canta astroloji arti yorum bilim egitim1 power kalem istatistik gozluk at ayar duyuru ok bitcoin nota moda mercek ates saat kalp wifi eglence kadin oyun tamir alinti kullanici dunya whatsapp sinema basketbol saglik windows iletisim takvim yildiz yemek egitim bilgi xbox ev gulenyuz yorum1 video soru futbol menu1 foto ucak kahve apple mouse menu2 ps klasor monitor ceptelefonu rastgele yaprak araba

Bağ-Kur’lulara Emeklilik İçin Bir Fırsat Daha!

Emekliler için borç yapılandırması 15 maddelik yasa teklifi Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşüldü. Borçlarının üçte birini ödeyerek bağ-Kur’lu vatandaşlar emekli olabilecek.

Bağ-Kur’lulara Emeklilik İçin Bir Fırsat Daha!

Emekliler için borç yapılandırmasından bir fırsat daha çıktı. Bağ-kur’lular dondurulan sürelere ait prim borçlarını yapılandırarak ödemeleri durumunda emekli olabilecekler. Düzenlemeden yararlanacak sigortalılık süresini ihya edenler borcun üçte birini ödeyerek emekli olabilecekler. Emekli olmak isteyenler başvuruları nereden yapacaklar. İşte Tüm detaylar..

Meclis’te Görüşülen Yasa Teklifi İle Bağ-Kur’lu Vatandaşlara Müjde!

Meclis’te görüşülen yasa teklifiyle prim borcu nedeniyle sigorta süresi dondurulan Bağ-Kur’lulara da müjdeli haber verildi. Bağ-Kur’lu dondurulan sürelere ait prim borçlarını yeni yapılandırma kapsamında ödeyerek emekli olabilecek. Yapılandırma kanunu kapsamında ihya hakkından

  • Köy ve mahalle muhtarları,
  • Kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar
  • Tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar yararlanabilecek.

Yasa çıktıktan sonra yapılandırma başvuruları 31 Ağustos’a kadar yapılabilecek. Hesaplanan tutarı ekim ayı içinde ödeyenlerin daha önce dondurulan sigortalılık süreleri ihya edilecek.

15 Maddelik Yasa Teklifi

Emekli olmak isteyen vatandaşlar için bir dizi kolaylık getirildi. 15 maddelik yasa teklifi dün Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşüldü. Yapılandırma, stok düzeltme beyanı, matrah ve vergi artırımı, işletme kayıtlarının düzeltilmesi, taşınmazların kayıtlı değerinin yükseltilmesi, çek, senet, kredi borcunu ödeyenlere sicil affı düzenlemeleri yaşama geçiyor.

Yapılandırma Vadesi 36 Ay Olacak!

Yasa kapsamında Bağ-Kur’lulara da kolaylık getiriliyor. Yasa yürürlüğe girdikten sonra başvuruda bulunanlar, hesaplanan tutarı ekim ayı içinde ödeyenlerin daha önce dondurulmuş olan sigortalılık süreleri ihya edilecek. Emeklilik için diğer koşulları tamamlamış olup prim gününü tamamlamayı bekleyenler, ihya sayesinde emekli olabilecek. Borcun tamamını ekimde ödemeyenlerin ihya başvurusu ise geçersiz sayılacak.

Borcun 3’te 1’i Ödenecek!

Borçlarının sadece üçte birini ödeyerek emekli olabilecekler. Düzenlemeden yararlanarak sigortalılık süresini ihya edenler mevcut borcun sadece üçte birini ödeyecek.

Müracaatlar e-Devletten Yapılacak.

Bağ-Kur sigortalıları başta olmak üzere primini kendi ödeyen vatandaşların müracaatları e-devlet üzerinden alınıyor. Dondurulan prim günlerinin canlandırılması için SGK’ya başvuruluyor. Ödemelerin 3 ay içinde yapılması gerekiyor. Prim tutarının tebliğ edilmesinin ardından tutarın yatırılmasıyla sigortalılık aktif hale gelecek.

En Az 41.14 TL Prim Ödenecek.

Prim ödemeleri asgari ücret üzerinden yapılıyor. Vefat eden Bağ-Kur’luların yakınları da dul ve yetim aylığı için primleri canlandırmak için başvurabiliyor. Hangi yıl olursa olsun geçmişte dondurulan sigortalılık süresinin her günü için bu yıl en az 41.14 lira prim yatırılacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Seyit çetin dedi ki:

    1992/1995 arası Sudi Arabistan’da çalıştım1003 gün SSK borcum vardı şimdi bagkur olarak ödemem isteniyor bende bu yapılandırmada yararlanabilirmiyim

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.