KosgebKredisi.com

Özel Hastanelerin Verdiği Heyet Raporu Geçerli mi?

01.03.2022
Özel Hastanelerin Verdiği Heyet Raporu Geçerli mi?

Hastalığı bulunan kişilerin yaşamlarında gerçekleştirdiği faaliyetlerden askerlik, spor yapmak, iş hayatında çalışmak ve sosyal haklardan yararlanmak gibi etkilediği üzere, kişiler bazı durumların kanıtlayıcı nitelikte olabilmesi için sağlık raporu almaya başvururlar. Başta engelli kişiler tarafından toplumda var olan haklardan yararlanabilmek için sağlık kurulu raporu alınmaktadır. Kişilerin kosgebkredisi.com alacakları rapor rahatsızlığı bulunduğu durumun iş hayatında ispat edici nitelikte olmasının yanında aynı zamanda rapor ile sosyal haklarda eşitlik sağlanmak amaçlanır. Sağlık raporu alabilmek o hastanenin tüm birimlerinde bulunan doktorların onayı çerçevesinde gelişmektedir. Topluca bulunan doktorlardan oluşan heyet ile bir bakıma da heyet raporu adıyla ifade edilmektedir. Devlet hastanelerinde sıklıkla yapılabildiği gibi Özel Hastanelerden de heyet raporu alabilmek mümkündür. Yalnız belirtilmelidir ki özel hastanelerden alınacak rapor destekleyici olmuş olsa da bazı kurum ve kuruluşlar özel hastane raporlarını kabul etmemektedir. Bakıldığından özel hastanelerden temin edilecek olan heyet raporunun kabul edilmemesinin kesinliği olmamakla beraber kişilerin en merak ettiği konular arasındadır.

Heyet Raporu Veren Özel Hastaneler

Heyet raporunun başvurulan hastanelerden alınması gerekmektedir. Heyet raporu alınacak hastanelere T.C. kimlik belgesi ve 2 adet vesikalık fotoğraf ile başvurulabilir. Devlet hastaneleri, özel hastaneler, eğitim ve araştırma hastaneleri ile üniversite hastaneleri tarafından verilen sağlık raporları geçerli olmaktadır. Bu anlamda rapor verecek olan hastanenin tam teşekküllü olması ve Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olması gerekmektedir. Aile hekimlikleri, özel muayenehaneler gibi yerlerden heyet raporu alınması mümkün olmamakla beraber özel hastanenin heyet raporu konusunda yetkisinin olup olmadığı ile ilgili detaylı bilgi almak için hastanelere müracaat etmek gerekmektedir. Bazı hastanelerin internet sayfaları üzerinde hangi raporları vermeye yetkili olup olmadıkları ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Bazı hastaneler günü birlik ya da eğitim, işe giriş süreçleri ile ilgili raporları vermeye yetkili olurken bazı hastaneler ile engelliler için heyet raporu vermeye yetkili olmaktadır.

Tam teşekküllü sağlık raporu Veren özel hastaneler

Özel Hastanelerden Alınan Heyet Raporları Geçerli mi?

Özel Hastanelerin Verdiği Heyet Raporu Geçerlidir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta devlet tarafından bu konuda ciddi yaptırımlar uygulanmaktadır. Kişilerin sosyal haklardan yararlanmak amacıyla alınan sağlık raporlarının geçerli olmaması durumunda hapis cezasına varan cezalar uygulanmaktadır. Özel hastanelerde heyet raporu vermek için de oluşturulan heyet bulunmaktadır. Bu heyette en az 3 ayrı dalın uzmanı olmak durumundadır. Uzman doktor yoksa mesul müdür tarafından kurul temsil edilir. Verilen raporlar, kurulda bulunan doktorların görev alınana giren konular ile ilgili olmaktadır. Şayet kişinin engel durumunu ilgilendiren bir konuda heyette doktor olmaması durumunda rapor verilmesi mümkün olmayacak ve rapor gerçeklik arz etmeyecektir. Özel hastanelerde sağlık kurulu raporları verilirken oldukça titiz davranılması gerekiyor. Yoksa cezai yaptırımların olması kaçınılmazdır.

Heyet Raporu 2022

Heyet Raporu alabilmek için kişinin Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış bir hastanede muayene olması ve muayene olmak için hastanenin çoğu bölümünde muayene alarak tedavi olabilmesi gerekmektedir. Heyet raporu alınacak hastaneler Devlet hastanesi, özel hastane, eğitim ve araştırma hastanesi ile üniversite hastanelerinden yapılacak muayene süreci aynıdır. Sağlık raporu almak için kişinin daha öncesi belirtilen hastanelere müracaat etmesi veya dilekçe yazması gerekmektedir. Dilekçe genellikle form niteliğinde olup hastanelerde mevcuttur. Alınacak sağlık kurulu raporu formunun doğru ve eksiksiz bilgilerle doldurulması gerekmektedir. Formun doldurulması ardından yapılacak muayene hastanende belli bir bölüm doktoru kapsamaktadır. Kişinin şikayeti ile ilgili ayrı ayrı konumlandırılmış birimlere muayene olması gerekmektedir.

İlgili bölümlerde yapılacak kosgebkredisi.com muayene sonrası heyet kurulu toplantısı oluşturulacaktır. Haftanın belli başlı günleri oluşturulan heyete size verilen bilgiler doğrultusunda girmeli ve gerekirse sıra beklemelisiniz. Heyet toplantısına kişiye birtakım sorular sorulmaktadır. Kişinin formda olduğu gibi burada da vereceği cevapları doğru ve eksiksiz olmalıdır. Heyet tarafından onaylanan sağlık raporu süreli olabildiği gibi süresiz de olabilmektedir. Genellikle ay ve yıl bazlı sağlık raporu verilmekte, öğrencinin okul için alacağı bir raporda ise okul dönemlerine kadar geçerli olabilmektedir. Kişinin aldığı raporda imzası bulunan ve kişinin muayene olduğu hastane birimleri sırasıyla;

 • Genel cerrahi
 • Göz hastalıkları
 • Nöroloji
 • İç hastalıkları uzmanı (dahiliye)
 • Ruh sağlığı hastalıkları
 • Kulak, burun, boğaz hastalıkları

Heyet Raporu Hangi Durumlarda İstenir?

Kurum ve kuruluşlardan alınacak heyet raporu genellikle iş bazlıdır. Ancak belli başlı durumlarda da istenebilir. Bu durumlar sırasıyla aşağıdaki gibidir;

 • Askerlikten muaf olmak için heyet raporu istenmektedir.
 • Bir işe başlarken sağlık raporu istenmektedir.
 • Sürekli ilaç tedavisi alanlara heyet raporu zorunlu tutulabilir.
 • İş yerinden alınacak zorunlu izin ile heyet raporu talep edilebilir.
 • Yurt dışına çıkışta vize ve pasaport işlemleri için istenmektedir.
 • Protez için heyet tarafından sağlık raporu istenmektedir.
 • Engellilik durumları için heyet raporu istenmektedir.
Özel Hastanelerin Verdiği Heyet Raporu Geçerli mi?

Heyet Raporu Kaç Günde Sonuçlanır? 

Heyet raporu heyetin durumuna bağlı olmak üzere en fazla 7 iş günü 1 hafta içinde alınabilir. Ancak kişinin devlet hastaneleri aracılığı ile heyet raporu temin edecekse sonuçlanma süresi 3 ila 4 iş günü arasında değişiklik göstermekte ve bekleme süresi de duruma göre düşmektedir. Heyet raporları ilgili hastanelerden öğleden sonra teslim alınabilen bir rapor türü olup, raporun oluşumunda çok fazla beklenmemektedir. Resmi süre 7 iş günü olarak belirlenmiş olsa dahi en az 3 gün içinde sağlık kurulu raporu hazır hale gelmektedir.

Heyet Raporu Ücreti 2022

Gerekli konularda talep edilen askerlikten muaf olma yeni bir işe başlama gibi durumlarda heyet raporu aranmaktadır. Heyet raporu Devlet hastaneleri, özel hastaneler, eğitim ve araştırma hastaneleri ile üniversite hastaneleri tarafından alındığı gibi aynı zamanda bir ücret karşılığında alınmaktadır. Heyet raporu 2022 yılı itibariyle Özel hastanelerde 100 TL ila 300 TL arası değişkenlik gösterirken, Devlet hastanelerinde ise bu ücret 100 TL – 150 TL arası değişmektedir. Fiyatlarını Giriş ücreti, tedavi ücreti ve evrak ücretinin belirlediği sağlık kurulu raporu için aynı zamanda ek ücretlerde alınabilir.

E-Devlet Sağlık Raporu Sorgulama

Geçmişte heyet raporu alan veya mevcut heyet raporuna ulaşmak e-devlet kapısı üzerinden yapılabilmektedir. E-devlet üzerinden yapılacak sağlık kurulu raporu sorgulaması ücretsiz olarak yapılabilmektedir. E-devlet üzerinden sorgulama yapmak için izlenmesi gereken adımlar sırasıyla şu şekildedir;

 • E-devlet hizmet kapısına T.C Kimlik kartı ve şifre ile giriş yapıldıktan sonra,
 • Açılır pencereden arama çubuğuna Sağlık Bakanlığı yazılmalıdır.
 • Sağlık Bakanlığı hizmetleri arasından “e-İmzalı Durum Bildirir Sağlık Kurulu Raporları Sorgulama” seçeneğine tıklanarak,
 • Böylelikle tarafınıza ait tüm heyet raporu bilgilerine erişilebilir.

Şahsınıza ait herhangi bir heyet raporu olmaması halinde alttaki görsel ile karşılaşabilirsiniz.

Özel Hastanelerin Verdiği Heyet Raporu Geçerli mi?
Özel Hastanelerin Verdiği Heyet Raporu Geçerli mi

Bu işlem adımlarını takip ederek rapor durumunuzu kolaylıkla e-devlet kapısı üzerinden sorgulayarak görüntüleyebilirsiniz.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!