Askerde Kredi Kartı Kullanılır mı? 2023

Askeriyede nakit ihtiyacını karşılamak için hangi banka kartı kullanılıyor, askerde temassız kart kullanımı var mı, Ziraat Bankası asker hesabı nasıl açılır, Ziraat asker kredi kartı başvurusu nasıl yapılır, Birliğine teslim olan askerin kredi borcu ödemeleri durdurulabilir mi? Asker kartı ile ilgili tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Askerde Kredi Kartı Kullanılır mı?

Askerde kışlada temel ihtiyaçlarınızı karşılamak için kredi kartı kullanımına izin verilmektedir. Askeri birliğinize teslim olduğunuzda ve kredi kartına ihtiyaç duyduğunuzda karşınıza iki farklı seçenek çıkacaktır. Bunlardan ilki bankalar tarafından verilen kartlardır.

Ziraat Bankası’ndan kredi veya banka kartınız varsa askerlik alışverişlerinizde kullanabilirsiniz. Ancak Ziraat Bankası’nın askeri kartı dışında hiçbir bankaya ait kart kullanılamaz. Kışla alışverişlerinizde kullanabileceğiniz ikinci kart türü ise para yüklenebilen alışveriş kartlarıdır. Acemi veya usta birlik kantinlerinde sadece 6 TL karşılığında alabileceğiniz bu kartlarla alışveriş yapabilirsiniz. Askerde nakit kullanımı olmadığını unutmamalısınız. Nakit alışveriş dönemi bittiği için yanınızda mutlaka kredi/banka kartınız veya kantinden alabileceğiniz bir alışveriş kartınız olmalıdır. Aksi takdirde kışlada alışveriş yapmak mümkün değildir.

Askerde Hangi Banka Kartı Kullanılır?

Orduda yaygın olarak kullanılan Ziraat Bankası kartıdır ve bu genel olarak acemiler için de geçerlidir. Ana birliğinize gittiğinizde birçok banka hesabı ile alışveriş yapabilirsiniz. Askerliğini yaptığınız kışla ilgili bankalarla anlaşmaya vardıysa, ATM’sinden kolayca para çekebilir ve işlem yapabilirsiniz.

Askerde Hangi Bankalar Var?

Orduya dahil olan bankalar genellikle devlet bankalarıdır. Ancak özel bankalar da orduya dahil olur.

2023 Yılı Askeriyede bulunan bankalar listesi aşağıdaki gibidir:

  • Ziraat Bankası
  • Vakıf Bank
  • Halkbankası
  • İş Bankası
  • Garanti
  • Akbank
  • TEB

Her kışlanın bankalarla anlaşması farklılık gösterebilir. Örneğin her bankada Akbank veya TEB Bank olmayabilir. Tüm banka kartlarının askerlik için geçerli olmadığını düşünürsek, ister hesap ister kredi kartı olsun hepsiyle alışveriş yapabilirsiniz. Sivil hayatınızda da pos cihazlarınızda yaptığınız harcamaların aynısını askerde de yapabilirsiniz.

Bu konuda tavsiye vermek için; Özel bir bankada hesabınız varsa, askere gitmeden önce ailenize veya tanıdıklarınıza IBAN numaranızı bırakmanız, kışlada paranız bittiğinde size kolayca para gönderebilmeleri için önemli olacaktır.

Ziraat Bankası Asker Hesabı Açmak

Ziraat Bankası asker hesabı açmak için teslim tarihinizden önce Ziraat Bankası şubelerine giderek asker kartı için kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Açacağınız hesap normal bir hesap olacak ve dilediğiniz zaman para yükleyerek alışveriş yapabileceğiniz gibi kredi özelliğini de kullanabilirsiniz. Böylece askerlik alışverişinde sıkıntı çekmeden ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz.

Ziraat Bankası asker kartı başvurunuzu Ziraat şubelerinden, mobil bankacılıktan, müşteri hizmetlerinden ve internet şubesinden anında yapabilirsiniz. Ziraat asker kredi kartı başvurusu ardından talebiniz değerlendirmeye alınarak en kısa sürede kartınız başvuru aşamasında belirttiğiniz adrese gönderilecektir.

Ziraat Bankası asker kartı başvurusu yapmak için bağlantı adresini kullanabilirsiniz.

Askerde Temassız Kart Kullanımı

Salgın sırasında sağlığınıza dikkat etmek ve riskini en aza indirmek için askerde temassız kart kullanımı mevcuttur. Bu nedenle temassız kartı askerde kullanmak her şekilde daha güvenli olacaktır.

Askeriyede Nakit Para Kullanılır mı?

Askeriyede nakit para kullanımı geçtiğimiz yıllarda mümkün olsa da son birkaç yıldır bu duruma değişiklik getirilerek nakit para kullanımı kaldırılmıştır. Askerlerin ihtiyaçlarını karşılamaları adına kışla içerisinde kullanılması için bankamatik sistemi getirilerek nakit para ile alışveriş yapılmasına son verilmiştir. Askeriyede kullanacağınız bankamatik kartınız siz birliğinize teslim olduğunuzda verilecektir. Bunun yanı sıra askere gitmeden önce de Ziraat Bankası’ndan sizin adınıza açılmış asker kartı başvurusu yapabilirsiniz.

Askerde Kredi Kartı Borcu Nasıl Ödenir?

Askere gidenlere ait kredi veya kredi borçları bulunuyor ise havale veya EFT yöntemi ile borçlarını ödeyebilirler. Ziraat Bankası ATM’leri tüm kışlalar da mutlaka bulunmaktadır.

Askerde Nakit Para Bulundurmanın Cezası Var mı?

Kışlada askerlerin üzerinde yüklü miktarda nakit bulundurmak suçtur. Diğer askerleri çalmaya teşvik ettiği ve üzerinde para bulunan kişinin can ve mal güvenliğini tehlikeye attığı gerekçesiyle askerler için nakit para bulundurmak suç sayılır.

Aslına bakarsanız zaten kışla içerisinde üzerinizde çok para tutmanıza da gerek yoktur. Çünkü askerde alışveriş artık kredi kartı veya kışlada verilen alışveriş kartları ile sağlanmaktadır. Yani nakit alışveriş yapmanızı gerektirecek bir durumla karşılaşmazsınız.

Askere Gidenin Kredi Borçları Dondurulur mu?

Kredi kartı kullanan veya daha önceden ihtiyaç kredisi çekmiş olan vatandaşlarımız askere gelmiş olduklarında kredileri veya kredi kartı borçları dondurulmaz veya kapatılmaz.

Bankalardan kredi ve kredi kartı kullanan vatandaşların borçlarını zamanında ödemeleri ve kara listeye düşmemek adına aksatmadan düzenli bir şekilde taksit ödemelerini yapmaları gerekliliği bulunmaktadır. Askere gidiyor olmak ve askerlik hizmeti süresi içinde borç ödememe gibi bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle kredi kartı ve kredi borçlarının ödenmemesi ve taksit ödemelerinin aksatılması halinde banka nezdinde kişinin askerlik durumu bir mazeret sayılmaz ve ödemeler yapılmadığı takdirde her müşterisine olduğu gibi yasal işlem başlatılır.

Borçları da aynı şekilde devam etmektedir. Askere gidiyor olmak bankaların bu kati kuralını değiştirmez. Bankalar istisnasız tüm müşterilere uygulanan aynı prosedürleri uygulamaktadır. Eğer borcunuz varsa bu borcunuzu askere gitmeden önce kapatmanızı tavsiye ederiz. Fakat kapatma şansınız yok ise her ay düzenli olarak ödemelerinizi yerine getirmeli ve aylık taksitlerinizi aksatmadan düzenli bir şekilde ödemelerinizi yapmalısınız. Aksi taktirde borcunuza faiz eklenerek ödeme yapacağınız tutar artar ve cezai işlemlere tabi tutularak bankaların kara listelerine alınabilirsiniz.

Asker Ailelerine Yardım Ediliyor mu?

Askere gitmeden önce çekilen ihtiyaç kredileri ve ödemekte güçlük çekilen veya devam eden kredi kartı borçları vatan görevini yapmaya gitmiş olduğunuzda doğal olarak aile bireyleri üzerine kalacaktır. Bu gibi durumlarda kredi borçlarınız veya kredi kartı borçlarınız dondurulamaz veya kapatılamaz. Her ay düzenli olarak ödenmek zorundadır. Bu sebeple de askere giden gençlerimizin ailelerine destek verilmektedir.

Bu desteklerden yararlanmak için öncelikli olarak yapılması gereken Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından muhtaçlık belgesi almak olacaktır. Nüfus cüzdanınızın fotokopisi ile SYDV başvuru yaparak da işlemlerinizi başlatmış olabilirsiniz. Bunların yanı sıra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından muhtaç asker ailelere yardım kapsamında da aylık 400 TL olmak üzere 2 ayda bir 800 TL’lik düzenli ödeme yapmaktadır. Başvuru sonrasında hak sahibi vatandaşların PTT hesapların yatırılmaktadır.

Askerde Ziraat Kart Veriliyor mu?

Askere gidecek kişiler için ziraat Bankasından hesap kartı çıkartılmaktadır.

Askeriyenin Açtığı Ziraat Hesabı Askerlik Bitince Ne Olur?

Askerler için açılan Ziraat Bankası hesabı terhis edildikten sonra kapatılabilir.

Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
Yorum yapın

error: Content is protected !!
1