Oto Yedek Parça Açmak İçin Devletten 150 Bin Destek 2023

Oto Yedek Parça Açmak İçin Devletten 150 Bin Destek veriliyor. Sanayide oto yedek parça dükkanı açarak para kazanmak ister miydiniz? Yıllar boyunca ustalık ve çıraklık gerektirmeyen ve oto tamir sanayilerinde en çok parayı götüren kişilerin yedek parçacılar olduğunu bilirsiniz. Sıfırdan bir dükkan yerine müşterisini kazanmış bir oto yedek parça dükkanını devren satılık alabilirsiniz. Ancak öncelikle oto yedek parçacı için kar marjını ve bu işi yapan toptancıları araştırmanızı öneririz. Bu iş için, sermaye, bayilik, iş planı örneği, KOSGEB desteği olabileceği gibi en çokta cesaretli bir girişimciye ihtiyacımız var.

Oto Yedek Parça Üretimi Yapmak İstiyorum!

Oto yedek parça veya motosiklet yedek parça dükkanı açmak istiyorsanız KOSGEB desteklerinden yararlanarak işinizi kurabilirsiniz. Kazanç ve maliyetleri hesaplayarak ve projenizi hazırlayarak ne kadar krediye ihtiyacınız olduğunu belirleyerek projenizi KOSGEB’e sunabilirsiniz. Projeniz kabul edilirse destekten yararlanabilirsiniz.

Oto Yedek Parça Satış Dükkanı Nasıl Açılır?

Oto yedek parça satış dükkanı açmak için öncelikle sermaye miktarına göre parçacı dükkanınızın sınırlarını belirlemelisiniz. Satacağız ürünler birkaç farklı gruba ayrılabilir. Örneğin elinde 50 bin lira sermaye olup da, bu işe giriyorsanız sınırlı ürünler satabilirsiniz. Sizlere birkaç gruplama yönteminden bahsedeceğiz.

Başlamadan önce şu sözü iyi okuyun!

NE SATACAĞINIZA, HANGİ ARAÇLARA NASIL HİTAP EDECEĞİNİZE KARAR VERİN!

 • 50 bin lira sermaye ile tüm araçların bilyaları satılan bir bilyacı açılabileceği gibi,
 • Sadece silecek suyu ve silecek ürünleri satılan bir dükkan,
 • Fren yağları ve baskı balata satılan bir işletme açılabilir.
 • Buna göre kıyaslama yapın.
Oto Yedek Parça Satış Dükkanı Nasıl Açılır?Pin
Oto Yedek Parça Satış Dükkanı Nasıl Açılır?

Oto Yedek Parça Dükkanı Açmak İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Oto yedek parça dükkanı açmak için gerekli evraklar aşağıdaki gibidir:

 • 2 Adet Fotoğraf
 • Kira sözleşmesi
 • İşyeri Krokisi
 • Vergi levhası
 • Adli sicil kaydı belgesi
 • İtfaiye Uygunluk raporu
 • İşletmeci kimlik bildirme belgesi
 • Tapu ve yapı kullanma izin belgesi
 • ASAT işyeri açma ruhsatı görüş belgesi
 • İmza sirküleri ve Ticaret sicil gazetesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi ve ikametgah belgesi
 • Oda faaliyet belgesi ve oda sicil tasdiknamesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olduğuna ait herhangi bir belge gerekmektedir.

Otomobiller İçin Bakım Ürünleri Satan Yedek Parçacılar Hangileridir?

Bu işyerlerinde otomobillerin 10 bin ve 15 bin bakımlarında ihtiyaç duyulan ve sık değiştirilen yedek parçaları satılmaktadır. Örnek vermek gerekirse motor, şanzıman ve fren yağları, filtre, polen filtresi, dizel araçlar yakıt filtreleri, ön takım düzenleri, balata, disk, rotil, rot başı, salıncak takımı gibi ürünleri bulabilirsiniz. Bu işletmeler genelde en çok tercih edilen ve piyasada yoğun olan Şahin, doğan, renault grubu, opel grubu, ford grubu araçlar için ürünler getirirler. Ancak en çok sermaye harcayan husus ise aynı marka ve model araçların yedek parçalarının birbirine uymamasıdır. Bu konuda sanayi esnafı, parça almış olduğu toptancı ile görüşerek uyum listesine göre parça temin etmektedir.

Sürekli Değiştirilen Parçaları Satan Yedek Parçacı Açmak

Hemen hemen her otomobil grubunun kronik arızası vardır. Bazı sanayi esnafı bu kronik arızalara göre yedek parça satmaktadırlar.

Örneğin: Tempra ve Tipo grubu araçların ön takımları çabuk dağılmaktadır. Genel itibariyle radyatör ve soğutma sistemi parçaları, buji, akü, kutup kabloları, elektrik sisteminde marş motoru, şarj dinamosu ve bu parçaların kömürleri, baskı balata, gibi ürünler 2. grup yedek parçacıların hedefleridir. Oto sanayi dükkanlarında bu tarzda çok sayıda dükkan vardır.

Belirli Bir Marka Grubuna Göre Açılan İşyerleri

Örneğin ford grubu araçlar için yedek parça satan işletmeler vardır ki, buralarda Focus, Fiesta, Escort, Mondeo gibi binek araçlarla birlikte ducato, transit ve torneo gibi ticari ve hususi tüm otomobillerin her türlü yedek parçası bulunabilmektedir. Bu firmalar birazda yetkili servislerle aynı çizgide çalışırlar. Yetkili serviste hangi yedek parçalar var ise, özel servislerde de bulmanız olasıdır.

En büyük fark ise bu özel yedek parçacılar aynı parçaları 3 farklı grupta satarlar. Bunlar aşağıdaki gibidir:

 • Orijinal yedek parça
 • Tayvan malı parça
 • Çin malı 2. veya 3. kalite yedek parçalar
 • Çıkma ve kullanılmış ürünler

Bunları birbirinden ayran husus elbette PARA’dır. Bir otomobilin orijinal yedek parçası 1.000 TL iken aynı ürünün 2. kalitesini 700 TL’ye ve hatta daha da düşük kalitede olan ürünü 400 TL’ye alabilirsiniz. Elbet orijinal yedek ürün kullanmak gerekli olsa da, ekonomik nedenler sebebiyle birçok vatandaş çıkma ve çakma diye tabir edilen kalitesiz ürünleri tercih ederler.

Belirli Bir Marka Grubuna Göre Açılan İşyerleriPin
Belirli Bir Marka Grubuna Göre Açılan İşyerleri

Bu sebeple dükkan sahibinin dükkanını mal doldurmadan önce müşterilerinin hangi kalitede ürünleri talep edebileceğini iyi bilmelidir. Eğer hesap yapmadan yedek parçacı açarsa dükkanında kimsenin almadığı 500.000 TL tutarında mal ve borç senetleri ile birlikte baş başa kalacaktır. Daha sonra devren satılık yedek parça dükkanı gibi ilanlar vermeye başlayacaktır.

İş Makinesi Kredisi Veren Bankalar hakkında bilgi alabilirsiniz

Oto Yedek Parça Bayilikleri

Bazı firmalar ise kurmuş oldukları bayi zincirinde yatırımcıya yer vererek isim hakkı alırlar. Bakımdan yıkamaya, modifikasyona kadar birçok farklı alanlarda bayilik veren otomotiv firmaları olduğu gibi, sadece kendi ürünlerinin  satılabilmesi amacıyla franchise veren firmalarda mevcuttur. Bu doğrultuda girişimcinin önüne farklı seçenekler çıkmaktadır. İkinci bir platform ise aşağıdaki gibidir:

 • Sadece yedek parçaya yönelik, fren, egzoz, filtre, yağ, bilye bayilikleri
 • Belirli bir model grubu otomobiller için parça satış ortaklıkları
 • Traktör, kepçe veya iş makinelerinin tamiri amaçlı franchisingler

olarak sayılabilir. Büyük sanayi sitelerinde çok müşterinin tercih ettiği bölgelerde tek markaya veya tek işe yönelmek oldukça mantıklıdır. Ancak sanayi küçük ise, müşteri potansiyeli de tek markaya veya firmaya çekilirse, kazanç alanı dar olacağından çeşitlendirme gerekir. Örnek vermek gerekirse:

Volkswagen grubundan yedek parça satan bir usta, doğuş grubunun diğer otomobilleri olan Audi, Seat grubunu da bulundurabilir. Yine chevrolet grubu opel ile bu benzerliğe rastlanabilir.

Binlerce parçanın alış ve satış fiyatını ezberlemek kolay bir iş değildir. Bu sebeple barkod okuyucu sistemler size yarar sağlayabilir. Ancak barkod okuma da kurtarmaz derseniz, suya sabuna dokunmadan oto yıkama açma iş fikrini düşünebilirsiniz.

Oto Yedek Parça Açma Maliyet Hesaplaması

Farklı kategorilerde ise örneğin sadece fren balatası satan bir yedek parçacının Cerry, Alfra Romeo, BMW, Citroen, Mercedes, Daewoo, Renault, Dacia, Gely, Ford, Opel gibi binek otomobil markalarının her birinin 3 farklı versiyonu ve bu versiyonların ise en az 3’er farklı yaş aralığı olduğu düşünüldüğünde maliyet hesaplamasını buna göre yapmanız gerekecektir. Çünkü HER OTOMOBİLİN FREN BALATASI BULUNUR ilanını verebilmek için, her çeşit üründen almanız gereklidir. Yerli otomobillerin yedek parçaları Avrupa araçlara göre daha çabuk satılsa da, balatacı iseniz, hepsini bulundurmak zorundasınız.

İşte bu yüzden Oto Yedek Parça Açmak İçin Devletten Destek talep etmeniz normal. Ancak Devlet size para yardımı da yapsa, projeniz yoksa, yarı yolda kalabilirsiniz.

Oto Yedek Parça Açma Maliyet HesaplamasıPin
Oto Yedek Parça Açma Maliyet Hesaplaması

Küçük hesap ile oto yedek parçacı maliyeti aşağıdaki gibidir:

 • Yedek parça alış fiyatı 50.000 TL
 • Dükkan dekorasyon maliyeti 20.000 TL
 • Açılış harcamaları 5.000 TL
 • Evrak giderleri 1.000 TL
 • Reklam ve tanıtım giderleri 1.000 TL
 • Aylık ortalama kira gideri 1.500 TL
 • Elektrik, su, telefon, internet masrafı 500 TL
 • Eleman çalıştırma masrafı sigorta dahil 2.500 TL

KOSGEB Yedek Parça Destekleri Nelerdir?

Bilindiği üzere KOSGEB Nace kodları dahilinde destek verebilmektedir. Desteklenen sektörler arasında yedek parça ve otomobil yedek parça satışına benzer içerikteki kod dizini aşağıdadır.

NACE KODUDESTEKLENEN SEKTÖR
45.3Motorlu kara taşıtlarının parça ve aksesuarlarının ticareti
45.31Motorlu kara taşıtlarının parça ve aksesuarlarının toptan ticareti
45.31.10Motorlu taşıt aksesuarlarının toptan ticareti (araba alarm sistemleri dahil, motosiklet parçaları ve aksesuarları hariç)
45.31.11 Motorlu kara taşıtlarının parçalarının toptan ticareti (römorklar, damperler, aküler dahil, motosiklet parçaları ve aksesuarları hariç)
45.31.12 Motorlu taşıt lastikleri ve jantlarının toptan ticareti (motosiklet ve bisiklet lastikleri ve jantları hariç)
45.31.13 Motorlu taşıtlar için cam toptan ticareti (Bir ücret veya sözleşmeye dayalı olarak motorlu taşıt parça ve aksesuarlarının toptan ticareti)
45.31.14Bir ücret veya sözleşmeye dayalı olarak motorlu taşıt parça ve aksesuarlarının toptan ticareti
45.32 Motorlu kara taşıtlarının parça ve aksesuarlarının perakende ticareti
45.32.02Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda motorlu kara taşıtlarının parçalarının perakende ticareti (römorklar, damperli kamyonlar, aküler, lastikler ve gözlükler ile motosiklet parça ve aksesuarları dahil)
45.32.03Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda motorlu taşıt lastikleri ve tekerleklerinin perakende ticareti (motosiklet parçaları ve aksesuarları hariç)s)
45.32.04 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda motorlu taşıt aksesuarlarının perakende ticareti (motosiklet parçaları ve aksesuarları hariç)
45.32.05Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda motorlu taşıt camlarının perakende ticareti (motosiklet parçaları ve aksesuarları hariç)
45.32.06Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda motorlu kara taşıtlarının ikinci el parçalarının perakende ticareti (motosiklet parça ve aksesuarları hariç)
45.32.90Motorlu kara taşıtlarının parça ve aksesuarlarının diğer perakende ticareti (ihtisas dışı ve internet, posta, tezgah, market vb. yoluyla yapılanlar, motosiklet parça ve aksesuarları hariç)
45.4Motosiklet ve ilgili parça ve aksesuarların ticareti, bakımı ve onarımı
45.40 Motosiklet ve ilgili parça ve aksesuarların ticareti, bakımı ve onarımı
45.40.01Motosiklet ve motorlu bisikletlerin bakım ve onarım hizmetleri
45.40.02 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda motosiklet perakende ticareti
45.40.03Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda motosiklet parça ve aksesuarlarının perakende ticareti
45.40.04 Motosikletler ve motorlu bisikletlerin toptan ticareti
45.40.05Motosikletler için parça ve aksesuarların toptan ticareti
45.40.06Motosikletler, motorlu bisikletler ve bunların parça ve aksesuarlarının bir ücret veya sözleşmeye dayalı olarak toptan ticareti
45.40.07 Motosiklet ve bunların parça ve aksesuarlarının diğer perakende ticareti
KOSGEB Desteklenen Sektör Nace Kodları

YUKARIDA Kİ NACE KODLARI desteklenen sektörler sayfasından alınmıştır.

Oto Sanayilere KOSGEB Destek Verir Mi?

Eğer yukarıda yer alan nace kodlarından birini yönelik bir işletme açarsanız, yedek parça dükkanınızı kurmadan önce uygun iş projesini hazırlayıp onay alabilirseniz, KOSGEB yedek parça desteği alabilirsiniz. Ancak talebiniz uygun görülmez ve projeniz kabul görmez ise, girişimci desteğinden yararlanamazsınız.

Kosgeb’in girişimcilere verdiği destekten yararlanmak isteyenler için son başvuru tarihi 31 Aralık olarak belirlenmiştir. Yeni yılın başlangıcı ile birlikte bu destek kaldırılacak ve yerine Girişimciliği Geliştirme Destek Programı uygulanacaktır. Yeni desteğe başvurular 1 Ocak itibari ile başlayacaktır.

1 OCAK 2020 yılından itibaren girişimcilik destekleri ileri girişimci ve geleneksel girişimcilik destekleri olmak üzere iki ayrı yoldan sağlandı. Geleneksel alanda faaliyet gösterecek ve iş kurmak isteyen geleneksel girişimciler 60 bin lira tutarında hibe desteği verilirken, imalat sektöründe iş yapacak ileri girişimcilere 370 bin liraya kadar tamamı hibe olmak üzere destek veriliyor.

Oto Yedek Parça Ustalık Belgesi Nasıl Alınır?

Kalfalık belgesi almaya hak kazananlar, 256 saatlik teorik eğitim kursunu 2 yıllık uygulamalı eğitim süresi içinde ustalık yetiştirme kurslarına kayıt yaptırarak yapacakları sınavda başarılı oldukları takdirde ustalık belgesi alabilirler.

Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
“Oto Yedek Parça Açmak İçin Devletten 150 Bin Destek 2023” üzerine 2 yorum
 1. Manisa Akhisar ilçesi sanayi sitesinde Ford Yedek parça dükkanı açtım ve KOSGEB den destek bekliyorum

  Yanıtla
Yorum yapın

error: Content is protected !!
5