KosgebKredisi.com

Askerde Kredi Kartı Kullanılır mı? 2022

11.01.2022

Askerde kredi kartı kullanılır mı, askerlikte hangi banka kartları geçerlidir, Ziraat Bankası asker kartı başvurusu nasıl yapılır, kışlada hangi bankalar vardır? bilgi alarak asker kartı başvurunuzu yapabilirsiniz.

Askerde Kredi Kartı Kullanılır mı? 2022

Askerde kredi kartı kullanılır mı? Askerlerimizin merak ettiği konular arasında hiç şüphesiz ki askerde kredi kartının kullanılıp kullanılmadığı yer alır. Peki kışlada duyulan nakit ihtiyacını karşılamak adına askerde hangi banka kartı kullanılır, askerde temassız kart kullanımı var mı, Ziraat Bankası asker hesabı nasıl açılır, Ziraat asker kredi kartı başvurusu nasıl yapılır, birliğine teslim olan askerin kredi borç ödemeleri durdurulur mu? inceleyerek asker kartı hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Askerde Kredi Kartı Kullanılır mı?

Askerde kışla içerisinde temel gereksinimlerinizi karşılamak amacı ile kredi kartı kullanılmasına izin verilmektedir. Askeri birliğinize teslim olup kredi kartı kullanımına ihtiyaç duyduğunuzda iki farklı seçenek sunulacaktır. Bunlardan ilki bankalar tarafından verilen kartlardır. Ziraat Bankası’na ait kredi veya banka kartınız var ise askeriyede yapacağınız alışverişlerinizde kullanabilirsiniz. Fakat Ziraat Bankası asker kartı dışında herhangi bir bankadan kart kullanılmasına izin verilmemektedir.

Kışlada alışverişleriniz için kullanabileceğiniz ikinci kart türü ise para yüklenebilen alışveriş kartlarıdır. Acemi veya usta birliklerin kantinlerinde sadece 6 TL karşılığında alacağınız bu kartlar ile alışveriş yapabilirsiniz. Şunu unutmamalısınız ki askeriyede nakit para kullanımı yoktur. Nakit para ile alışveriş dönemi kapandığından ya kredi/banka kartınızı ya da kantinden satın alacağınız alışveriş kartına sahip olmalısınız. Diğer türlü kışla içerisinde alışveriş yapmanız mümkün değildir.

Askerde Hangi Banka Kartı Kullanılır?

Askeriyelerde genelde yaygın olarak kullanılan Ziraat Bankası kartıdır ve bu durum genel olarak acemi birlikleri için de geçerlidir. Usta birliğinize gittiğinizde birçok banka hesabı ile alışveriş yapabilirsiniz. Eğer askerliğini yaptığınız kışla, ilgili bankalar ile anlaşma sağlamış ise ATM’sinden kolayca para çekebilir ve işlem yapabilirsiniz.

Askerde Hangi Bankalar Var?

Askeriyede olan bankalar genellikte devlet bankalarıdır ama özel bankalarda askeriye yer almaktadır.

2022 Yılı Askeriyede Bulunan Bankalar Listesi

  • Ziraat Bankası
  • Vakıf Bank
  • Halkbankası
  • İş Bankası
  • Garanti
  • Akbank
  • TEB

Her kışlanın bankalar ile anlaşması değişiklik gösterebilir. Örnek vermek gerekirse her bankada Akbank veya TEB Bankası bulunmayabilir. Askerde her banka kartının geçerli olmadığını düşünürsek ister hesap isterse kredi kartı olsun, hepsi ile alışveriş yapabilirsiniz. Sivil hayatınızda pos cihazlarınız ile yaptığınız harcamalarınızın aynısını askeriyede de yapabilirsiniz.

Bu konuda tavsiye vermek gerekirse; özel bankalara ait hesabınız var ise askere gitmeden önce ailenize veya tanıdıklarınıza IBAN numaranızı bırakmanız, kışlada nakit bitiminizde size kolaylıkla para göndermeleri için önemli olacaktır.

Ziraat Bankası Asker Hesabı Açmak

Ziraat Bankası asker hesabı açmak için, teslim tarihinizden önce Ziraat Bankası şubelerine giderek asker kartı için bir kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. Açtıracağınız hesap, normal bir hesap olacaktır ve dilediğiniz zaman para yükleyerek alışveriş yapabileceğiniz gibi kredi özelliğini de kullanabilirsiniz. Böylece askeriyede kolayca alışveriş yaparak ihtiyaçlarınızı mağduriyet yaşamadan giderebilirsiniz.

Ziraat Bankası asker kartı başvurunuzu Ziraat şubelerinden, mobil bankacılıktan, müşteri hizmetlerinden ve internet şubesinden anında yapabilirsiniz. Ziraat asker kredi kartı başvurusu ardından talebiniz değerlendirmeye alınarak en kısa sürede kartınız başvuru aşamasında belirttiğiniz adrese gönderilecektir.

Ziraat Bankası asker kartı başvurusu yapmak için bağlantı adresini kullanabilirsiniz.

Askerde Temassız Kart Kullanımı

Askerde temassız kart kullanımı, salgın hastalık döneminde sağlığınıza dikkat etmeniz ve covid-19 riskini en aza düşürmek amacı ile mevcuttur. Bu sebeple askerde temassız kartı kullanmanız her açıdan daha güvenli olacaktır.

Askeriyede Nakit Para Kullanılır mı?

Askeriyede nakit para kullanımı geçtiğimiz yıllarda mümkün olsa da son birkaç yıldır bu duruma değişiklik getirilerek nakit para kullanımı kaldırılmıştır. Askerlerin ihtiyaçlarını karşılamaları adına kışla içerisinde kullanılması için bankamatik sistemi getirilerek nakit para ile alışveriş yapılmasına son verilmiştir. Askeriyede kullanacağınız bankamatik kartınız siz birliğinize teslim olduğunuzda verilecektir. Bunun yanı sıra askere gitmeden önce de Ziraat Bankası’ndan sizin adınıza açılmış asker kartı başvurusu yapabilirsiniz.

Askerde Nakit Para Bulundurmanın Cezası Var mı?

Kışlada askerlerin üzerinden yüksek miktarda nakit para bulundurması suçtur. Diğer askerleri hırsızlığa teşvik ettiği ve üzerinden para bulunduran kişinin can ve mal güvenliği tehlikeye girdiği gerekçesi ile askerlerin nakit para bulundurmaları suç olarak kabul edilmektedir.

Aslına bakarsanız zaten kışla içerisinde üzerinizde çok para tutmanıza da gerek yoktur. Çünkü askerde alışveriş artık kredi kartı veya kışlada verilen alışveriş kartları ile sağlanmaktadır. Yani nakit alışveriş yapmanızı gerektirecek bir durumla karşılaşmazsınız. Örneğin: Kışlada üzerinizde maksimum 100 TL bulundurmanız sizin tüm ihtiyaçlarınızı uzun süre gidermenizi sağlayacaktır. Askerde yeme, içme, barınma ihtiyaçlarınız birliğiniz tarafından sağlanacağı için zaten çok paraya ihtiyacınız olmayacaktır.

Askere Gidenin Kredi Borçları Dondurulur mu?

Kredi kartı kullanan veya daha önceden ihtiyaç kredisi çekmiş olan vatandaşlarımız askere gelmiş olduklarında kredileri veya kredi kartı borçları dondurulmaz veya kapatılmaz.

Bankalardan kredi ve kredi kartı kullanan vatandaşların borçlarını zamanında ödemeleri ve kara listeye düşmemek adına aksatmadan düzenli bir şekilde taksit ödemelerini yapmaları gerekliliği bulunmaktadır. Askere gidiyor olmak ve askerlik hizmeti süresi içinde borç ödememe gibi bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle kredi kartı ve kredi borçlarının ödenmemesi ve taksit ödemelerinin aksatılması halinde banka nezdinde kişinin askerlik durumu bir mazeret sayılmaz ve ödemeler yapılmadığı takdirde her müşterisine olduğu gibi yasal işlem başlatılır.

Borçları da aynı şekilde devam etmektedir. Askere gidiyor olmak bankaların bu kati kuralını değiştirmez. Bankalar istisnasız tüm müşterilere uygulanan aynı prosedürleri uygulamaktadır. Eğer borcunuz varsa bu borcunuzu askere gitmeden önce kapatmanızı tavsiye ederiz. Fakat kapatma şansınız yok ise her ay düzenli olarak ödemelerinizi yerine getirmeli ve aylık taksitlerinizi aksatmadan düzenli bir şekilde ödemelerinizi yapmalısınız. Aksi taktirde borcunuza faiz eklenerek ödeme yapacağınız tutar artar ve cezai işlemlere tabi tutularak bankaların kara listelerine alınabilirsiniz.

Asker Ailelerine Yardım Ediliyor mu?

Askere gitmeden önce çekilen ihtiyaç kredileri ve ödemekte güçlük çekilen veya devam eden kredi kartı borçları vatan görevini yapmaya gitmiş olduğunuzda doğal olarak aile bireyleri üzerine kalacaktır. Bu gibi durumlarda kredi borçlarınız veya kredi kartı borçlarınız dondurulamaz veya kapatılamaz. Her ay düzenli olarak ödenmek zorundadır. Bu sebeple de askere giden gençlerimizin ailelerine destek verilmektedir.

Bu desteklerden yararlanmak için öncelikli olarak yapılması gereken Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından muhtaçlık belgesi almak olacaktır. Nüfus cüzdanınızın fotokopisi ile SYDV başvuru yaparak da işlemlerinizi başlatmış olabilirsiniz. Bunların yanı sıra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından muhtaç asker ailelere yardım kapsamında da aylık 275 TL olmak üzere 2 ayda bir 550 TL’lik düzenli ödeme yapmaktadır. Başvuru sonrasında hak sahibi vatandaşların PTT hesapların yatırılmaktadır.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!