Sıfırdan Cafe Açma Maliyeti 2023 (Tekrar Düşün Zam Zam)

Yaklaşık 10 masa için bir kafe açmak için gerekli malzemelerin maliyetini hesaplayarak açacağınız kafe için ne kadar harcayacağınızı net bir şekilde görebilirsiniz. 10 masalı Cafe için gerekli malzemeler, masa, sandalye, duvar kağıtları, masa üstü malzemeleri, mutfak için gerekli malzemeler, dekoratif ışıklar ve süslemeler, dükkan kirası gibi birçok ürünün maliyetini hesaplayarak bu işe girmelisiniz.

Sıfırdan bir kafe açmanın maliyeti, gerekli malzemeler, gerekli belgeler, kafe giderleri gibi konsept bir kafe açmanız gerekecek bir çok bilgiyi sizler için hazırladık. Hayalinizdeki kafe ne kadar kazanıyor? Yaklaşık 10 Masalık Bir Cafe Açmak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir? Gelin birlikte inceleyelim.

Sıfırdan Cafe Açmak İçin Yapılması Gerekenler

Kafe açmak isteyenlerin ilk düşünmesi gereken iş yerinin konumu olmalıdır. Mekanı ne kadar doğru açarsanız kazancınız o yönde o kadar fazla olacaktır. Kafe denilince aklınıza bir çok fikir geldiğine eminim.

Aklınıza birçok dekorasyon fikri gelir, birçok tasarım ve renk gözünüzde canlanır. Bilmeniz gereken bir şey var ki, bir kafe açmanın maliyeti sandığınız kadar düşük olmayacak. Bu şekilde bir iş kurmak için büyük miktarda sermayeye ihtiyacınız var. Yeterli sermayeniz yoksa KOSGEB aracılığıyla da kredi alabilirsiniz.

Seçeneğinizi kafe yönünde bir işletme açmak için kullandıysanız, doğru seçimi yaptınız. Günümüzün en popüler mesleği olarak insanlar kafeleri tercih ediyor. Özellikle kış mevsimi koşullarında en çok tercih edilen mekanlar arasında kafeler yer almaktadır. Aşıkların ailelerinden ve akrabalarından saklandıkları yer, ergenliğe yeni girmiş kız ve erkek çocukların kendilerini büyümüş hissedecekleri, eşlerin hoş sohbet ve vakit geçirebilecekleri, akraba veya arkadaş günleri düzenlenir.

Bu nedenle tasarlayacağınız cafenin konseptini ve dekorasyonunu tüm segmentlere uygun olarak tasarlamalısınız. Sıfırdan bir kafe açmanın maliyeti, açacağınız kafenin konumuna ve konseptine göre değişmektedir. 20.000 TL’ye kafe açabileceğiniz gibi 50.000 TL’ye de kafe açabilirsiniz.

Bu miktar, bulunduğunuz yer ve konseptin yanı sıra kullanacağınız ekipmanların kalitesi ve sayısına göre değişiklik gösterecektir. Sıfırdan bir kafe açmanın maliyetini hesaplayan girişimciler, sermaye durumlarına göre işletmelerini açabilir veya KOSGEB desteğinden de yararlanabilirler.

Cafe Açmak İstiyorum Ama Sermayem Yok!

Kafe işletmesi kurmak için belli bir sermayeye ihtiyaç vardır. Birikmiş sermaye olmadan bu işe girmek mümkün değildir. Kafe işletmesi açmak için bankalara başvurabilir ve kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Sermayesiz olarak bu işe giren girişimcilerimiz, kafe maliyet hesabından, başlangıçta ne kadar kredi çekmeleri gerektiği konusunda fikir edinebilirler. KOSGEB’in kafe destekleri hakkında bilginiz var mı? KOSGEB iş destek başvurusu doğru nace kodu ile yapılabilmektedir.

Yasal İşlemler

Kafe açmak için gerekli evrak ve belgeler vardır. İş kurmanın ilk adımı yasal işlemler ve belgelerle uğraşmak olmalıdır. Belediyeden işletme ruhsatı ve vergi dairesinden vergi levhası almadan dükkan açmayın. Aksi takdirde işletmenizi açamazsınız. Lisanssız kullanmanızı tavsiye etmeyiz. Yaptığınız harcama, yatırdığınız sermaye boşa gidiyor.

Yasal İşlemlerPin
Dükkan açmak için gerekli yasal işlemler

Cafe Konsepti Belirleyin

İlk düşünülmesi gereken konsept kafe açmaktır. Öncelikle açacağınız kafeye kimlerin hitap edeceğini belirlemeniz gerekiyor. Gençler için aktif bir kafe mi yoksa orta yaşlı insanlar ve aileler için klasik bir kafe mi tercih edeceğinize karar vermelisiniz. Ya da işinizi daha da büyüterek her iki yaş grubu için de bir kafe konsepti oluşturabilirsiniz.

Bunun için en uygun yeri en doğru şekilde belirlemelisiniz. Kafe konseptini belirlerken hangi yaş aralığına hitap edeceğinizi belirledikten sonra kullanacağınız masa, sandalye, koltuk, minder, yastık, goblen, tavan deseni gibi birçok alanda araştırma yapmalısınız. Ardından etnik, klasik veya modern gibi bir kafe oluşturmak istediğiniz alanı planlayabilir, hatta bir iç mimarın desteğiyle özgün bir kafeye sahip olabilirsiniz.

Konsept BelirleyinPin
Cafe için konsept belirleyin.

Cafe Mekanını Seçin

Bir mağaza açmak için sıfırdan kurmayı veya var olan ancak şu anda kapalı olan bir kafeyi devralmayı seçebilirsiniz. Sıfırdan başlamak için bölgenizdeki en işlek yerdeki ve insan trafiğinin en yoğun olduğu yerlerdeki dükkanı seçmelisiniz. Kafanızda tasarladığınız cafe konseptine uygun bir mağaza seçmelisiniz.

Gençler için hazırlanan kafeler biraz daha renkli olmalı ve ürün çeşitliliği olarak otantik ürünler tercih edilmeli, müzik seçenekleri yaşa göre tasarlanmalıdır. Orta yaşlı ve aileler için biraz daha klasik olabilir. Bir kafeyi devralıyorsanız, konumunu iyice kontrol etmeli ve kapanma nedenlerini tam olarak araştırmadan transfer işlemine başlamayın.

Mekan SeçimiPin
Mekan Seçimini doğru bir şekilde yapın.

Cafenizin Dekorasyonuna Karar Verin

Konsepti belirlediniz ve mağazayı seçtiniz. İçeride yapacağınız tasarım ve dekorasyona sıra geldi. Kafe dekorasyonunuzu konsepte uygun olarak düzenlemelisiniz. Zemin rengi, duvar rengi, masa düzeni, masa ve sandalye renkleri, menü renkleri, tabak ve cam renkleri gibi birçok malzemeyi uyumlu bir şekilde tasarlamalısınız. .

Tabak, çay ve kahve fincanlarına kendi ambleminizi ve mağaza isminizi yazdırabilirsiniz. Sosyal medyada yediğiniz ve içtiğinizi paylaşmak günümüzde moda olduğu için markanızın tanıtımına ve reklam olmasına yardımcı olabilir. 🙂 Örnek kafe dekorasyon modellerini inceleyebilirsiniz.

 Dükkan DekorasyonuPin
Dükkan dekorasyonu ilgi çekebilecek şekilde tasarlayın.

Kaliteli Bir Menü Hazırlayın

İşletmenizde müşterilerinize sunacağınız ürün çeşitleri ve fiyatlarından oluşan bir menü yapmalısınız. Oluşturacağınız menü, dikkat etmeniz gereken her ürünün fiyatına sahip olmalıdır. Müşterilerin sizden fiyat istemesini önlemek için bu gerekli bir kuraldır. Çünkü insanlar fiyat sormaktan her zaman çekinirler ve işyeriniz hakkında hoş bir izlenime sahip olmazlar. Menü renklerini ve amblemleri dekorasyonda kullandığınız renklere göre seçmelisiniz.

Kaliteli Bir Menü HazırlayınPin
Kaliteli Bir Menü Hazırlayın

Cafe için gerekli malzemeler Nelerdir?

Dükkan ne yazık ki sadece dekorasyonla bitmiyor. Üretim ve gelen ürünlerin depolanması için birçok malzemeye ihtiyaç duyulmaktadır.

10 Masalık Cafe Açmak İçin Gerekli Malzemeler listesi ise tablo halinde şu şekilde olacaktır.

Soğuk dolabıDondurucuFritözFırınGrill plateTost MakinesiWaffle Makinesi
Sosis MakinesiMikserBulaşık makinesiBardaklarTabaklarTencerelerTavalar
SosluklarKetçap-Mayonez KaplarıFincanlarÇatal-Bıçak takımlarıEkmek sepetleriÇay makinesiBlender
Kahve makinesiBuz makinesiİzolasyonlu buz konteynerİçki karıştırıcılarShakerBuz kovasıTepsi
PeçeteliklerMasaya koymak için menülerMasa numaralarıMasalarSandalyelerMasalara koymak için FlierAdisyon ve Faturalar
Tezgahlar için yerinize göre tasarlanmış bir proje 10 Masalık Cafe Açmak İçin Gerekli Malzemeler

Konsept cafe açmak için girişimlerin ilk etapta ihtiyaç duyacağı malzeme listesi şu şekildedir:

Cafe Mutfağı için gerekli malzemeler: Dondurucu, tencere, mikser, tost makinesi, kahve ve çay makineleri, fırın, tava, blender, buz makinesi, waffle makinesi, sosis makinesi, ızgara, derin dondurucular, fritözler, soğuk içecekler ve bozulabilir yiyecekleri saklamak için bulaşık makinesi.

Cafe masaları için gerekli malzemeler: Peçetelik, masa numaraları, aksesuarlar, tuz-biber ve ketçap-mayonez kabı, menü.

Cafe fatura işlemleri için gerekenler: Yazar kasa, POS cihazı, adisyon ve faturalar.

Cafede Müşterilere sunum yapmak için gerekli olanlar: Tabak, bardak, çatal, kaşık, bıçak.

Cafe genel kurumu için gerekenler: Masa, sandalye, teşhir dolabı, mevsimine göre dondurma dolabı, içecek dolabı, kasa masası malzemelerine ihtiyaç vardır.

Kurulum MalzemeleriPin
Cafe kurulumu için gerekli malzemeler.

Reklam, Tabela ve Afiş Tanıtımı

İster sıfırdan dükkanınızı açın, ister devralın, mutlaka açıp reklam vermelisiniz. Dükkanın isim, resim ve iletişim bilgilerinin yer aldığı afişler yapıp vatandaşlara dağıtmalısınız. Açılışta kampanyalar düzenlemeli ve kendinize mevcut bir müşteri kitlesi oluşturmaya çalışmalısınız.

İsminizi tanıtacak renkleri seçmeli, mağazanızın iç dekorasyonunu ve tabelasını uyumlu hale getirmelisiniz. Aynı kurumsal firmalarda olduğu gibi işinizi büyüterek başka bir cafe girişiminde aynı renkleri ve aynı tasarımı kullanmalısınız.

Çalışma Arkadaşları Seçin

İşinizi en iyi şekilde yürütmek için finansal duruma da dikkat etmeniz gerekiyor. Bütçenize göre kaç kişiyi istihdam edebileceğinize karar vermelisiniz. Mutfak, garsonluk veya kasiyer için çalışacak personele ihtiyacınız olacak. Bunların dışında maddi durumunuz yeterli olacaksa maddi durumla ilgilenecek bilgili bir kişiyi işe alabilirsiniz.

Çalışanlarınızı eğitmeli veya deneyimli personel tercih etmelisiniz. Mutfak personeli müşteri memnuniyetinde en etkili roldür. Hem yemeklerin hem de yemeklerin en önemli kısmı mutfak bölümüdür. Tabii garsonların ve kasiyerlerin güler yüzlü ve hoşgörülü olması da önemli. İnsanlarla iletişim kurabilecek kişileri seçmelisiniz.

Uygun Tedarikçiler Belirleyin

Bu iş için gerekli ürünleri tedarikçiler ve distribütörler aracılığıyla temin etmeniz gerekecektir. Kaliteli ürün seçimini uygun fiyata gerçekleştirebilmeniz için bu toptancılar ve tedarikçilerle iyi ilişkiler içinde olmanız halinde toplu ürün alımlarında size indirimler verebilirler.

Uygun TedarikçilerPin
Tedarikçiler ile aranızı iyi tutmaya çalışın.

Daimi Müşteriler Kazanın

Kafeye gelebilecek mükerrer müşteriler kazanın. Müşterilerin kendilerini rahat hissetmeleri için sürekli sizi tercih etmeleri için; Samimi ve samimi olmaya özen gösterin. Müşterilerin kafeyi mümkün olduğunca kucaklamasını sağlayın.

10 Masalık Cafenin Maliyeti Net Karı

10 masa ile kurulan bir kafenin maliyeti normal bir kafenin maliyetinden daha az olacaktır. Kafe büyüdükçe maliyet artacaktır. Ancak küçük bir dükkan seçiminde hem kira açısından hem de iç dekorasyon açısından maliyette bir azalma olacaktır. 10 masalık bir kafe kurmak için gerekli malzemeleri ve maliyetleri şu şekilde sıralayabiliriz;

10 masa için; masaların her birini 1500 TL‘den hesap edersek toplamda 15.000 TL eder.

Sandalye; Her masaya dört tane sandalye konulduğunu var sayarsak 10 masa için toplamda 40 tane sandalye gereklidir. Sandalyelerin modellerine göre değişeceğini hesap ederek bir tanesini 500 TL olarak düşündüğümüzde 40 tane sandalye 20.000 TL yapmaktadır.

Bütün bunlar için tahminen size diğer eşyaları da hesaba katarsak 100-110 m2‘lik bir dükkan yeterli olacaktır. Bunun kirası da aşağı yukarı 5.000-10.000 TL olsa dükkan maliyetinin diğer malzemeleri hariç masa sandalye ve dükkan kirasını katarak maliyeti 50.000 bin TL‘yi bulacaktır.

Cafe açmak ne kadara mal olur? araştırması yapan pek çok girişimci, farklı sermaye tutarları ile yola çıkmaktadır. Cafe açma maliyeti 50.000 TL olabileceği gibi 300.000 TL’de olabilir.

İlk etapta seçeceğiniz ve kullanacağınız ürünlerin kalitesi cafe açma maliyetini etkileyecektir. Zamanla kafenizi büyütmek isteyeceksiniz ve işe masa sayısını artırarak ve menünüzü zenginleştirerek başlayacaksınız. Kafenize olan ilgi her geçen gün artacağından bünyenizde hizmet verecek personele de ihtiyacınız olacaktır. Kafeniz büyüdükçe giderleriniz artacak ve geliriniz de artacaktır.

10 Masalık Cafenin MaliyetiPin
10 Masalık Cafenin Maliyeti

Cafe Giderleri (Aylık ve Yıllık)

Hayalinizdeki kafenin aylık ve yıllık giderleri olacak. İşte cafe gider listesi;

 • Her ay ödeyeceğiniz Katma Değer Vergisi ödemeleri
 • 3 ayda bir ödeyeceğiniz geçici vergi ödemeleri
 • Yılda bir ödemeniz gereken gelir vergisi ödemeleri
 • Bilgilendirme formu için yapılan ödeme
 • Bağ-kur’a prim ödemeleri (her ay)
 • 3 ayda bir ödeyeceğiniz stopaj ödemeleri
 • Yılda bir defa ödeyeceğiniz defter tasdik ödemeleri
 • Her ay ödemeniz gereken Sosyal Güvenlik Kurum ödemeleri
 • Yılda bir defa ödemeniz gereken fatura tasdik ücreti ödemesi
 • Her ay ödeyeceğiniz muhasebeci ücreti

Cafenin Sağlayacağı Aylık Kazançlar

Bir kafeden daha fazla kazanmak için mekanı ve mekanı doğru seçmeli ve insanlara karşı doğru tutuma sahip olmalısınız. İlk dönemde yeni tanınan bir işletme olduğunuz için kazancınız istediğiniz gibi gitmeyebilir. Yatırım yaptığınız sermayeyi, çalışma performansınıza ve gelecekte piyasada tutunabilme kabiliyetinize göre geri kazanabilirsiniz.

Bir kafenin aylık kazancını kesin olarak söyleyemeyiz. Operasyona ve popülariteye göre artabilir veya azalabilir. Aylık gelir ve kâr oranınız, çalışanların maaşları, yemek ve sigortaları dikkate alınarak belirlenecektir.

10 masa ve 40 sandalye ile açabileceğiniz kafenin maliyeti verdiğimiz bilgilerdeki gibidir ve masa ve sandalye fiyatlarındaki fazlalık veya azalışlara göre maliyetler değişiklik gösterebilir.

Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
“Sıfırdan Cafe Açma Maliyeti 2023 (Tekrar Düşün Zam Zam)” üzerine 2 yorum
 1. Ben kendimce çok güzel bir konsept hazırladım, açacağım yerde sadece 1 tane cafe var dolayısıyla rekabet çok az eğer müşterilere kaliteli bir iş sunabilrsem kesinlikle tutacağına inanıyorum. 2 yıldır böyle bir hayalim var henüz işi fazla bilmiyorum ama iyi bir iş yapacağıma o kadar eminim ki cafenin logosunu ve reklam afişini bile hazırladım inşallah 1.5 yıl sonra buraya gelip başardım diyeceğim 🙂

  Yanıtla
  • merhaba hali hazırda butik bir kafem var bu kadar heveslisin davet ediyorum işletmesini yapabilirsin direkt kar ortaklı hayalini gerçekleştirmek adına ?

   Yanıtla
Yorum yapın

error: Content is protected !!
3