Askere Gidenin Kredi Kartı Borcu Ne Olur? 2023

Askerlik yaşına gelmiş veya askerlik görevini yerine getirmek için sülüsünü teslim alan gençlerimizin kredi kartı borçları veya daha önceden çekmiş oldukları ve halen ödemeye devam etmiş oldukları kredi ödemeleri devam eder mi, Askere gidenin kredi kartı borcu ne olur?, askere gidenlerin kredi borçları dondurulur mu, askerde kredi kartı borcu nasıl ödenir? 2023 yılına ait askere giderken kredi borcu dondurma gibi başlıkları ele alarak en sık sorulan soruların cevaplarını siz değerli okurlarımız için araştırdık.

Askere Gidenlerin Kredi ve Kredi Kart Borcu Devam Eder mi?

Askere giden bireyin kredi ve kredi kartlarının borçları devam etmektedir. Askere giden kişilerin borçlarında erteleme ve dondurma gibi bir durum söz konusu değildir. Borcun vadesi ile ödeme durumları devam etmektedir.

Askere giderken zor durumda kalmamak adına borçların kapatılarak gidilmesi sizlerin yararınadır. Fakat maddi durumu iyi olmayan askerlerin ailelerine devlet para yardımı yapmaktadır. Çok yüksek miktarlarda olmasa da SYDV tarafından gelire muhtaç olan asker ailelerine 800 TL nakit yardımları yapılmaktadır. Bu desteklerden yararlanarak askerdeyken borçlarınız ödeyebilirsiniz.

Vatani görevini yerine getirecek olanlar askerde kredi kartı kullanılır mı? merak etmektedir. Hangi kartları kullanabileceğinizi ve askerde nasıl kullanacağınızı hemen içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Askere Gidenin Kredi Borcunu Ödemezse Ne olur?

Askerlik görevinize başlamanız ile aylık düzenli kazancınızın ve gelirinizin kesileceğinden dolayı borç ödemelerinizi düzenli olarak yerine getirmeli veya kapatmalısınız. Askere giden kişi kredi borcunu ödemez ise ödenmeyen taksitler ile borçlar artar ve ödenmeyen borçlar için üç ay sonunda bankalar size ulaşarak borcun ödenmesini talep ederler. Borcu ödemediğiniz takdir de ise yasal işlemle başlatılır.

Askere Gidenin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Bankalarda size özel ayrı bir sözleşme yapılmadığı sürece askerlik dönemi boyunca borcun ertelenmesi veya dondurulması söz konusu olmayacaktır. Yasal olarak bu konu ile ilgili bir hüküm söz konusu değildir. Askere giden kişinin kredi kartı borcu var ise bu durumda bu borcu ödeyerek gitmesi gerekmektedir. Aksi takdirde faiz işlenecek ve borcu siciline işlenmeye devam edecektir.

Askerde Kredi Kartı Borcu Nasıl Ödenir?

Askerde kişinin hesap yada kredi kartı kullanması zorunludur. Nakit kullanmak ise yasaktır. Size ait olan kredi kartı yada hesap kartınız ile alışverişlerinizi sağlayabilirsiniz. Bu hesaplarınıza her ay harçlık yatar. Herhangi bir kredi kartı veya borcunuz var ise kartınız üzerinden hesabınızdan ödeme yaparak borcunuzu ödeyebilirsiniz. Çarşı iznine çıktığınızda bulunduğunuz bölgedeki ATM’lerden veya şubelerden askerdeyken kredi kartınızın ödemesini yapabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise borcunuza ait olan tutarı ailenize gönderebilir ve onlara borcunuzu ödemenizi söyleyebilirsiniz.

Askere Giderken Kredi Borcu Dondurma 2023 Güncel

Askere giden veya gidecek olan gençlerin kredi kartı kullanmaları durumunda kredi kartı borçları dondurulamaz veya durdurulamaz. Askere gidecek olan gençler vatan borcunu ödemeye gitmeden önce kredi kartına olan borçlarının tamamını kapatıp gitmiş olduklarında hiç bir sorun kalmaz. Veya askerde de kredi ve kredi akrtı borçlarının taksit tutarlarını veya asgari oranlarını yatırmış olduklarında da hiç bir sorunla karşı karşıya kalmaz. Hiçbir banka Askere gidecek olan müşterisinin borcunu dondurmaz veya durdurmaz. Borcunuz askere gitseniz de gitmeseniz de aynı şekilde devam etmektedir.

Askere Gidenlerin Kredi Borçları Dondurulur Mu?Pin
Askere Gidenlerin Kredi Borçları Dondurulur mu?

Askere Kredi Veren Bankalar 2023 Listesi

Askerlik görevini yapan vatandaşlarımız herhangi bir bankaya kredi için başvuru yapmış olduklarında kendilerinden maaş bordrosu isteneceği için kredi başvuruları olumsuz sonuçlanabilir. Çünkü askerlik görevini yapan gençlerimiz çalışmadığı için maaş alamazlar bu sebeple de maaş bordroları yoktur. Fakat sözleşmeli olarak askerlik görevlerini yapan vatandaşlarımız için kredi veren bankalar bulunmaktadır.

Askere kredi veren bankaların güncel listesi aşağıdaki gibidir:

 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Garanti Bankası
 • Ziraat bankası
 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • Denizbank
 • ING Bank
 • Akbank
 • İş Bankası

Bahsettiğimiz bu bankalardan kredi alan askerlerin borçları hiçbir şekilde dondurulamaz. Ödenmemesi durumunda borçlara faiz eklenerek cezalar uygulanır.

Askerde Kredi Kartı Kullanılır mı?

Askerlik yapmış vatandaşlar kredi kartlarını yanlarında götürebilirler. Ancak askeri alanda kredi kartı kullanımı diye bir şey yoktur. Piyasa izinlerinizde yani askeri alan dışında kredi kartınızı kullanmanızda herhangi bir engel bulunmamaktadır. Kullanmış olduğunuz kredi kartının ödemelerini zamanında ve düzenli yaptığınızda, avantajlı taksit fırsatlarından ve kartınızın sunduğu diğer fırsatlardan çok rahat bir şekilde yararlanırsınız.

Asker Ailelerine Kredi Borçları İçin Yapılan Yardımlar 2023 Yılında Nelerdir?

Askere gitmeden önce alınan ihtiyaç kredilerinin borçlarını veya kredi kartı borçlarını ödemeyen ve ailelerine borç yükleyen asker ailelerine destek verilmektedir. Asker evli ise eşi de bu yardımdan yararlanabilecektir. Askere giden vatandaşımız bekar ise annesi bu yardımdan faydalanacaktır. Bu yardımdan yararlanmak için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları başvuru yapacak kişiye ihtiyaç belgesi düzenler. Bunun için asker ailelerinin nüfus cüzdanları ile SYDV’ye başvurmaları gerekmektedir.

Asker Ailelerine Ödenen Ücret Ne Kadardır?

Asker ailelerine iki ayda bir ödeme yapılmaktadır. Bu yapılan ödemenin miktarı ise 275 Türk Lirası olmaktadır. Yani iki ayda bir toplamda oğlu ya da eşi askere giden kişiye 550 Türk Lirası tutarında bir yardım yapılmaktadır. Askerlik görevini yapmadan önce ailesine bakan ve geçimini sağlayan askerlerin ailelerine yapılan destekler devam etmektedir. Bu yardımın yanı sıra GSS tespiti yaptıran aileler ise ücretsiz olarak gıda, yakacak sağlık ve eğitim yardımlarından da yararlanabilirler. Bunun için ise vakıf ve fonlara başvuru yapmaları gerekmektedir.

Vakıfbank Askere Konut Kredisi

Türk Silahlı Kuvvetleri personellerine konut kredisi Vakıf Bankası tarafın uygun ödeme koşulları ile sunulmaktadır. 15 yıl vadeli konut kredisi ile askerler aynı zamanda 6 ay anapara ve faiz ödemesi dönemden de yararlanacaklardır. TSK Personellerine kullandırılacak konut kredisi yalnızca sıfır konut alımları için geçerli olacaktır.

Bu kapsamda askerlerin kredi ve kredi kartı borçları askere gittiklerinde dondurulmaz veya silinmez.

Kredi ya da kredi kartı borcunu ödeyemeyen borçlu, ödeyeceğine dair bir taahhütname imzalar ve ödemezse taahhüdü ihlal suçu işlemiş olur. Taahhüdü ihlal suçundan dolayı hapis cezası alır. Bu hapis cezası olarak adlandırılan; tazyik hapsi, en fazla 3 aylığına verilen bir disiplin hapsidir.

Askere Giden Biri Kredi Çekebilir mi?

Askerler, askere gitmeden önce veya görevdeyken kredi başvurusunda bulunabilirler.

Kredi ve Kredi Kartı Ödenmezse Ne Olur?

Kredi veya kredi kartı borçlarını ödeyemeyen kişiler, borcunu ödeyemeyeceklerine dair herhangi bir bildirimde bulunmadıkları takdirde taahhüdü ihlal suçunu işlemektedir. Taahhüdü ihlal suçundan hapis cezası verilir. Borçlarını ödemeyen kişilere en az 3 ay gözaltı süresi verilir.

Banka Borcu Dondurulur mu?

Bankalara olan borç dondurulamaz. Ancak kredi veya kredi kartı borcuna yapılandırma yapılabilir.

Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
“Askere Gidenin Kredi Kartı Borcu Ne Olur? 2023” üzerine 4 yorum
 1. Çok güzel açıklama siz soylemeseydiniz biz akıl edemiyoruk çok sağolun borcunuzu ödeyip giderseniz problem kalmıyor diye yazmışlar helal olsun biz bunu akıl edemedik valla borcumuzu kapatmayı

  Yanıtla
 2. Ailemiz çalışmıyor kim oduyecek borçlarımızı 500tl borcumu ödenir aiilemizmi gecinebilir kendimize mi bakicaz o parala sonra hacizler gelecek kırmızı kalem yicez evlenmeden sonra hayatımız kararicak parsizliktan luflen buna bir çözüm bulundun askere gidenlerin kiradi borclari ertelensin

  Yanıtla
 3. Benim abim dolandırıldigi için kredi borcu var ve aile de yok zaten . Kim yardım edecek. Hadi ben elimden geleni yaparım . Kredi borcunu nasıl oducek devletin buna el atması lazım. kimse askerden kaçmaz bir insan askere gitmiyorsa ya borcu vardır yada ailesine bakmakla yükümlüdür. Buna bir çare bulunması gerekir herkes için … ALLÂH (C.C) yardımcımız olsun.

  Yanıtla
  • Allah yardımcınız olsun ancak bu durumu malesef kimse düşünmüyor, askere verilen 300 500 TL harçlık askerin aylık harcamalarından başka hiç birşeye yetmez malesef. Bu adam ailesine mi bakıyor, borcu mu var kimse düşünmüyor. En azından hükümetin, askere giden vatandaşa borç erteleme gibi hakların tanınmasına yardımcı olması gerekir.

   Yanıtla
Yorum yapın

error: Content is protected !!
1