Bordo Bereli Nasıl Olunur? Kadınlar Olabilir mi? Şartları Neler? 2022 (Kadın ve Erkek Adaylar)

Türk Silahlı Kuvvetleri Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesinde bordo bereli olmak isteyenler için alımlar yapılmaktadır. Türkiye’nin en üst seviye askeri birliğinin bordo berelilerdir ve her askerin bordo bereli olmak hayali vardır. Bordo Bereli olmanın şartları nedir, Bordo Bereli Nasıl Olunur? Kadınlar Olabilir mi? Şartları Neler? eğitimi kaç yıldır, özel kuvvetler alımını, bordo bereli fiziki yeterlilik testini, kadınlar ve erkekler için boy kilo oranını, başvurusunu, kadın bordo bereli olmanın şartlarını, görevlerini, ne mezunu olmak gerektiğini, maaşını, bordo bereli başvuru formunu ve kılavuzunu sizler için araştırdık.

Erkek-Kadın Bordo Bereli Olma Şartları Nelerdir?

Bordo bereli olmak isteyen kişilerin öncelikle subay, astsubay ya da uzman erbaş olmaları gerekir. Bordo bereli olmak için bu rütbelerden herhangi birine sahip olup bunu belirterek başvuruda bulunmak gerekir. Başvurular ise Türk Silahlı Kuvvetleri’nin internet sitesi üzerinden yapılır.

2022 Yılında Erkek-Kadın Bordo Bereli Olma Şartları:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • En az 2 yıllık yüksekokul veya 4 yıllık fakülte mezunu olmak,
 • TSK ve askeri okullardan ilişiğin kesilmemiş olması,
 • 25 ile 27 yaşından büyük olmamak (Mezun olma durumuna göre değişiklik gösterebilir.)
 • Kurumsal haklardan yoksun olmamak,
 • Herhangi bir kamu ya da özel kurumlara karşı hizmet yükümlülüğü bulunmak,
 • Tazminat borcunun olmaması,
 • Yapılacak sınavlarda geçerli puan alarak başarılı olmak,
 • Terör ile kişinin kendisinin ya da anne, baba, çocuk, eş, kardeş yakınlığının bulunmaması gerekir,
 • Ayrıca kilo ve boy oranını şartını sağlamak,
 • Fiziki yeterlilik hallerine uygun olmak,
 • Yapılacak olan güvenlik soruşturmasında olumlu neticeler almak,
 • Yönetmelik içerisinde belirlenen bordo bereli kursuna görecekler adına aranan sağlık koşullarına sahip olmak gerekir.

Bu koşullarla beraber eğitimlerini tamamlayan bordo bereli astsubay alımlarına başvuru sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda kadın bordo berelilerin de bu şartlara uygun olması halinde başvuru yapmaları gerekmektedir.

Bordo Bereli başvuru kılavuzunu güncel duyurular menüsünden inceleyerek, ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Kadın Bordo Bereli Olunur mu?

Kadınlar da bordo bereli olmak için erkek adaylarla aynı şartlarda sınava sokulur. Mülakat ve sınavlarda başarılı olan her bordo bereli kadın aday eğitime alınır. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan kadın adaylar göreve başlayabilir.

Kadın Bordo Bereli Olmak İçin Hangi Üniversiteye Gitmek Gerekir?

Kadın bordo bereli olmak için seçim yapacağınız üniversiteler genellikte kara harp okulu veya Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu olmalıdır. Kadın Uzman Çavuş alımı söz konusu olmadığı için askeriyede subay, ast subay olarak görev yapabileceğiniz üniversiteleri tercih etmelisiniz.

Bordo Bereli Eğitimi Kaç Yıldır?

Bordo bereli olmak için belirli bir eğitimden geçmeniz ve sabırlı olmanız gerekmektedir. Öncelikle bu eğitimin 3 yıl süreceğini belirtmek isteriz. Öncelikle komando kursu görmüş bir asker 6 ay ekstra komando ihtisas kursu da görmesi gerekir. 3 yıl eğitim sürecinde, paraşüt, yakın balık adam, keskin nişancılık, hayatı idame etme ve çeşitli koşullardan geçirilerek belirli şartlar ile fiziksel olarak hazırlanacaklar. Bordo berelilerin fiziksel özellikleri ise genel olarak 1.70 ile 1.90 arası boya sahip olmalıdırlar.

Manevi açıdan görevine kendini adayıp sadece askerlik sürecine odaklanmaları sağlanmaktadır. Özellikle göz hastalığı olanlar bu eğitimlerden ve meslekten yararlanamazlar. Diğer askerlerden ayrılan bir diğer özellik ise hızlı kararlar vermek ve pratik davranmaktır. Zeka ve fiziğin yanında 3 yıl boyunca alınacak eğitim ile bordo bereli olma hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bordo Bereli Nasıl Olunur?

Bordo bereli olmak için mezun olacağınız yaş ve bölümleri kaç yıl okumanız gerektiği gibi konuları bilerek gerekli şartları sağlıyor olmanı gerekmektedir. Bordo bereli olmak için öncelikler komanda kursu görmüş bir askerin 6 ay ekstra komando ihtisas kursu da görmesi gerekmektedir. Bu 3 yıl eğitim süresine yakın balık adam, paraşüt, bomba imha keskin nişancılık, hayatı idame ve çeşitli kuşlardan geçirilerek belirli şartlara karşı fiziksel olarak hazır olmaları sağlanır.

Bordo bereli olmak için gerekli şartlar ise;

 • Uzman çavuş
 • En az 2 yıllık yüksekokul veya 4 yıllık fakülte mezunu olmak,
 • Lisansüstü adayların 32 yaşında olmamaları,
 • KPSS3 Lisans sınavından da en az 50 puan almış olmaları
 • Fiziki şartlara uygun olmaları gibi şartları taşıyor gerekmektedir.

Peki kadın bordo bereli olmak için hangi üniversiteye gitmek gerekir? Bordo bereli eğitimi erkekler ve kadınlar için aynı şartları taşımaktadır. En az yüksekokul ya da lisans programlarından mezun olmak kaydıyla erkek ve kadın vatandaşların bordo bereli olma şansı bulunmaktadır. Bu şartları taşıyan erkek ve kadın adaylar bordo bereli olmak için başvuru yapabilirler.

Bordo Berelilerin Görevleri Nelerdir?

Bordo bereli olarak adlandırılan özel kuvvetlerin görevleri;

 • Yabancı topraklarda dost birlikleri eğitir,
 • İstihbarat toplar,
 • Keşif yapar,
 • Gayri nizami harp yapar,
 • Eylem örgütler,
 • Psikolojik harp yaparlar.

Daha birçok gizli şekilde yürüttükleri istihbarat işleri vardır. Operasyonel gücü olarak çalışırlar. Bu durumlar ile gizli bir çok operasyonlar yapmaktadırlar. Bu meslek bir zeka işidir. Esas amaçları onları pusuya düşürmek, ele geçirmek ve düşmanı bertaraf etmektir.

Bordo Bereli Olma Şartları Nelerdir?Pin
Bordo Bereli Olmak İçin Fiziki Şartlar Nelerdir?

Bordo Bereli Olmak İçin Fiziki Şartlar Nelerdir?

Bordo bereli olmak için aranan şartların başında fiziki özellikler yer almaktadır. Fiziki yeterlilik testi boy ve kilo uyumuna bakılarak yapılmaktadır. Bordo bereli olmak için boy kilo kadın ve erkeklerde şu şekilde olmalıdır: Gerekli fiziki şartlar ise şöyle; Boy için alt sınır 1.64, üst sınır ise 2.10 m’dir. Kilo için alt sınır 51, üst sınır ise 72 kg’dur. 2.10 sınırında boyu olan kişiler için kilo alt sınırı 85, üst sınırı ise 115 kg olarak belirlenir.

Fiziki yeterlilik testinden 50 ve üzeri puan alarak eğitim almaları gerekmektedir. Fiziki eğitimlerde atlama, paraşüt eğitimi, sürünme gibi sınavlardan geçerek sonrasında eğitim almaya başlayabilirler.

Bordo bereli olma şartlarını taşıyorsanız hemen başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurulardan sonra, bordo bereli astsubay seçim aşaması uygulanmaktadır. Bu süreçte kayıt kabul, ön sağlık muayenesi, fiziki yeterlilik testi, kişilik değerlendirme testi ve son olarak mülakat uygulaması yapılmıştır. Ardından asil ve yedek adaylar belirlenerek sınıflandırma yapılmaktadır. Asil ve yedek adayların hastane sağlık raporu ve güvenlik soruşturmasının ardından, bordo bereli olma süreci tamamlanmış ve sonuçlar açıklanmış olacaktır.

TSK Subaylık başvurusu nasıl yapılır? tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Bordo Bereli Maaşı

Bordo bereli nasıl olunur? tüm şartlarını öğrendikten sonra, bordo bereli maaşlarını inceleyebiliriz. En düşük uzman erbaşların maaşları 3.500 TL, astsubayların 4.200 TL-5.000 TL’dir. Personellerin maaşları ise; görev süreleri, görevlerini nerede yaptıklarına ve yurtiçi yurtdışı olmak üzere ayrılarak değişiklik göstermektedir.

Bordo berelilerin ise maaşları yaptıkları görevlere ve yerlerine göre değişmektedir. Sebebi ise ücretleri operasyon başına verilmektedir. 2022 yılında bordo bereli bir Uzman Onbaşının maaşı 4.000 TL olmaktadır. Bu maaşlar meslekteki kıdeme göre değişiklik gösterir. Astsubaylar ise 4.900 TL ve 6.000 TL arasında ücret alırlar. Ayrıca OHAL bölgeleri ve savaş bölgelerinde görev yapma durumlarında bu ücret artmaktadır. Bu bölgelerde görev yapanlar ise 8.000 TL’ye kadar maaş alabilirler. 3 ay görev başında duran görevli bereliler 15 gün izin haklarından yararlanabilirler. Bunların yanında ek olarak yol ücretleri de karşılanmaktadır.

Özel Kuvvetler Başvurusu 2022

Bordo bereliler, Özel Kuvvetler Komutanlığına bağlı olarak Türkiye’de kıtalarda görevli Subay, Astsubay ve Uzman Çavuşların aralarından seçilirler. Bordo bereli olabilmek için öncelikle Subay, Astsubay ve Uzman Erbaş olmak şarttır. Türkiye’nin tüm illerinde ve yurt dışında Özel Kuvvetler olarak her görevi yerine getirmek üzere hazır olan askerler olarak bilinirler ve rütbeli personel olarak seçilirler. Gönüllü olmaları seçim esnasında önemli bir esastır. Her türlü hava ve arazi şartlarında her an göreve hazır bulunmaktadırlar.

Lise Mezunu Bordo Bereli Olabilir Mi?

Bordo bereli olabilmek için en az yüksekokul veya 4 yıllık bir fakülteden mezun olunması gerekmektedir. Ardından KPSS sınavından en az 60 puan alınması ve adayların Kara Kuvvetleri Komutanlığı sitesinde açılacak olan başvuru ekranından ön başvuru formunu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmaları gerekecektir. Yani lise mezunu erkek ya da kadın vatandaşların bordo bereli olma şansı yoktur.

Verilen oy post
Photo of author

Seher Demir

Anadolu Üniversitesi Finans bölümü mezunuyum. 10 yılı aşkındır benzer konularda makaleler yazıyorum.
“Bordo Bereli Nasıl Olunur? Kadınlar Olabilir mi? Şartları Neler? 2022 (Kadın ve Erkek Adaylar)” üzerine bir yorum
Yorum yapın