Bowling Salonu Maliyeti Kar Oranı 2023 (KOSGEB Desteği)

Bowling gerek genç kesimin gerekse orta kesimin ilgi odağı olan popüler bir oyundur. Bu sebeple de bowling salonu işletmesi kurmak gayet kazançlı ve kârlı bir iş olacaktır. Bu sektörde işletmeci olmak için ister sıfırdan başlayabilir, isterseniz de bayilik veren firmalardan salon bayiliği alarak kurulum hususunda zorluk çekmezsiniz. Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de başlamak için ilk olarak bir iş planı hazırlamalısınız. Salonun ölçülerine karar vererek işe başlayabilirsiniz. Mini bir bowling salonu veya daha geniş kapsamlı bir salon düşünebilirsiniz. Bowling salonu maliyeti ne kadardır, kazançlarını, bowling salonu ölçüleri nasıl olmalıdır, Bowling Salonu Ne Kadara Mal Olur? Bowling Salonu Maliyeti Kar Oranı, nasıl kurulur, diye düşünüyorsanız sizler için araştırdık. Detayları içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

Bowling Salonu Ne Kadara Mal Olur?

Bowling salonu açmak isteyenler Bowling salonu ne kadara mal olur? cevabını araştırıyor. Bowling salonu az bir maliyetle kurabileceğiniz bir iş olmamakla birlikte, kurulum maliyeti değişiklik gösterecektir. Bowling salonu kurulum maliyeti için en az 500 bin lirayı gözden çıkarmak gerekir. Maliyeti az olmayan bir bowling salonu kurmak için en az 500 bin-1.000.000 lira arasında maddi gelir olmalıdır.

Bowling Salonu Nasıl Kurulur?

Bowling salonu kurmak için izlenmesi gereken yollar şu şekildedir:

 • Önce bu işi kurmak mı, yoksa bowling salonu işletmeciliği için ulusal bir firmadan bayilik almak mı istediğinize karar verin. Sıfırdan kendi bağımsız bir şirketinizi açarsanız, işin tüm kontrolü sizde olur. Günlük aktiviteler, pazarlama faaliyetleri, promosyonlar gibi her türlü kararı kendiniz verebilirsiniz. Bu işin tek avantajı diğer bayilik firmalarının pazarlama bütçeleri ile rekabet etmesidir ki bu da gelişiminizi biraz daha zorlaştırabilir.
 • Ulusal bir firmadan bayilik alırsanız, pazarlama bütçesinden kuruluma kadar olan harcamalarınızı azaltabilirsiniz. Ancak bayilik alırsanız promosyonlara, personel kadrosuna, yapılacak faaliyetlere ve tahsil edilecek ücretlere ana şirket karar verir.
 • Sıfırdan mı başlayacağınıza yoksa bayilik mi alacağınıza karar verdikten sonra mekan seçimine geçmelisiniz. Kiralamak veya satın almak için bir yer bulmanız gerekiyor. salon; Alışveriş merkezleri, sinemalar, konser salonları gibi eğlence mekanlarına yakın yerleri tercih etmelisiniz. Seçtiğiniz yerin bir otoparkı olmalı. Alışveriş merkezleri dışında boş depoları da bowling salonuna çevirebilirsiniz. Eğer salonun kurulumunu depo tarzı yerlerden dönüştürecekseniz, inşaat firmaları ve müteahhitlerle anlaşmalısınız.
 • Mekanı seçtikten sonra ek aktivitelere karar vermelisiniz. Gelirinizi bir üst seviyeye taşımak için; Atari oyunları, çocuklar için oyun aktiviteleri, hediyelik eşya ve oyuncak stantları kurabilirsiniz. Eğer bir atari salonu ekleyecekseniz, yeni ve güncel oyunlar edinmeye de özen göstermelisiniz. Yemek stantlarına salonunuzda yer verecekseniz açılıştan bir hafta önce alacağınız yiyecek ve içecekleri verebilirsiniz.
 • Ardından kurulum aşamasına geçebilirsiniz. Gerekli ekipmanları açılıştan belirli bir süre önce temin etmeli ve mevcut yerinde muhafaza etmelisiniz. Salon için gerekli malzemeler; kırılma ihtimaline karşı pin sayısından fazla sipariş vermelisiniz. Bunlardan daha fazlasına ihtiyacınız olacak. Çeşitli ağırlıklarda bowling topları tedarik etmelisiniz. Çocuklar için hafif toplar sipariş etmelisiniz.
 • Engelli vatandaşlar için engelli bowling rampası satın almalısınız.
 • Ardından personel seçimine geçmelisiniz. Açılış döneminden 3 veya 4 hafta önce personelinizi işe alarak eğitimlerini tamamlamalısınız.
 • Açılışa özel kampanyalar düzenleyebilir, adınızı bu şekilde tanıtabilirsiniz. Açılıştan önce insanları bilgilendirmek için açılış gün ve saatini belirten bir broşür dağıtmalısınız.
Bowling Salonu Nasıl KurulurPin
Bowling Salonu Maliyeti Kar Oranı 2023 Güncel

Bowling Salonu Kurulum Maliyeti Ne Kadar? Maliyet Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Bowling salonu açma kredisi sayesinde iş yeri açmak isteyen girişimciler için iş yeri kredileri ile bowling salonu açarak karlı bir yatırım yapabilirler. Bowling spor oyunu pek çok insan tarafından tercih edilmesi ve eğlenceli bir etkinlik olmasından dolayı her yaş gurubundaki insanın bowling salonlarına çekmektedir. Bowling tutkunlarının sayısı her geçen gün artmaktadır. Özellikle eğlence merkezlerinde, AVM’lerde ve büyük kafelerde görmeye alıştığımız bowling salonlarının sayısı ve bu eğlenceli sporun katılımcıları her geçen gün artmakta olduğundan bowling salonu açmak karlı bir iş fikri olarak girişimciler tarafından tercih edilmektedir.

Eğlenceli bir aktivite olmasından dolayı her zaman iş görebilecek olan Bowling karlı bir iş olarak düşünülebilir. Genç kitleye hitap edecek şekilde kurulan Bowling salonları karlı bir yatırım olacaktır. Her yaşa hitap eden bir salon kurulması ile de daha fazla kişiyi çekerek size daha fazla kazandıracaktır. 

Yaklaşık 550.000 TL sermaye ile bu işe girecek olan girişimcilerin daha fazla kar elde etmek için kaliteli bir salon açmaları gerektiğinden açacakları salon için sermayeleri 500.000-1.000.000 TL arasında değişecektir. Bunun için Bankalardan iş yeri kredisi çekebilir, uygun faiz ve ödeme koşullarından yararlanabilirsiniz.

Cafe açmak için gerekli şartlar da inceleyebilirsiniz.

Bowling makinesi fiyatları, ayakkabı fiyatları ve ihtiyaç duyacağınız diğer ekipman miktarlarını araştırarak harcayacağınız ortalama maliyeti hesaplayabilirsiniz. Online alışveriş sitelerinden bowling hattı fiyatlarına ulaşabilir ve fikir sahibi olabilirsiniz.

Bowling Salonu Açma Kredisi Nasıl Alınır?

Bowling salonu açmak için Bankaların bireysel kredileriyle, küçük işletme kredisiyle ve yatırımcılar aracılığıyla finansman elde edebilirsiniz. Bowling salonu alışveriş merkezlerinde, eğlence merkezlerindeki birçok yerde açılmaktadır. Avm’lerde açılan salonları için işbirliği yapabileceğiniz firmalarla ile görüşerek anlaşma yaparak açabileceğiniz gibi şehir merkezlerinde trend bir salon açarak gençlere hizmet verebilirsiniz.

Bowling salonu açmadan önce girişimcilerin uyguladıkları fizibilite araştırması, Pazar araştırması yaparak iş planı hazırlaması önemlidir. İş planında yer alan bilgiler ile salonun ihtiyacı olan maliyet giderlerinin karşılanması, inşaat masrafı ve ruhsatının ne kadar olacağı, kamu giderleri ve reklam maliyetlerinden oluşan gider kalemlerini görmek mümkündür. Bunun için gerekli olan sermayeyi bulmak için bankalardan kredi alabileceğiniz gibi devlet teşviklerinden de yararlanabilirsiniz.

Bowling Salonu Açmak Ne Kadara Mal Olur?

Alışveriş merkezlerinde açılacak olan bir Bowling salonu için yaklaşık 500 bin TL ihtiyaç duyulmaktadır. Şehir merkezlerinde ki eğlence merkezlerinde müstakil olarak belli bir arazide içinde arazi merkezinde açılacak olan bowling salonlarının inşaat ruhsat, maliyetlerinde içinde olduğu bir salon açmanın maliyeti çok daha fazladır. Bankalardan Bowling salonu açmak için en az 500 bin TL işyeri açma kredisi çekerek bowling salonu açabilirsiniz. Bowling salonu kurmak istiyorsanız birikmiş sermayeniz yok ise kredi alabilir ve bu sayede işletmenizi kurabilirsiniz. Geçen yıl işyeri kurmak adına sağlanan desteklerin ve kredilerin 2023 yılında da devam edecek mi? Merakla beklenen sorunuz için takipte kalın! Sıfırdan bowling salonu açmak istemezseniz devren satılık bowling salonları ilanları arasında size uygun olan salonu seçerek işletmeye başlayabilirsiniz.

Bowling Salonu Açmak KOSGEB

Bowling salonu açmak için kosgeb desteklerinden faydalanmak isteyen kişilerin nace kodu 93.29-Diğer eğlence ve dinlence faaliyetleri kategorisi altındaki firmalardır.

Bowling Salon Ölçüleri Nasıl Olmalıdır?

İş fikirleri arasında bulunan bowling salonu açma düşünceniz varsa dikkat etmeniz ve uygulamanız gereken bazı noktalar ve kurallar olacaktır. Bu kurallar arasında yer alan, salonun ve bowling alanının ölçüleri önemlidir. Bowling alanının uzunluğu 19.17 cm, genişliği ise 1.52 cm olmalıdır. Bowling oyuncularının atış yapacağı faul çizgisi ile baş kuka (Headpin) arasında mesafe ise 18.28 cm olmalıdır. Ölçüleri dikkate alarak, bowling salonunuzu açabilirsiniz.

Anahtar Teslim Bowling Salonu Fiyatları

Bowling salonu açmak isteyenlerin bu işi kendi başlarına kurmaları biraz zor. Bunun için bazı şirketler var. Bu şirketler genellikle bowling salonlarını anahtar teslimi olarak inşa eder. Ortalama 500 m2 ve 600 m2 kullanım alanı üzerine bowling salonu yapılmıştır. Özellikle bowling oyun alanında kirişler ve kolonlar eksik veya seyrek olmalıdır.

Bu oyun alanında uygun yerleri bulup kiralamak veya inşa etmek gerekiyor. Bowling salonları genellikle binaların girişlerine veya zemin katlarına kurulur. Bowling salonlarında bowling oyun alanı kaliteli malzemelerle tasarlanmalıdır. Ayrıca gerekli ışık sistemleri ve teknik sistemler eksiksiz olarak kurulmalıdır. Müteahhit veya mühendisler bu işi en ince ayrıntısına kadar düşünerek anahtar teslim bir bowling salonu hazırlarlar.

Bowling Hat Fiyatları 2023’de Ne Kadar?

Bowling hat fiyatları 2023 yılında sahibinden sitesinde 270.000 TL ile 800.000 TL arasındadır.

Photo of author

Seher Demir

Anadolu Üniversitesi Finans bölümü mezunuyum. 10 yılı aşkındır benzer konularda makaleler yazıyorum.
“Bowling Salonu Maliyeti Kar Oranı 2023 (KOSGEB Desteği)” üzerine 11 yorum
 1. Anahtar teslim salon kuruyoruz

  Ortalama makine fiyatları
  2.el makineler 8bin dolardan başlar

  Sifir makine fiyatları 25bin dolardan baslar
  1 adet fiyatidir
  Ersin arslan

  Yanıtla
Yorum yapın

error: Content is protected !!