Devlet Hastanesi Acilden Giriş Yapan Hastalar Ücretleri 2022

Hastaların, acil bir şikayeti var ise özel hastanelerin acil servis ücreti alması yasa dışıdır. Acil servislerde yapılan değişiklikler ile Sağlık Bakanlığı tarafından acil servislerde yaşanan yoğunluğun önüne geçmek için yapılmış olan Yeşil Alan uygulaması genelgesi, sarı alan ve kırmızı alan uygulamaları için bilgi alabilir bunlarla birlikte özel hastane acil ücreti alıyor mu, acilde muayene ücreti ne kadar, özel ve devlet hastanelerinde acil servis ücretleri 2022 hakkında tüm detayları öğrenebilirsiniz. Acilden giriş yapan hastaların sağlık durumlarının hafif, orta ve ağır olmasına göre yeşil alan sarı ve kırımızı alan uygulamalarına göre tedavi altına alınmaktadır.

Acile Gelen Hastalardan Para Alınıyor mu?

Yönetmeliğe göre acil servise gelen, başvuran hastalardan para alınmamaktadır. Bunun için bazı sağlık sorunlarını kişide mevcut olması gerekmektedir. Aynı şekilde özel hastaneden ambulans talebinde bulunan kişilerden de ücret alınmamaktadır. Gideceğiniz hastaneden bilgi alabilir veya ücret talep edildiğinde şikayet birimini kullanabilirsiniz.

Acilde Muayene Ücreti Ne Kadar? 2022

Acil servislerden ücret alınmıyor. Sağlık Uygulama Tebliği’nin katılım payı alınmayacak hizmetleri düzenlendi. Acil durumlarda hastaneye gittiğinizde hastaneler tarafından herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Bu maddeye göre Kurumla sözleşmeli yada sözleşmesiz sağlık hizmet sunucuları tarafından sunulan acil sağlık hizmetlerinden dolayı kişilerden ilave ücret ve katılım payı alınmayacaktır. Bilgisi verilmiştir.

Devlet Hastanesi Acilden Giriş Yapan Hastalar Ücret 2022

Devlet hastanelerinde bulunan acil servislerde, Sağlık Bakanlığının yayınladığı yeni genelgeye göre herhangi bir sağlık güvencesi olmayan bütün hastalara ücretsiz tedavi sunulmakta ve muayene ücreti alınmamaktadır. Ancak, acil servisten giriş yapan ancak bir süre poliklinikte tedavi görmesi gereken ve SGK güvencesi bulunmayan hastalardan muayene ve tahlil ücretleri alınmaktadır.

Bakanlığın yayınladığı genelgeye göre acil durumlar ise;

 • Ani gelişen hastalık,
 • Kazalar,
 • Yaralanma,

gibi benzeri durumlar, olayın meydana gelmesinden itibaren 24 saat içinde tıbbı müdahale gerektiği halde tıbbı müdahale yapılamadığında veya başka bir sağlık kuruluşuna nakli gerçekleştirildiğinde, hayati ve sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğacağı kabul edilen durumlardır. Bunlar gibi acil servis müdahalesi gerektirecek durumlar oluştuğu zaman SGK’nız olmadan da ücretsiz muayene olabilirsiniz.

Özel Hastaneler Acil Hastalardan Ücret Alabilir mi?

Özel hastanelerin acil durum ile gelen hastalardan ücret alınmamaktadır. Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri uygulama kapsamında sıfırdan uygulama çağrısı yapmaktadır. Hastalar özel hastanelerin acil servislerine ilk kez başvurduklarında değerlendirmeye alınarak acil durumda olup olmadıkları belirlenir. Bu sonuç ile ücret alınıp alınmayacağı ve acil durumu belirlenir.

Acil durumlar ise:

 • Tıbbi müdahale vakaları,
 • Gözlem altındaki hastalar,
 • Travma vakaları ,
 • Acil servise geldikten sonra hastaneye kaldırılan hastalar,
 • Başka bir hastane veya başka bir sağlık kuruluşundan sevk edilen hastalar acil durumlardır.

Kişilerin acil olarak gördüğü her durum uluslar arası tıbbı standartlara göre acil görülmeyebilir. Vatandaşlar gün içerisinde hastanede sıra beklememek ve hissettikleri hafif hastalıkların bir an önce geçmesini istedikleri için acil servisleri tercih etmektedirler. Bu tercihler ise acil servis çalışma şartlarını olumsuz etkilemektedir. Vatandaşlar tarafından özel hastane muayene ücretlerinin yüksek olduğu bilindiği için, acil servis fiyatları da merak edilmektedir. Acil servislerde alınan sağlık hizmetlerinde ücret alınmamaktadır.

Muayene olmak için başvuru yapmış olduğunuz hastanede çalışanlardan memnun kalmadıysanız ve herhangi bir şikayetiniz var ise Hastane Sekreteri Nereye Şikayet Edilir? hemen bilgi alabilir ve şikayet talebinizi oluşturabilirsiniz.

Özel Hastanelerde Acilde Ücret Alınıyor mu? 2022

Yönetmelik kapsamında özel hastanelerin acil servislerine başvuranlardan ücret talep edilmemektedir. Bazı sağlık problemleri mevcut ise ödeme yapmalarını gerektiren bir durum yoktur. Bunların dışında ambulans talebinde bulunduklarında da ücret talep edilmemektedir.

Devlet Hastanesi Acil Servislerde Hasta Kabul ve Yatış İşlemleri

Kişilerin, kendileri başvuruda bulunduğu veya ambulans ve sevk gerektiren tüm acil vakalara ödeme gücüne ve sağlık güvencesinin olup olmadığına bakmadan ambulans tarafından getirilecek vakalar talimatlara göre acil servislere hazırlamak ve ilk tıbbi müdahaleyi yapmak ile acil servisler yükümlüdür. İleri tetkik ve tedavisi gereken hastaların, diğer sağlık kuruluşlarına sevk edilecek kişilerin durumuna uygun sağlık tesisinin belirlenmesi ve nakil işlemlerinin uygun olarak  yapılması gerekmektedir. Acil servise başvuran hastalar nöbetçi doktorlar tarafından ilk müdahale yapıldıktan sonra yatış kararı verilmesi durumunda hasta, yatacağı serviste bulunan hasta kabul birimine yatış işlemini yaptırır. Yatış kararı acil serviste verildiyse, yatış işlemleri hasta kabul biriminden yaptırılmaktadır.

 • Serviste bulunan hastanın ön değerlendirmesini yapar,
 • Doktor tarafından hastanın tedavisi düzenlenir,
 • Sosyal güvencesi olan veya olmayan hastalardan hiçbir ücret alınmaz,
 • Kimsesiz hastaların herhangi bir birime yatışı durumunda sosyal hizmet uzmanına ilgili birim sorumlusu tarafından haber verilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğine Buradan ulaşabilirsiniz.

Acil Serviste Kendisinden Ücret Alınan Hastane Ne Yapmalı?

Kişilere sunulan acil servis hizmetlerinden herhangi bir ücret talep edilmesi durumunda sosyal güvencesi olanlar, illerinde bulunan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne, sosyal güvencesi olmayanlarda Sağlık Bakanlığı İl Sağlık Müdürlüklerine Müracaat etmeleri gerekmektedir. Yeşil Alan Uygulaması ile başvuru yapan hastalardan ücret alınması engellenmiştir.

Yeşil Alan Muayene Ücreti 2022

Hafif yaralanma ve hastalık durumlarında yeşil alan hizmet vermektedir. Acil servisten girildiğinden dolayı muayene ücreti alınmamaktadır.

Devlet Hastanesi Muayene Ücreti Sigortalı 2022

Sigortalı vatandaşlardan Devlet hastanelerinde muayene olması sonucunda herhangi bir muayene ücreti alınmamaktadır. Devlet hastanelerinde muayene olan vatandaşlar sadece katılım payı ödemektedir.

Verilen oy post
Photo of author

Kosgeb Uzmanı

Kamu gündemi, Ekonomi konularını anlık takip ediyor ve bu konularda içerikler oluşturuyorum.
Yorum yapın

1