Bowling Salonu Maliyeti Kar Oranı 2022 (KOSGEB Desteği)

Bowling gerek genç kesimin gerekse orta kesimin ilgi odağı olan popüler bir oyundur. Bu sebeple de bowling salonu işletmesi kurmak gayet kazançlı ve kârlı bir iş olacaktır. Bu sektörde işletmeci olmak için ister sıfırdan başlayabilir, isterseniz de bayilik veren firmalardan salon bayiliği alarak kurulum hususunda zorluk çekmezsiniz. Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de başlamak için ilk olarak bir iş planı hazırlamalısınız. Salonun ölçülerine karar vererek işe başlayabilirsiniz. Mini bir bowling salonu veya daha geniş kapsamlı bir salon düşünebilirsiniz. Bowling salonu maliyeti ne kadardır, kazançlarını, bowling salonu ölçüleri nasıl olmalıdır, Bowling Salonu Ne Kadara Mal Olur? Bowling Salonu Maliyeti Kar Oranı, nasıl kurulur, diye düşünüyorsanız sizler için araştırdık. Detayları içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

Bowling Salonu Ne Kadara Mal Olur?

Bowling salonu açmak isteyenler Bowling salonu ne kadara mal olur? cevabını araştırıyor. Bowling salonu az bir maliyetle kurabileceğiniz bir iş olmamakla birlikte, kurulum maliyeti değişiklik gösterecektir. Bowling salonu kurulum maliyeti için en az 100 bin lirayı gözden çıkarmak gerekir. Maliyeti az olmayan bir bowling salonu kurmak için en az 250-300 bin lira arasında maddi gelir olmalıdır.

Bowling Salonu Nasıl Kurulur?

 • Bowling salonu işletmeciliği için ilk olarak bu işletmeyi kurmak mı yoksa ulusal bir firmadan bayilik mi almak istiyorsunuz buna karar verin. Bağımsız kendi şahsınıza ait sıfırdan bir firma açmanız halinde işletmenin tüm kontrolü sizde olacaktır. Günlük aktiviteler, pazarlama faaliyetleri, promosyonlar gibi her türlü kararı kendiniz alabilirsiniz. Bu işin tek avantajı diğer bayilik alan firmaların pazarlama bütçeleri ile rekabete girmek sizin gelişiminizi biraz zorlaştırabilir.
 • Ulusal bir firmadan bayilik almanız halinde pazarlama bütçesinden kuruluma kadar masraflarınızı düşürebilirsiniz. Fakat bayilik almanı halinde promosyonlara, çalışan kadrosuna, yapılacak aktivitelere ve alınacak ücretlere kadar ana firma karar verecektir.
 • Sıfırdan mı başlayacaksınız bayilik mi alacaksınız bunların kararını verdikten sonra mekan seçimine geçmelisiniz. Kiralayacağınız veya satın alabileceğiniz bir yer bulmalısınız. Salonu; alışveriş merkezleri, sinemalar, konser yerleri gibi eğlence mekanlarına yakın yerlerden seçmelisiniz. Seçeceğiniz mekanın araç park yeri mutlaka olmalıdır. Alışveriş merkezlerinin dışında boş depoları da bowling salonuna dönüştürebilirsiniz. Salonun kurulumunu depo tarzı yerlerden dönüşüm yapacaksanız inşaat firmaları ve müteahhitler ile anlaşmalısınız.
 • Mekan seçimi de bittikten sonra ek aktivitelere karar vermelisiniz. Gelirinizi bir üst seviyeye taşımak adına; atari oyunları, çocukların eğlenebileceği oyun aktiviteleri, hediyelik eşya ve oyuncak stantlarının kurulumlarını gerçekleştirebilirsiniz. Bir atari salonu da ekleyecekseniz yeni ve güncel oyunlardan da temin etmeye özen göstermelisiniz. Gıda stantlarına da salonunuzda bir yer verecekseniz içerisinde bulunduracağınız yiyecek ve içecekleri açılıştan bir hafta öncesinde verebilirsiniz.
 • Daha sonra kurulum aşamasına geçebilirsiniz. Gerekli ekipmanları açılıştan belirli bir süre önce temin etmeli hali hazırda ve mevcut konumda bulundurmalısınız. Salon için gerekli malzemeler; kırılma ihtimallerine karşın sayıca fazla lobut sipariş vermelisiniz. Bunlara fazlası ile ihtiyacınız olacaktır. Çeşitli ağırlıklarda bowling topları temin etmelisiniz. Çocuklar için hafif sıklet toplardan sipariş vermelisiniz.
 • Engelli vatandaşlar için engelli bowling rampası almalısınız.
 • Daha sonra personel seçimine geçmelisiniz. Personellerinizi açılış süresini takiben 3 ya da 4 hafta önce işe alarak eğitimlerini tamamlamalısınız.
 • Açılışa özel kampanyalara düzenleyebilir ve adınızı bu sayede tanıtabilirsiniz. Açılıştan önce insanlara haber vermek amacı ile açılış gününü ve saatini belirten el ilanı dağıtmalısınız.
Bowling Salonu Nasıl KurulurPin
Bowling Salonu Maliyeti Kar Oranı 2022

Bowling Salonu Kurulum Maliyeti

Bowling salonu açma kredisi sayesinde iş yeri açmak isteyen girişimciler için iş yeri kredileri ile bowling salonu açarak karlı bir yatırım yapabilirler. Bowling spor oyunu pek çok insan tarafından tercih edilmesi ve eğlenceli bir etkinlik olmasından dolayı her yaş gurubundaki insanın bowling salonlarına çekmektedir. Bowling tutkunlarının sayısı her geçen gün artmaktadır. Özellikle eğlence merkezlerinde, AVM’lerde ve büyük kafelerde görmeye alıştığımız bowling salonlarının sayısı ve bu eğlenceli sporun katılımcıları her geçen gün artmakta olduğundan bowling salonu açmak karlı bir iş fikri olarak girişimciler tarafından tercih edilmektedir.

Eğlenceli bir aktivite olmasından dolayı her zaman iş görebilecek olan Bowling karlı bir iş olarak düşünülebilir. Genç kitleye hitap edecek şekilde kurulan Bowling salonları karlı bir yatırım olacaktır. Her yaşa hitap eden bir salon kurulması ile de daha fazla kişiyi çekerek size daha fazla kazandıracaktır. 

Yaklaşık 50.000 TL sermaye ile bu işe girecek olan girişimcilerin daha fazla kar elde etmek için kaliteli bir salon açmaları gerektiğinden açacakları salon için sermayeleri 100.000-200.000 TL arasında değişecektir. Bunun için Bankalardan iş yeri kredisi çekebilir, uygun faiz ve ödeme koşullarından yararlanabilirsiniz.

Cafe açmak için gerekli şartlar da inceleyebilirsiniz.

Bowling makine fiyatlarını, ayakkabı ücretlerini ve diğer ihtiyacınız olacak ekipmanların tutarlarını araştırarak ortalama olarak harcayacağınız maliyeti hesaplayabilirsiniz. Bowling hattı fiyatlarına, online alışveriş sitelerinden ulaşabilir ve fikir edinebilirsiniz.

Bowling Salonu Açma Kredisi Nasıl Alınır?

Bowling salonu açmak için Bankaların bireysel kredileriyle, küçük işletme kredisiyle ve yatırımcılar aracılığıyla finansman elde edebilirsiniz. Bowling salonu alışveriş merkezlerinde, eğlence merkezlerindeki birçok yerde açılmaktadır. Avm’lerde açılan salonları için işbirliği yapabileceğiniz firmalarla ile görüşerek anlaşma yaparak açabileceğiniz gibi şehir merkezlerinde trend bir salon açarak gençlere hizmet verebilirsiniz.

Bowling salonu açmadan önce girişimcilerin uyguladıkları fizibilite araştırması, Pazar araştırması yaparak iş planı hazırlaması önemlidir. İş planında yer alan bilgiler ile salonun ihtiyacı olan maliyet giderlerinin karşılanması, inşaat masrafı ve ruhsatının ne kadar olacağı, kamu giderleri ve reklam maliyetlerinden oluşan gider kalemlerini görmek mümkündür. Bunun için gerekli olan sermayeyi bulmak için bankalardan kredi alabileceğiniz gibi devlet teşviklerinden de yararlanabilirsiniz.

Bowling Salonu Maliyeti Ne Kadar?

Alışveriş merkezlerinde açılacak olan bir Bowling salonu için yaklaşık 100 bin TL ihtiyaç duyulmaktadır. Şehir merkezlerinde ki eğlence merkezlerinde müstakil olarak belli bir arazide içinde arazi merkezinde açılacak olan bowling salonlarının inşaat ruhsat, maliyetlerinde içinde olduğu bir salon açmanın maliyeti çok daha fazladır. Bankalardan Bowling salonu açmak için en az 100 bin TL işyeri açma kredisi çekerek bowling salonu açabilirsiniz. Bowling salonu kurmak istiyorsanız birikmiş sermayeniz yok ise kredi alabilir ve bu sayede işletmenizi kurabilirsiniz. Geçen yıl işyeri kurmak adına sağlanan desteklerin ve kredilerin 2022 yılında da devam edecek mi? Merakla beklenen sorunuz için takipte kalın! Sıfırdan bowling salonu açmak istemezseniz devren satılık bowling salonları ilanları arasında size uygun olan salonu seçerek işletmeye başlayabilirsiniz.

Bowling Salon Ölçüleri Nasıl Olmalıdır?

İş fikirleri arasında bulunan bowling salonu açma düşünceniz varsa dikkat etmeniz ve uygulamanız gereken bazı noktalar ve kurallar olacaktır. Bu kurallar arasında yer alan, salonun ve bowling alanının ölçüleri önemlidir. Bowling alanının uzunluğu 19.17 cm, genişliği ise 1.52 cm olmalıdır. Bowling oyuncularının atış yapacağı faul çizgisi ile baş kuka (Headpin) arasında mesafe ise 18.28 cm olmalıdır. Ölçüleri dikkate alarak, bowling salonunuzu açabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Photo of author

Seher Demir

Anadolu Üniversitesi Finans bölümü mezunuyum. 10 yılı aşkındır benzer konularda makaleler yazıyorum.
“Bowling Salonu Maliyeti Kar Oranı 2022 (KOSGEB Desteği)” üzerine 4 yorum
 1. Anahtar teslim salon kuruyoruz

  Ortalama makine fiyatları
  2.el makineler 8bin dolardan başlar

  Sifir makine fiyatları 25bin dolardan baslar
  1 adet fiyatidir
  Ersin arslan

  Cevapla
Yorum yapın