E-devlet sistemine TCKN ve şifre ile giriş yapılır
 • Açılır pencerede arama çubuğuna “SED” yazılır
 • Mevcut başvuru sorgulama için “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı/Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama
 • Yeni başvuru yapılacaksa “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı/Sosyal Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu”
 • Başvuru için gerekli olan link seçeneğine tıklanmasının ardından Bilgilendirme Metni okunmalı
 • Kişisel verilerin korunması hakkında izin belgesine onay verilmeli
 • Kimlik ve iletişim bilgiler kontrol edilmeli
 • Başvuruya esas bilgiler doldurmalı ( ek 1)
 • Hanede bulunan çocuklar hakkında kişisel bilgilerin doldurulması üzerine SED başvurusu yapılmaktadır.
EK 1

Üniversite Öğrencilerine Devlet Desteği

Hayat şartlarının giderek zorlaşması ile çok sayıda aile maddi yetersizlikler sonucunda çocuklarının eğitim masraflarını karşılamakta zorlanır ve bir çok kez çocukların eğitim hayatına son verilir. Bu durumu önlemek için devletimiz harekete geçerek fakir ailelere devlet yardımı vermektedir. Çocuğu üniversite okuyan ailelere aylık maaş başvurusu, Okuyan çocuklar için yapılan devlet yardımı, Durumu olmayan ailelere yapılan yardımlar gibi başlıkları değerlendirerek siz değerli okurlarımız için bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş Başvurusu

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş Başvurusu

Maddi yetersizlikler sonucunda bir çok aile çocuklarının eğitimlerine liseden sonra son vermektedir. Bazen ise çocuklar ailelerine yük olmamak için üniversite okumayı hayal bile edemiyorlar bu durum karşısında ise çok sayıda üniversite öğrencisi kayıtlarını yaptıramıyor bazen ise okulu bırakmak zorunda kalıyorlar. Tüm bunların önüne geçmek için devletimiz çocuğu üniversite okuyan ailelere destek vererek öğrencilerin eğitim hayatlarına devam etmeleri teşvik edilmektedir.

Devletimiz üniversite sınavına giren ve başarılı olan öğrencilerimiz için desteklerini verirken aynı zamanda herhangi bir üniversiteye kaydını yaptırmış olan öğrencilerimiz için burs imkanı sağlamaktadır. Devlet bursundan yararlanan öğrencilerin öncelikle başarı durumları göz önüne alınırken aynı zamanda öğrencinin ailesinin maddi durumu da önem taşımaktadır. Ailesinin maddi durumu yetersiz olan öğrenciler bu burs imkanından yararlanacaklardır. Bu yardım üniversite öğrencilerimize yapıldığı gibi aynı zamanda üniversite öğrencilerin ailelerine de her ay olmak üzere 821 Türk Lirası civarında maddi yardım imkanı sağlanmaktadır.

Okuyan çocuklar için yapılan devlet yardımı
Okuyan çocuklar için yapılan devlet yardımı

Okuyan Çocuklar İçin Yapılan Devlet Yardımı

Devletimiz üniversite öğrencilerine maddi destek sağladığı gibi diğer eğitim birimlerinde okuyan öğrencilerimiz için de destek vermektedir. Ülke ekonomisini göz önüne almış olduğumuzda çok sayıda vatandaşımız açlık sınırında yaşamaktadır. Yani bir çok aile maddi imkansızlıklar sonucunda ailesini geçindiremediği için çocuklarının da okul hayatlarına son vermek zorunda kalmaktadırlar. Ailelerinin maddi anlamda sıkıntı yaşaması sebebi ile de bir çok öğrencimiz hayallerine veda etmekte ve bir çok yeteneğimiz kaybolmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bir proje düzenlenmiş ve bu proje doğrultusunda ise çocuğu okul çağında olan çok sayıda aileye maddi yardımlar yapılmaktadır. Yapılan maddi yardımlar ise aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • Okul öncesi eğitim alanında yapılan devlet desteği 620,34 Türk Lirası
 • İlköğretim alanında eğitim alan öğrencinin ailesine yapılan maddi yardım tutarı 930.05 Türk Lirası
 • Ortaöğretim alanında eğitim alan öğrenci için 992,54 Türk Lirası 
 • Yüksek öğretim alanında eğitim alan öğrencinin ailesine verilen maddi yardım tutarı ise 1.116,60 Türk Lirası olmaktadır.
 • Bakanlığın resmi internet sitesinde Sed yardım miktarlarını görüntülemek için tıklayınız.

Üniversite Öğrencileri İçin Yapılan Devlet Yardımı Başvuruları

Devletimiz durumu olmayan ailelerin üniversite çağına gelmiş olan çocukları için maddi yardım desteği vermektedir. Verilen bu destek düzenli olarak her ay yapılmaktadır. Devletin sağlamış olduğu bu destekten yararlanmak isteyen aileler ise aşağıda maddeler halinde yer vermiş olduğumuz şekilde başvurularını gerçekleştirebilirler.

 • Bulunmuş oldukları il veya ilçe müdürlüklerine başvuru yapabilirler.
 • Bakanlıklara direkt olarak başvuru yapılabilir.
 • Cimer‘e başvuru yapılabilir.
 • Dilekçe yazarak başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuruda bulunan ailenin maddi durumu hakkında sosyal çevre üzerinden bilgiler toplanmaktadır.

Başvuruda Bulunan Ailenin Değerlendirilmesi

Üniversite öğrencisi bulunan aile yukarıda saymış olduğumuz birimlere başvurularını gerçekleştirmiş olduktan sonra incelemeye tabi tutulur ve uygun görünürse eğer başvuruları olumlu şekilde cevaplandırılır. Bu durum karşısında başvuruda bulunan ailenin değerlendirilmesi aşağıdaki yazımızda paylaşmış olduğumuz gibi şekillendirilmektedir.

 • Aile bireylerinin sağlık durumlar göz önünde bulundurulur,
 • Ailenin gelir durumu ön plandadır,
 • Eğitim için yapmış oldukları harcamalar değerlendirilir,
 • Ailenin tüm giderleri göz önüne alınır,
 • Yaşamış oldukları bölgenin koşulları incelenir,
 • Devletten almış oldukları diğer destekler göz önüne alınır.

Durumu Olmayan Ailelere Yapılan Yardımlar

Durumu olmayan aileler için devletimiz maddi destek verirken aynı zamanda gıda, giyim, sağlık, barınma, eğitim gibi diğer zorunlu ihtiyaçları için destek vermektedir. Öncelikle çalışabilecek olan aile bireyleri için iş imkanı sağlamak için İş-kur’a kayıt yaptırmanız istenecektir ve size uygun bir sektörde iş imkanı sağlanmaktadır. Çalışamayacak olan aileler için belediyelerden, kaymakamlıklardan yardım talebinde bulunulur. Bunların yanı sıra çocuğu okuyan aileler için maddi yardımlar yapılmaktadır.

Kreş, İlkokul, Ortaokul, Lise ve Üniversite öğrencileri için DEVLETİN ÖĞRENCİLERE VERDİĞİ PARA YARDIMI verildiği söylenmektedir. Eğer şartlarınız uyuyor ise, başvuru tarihlerinde gerekli evraklar ile birlikte başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 43 YORUM
 1. irem dedi ki:

  merhaba ben irem öğrenciyim sadece 1100 tl ye ihityacım var yardım edebilecek olan birileri varsa yardım ederse çok sevinirim teşekkür ederim

  (4/5)
 2. Yönetim dedi ki:

  KYK Başvurusu yapabilirsiniz.

  (5/5)
 3. tuğçe dedi ki:

  merhaba Başvurmadığım yer kalmadı hiçbir yerden olumlu sonuç alamıyorum kimsem yok ben okumak istiyorum 3.yılım gidemedim bir yardım alamazsam yine gidemicem şimdi okul acılsa yurt parasını bile ödemeye durumum yok ilk sene üniversite kazandım gittim maddi imkansızlıktan bırakmak zorunda kaldım bıraktığım için bursumda kesildi gecen sene yine gidemedim durumumuz olmadığı için hayallerim hedeflerim var kendimden ümidim var ama kazansam nasıl okuyacağım diye düşünmekten başarılı olamıyorum masraflarımı karşılayacak durumum yok.Kardeşimde okumak istiyor ama evimize bakacak kimse yok oda okuyamıyor. annem babam ayrı babam yardım etmiyor psikolojim çok etkileniyor başka birşey degil sadece okumak istiyorum yardıma çok ihtiyacım var yardım olmazsa okula devam edemicem annem yetebildiği kadar yetiyor onunda elinden gelen birşey yok bu zamana kadar devletimiz sayesinde okuduk yaşımız dolunca yardımlarımız kesildi hem bu seneki okulumu bititrip hemde tekrar hazırlanıp daha iyi yerlere gelmek istiyorum tek engelim maddiyat bana bir yol gösterin çok çaresizim.

 4. mebedac dedi ki:

  Ailenin yasadigi sehirdeki bir üniversiteye yatay gecis basvurusunda bulunman mantikli degilmi?

 5. Dilara dedi ki:

  Merhaba babamla annem ayrı annemin %40 zihinsel engeli mevcut bu yaşıma kadar hem çalıştım hem anneme baktım hem de kendimi bi yerlere getirmeye çalıştım. Medya ve iletişim -Görsel İletişim ÇAP öğrencisiydim. 1.likle mezun oldum dgs ye girdim Kocaeli Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümünü kazandım. 3.sınıfı bu sene 3.90’la bitirdim. Annemin sadece babasından kalan 700 tl maaşı var benim kyk bursum var fakat okuduğum yerde kiraya (450tl) veriyorum. 10 yıllık bi bilgisayarım vardı dona dona onunla ödevlerimi yapıyordum ama artık o da yok. Kendi bölümümle alakalı iş teklifleri geliyo evden gene yapamıyorum. Bu dönem bilgisayarım olmazsa nasıl mezun olacağımı bilmiyorum. Kredi başvurusu da yaptım ama çıkmayacağından da eminim. Yardım ederseniz çok sevinirim. Sağlıcakla kalın. Allah kimseyi çaresizliğe mutsuzluğa düşürmesin.

  1. tuğçe dedi ki:

   Bilgilerinin verir misin, ben yardımcı olamasam da yardımcı olabilecek birilerini buluruz belki

 6. Cansever dedi ki:

  Bende uni ogrencısıyım maddi yardım istiyorum ailem zor durumda ev kirası oduyorum 3. sınıfta formasyon dersim ıcın 2000 lira lazım nerden basvuru yapabilirim?

 7. Nurcan doğan dedi ki:

  Benim eşim beyin ameliyatı oldu çalışmıyor dört tane öğrencim benim oğlum üniversiteye gidecek durumum yok sizden yardım bekliyorum lütfen

 8. Aaaaa dedi ki:

  Bende üniversite 1.sinif öğrencisiyim rizede okuyorum iki kardeş üniversitede okuyoruz bir kişi ortaokul 1 kişi lisede okuyor köyde yaşıyoruz babamın bir işi yok yevmiyeye gidiyor burs veya kredi almıyorum üniversite okutan kardeşim burs alıyor ikimiz birlikte okumak çok zor babam yardımcı olamıyor bende yardım bekliyorum

 9. Gülten Öztürk dedi ki:

  Bende üniversite öğrencisiyim ve buna ihtiyacım var hem okuyup hem çalışmam zor oluyor derslerinden kalıyorum aileme daha fazla yük olmak istemiyorum bana da yardim edin bu devlete sığındım sesimi duyun lütfen

 10. Enis dedi ki:

  Ben bir Müslüman Türküm Allah için yardım istiyorum.Ailem çelim çocuğum perişan, iş insanıydım iflaz ettim ve dünyada bir dikili ağacım kalmadı icralardan göz açamıyorum ve ailemi geçindiremiyorum.Ev kiramı ödeyemiyorum.Okula giden çocuğumun ihtiyaçlarını gideremiyorum.Bir baba olarak kahroluyorum.Kimse iş vermiyor Allah a borç vermek istemezmisiniz (al-Hadid, 11) bir iş kurmam hayata tutunmam gerekiyor. Önümüz karanlık ailece aydınlığa çıkmamıza vesile olurmusunuz ey müslümanlar. Enis

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.