KOSGEB Hibeleri

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş Başvurusu

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş Başvurusu

Kreş, ilkokul, ortaokul derken üniversitede öğrencisi bulunan ailelerimize Devlet Sed, burs ve kredi yardımları yapılmaktadır. Gerek KYK, gerekse vakıf ve dernekler tarafından ailelerin mağdur edilmemesi için eğitim ve öğretim destekleri verilmektedir. Peki bu destek kimlere veriliyor, kaç para maaş bağlanacak, başvuru nereye yapılıyor, 2021 döneminde şartlar ve  detaylar haberimizde..

E-Devlet SED Parası Başvurusu

E-devlet hizmet kapısı üzerinden T.C Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yürütülen Sosyal Ekonomik Destek başvurusu ile SED yardımı ödeneğinden yararlanmanız mümkün. E-devlet üzerinden yeni başvuru yapabilir, yaptığınız başvuruyu sorgulayabilirsiniz.

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş 2021 Başvurusu

Sosyal Ekonomik Destek başvurusu e-devlet üzerinden yapılabilir. SED başvurusu için izlenecek adımlar sırasıyla aşağıdaki gibidir;

 • E-devlet sistemine TCKN ve şifre ile giriş yapılır
 • Açılır pencerede arama çubuğuna “SED” yazılır
 • Mevcut başvuru sorgulama için “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı/Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama
 • Yeni başvuru yapılacaksa “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı/Sosyal Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu”
 • Başvuru için gerekli olan link seçeneğine tıklanmasının ardından Bilgilendirme Metni okunmalı
 • Kişisel verilerin korunması hakkında izin belgesine onay verilmeli
 • Kimlik ve iletişim bilgiler kontrol edilmeli
 • Başvuruya esas bilgiler doldurmalı ( ek 1)
 • Hanede bulunan çocuklar hakkında kişisel bilgilerin doldurulması üzerine SED başvurusu yapılmaktadır.
EK 1

Üniversite Öğrencilerine Devlet Desteği

Hayat şartlarının giderek zorlaşması ile çok sayıda aile maddi yetersizlikler sonucunda çocuklarının eğitim masraflarını karşılamakta zorlanır ve bir çok kez çocukların eğitim hayatına son verilir. Bu durumu önlemek için devletimiz harekete geçerek fakir ailelere devlet yardımı vermektedir. Çocuğu üniversite okuyan ailelere aylık maaş başvurusu, Okuyan çocuklar için yapılan devlet yardımı, Durumu olmayan ailelere yapılan yardımlar gibi başlıkları değerlendirerek siz değerli okurlarımız için bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş Başvurusu

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş Başvurusu

Maddi yetersizlikler sonucunda bir çok aile çocuklarının eğitimlerine liseden sonra son vermektedir. Bazen ise çocuklar ailelerine yük olmamak için üniversite okumayı hayal bile edemiyorlar bu durum karşısında ise çok sayıda üniversite öğrencisi kayıtlarını yaptıramıyor bazen ise okulu bırakmak zorunda kalıyorlar. Tüm bunların önüne geçmek için devletimiz çocuğu üniversite okuyan ailelere destek vererek öğrencilerin eğitim hayatlarına devam etmeleri teşvik edilmektedir.

Devletimiz üniversite sınavına giren ve başarılı olan öğrencilerimiz için desteklerini verirken aynı zamanda herhangi bir üniversiteye kaydını yaptırmış olan öğrencilerimiz için burs imkanı sağlamaktadır. Devlet bursundan yararlanan öğrencilerin öncelikle başarı durumları göz önüne alınırken aynı zamanda öğrencinin ailesinin maddi durumu da önem taşımaktadır. Ailesinin maddi durumu yetersiz olan öğrenciler bu burs imkanından yararlanacaklardır. Bu yardım üniversite öğrencilerimize yapıldığı gibi aynı zamanda üniversite öğrencilerin ailelerine de her ay olmak üzere 821 Türk Lirası civarında maddi yardım imkanı sağlanmaktadır.

Okuyan çocuklar için yapılan devlet yardımı
Okuyan çocuklar için yapılan devlet yardımı

Okuyan Çocuklar İçin Yapılan Devlet Yardımı

Devletimiz üniversite öğrencilerine maddi destek sağladığı gibi diğer eğitim birimlerinde okuyan öğrencilerimiz için de destek vermektedir. Ülke ekonomisini göz önüne almış olduğumuzda çok sayıda vatandaşımız açlık sınırında yaşamaktadır. Yani bir çok aile maddi imkansızlıklar sonucunda ailesini geçindiremediği için çocuklarının da okul hayatlarına son vermek zorunda kalmaktadırlar. Ailelerinin maddi anlamda sıkıntı yaşaması sebebi ile de bir çok öğrencimiz hayallerine veda etmekte ve bir çok yeteneğimiz kaybolmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bir proje düzenlenmiş ve bu proje doğrultusunda ise çocuğu okul çağında olan çok sayıda aileye maddi yardımlar yapılmaktadır. Yapılan maddi yardımlar ise aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • Okul öncesi eğitim alanında yapılan devlet desteği 620,34 Türk Lirası
 • İlköğretim alanında eğitim alan öğrencinin ailesine yapılan maddi yardım tutarı 930.05 Türk Lirası
 • Ortaöğretim alanında eğitim alan öğrenci için 992,54 Türk Lirası 
 • Yüksek öğretim alanında eğitim alan öğrencinin ailesine verilen maddi yardım tutarı ise 1.116,60 Türk Lirası olmaktadır.
 • Bakanlığın resmi internet sitesinde Sed yardım miktarlarını görüntülemek için tıklayınız.

Üniversite Öğrencileri İçin Yapılan Devlet Yardımı Başvuruları

Devletimiz durumu olmayan ailelerin üniversite çağına gelmiş olan çocukları için maddi yardım desteği vermektedir. Verilen bu destek düzenli olarak her ay yapılmaktadır. Devletin sağlamış olduğu bu destekten yararlanmak isteyen aileler ise aşağıda maddeler halinde yer vermiş olduğumuz şekilde başvurularını gerçekleştirebilirler.

 • Bulunmuş oldukları il veya ilçe müdürlüklerine başvuru yapabilirler.
 • Bakanlıklara direkt olarak başvuru yapılabilir.
 • Cimer‘e başvuru yapılabilir.
 • Dilekçe yazarak başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuruda bulunan ailenin maddi durumu hakkında sosyal çevre üzerinden bilgiler toplanmaktadır.

Başvuruda Bulunan Ailenin Değerlendirilmesi

Üniversite öğrencisi bulunan aile yukarıda saymış olduğumuz birimlere başvurularını gerçekleştirmiş olduktan sonra incelemeye tabi tutulur ve uygun görünürse eğer başvuruları olumlu şekilde cevaplandırılır. Bu durum karşısında başvuruda bulunan ailenin değerlendirilmesi aşağıdaki yazımızda paylaşmış olduğumuz gibi şekillendirilmektedir.

 • Aile bireylerinin sağlık durumlar göz önünde bulundurulur,
 • Ailenin gelir durumu ön plandadır,
 • Eğitim için yapmış oldukları harcamalar değerlendirilir,
 • Ailenin tüm giderleri göz önüne alınır,
 • Yaşamış oldukları bölgenin koşulları incelenir,
 • Devletten almış oldukları diğer destekler göz önüne alınır.

Durumu Olmayan Ailelere Yapılan Yardımlar

Durumu olmayan aileler için devletimiz maddi destek verirken aynı zamanda gıda, giyim, sağlık, barınma, eğitim gibi diğer zorunlu ihtiyaçları için destek vermektedir. Öncelikle çalışabilecek olan aile bireyleri için iş imkanı sağlamak için İş-kur’a kayıt yaptırmanız istenecektir ve size uygun bir sektörde iş imkanı sağlanmaktadır. Çalışamayacak olan aileler için belediyelerden, kaymakamlıklardan yardım talebinde bulunulur. Bunların yanı sıra çocuğu okuyan aileler için maddi yardımlar yapılmaktadır.

Kreş, İlkokul, Ortaokul, Lise ve Üniversite öğrencileri için DEVLETİN ÖĞRENCİLERE VERDİĞİ PARA YARDIMI verildiği söylenmektedir. Eğer şartlarınız uyuyor ise, başvuru tarihlerinde gerekli evraklar ile birlikte başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 43 YORUM
 1. yardımınıza ihtiyacım var dedi ki:

  Merabalar ben 3. sınıf saglık yonetımi ogrencisiyim Bende utanarak utanarak maddi destekistıyecektım. Ben ilk yılımı cocuk gelısımı okudum sonra bu bolume gecis yapmak zorunda kaldım sımdı ogrenım kredim de bu yıl bitiyor 4 yıl tammalandıgı ıcın ama benim bu bir yılda daha destege ihtiyacım var son yıl okumam ıcın. Ailem mevsimlik ıscı 7 kardesız yazın calısacagım ama bu beni ne kadar idare eder bılmıyorum. Sadece son sınıfta desteğe ihyacım var.Yardım eli uzanmazsa eğitimime son vermek zorunda kalacağım.yardım ellerini bekliyorum

 2. Üniversite zorluğu dedi ki:

  Offf yyaa hayat gerçekten çok zor bende maddiyattan dolayi bir yıl okula kayit yaptirdim ve dondurdum.ama oda ayri sorun bu seferde yurtta sıkıntı oluyor 4 yil değil 3 yıl yurtta kalabiliyorum özel yurtta kalkmam lazım yani param olsa zaten okulu dondurmam başıma birde bu çıktı Allah yardımcız olsun.

 3. Burs dedi ki:

  Merhaba arkadaslar ben ankara da veterinerlik okuyorum babam çalışamıyor bursum bitiyor dgsden geldim diye ankara da burslu bile zorken burssuz kaldım tek seferlik yada hayrına burs veren yerler yada vermek isteyen şirketler bilen varmı yardımcı olursanız sevinirim

 4. Üniversiteye hazırlık dedi ki:

  Merhaba ben üniversiteye hazırlanıyorum ailemin durumu düşük gelirimiz yok evde ortamım Yok ders calisim ücretuz kursa gidip geliyorum gidemiyorum param yok yeme içme param yok kısacası kitap alamıyorum bana 400 TL olsa yeter biri yardımcı olsun

 5. Eğitim masrafları dedi ki:

  Merhaba. Ben de özel eğitim bölümü 3. Sınıf öğrencisiyim. Daha önce okuyup da bırakmak zorunda bırakıldığım bölümü okurken kyk kredisi aldım ve şuan alamıyorum. Pide dükkanında part zamanlı çalışıyordum. Fakat ordaki işler krize girince çıkmak zorunda kaldım. Ailemden de destek alamıyorum onların da durumu iyi değil. Çözüm yolu sunabilecek biri çıkarsa çok mutlu olurum

 6. Yasin dedi ki:

  Arkadaşlar merhaba ben ankarada üniversite okuyorum babam güvenlik korucusu asgari ücret alıyor vanda çalışıyor. 4 çocuğu var dördünüde okutuyor üniversite lise ortaokul ve ilkokul ve aldığı maaşın yüzde 40ını bana gönderiyor yetmiyor bana bursta cikmadi neden çıkmadı bilmiyorum dilekçe verdim net bir cevap alamadım tek babamın gönderdiği parayla idare ediyorum çok zor durumdayım yardım etmek isteyen varsa veya bildiğiniz bir burs varsa söyleyin gerçekten çok zor durumdayım.

  1. BURS dedi ki:

   Kardeşim e devletten SED adında devlet yardımı başvurusu var. Ona bi bak başvur derim.

 7. Mustafa dedi ki:

  Merhaba ben Bitlis’te okuyorum maddi zorluk olmasın diye burayı tercih ettim ev Adilcevaz ilçesinde ama yurtta vurdum olmasına rağmen yetmiyor kitap fotokopi forma vs. alamıyorum hemşirelik öğrencisiyim. Ama ne yaptıysam bir burs bulamadım

 8. Seda akin dedi ki:

  Merhaba paraya ihtiyacım var borçlarımız var üniversite okuyorum para yetmiyor afyon sandıklıdan mesaj atıyorum size yardımcı olurmusunuz

 9. Emre dedi ki:

  Ailenin (ailede çalişan kişinin) maaş bordrosu aile nüfus kayıt örneğini alıyosun en yakın belediye veya kaymakamlığa gidiyosun başvuru yapıyosun 1 aylık sürecin sonunda durumu kötü olan öğrencilere ücretsiz burs verilir

 10. Pelin dedi ki:

  Merhaba ben üniversite öğrencisiyim bana 425 tl devlet bursu çıktı ama hiç bir şekilde yetmiyor ailemden farklı bir şehirde okuyorum aileminde maddi durumu kötü olduğu için onlardan hiç yardım istemiyorum. Acaba alabileceğim farklı bir devLetter yardımıda var mı?

  1. Aslihan dedi ki:

   Bende kyk burs aliyorum onu Alan bu bursu alabilir mi biliyor musun acaba

   1. ilter dedi ki:

    mail at yardımcı olayım

    1. Eğitim masrafları dedi ki:

     Ben de üçüncü sınıf özel eğitim öğretmenliği öğrencisiyim. Kredi ve burs alamıyorum. Ailemin durumu iyi değil. Onlara yük olmamak için haftasonları ve yaz tatillerinde sürekli çalıştım. Fakat şuan derslerimin yoğunluğundan çalışmaya zaman bulamıyorum. Zamanım olsa bile eskisi gibi iş bulamıyorum. Burs alabileceğim bi merci biliyor musunuz, yardımcı olursanız çok memnun kalırım

    2. Burs dedi ki:

     Bende bu sene üniversiteye başladım ailemden uzaktayım okulun yakınındaki yurtlar çıkmadı devletin verdiği bursuda hem kaldığım yere verdiğim için yemek vs için yetiremiyorum yardımcı olursanız çok mutlu olurum

     1. Burs dedi ki:

      Merhaba ben ıngiliz dili ve edebiyatı okuyorum henüz hazirliktayim.hayatımda boyunca hep kendim çalıştım kazandığım parayla okumaya çalistim.babamın sağlık sorunları var çalışmıyor abimler de en başından beri okumama karşı ama ben arkamda babam var diye pes etmedim yazları çalıştım garsonluk yeri geldi bulasikçilik yaptım hedefledigim bölüm kazandim.ama suan çok sık?nti yasiyorum.daha önce kendi memleketimde iki yıllık bir bölüm okudum evimiz kampuse yakin olduğu için masrafim olmuyordu ve burs basvuruusnda bulunmadım.sonra bu bõlum için hazirlandim ogretmenlerimin ısrarıyla ve kazandim.elazigda okuyorum.burs başvurusunda bulundum ne burs nede öğrenim kredisi verdiler.arayıp bilgi aldigimdada onceden bir bölüm okuduğun icin alamazsin dediler.kaç yere başvurdum olmadi.Bu haksızlık değilde ne? Bi kız çocuğu olarak baskaa nereye kime basvurabilirim bilmiyorum.litfen bana yardım edin yoksa okulu birakmak zorunda kalacagim.

  2. Oneri dedi ki:

   Bana ulaş

   1. Burs Destek dedi ki:

    Merhaba bende ankara üniversitesini kazandım. Universitemin yurdu gectigimiz yil yikilmis Yurt olmadigi icin universite cjvarindaki ev kiralari en az 1000 lira Kiz ogrenciyim. Kayit yaptirdim ama ailem gonderemiyor bir yol bulmaya çalışıyorum lutfen bana da destek olurmusunuz . Bu sene universiteye gitmek istiyorum

    1. Serap dedi ki:

     Slm ben sadece yetim massi aliyorum hastayim dulum unuversitede okuyan oglum var ama durumum yok lutfen yardim edermisiniz

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.