Devlet Hastanesi Acilden Giriş Yapan Hastalar Ücretleri 2023

Hastaların acil bir şikayeti varsa, özel hastanelerin acil servislerden ücret alması yasa dışıdır. Acil servislerde yapılan değişiklik ile acil servislerde yaşanan yoğunluğun önüne geçmek için Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan Yeşil Alan uygulama genelgesi ile sarı alan ve kırmızı alan uygulamaları için bilgi alabilirsiniz. Acil servis ücretleri 2023 ile ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Acil servise giren hastaların hafif, orta ve ağır sağlık durumlarına göre yeşil alan sarı ve kırmızı alan uygulamalarına göre tedavi edilir.

Acile Gelen Hastalardan Para Alınıyor mu?

Yönetmelik gereği acil servise gelip başvuran hastalardan para alınmıyor. Bunun için kişide bazı sağlık sorunlarının bulunması gerekir. Aynı şekilde özel hastaneden ambulans talebinde bulunan kişilerden de herhangi bir ücret alınmamaktadır. Gideceğiniz hastaneden bilgi alabilir veya ücret talep edildiğinde şikayet birimini kullanabilirsiniz.

Acilde Muayene Ücreti Ne Kadar?

Acil servisler için herhangi bir ücret alınmamaktadır. Sağlık Uygulama Tebliği’nin katkıya tabi olmayacak hizmetleri düzenlenmiştir. Acil bir durumda hastaneye gittiğinizde hastaneler tarafından herhangi bir ücret talep edilmez.

Bu maddeye göre anlaşmalı veya anlaşmasız sağlık hizmeti sunucuları tarafından verilen acil sağlık hizmetleri için kişilerden ek ücret ve katkı payı alınmayacaktır. Bilgi verildi.

Devlet Hastanesi Acilden Giriş Yapan Hastalar 2023 Ücreti

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan yeni genelgeye göre devlet hastanelerinin acil servislerinde sağlık güvencesi olmayan tüm hastalara ücretsiz tedavi sunuluyor ve muayene ücreti alınmıyor. Ancak acile giren ancak bir süre poliklinikte tedavi görmesi gereken ve SGK sigortası olmayan hastalardan muayene ve tahlil ücreti alınır.

Bakanlığın yayınladığı genelgeye göre acil durumlar şunlardır:

 • Ani gelişen hastalık
 • Kazalar
 • Yaralanma

bu gibi durumlar, olayın meydana gelmesinden itibaren 24 saat içinde tıbbi müdahaleye gerek duyulmaması veya başka bir sağlık kuruluşuna nakil işleminin gerçekleştirilmesi halinde hayati ve sağlık bütünlüğünü kaybetme riski altında kabul edilen durumlardır. Bu gibi acil servis müdahalesi gerektiren durumlarda SGK’nız olmadan ücretsiz muayene olabilirsiniz.

Özel Hastaneler Acil Hastalardan Ücret Alabilir mi?

Özel hastanelere acil olarak gelen hastalardan ücret alınmamaktadır. Sağlık Bakanlığı, Acil Sağlık Hizmetleri uygulaması kapsamında sıfırdan başvuru çağrısı yapıyor. Hastalar özel hastanelerin acil servislerine ilk kez başvurduklarında değerlendirilerek acil durumda olup olmadıkları tespit edilir. Bu sonuç, ücret alınıp alınmayacağını ve acil durumu belirler.

Acil durumlar ise aşağıdaki gibidir:

 • Tıbbi müdahale vakaları
 • Gözlem altındaki hastalar
 • Travma vakaları
 • Acil servise geldikten sonra hastaneye kaldırılan hastalar
 • Başka bir hastane veya başka bir sağlık kuruluşundan sevk edilen hastalar acil durumlardır.

İnsanların acil durum olarak gördüğü her durum, uluslararası tıp standartlarına göre acil durum olarak görülmeyebilir. Vatandaşlar, gün içinde hastanede sıra beklemek istemedikleri ve hissettikleri hafif rahatsızlıkların bir an önce geçmesini istedikleri için acil servisleri tercih ediyor.

Bu tercihler acil servisin çalışma koşullarını olumsuz etkilemektedir. Özel hastane muayene ücretlerinin vatandaşlar tarafından yüksek olduğu bilindiği için acil servis fiyatları da merak ediliyor. Acil servislerde alınan sağlık hizmetlerinden ücret alınmamaktadır.

Muayene olmak için başvuru yapmış olduğunuz hastanede çalışanlardan memnun kalmadıysanız ve herhangi bir şikayetiniz var ise Hastane Sekreteri Nereye Şikayet Edilir? hemen bilgi alabilir ve şikayet talebinizi oluşturabilirsiniz.

Özel Hastanelerde Acil Durum Ücreti Alınır mı?

Yönetmelik kapsamında özel hastanelerin acil servislerine başvuranlardan ücret alınmıyor. Bazı sağlık sorunları varsa ödeme yapmalarını gerektiren bir durum yoktur. Bunların dışında ambulans talep ettiklerinde herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Devlet Hastanesi Acil Servislerde Hasta Kabul ve Yatış İşlemleri

Acil servisler, ambulansla acil servise getirilecek vakaların talimatlara göre hazırlanmasından ve ödeme gücü ne olursa olsun ilk tıbbi müdahalenin yapılmasından ve kişilerin başvurduğu tüm acil durumların sağlık sigortasından sorumludur.

İleri tetkik ve tedaviye ihtiyacı olan hastalar ile diğer sağlık kuruluşlarına sevk edilecek kişilerin durumuna uygun sağlık kuruluşunun belirlenmesi ve nakil işlemlerinin buna göre yapılması gerekmektedir. İlk müdahalenin nöbetçi doktorlar tarafından yapılmasından sonra yatış kararının verilmesi durumunda, acil servise başvuran hastalar, servisteki hasta kabul ünitesine kabul sürecinden geçmektedir. Hastaneye yatış kararının acil serviste verilmesi durumunda hasta kabul ünitesinden yatış işlemleri gerçekleştirilir.

 • Serviste bulunan hastanın ön değerlendirmesini yapar
 • Doktor tarafından hastanın tedavisi düzenlenir
 • Sosyal güvencesi olan veya olmayan hastalardan hiçbir ücret alınmaz
 • Kimsesiz hastaların herhangi bir birime yatışı durumunda sosyal hizmet uzmanına ilgili birim sorumlusu tarafından haber verilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğine Buradan ulaşabilirsiniz.

Acil Serviste Kendisinden Ücret Alınan Hastane Ne Yapmalı?

Bireylere sunulan acil hizmetlerden herhangi bir ücret talep edilmesi durumunda, sosyal güvencesi olanlar illerindeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne, sosyal güvencesi olmayanlar ise İl Sağlık Müdürlüklerine başvurmalıdır. Sağlık Bakanlığı. Yeşil Alan Uygulaması ile başvuran hastalardan ücret alınması engellenmektedir.

Yeşil Alan Muayene Ücreti 2023 Güncel Tarife

Hafif yaralanma ve hastalık durumlarında yeşil alan hizmet vermektedir. Acil servise girişte muayene ücreti yoktur.

Devlet Hastanesi 2023 Sigortalı Muayene Ücreti

Sigortalı vatandaşlardan Devlet hastanelerinde muayene olmaları sonucunda muayene ücreti alınmaz. Devlet hastanelerinde muayene olan vatandaşlar sadece katkı payı öderler.

Photo of author

Kosgeb Uzmanı

Kamu gündemi, Ekonomi konularını anlık takip ediyor ve bu konularda içerikler oluşturuyorum.
Yorum yapın

error: Content is protected !!
1