KosgebKredisi.com

Apartmanda Gürültü Saatleri 2022 (YASAL SAATLER)

15.03.2022

Apartmanda gürültü saatleri 2022 cezası ne kadar oldu, apartmanda gürültü yapma saatleri, gürültü yasağı saatleri, kabahatler kanunu gürültü cezası ve apartman gürültü yönetmeliğine içeriğimizde ulaşabilirsiniz.

Apartmanda Gürültü Saatleri 2022 (YASAL SAATLER)

Apartmanda Gürültü Saatleri 2022 Cezası ne kadar olduğunu öğrendikten sonra gürültü yapan komşunuzun evinde sessiz sessiz oturmasını sağlayabilirsiniz. Apartman ve site gibi toplu yaşam alanlarında kat sakinleri ve site sakinlerinin uyması gereken kurallar vardır. Gürültü yapmamak, bina içerisine ve site bahçesine çöp atmamak, halı silkelememek, balkonda sigara külü ve izmarit atılmaması gibi bir çok kural var. Bu kurallara uyulmadığı takdirde uyarılara aldırmayan ve hala sizi dinlemiyor ise komşularınız için yapılabilecek ve atılabilecek yasal adımlar vardır. İşte komşularını rahatsız eden bina sakinleri ve apartmanda rahatsız eden komşu için neler yapılabilir, gürültü desibeli kaçtır, nereye şikayet edilir, para cezası, yasal haklar nelerdir, dava açma ve mücadele yolları nelerdir, Apartmanda Gürültü Saatleri 2022 Cezası ne kadar? inceleyelim.

Apartmanda Gürültü Yönetmeliği Resmi Gazete

Her apartmanın bir yönetmeliği bulunur. Bu yönetmelikte kişilerin huzuru için kararlar alınır. Verilen kararların içerisinde gürültü yönetmeliği de yer alır. Bu kararlar toplumun ve apartman sakinlerinin huzuru için verilir.

Yönetmelik 2022 kuralları ise aşağıdaki gibidir:

 • Mesai günleri içerisinde saat 13:00 ile 15:00 arasında ve geceleri saat 19:00 ve 07:00 arasında yüksek ses çıkartmak yasaktır.
 • Pazar günleri ve resmi tatiller dahil olmak üzere apartman ve site içerisinde ses yapılması yasaktır.
 • Elektronik aletlerin ve müzik aletlerinin sesi yalnızca oda içerisinde duyulacak seviyede açılmalı ve çevre rahatsız edilmemelidir.

Apartman sakinlerinin her türlü yüksek ses ve gürültüden uzak durması gerekmektedir.

Gürültü Kabahatler Kanunu

5326 sayılı Kabahatler Kanunun Gürültü başlıklı 36. maddesinde başkalarının huzur ve sükununu bozan davranışlarda bulunan ve gürültüye sebep olan kişilere 50 TL idari para cezası verilir. Bu kabahat dolayısı ile idari para cezasına kolluk kuvvetleri yada belediye zabıta görevlileri karar vermektedir. Hükmü yer almaktadır .

Apartman Gürültü Yapma Saatleri 2022

Apartman yaşamında sakinlerin Akşam 19.00’dan sabah 07.00’a kadar gürültülü hareketler yasaktır. Hafta içi 8:30- 17:30, Hafta sonu 11:00- 17:30 arasında gürültü yapabilirler. Ancak, ses rahatsız edici bir gürültüye sahipse apartmanda yaşayan diğer kişiler tarafından uyarı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Şikayet halinde hala aynı gürültüyü yapmaya devam ediliyorsa Gürültü Yönetmeliği hükümlerine ve Kabahatler Kanunu’nun 36. maddesi çerçevesinde idari para cezası verilmesi mümkündür.

Apartmanda Gürültü Yasağı Saatleri

Apartman Gürültü Yönetmeliğine göre; Mesai günlerinde 13:00-15:00 saatleri arasında ve 19:00-07:00 saatleri arasında yüksek sesle müzik dinlemek ya da yüksek sesli elektrik süpürgesi çalıştırmak gibi uygulamalar yasaktır. Aynı yasaklar hafta sonlarının ise tamamını kapsar.

Apartmanda Gürültü Yasağı Saatleri Akşam 19.00’dan sabah 07.00’a kadar gürültülü hareketler yasaktır. Pazar günleri ve resmî tatiller istirahat günleri olarak kabul edilir ve tüm gün gürültülü hareketler yasaklıdır. 19.00 ile 07.00 arasında matkap ve gürültüye sebep olacak ev aletlerin kullanımı yasaktır.

Apartman sakinlerinin her türlü oluşabilecek gürültüden uzak durması gerekmektedir. Apartmanda belli bir desibelin üzerinde yüksek ses çıkartmak yasaktır. Her apartman sakinin gürültü eden komşularını Apartmanda gürültü yasağı saatleri içinde yüksek ses çıkarmaları durumunda şikayet etme hakkı bulunmaktadır.

2022 yılında yeni zamlar ile idari para cezalarının ücretlerinin değişmesi ile birlikte kapalı alanda sigara içme cezaları da değişti. Kapalı Alanda Sigara İçmenin İşletmeye Cezası 2022 yılında ne kadar içeriğimizde inceleyebilirsiniz.

Kabahatler Kanunu Gürültü Cezası 2022

Kabahatler kanunu gürültü cezası gürültü ve rahatsız etmek olarak 2 ayrı idari para cezası olarak 2022 yılında bin lira< ile 5 bin lira arasında uygulanır. Yani şikâyet durumunda gürültü yapan kişiye toplamda Toplamda gürültü yapan ve rahatsız eden kişiye 408 TL idari para cezası uygulanmaktadır.

Gürültünün kaynağı bir işletme ise 4.035 TL ile 20.237 TL arasında bir cezai işlem uygulanmaktadır. Kabahatler Kanunu gereğince idari para cezası uygulanması için desibel ölçümüne gerek yoktur. Şikayet sonrasında polis veya zabıta gürültüyü tespit ederek ceza kesebilir. İdari para cezasına maruz kalmamak için apartman gürültü saatlerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Apartmanda Gürültü Yapan İşyerine Ne Kadar Ceza Kesilir?

Apartmanda gürültü yapan işyerine 2022 yılında 4.035 TL ile 20.237 TL arasında bir cezai işlem uygulanmaktadır. Kabahatler Kanunu gereğince idari para cezası uygulanması için desibel ölçümüne gerek yoktur. Şikayet sonrasında polis veya zabıta gürültüyü tespit ederek ceza kesebilir. İdari para cezasına maruz kalmamak için apartman gürültü saatlerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Apartmanda Gürültü Kaç Desibel?

Gürültü geçtiğimiz yıllarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikte anlatılmak istenen komşunun yüksek sesli müzik açması, evcil hayvan beslemesi gibi sesler gürültü unsurunu oluşturmaktadır.

Gürültü desibel sınırları ise;

 • Oturma odası 60 dB
 • Yatak odası 35 dB
 • Mutfak ve banyo 70 dB
 • Otel yatak odası 30 dB
 • Hastane 35 dB

Desibel sınırları bu şekilde belirtilmiştir. Yapılan düzenlemeye göre ev içinde motorlu aletler gibi araçlar yönetmelik kapsamında gün içerisinde 19:00 ve 07:00 saatleri arasında kullanılmayacak ve hassas kullanmak yasaktır. Ses çıkarıcı alet, motorlu makineler, matkap, koşu bandı gibi rahatsız edici yüksek seslerin 19:00 ve 07:00 saatleri arasında çalıştırılması yasaklanmıştır. Kural dışı hareket eden gürültü çıkaran kişiler ise dilekçe ile şikayet edilebilir.

Desibel değerlerini Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliğinden öğrenebilirsiniz. https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2010/06/20100604-5.htm

Apartmanda Gürültü Şikayeti Nereye Yapılır?

Apartmanda gürültü kurallarına uymayan ve belirlenen saatler dışında gürültü yapmaya devam eden komşular Sulh Hukuk Mahkemesine gürültü yapan komşularını şikayet edilebilir. Dilekçe ile birlikte kat sahibinin, adı soyadı ve arsa payları listesi ve yöneticiye dava açma yetkisi veren kat sahipleri kurulu kararı da gerekli oluyor. Gerekli olan bilgiler toplanarak şikayet edilebilir.

Apartman Gürültü Şikayet Dilekçesi Örneği

Gürültü yapan komşunuz ile konuştunuz olmadı, yetkili birimlere şikayet ettiniz ve yine bir çözüme ulaşmadınız apartmanda huzurunuz kalmadı ise yapacak tek bir yöntem kaldı demektir. Dilekçenizi yazarak işlem yaptırmak. Nasıl dilekçe yazacağınızın örneğini sizler için belirttik.

SUÇ TARİHİ: Gürültü yapıldığı tarih
ŞÜPHELİ : Gürültü yapan komşunun adı soyadı
SUÇ: Kişilerin huzur ve sükûnunu bozma
NETİCE ve TALEP:


……. İli İlçesi, Mahallesi/Köyü, ….. Sokağı …… Apartmanında ikamet etmekteyim. Apartmanımızda …… nolu dairede ikamet etmekte olan … isimli şahıstan şikayetçiyim. Bu şahıs veya şahıslar gürültü yapmakta ısrar etmekte ve huzurumuzu bozmaktadırlar. Kendilerini defalarca ikaz etmeme rağmen gürültü yapmakta ısrar etmekteler. Kişilerin Türk Ceza Kanununun 123 maddesinde yer alan “Kişilerin Huzurunu ve Sükununu Bozma” Suçunu işlediklerinden kişiler hakkında adli yönden işlem yapılmasını istiyorum.


Gereğini arz ederim. 01/01/2022 TARİH….

DELİLLER : Tapu sicil kaydı, yönetim planı, kat malikleri kurulu kararı, ihtarname ve diğer deliller.

SONUÇ VE İSTEK : Davalı kat malikinin…….nolu bağımsız bölümünün dava tarihindeki değeri kendisine ödenmek kaydıyla, mülkiyetinin diğer kat maliklerine arsa payları oranında devredilmesini ve yargılama giderlerinin davalıya ödettirilmesini arz ve talep ederim.

Tarih…../…../…….

Davacı(Adı-Soyadı,İmza)

EKLER :

1- Kat maliklerinin,adı soyadı ve arsa payları listesi.

2- Yöneticiye dava açma yetkisi veren kat malikleri kurulu kararı

Yukarıda belirttiğimiz dilekçe örneği gibi dilekçenizi hazırlayarak gereken kurumlara iletebilir ve şikayetçi olabilir dava sürecinizi başlatabilirsiniz. 

153 Gürültü Şikayet

Alo 153 gürültü şikayet hattını arayıp apartmanda yaşamış olduğunuz durum hakkında bilgi verebilirsiniz. Komşunuzu davranışlarından dolayı uyarı niteliğinde bir konuşma yaparak rahatsız olduğunuz konular paylaşmanıza rağmen aynı şekilde gürültü yapmaya devam ediyorsa, apartman yada bulunmuş olduğunuz bölgede sizin dışınızda rahatsız olan komşular varsa eğer oy birliği ile dava açabilirsiniz. Öncelikle mahkemede gürültü yapan kişiler uyarılır sonrasında ise gürültü yapan kişi uyarılara rağmen davranışlarını değiştirmiyorsa Apartmanda Gürültü Saatleri 2022 Cezası da kesilebilir. ödemek zorunda kalır tüm yaptırımlara rağmen durumun hiç bir şekilde düzelmemesi sonucunda ise bilirkişi tespiti ile mahkeme evi satılığa çıkartabilir.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. T. T. dedi ki:

  Merhaba, yazıda bahsedilen desibel değerleri’nin kaynağı belirtilmemiş. İlave ederseniz daha açıklayıcı olur.
  (Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliğine link eklenmiştir. )

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!