KosgebKredisi.com

KOSGEB 3 Yıl Geri Ödemesiz Kredi Başvurusu e-Devlet (HIZLI DESTEK PROGRAMI)

‘Mikro Ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı’ kapsamında işletmelere 30 bin ila 75 bin TL’ye kadar faizsiz destek kredisi Başvuru tarihi uzatıldı.

KOSGEB 3 Yıl Geri Ödemesiz Kredi Başvurusu e-Devlet (HIZLI DESTEK PROGRAMI)

Pandemiden etkilenen işletme sahiplerine destek amacıyla hükümet, 35 bin ile 75 bin TL’ye kadar destek paketi sundu. KOSGEB’in Hızlı Destek Programı’nın ikinci faz başvuruları normalde bugün sona erecekti. Ancak Kovid-19’dan etkilenen işletmelere yönelik KOSGEB 3 yıl geri ödemesiz kredi başvurusu e-devlet başvuru süresi 3 EYLÜL tarihine kadar uzatıldığı açıklanmıştı.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, Kovid-19 salgınından olumsuz etkilenen imalatçı mikro ve küçük işletmelere yönelik hızlı destek programında başvurular tamamlandı.

İkinci Etap Başvuruları alındı

30 bin lira faizsiz destek İMKANI! Başvuru için bugün son gün 3 EYLÜL’e olarak uzatılmıştı. Bu tarihe kadar başvuru yapanlar için Destek Ödemesine Esas Aylar belli oldu.

 • 3 – 21 Mayıs Birinci Başvuru Döneminde başvuran ve onaylanan işletmeler için:
  • Ödemeye esas aylar: 2021 Mart, Nisan, Mayıs
  • Destek Ödeme Talep Formunun nihai onayının verilebileceği son tarih: 28 Ekim 2021
 • 21 Haziran – 3 Eylül İkinci Başvuru Döneminde başvuran ve onaylanan işletmeler için:
  • Ödemeye esas aylar: 2021 Haziran, Temmuz, Ağustos
  • Destek Ödeme Talep Formunun nihai onayının verilebileceği son tarih: 30 Kasım 2021

HIZLI DESTEK PROGRAMI ÖDEMELERİ

KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, İmalatçı Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı’nda 21 Haziran’dan itibaren ikinci faz başvuruları almaya başladıklarını belirterek birinci aşamada başvurusu kabul edilen işletmelere ödemelerin yapılmaya başlandığını açıkladı.

Ödeme talebinde bulunanlara ödemeleri yapılmaya başlandı. Pandemiden etkilenen imalatçı mikro ve küçük işletmelere yönelik olarak başlatılan Hızlı Destek Programı’nın 3-21 Mayıs tarihlerini kapsayan ilk fazına ilişkin ödemeler yapılmaya başlandı. Bu hafta itibariyle ödemeleri başladı. Ödemeyi hak eden işletmelerimiz ödeme talebinde bulunmaları durumunda verilen IBAN numaralarına ödemeleri yapılacaktır. Hak edenlerin ödemeleri IBAN numaralarına yatırılacak. Kurt 10 binin üzerinde Kobi Kosgeb’in desteğinden faydalanacak. dedi. Pandemiden zarar gören işletmeler Faizsiz Kosgeb desteğinden kademe kademe faydalanacak dedi.

İkinci Etap Başvuruları e-Devlet

Başvuru süreci sürüyor ve şartlar esnetildi. Küçük işletmelere 75 bin TL faizsiz destek başvuruları e-devlet üzerinden alınmıştı.

Kosgeb Covid-19 ‘dan etkilenen işletmelere ‘5 milyar TL bütçeli Hızlı Destek Programı‘ kapsamında kullandırılacak olan 3 yıl ödemesiz 75 bin lira faizsiz destek kredisinin başvuruları Kosgeb tarafından;

 • Mikro işletmelere 30 bin TL
 • Küçük işletmelere 75 bin TL
 • 3 yıl geri ödemesiz, tamamı faizsiz olarak verilecek olan Hızlı Destek programı faizsiz kredinin Başvuruları 3 Eylül’e kadar e-devlet üzerinden online yapıldı.

Peki işletmeler bu süreçte başvurularını nasıl yapacak? İşte kredinin detayları ve başvuru işlemlerine dair tüm merak edilenler..

KOSGEB YENİ DESTEKLER YOLDA

KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, Pandemi sonrası çok temel birkaç destek paketimiz olacak ”KOSGEB YENİ DESTEKLER YOLDA” müjdesini de verdi..

Yenilikçi işletmelere ilave destek verileceğini, Kosgeb destekleri ile firmaların nakit akışlarının rahatlayacağını sözlerine ekledi.

Faizsiz Kosgeb Desteği

Hızlı Destek Programı’na başvurular 3 Eylül tarihinde sona erdi. Geri ödeme, 2024’te başlayacak

Desteği hak eden KOBİ’lerimiz 3 yıl sonra geri ödemelere başlayacak. İşletmeler için çok rahat bir ödeme planı kurguladık. dedi.

Kosgeb tarafından pandemiden olumsuz etkilenen mikro ve küçük işletmelere kullandırılacak olan 30 bin lira 75 bin lira faizsiz kredi detayları belli oldu. Kosgeb’in 5 milyar TL’lik desteğinin ayrıntıları şöyle;

 • Teknoloji tabanlı start-up’lara ilave 25 bin TL,
 • Mikro işletmeler 30 bin TL’ye,
 • Küçük işletmeler 75 bin TL’ye kadar destek söz konusu.

İmalatçı Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı’nda Yeni Dönem

Yeni pandemi paketi kapsamında İşletmelere faizsiz kredi desteğinin ikinci faz başvurular da tamamlandı.

Uygunluk kriterlerini karşılayan MKİ’ler, KOSGEB’’in web tabanlı destek uygulama arayüzü olan KBS (E-devlet sistemi, Gelir İdaresi Başkanlığı, SGK, MERSİS – ESBİS ve diğer bazı veritabanlarıyla bağlantılı olan KOBİ Bilgi Sistemi) üzerinden başvuru yaptı.

Diğer KOSGEB destek programından farklı olarak bu yeni programda kurul veya komite değerlendirme prosedürü olmayacaktır. Gelir İdaresi Başkanlığı ve SGK ağırlıklı resmi kayıtlara göre başvuru ve uygunluk kriterlerini karşıladığı belirlenen KOBİ’ler için başvuruyu takiben ödeme işlemleri başlatılacaktır. Ödemeler 3 ay karşılığında 3 taksitte yapılacaktır. Her ödeme öncesinde, resmi kayıtlardan (GİB, SGK) işletmenin aktif olduğu ve istihdamını belirli bir seviyede muhafaza ediyor olduğu kontrol edilecektir.

YENİ KOSGEB HIZLI DESTEK PROGRAMI DETAYLARI (Mikro ve Küçük İşletmelere Faizsiz Kredi)

Kosgeb destekleri değişti. Kosgeb Hızlı Destek programı 2 faz destekleri başvuruları 21 Haziran Pazartesi itibariyle yeniden başladı. Hangi gruplara ne kadar destek verileceğinin yanıtları araştırılmaya başlandı. Kosgeb Yeni destek programından bahsettiğimiz Hızlı destek programından kimler yararlanacak, kimler bu desteği alacak başvurular nasıl yapılacak? işte merak edilen ayrıntılar.

 • YENİ KOSGEB DESTEK PROGRAMI kapsamında; Toplamda 5 Milyar lira bütçeli destek verilecek.
 • Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı ile imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge gibi sektörlerde faaliyet gösteren mikro ve küçük işletmelerin finansmana kolay erişimini hedefleniyor.
 • Yeni destek programı; Gelir kaybına uğramış ama istihdamını koruyan imalat sektörüne yönelik olacak. Ama bir parantez de açalım.( Aynı zamanda bu destekten Start-up’lar yani teknoloji tabanlı Start-up’lar da yararlanacak.) Üstelik Start-up’lara yönelik gelir kaybı ve nakit akışı kriterine bakılmayacak. Bunun altını çizelim. Teknoloji tabanlı start-up’ların test ve sertifikasyon gibi ihtiyaçları için de 25 bin TL’ye kadar ilave destek sağlanacak. Toplamda yaklaşık 130 bin işletmenin bu programdan yararlanabileceğini öngörülmektedir.
 • Bunun dışında İmalat sektöründe Mikro ve Küçük ölçekli işletmelere de kapsam içinde olacak. Peki ne kadarlık bir destekten bahsediliyor Toplamı 5 MİLYAR LİRA büyüklüğünde demiştik. Ama tek tek bakıldığında ise;

KOSGEB’den 5 milyar TL’lik destek programı kapsamında;

 • ?Covid19’dan etkilenen imalat sektörlerindeki mikro ve küçük ölçekli işletmeler ile teknoloji alanındaki Start-up’lara ilave 25 bin liraya kadar destek verilecek.
 • ?Mikro işletmeler 30 bin TL’ye,
 • ?Küçük işletmeler 75 bin TL’ye kadar destek söz konusu.
 • Bu sektörlerde ki işletmeler 3 yıl geri ödemesiz, tamamı faizsiz olacak şekilde desteklenecek.

Ödemeler ise eşit taksitler şeklinde ödeme yapılacak.

İşletmelerin 2019’da en az 75 bin lira gelir seviyesine ulaşmış olması gerekecek. Yenilikçi genç mikro ve küçük işletmelerde asgari gelir kriterine bakılmayacak.

 • İşletmeler, bu destek programından faizsiz, geri ödemeli ve teminatsız yararlanacak.
 • 2017 ve sonrasında kurulan ve yenilikçi faaliyetlerde bulunan işletmelere 25 bin liraya kadar ilave destek verilecek.
 • Desteğin geri ödeme süreci, 2024’te başlayacak ve 2025’in sonuna kadar devam edecek.
 • Geri ödeme, 4’er aylık 6 eşit taksitte yapılacak.

İlk ödemeler 2024 yılında başlayacak ve 4′ er aylık periyotlar halinde 6 taksitli olarak ödenecek olan faizsiz kredilerin başvuruları www.turkiye.gov.tr e-devlet kapısı üzerinden başvurular alınmaya başladı.

KOSGEB 3 Yıl Geri Ödemesiz Kredi Başvurusu e-Devlet (HIZLI DESTEK PROGRAMI)

Programın yeni döneminde gelir kaybı kriterinde 2019 yılı toplamı ile 2020 toplamı yani 12 aylık dönemi dikkate alınacak. Gelir kaybı, KDV beyannamesi üzerinden değil, defter türüne bakılmaksızın hesaplanacak. Yenilikçi genç mikro ve küçük işletmeler bu kriterden muaf olacak. 2020 ve 2019 net satış hasılatları karşılaştırıldığında gelir artışı olmayan işletmeler programdan faydalanabilecek.

BORÇLARINI YAPILANDIRANLAR DA BAŞVURABİLECEK

Kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması kapsamında vergi veya SGK borcu olan işletmeler, başvuru sırasında borçlarını erteleyeceklerine veya taksitlendireceklerine ilişkin beyanda bulunurlarsa programa başvuru yapabilecek. KOSGEB, destek ödemesi öncesinde borcunu kapatan, erteleyen veya taksitlendiren işletmelere bakarak destek ödemesi gerçekleştirebilecek.

Programın bu etabı yine iki bileşenden oluşacak.

 • Birinci bileşen kapsamında; İmalat ve bilimsel Ar-Ge sektörlerindeki mikro ve küçük işletmeler birinci,
 • İkinci bileşen kapsamında; 2017 ve sonrasında kurulan imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörlerindeki yenilikçi genç mikro ve küçük işletmeler de değerlendirilecek.

3-21 Mayıs dönemindeki ilk başvuru sürecinde başvurusu reddedilen işletmeler, yeni koşulları karşılıyorlarsa başvuru yapabilecek.

Hedef ise; Temmuz ayında işletmelere ikinci ödemelerin yapılması.

ÖDEMELER 2024’TEN SONRA: İşletmeler, bu destek programından faizsiz, geri ödemeli ve teminatsız yararlanacak.
2017 ve sonrasında kurulan ve yenilikçi faaliyetlerde bulunan işletmelere 25 bin liraya kadar ilave destek verilecek.
Desteğin geri ödeme süreci, 2024’te başlayacak ve 2025’in sonuna kadar devam edecek.
Geri ödeme, 4’er aylık 6 eşit taksitte yapılacak.

TEKNOLOJİK FAALİYETLERE İLAVE 25 BİN TL: Bu programımız ile bir yıl önceki istihdamlarını koruyan işletmelere mikro ölçekliyse 3 ayda toplamda 30, küçük ölçekliyse yine 3 ayda toplamda 75 bin TL’ye kadar destek vereceğiz. Teknoloji tabanlı start-up’ların bu yıl içinde gerçekleştirdikleri veya gerçekleştirmeyi planladıkları teknoloji faaliyetleri için de ekstra 25 bin TL’ye kadar ilave destek sağlayacağız. Yine bu start-up’lara özel olarak, gelir kaybı veya nakit akışı kriterine bakmayacağız.

Sıfır Faizli Kredi Son Başvuru Ne Zaman?

Mikro ve küçük ölçekli işletmeler ile teknoloji alanında faaliyet gösteren şirketlerin faydalanabileceği 3 yıl ödemesiz sıfır faizli krediye başvurular 21 Haziran 2021 tarihinde başladı ve başvurular 3 Eylül 2021 tarihine kadar devam edecek.

Ne Kadar Kredi Verilecek?

KOSGEB Hızlı Destek Programı kapsamında mikro işletmelere 30 bin TL, Küçük işletmelere 75 bin TL kredi imkanı sunulacak.

Kredinin Geri Ödemesi Nasıl Olacak?

Kullanılan sıfır faizli destek kredisi, MKİ’ler tarafından 3 yılı ödemesiz dönemi takip eden 4’er aylık dönemlerde 6 eşit taksitte (toplam 5 yıl vade) geri ödenecektir.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler Neler?

Başvuru sistemine aşağıdaki belgelerin taranarak KOSGEB’e yüklenmesi gerekiyor. İşte belgeler;

 • Varsa; yasal sınırların üzerindeki vergi–SGK borcunun tecil ya da taksitlendirildiğini gösteren belge
 • SGK’ya tescili olmayan şahıs işletmeleri için; işyerinin SGK’ya tescilli olmadığına ve şahıs olarak SGK’ya borcun bulunmadığına dair belge
 • Sadece ikinci bileşene yapılan başvurularda; işletmenin yenilikçi genç işletme kriterlerinden en az birini sağladığını gösteren belge (KBS’de kayıtlı projelere ilişkin alan otomatik doldurulmuşsa, belge eklenmesi zorunlu değildir).

Pandemiden etkilenen imalatçı Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı’nın 2’nci fazında sıkça sorulan soruları derledik. SSS için tıklayınız.

3 Yıl Geri Ödemesiz Kredi Başvurusu e-devlet Nasıl Yapılır?

5 milyar liralık destek paketine hem e-Devlet üzerinden hem de kosgeb.gov.tr’deki e-hizmetler butonundan girişle yapılabiliyor. Buna göre; TC kimlik numarası ve şifreyle e-Devlet’e giren işletme sahibi, ‘arama’ bölümüne KOSGEB yazarak başvuru yapacağı sayfaya ulaşıyor. Gerekli bilgileri doldurduktan ve belgeleri yükledikten sonra sonra onay vererek başvurusunu tamamlıyor.

Kosgeb 75 bin kredi başvurusu nasıl yapılır?

Peki e-devlet üzerinden yapılacak olan Hızlı Destek Programı’na işletmeler nasıl başvuru yapacak, Başvuru adımları ve tüm merak edilenler hakkında içeriğimizde adım adım başvuruları anlattık.

Kosgeb E-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır? İşte Yapma İşlemi!

Hızlı ve daha kolay bir şekilde KOSGEB desteklerinden yararlanılabileceği gibi aynı zamanda az belge ile başvuru yaparak zamandan da tasarruf edebilirsiniz. Bu hizmetlerden çok daha kolay bir şekilde yararlanmamız açısından elektronik ortamda işlemlerinizi gerçekleştirmeniz için bu sistem ile çalışılmaya başlanmıştır. Pandemiden etkilenen işletmelere faizsiz kredi ve diğer Kosgeb desteklerinin e-devlet üzerinden nasıl yapılacağını adım adım anlatacak olursak;

E-devlet üzerinden yapılacak olan işlem sırası aşağıda yer almaktadır.

 • Gerçek şahıs işletmelerinin yanı sıra gerçek şahıslar da e- devlet şifrelerini kullanarak KOSGEB hizmetlerinden yararlanabileceklerdir.
 • Anonim şirket, Limited şirket ve Şahıs şirketleri yani tüzel kişi işletmelerine sahip olanlar KOSGEB için e-devlet üzerinden yapacakları başvuru işlemlerini Merkezi sicil kayıt sisteminde kayıtlı olan işletme temsilcileri aracılığı ile yapabileceklerdir.
 • İşletmeleri münferiden temsil eden kişiler ise e-devlet üzerinden KOSGEB başvuru işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.
 • Diğer durumlarda olan vatandaşlarımız ise E-devlet üzerinden yapacakları bu işlem için öncelikle işletmelerden almış oldukları vekalet dosyasını tarayarak sisteme yüklemeleri gerekecektir. Elektronik ortamda yüklenmiş olan bu vekalet kontrol edildikten sonra tüm işlemleri e-devlet üzerinden gerçekleştirebileceklerdir.

Kosgeb e-devlet Hızlı Destek programı başvuru sayfası üzerinden e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası ile giriş yaptıktan sonra;

KOSGEB 3 Yıl Geri Ödemesiz Kredi Başvurusu e-Devlet (HIZLI DESTEK PROGRAMI)
Açılan başvuru sayfa üzerinden uygulamaya git menüsü tıklanır.

Başvuru Adımları;

 1. Gerek başvurunun incelenmesi ve gerekse diğer tüm süreçlerde işletmemiz ile ilgili diğer kurum ve kuruluşları nezdinde bulunan bilgilerimizin KOSGEB tarafından temin edilmesini,
 2. KOSGEB Veri Tabanında bulunan KOSGEB Veri Tabanına kayıt ve KOSGEB Destek süreçleri kapsamında üretilen / oluşan bilgilerimizin (diğer kurum ve kuruluşlardan temin edilen bilgiler hariç) tüm aşamalarda, talep edilmesi halinde diğer kurum/kuruluşları ile paylaşılmasını,
 3. Aşağıda bilgileri verilen işletme temsilcisine, KOSGEB tarafından elektronik posta, sms ile yapılacak bildirimlerin işletmemize yapılmış sayılacağını,
 4. Aşağıda belirtilen iletişim bilgileri esas alınarak KOSGEB tarafından verilen yetki ile işletme temsilcisinin web üzerinden yapacağı tüm işlemlerin, işletmemiz adına yapılmış sayılacağını,
 5. İşletme yetkilisi / temsilcisi ve/veya iletişim bilgilerinin değişikliği halinde, değişikliğin meydana geldiği tarihten itibaren 5 iş günü içerisinde vekaletnameyi yenileyerek bildirmediğimiz takdirde, işletmemizin bu vekaletname ile belirlenen temsilcisine yapılacak olan bildirimlerin işletmemize yapılmış sayılacağını,
 6. Halen KOSGEB veri tabanında pasif halde bulunan yararlanıcılar ile -şuan gayrı faal olsalar bile -, şirket statüsü ve şahıs statüsü anlamında herhangi bir ayrılık, sahiplik veya ortaklık ilişkimiz bulunmamaktadır. Aksi tespit edildiği takdirde ilgili mevzuat uyarınca tarafıma yaptırım uygulanacağınıa dair yazılı olarak sunulan ”Muvafakatnameyi Kabul ediyorum” kutucuğu işaretlenir ve
 7. Kullanıcı Tipi: İşletme seçilir, Kosgeb’e kayıtlı olduğunuz Vergi/ TC kimlik numarasını girilerek ”Giriş” menüsü tıklanır.
  1. Vergi numarası değişen işletmelerin girişi yapılır.
KOSGEB 3 Yıl Geri Ödemesiz Kredi Başvurusu e-Devlet (HIZLI DESTEK PROGRAMI)
KOSGEB FAİZSİZ KREDİ BAŞVURULARI ADIMLARI

İşlemleri gerçekleştirebilmek için Kosgeb Veri Tabanına kayıtlı olan işletme olmanız ve İşletme adına yapıalcak başvuru için vergi numaranız ile sisteme giriş yapmanız gereklidir. Kosgeb’ kaydı olmayan işletmeler faizsiz kredi başvurularından yararlanamaz.

KOSGEB’e Kayıt

e-Hizmetler menüsünden KOSGEB’e ilk başvuru butonuna tıklayıp işletmenizin kaydını yapınız.

KOBİ Beyannamesi

İşletmenizin KOBİ vasfı taşıyıp taşımadığının tespiti için KOBİ beyannamesini doldurmanız gerekmektedir.

Beyanname Kontrol

Verilen beyannamenizin mevzuata uygunluğu KOSGEB uzmanı tarafından kontrol edilecektir.

Desteklere Başvuru

Planladığınız desteklere uzmanınızla görüşüp başvurabilirsiniz.

Peki Kosgeb’e nasıl kayıt olunur merak ediyorsanız hemen Kosgeb başvurularına nereden başlamayalım inceleyiniz.. Yeni Kosgeb Destek paketinden yararlanmak için kararınızı verdiyseniz; 2024 yılında ilk ödemeleri başlayacak olan faizsiz krediye bu adımları takip ederek başvurunuzu gerçekleştirin.

Kurumun Sağladığı Desteklerden Kimler Yararlanabilir?

Bu desteklerden yararlanacak olan kişilerin belirli şartlara uyum sağlıyor olması gerekmektedir. İstenilen şartlar ise aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.

 • Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olup genç girişimci geliştirme programlarına katılmış olan vatandaşlarımız bu desteklerden yararlanabilecektir.
 • İş kurma danışmanlığı ve eğitimini almış olan girişimcilerimiz bu desteklerden kolay bir şekilde yararlanabileceklerdir.
 • İŞGEM bünyesinde olup son bir yıl içerisinde işletme kurmuş olan şahıslar da bu desteklerden yararlanabileceklerdir
 • Faizsiz kredi desteğinden Start-up ve küçük ve mikro işletmeler yararlanacaktır.

İşletme kurmak istiyorsanız ancak yeterli sermayeniz bulunmuyor ise Kosgeb tarafından verilen desteklerden faydalanabilir ve bu şekilde işletmenizi kurabilirsiniz.

Yukarıda verdiğimiz adımları izleyerek Kosgeb’e kayıt olabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.