Oto Yedek Parça Açmak İçin Devletten 150 Bin Destek 2022

Oto Yedek Parça Açmak İçin Devletten 150 Bin Destek veriliyor. Sanayide oto yedek parça dükkanı açarak para kazanmak ister miydiniz? Yıllar boyunca ustalık ve çıraklık gerektirmeyen ve oto tamir sanayilerinde en çok parayı götüren kişilerin yedek parçacılar olduğunu bilirsiniz. Sıfırdan bir dükkan yerine müşterisini kazanmış bir oto yedek parça dükkanını devren satılık alabilirsiniz. Ancak öncelikle oto yedek parçacı için kar marjını ve bu işi yapan toptancıları araştırmanızı öneririz. Bu iş için, sermaye, bayilik, iş planı örneği, KOSGEB desteği olabileceği gibi en çokta cesaretli bir girişimciye ihtiyacımız var.

Oto Yedek Parça Satış Dükkanı Nasıl Açılır?

Oto yedek parça satış dükkanı açmak için öncelikle sermaye miktarına göre parçacı dükkanınızın sınırlarını belirlemelisiniz. Satacağız ürünler birkaç farklı gruba ayrılabilir. Örneğin elinde 50 bin lira sermaye olup da, bu işe giriyorsanız sınırlı ürünler satabilirsiniz. Sizlere birkaç gruplama yönteminden bahsedeceğiz.

Başlamadan önce şu sözü iyi okuyun!

NE SATACAĞINIZA, HANGİ ARAÇLARA NASIL HİTAP EDECEĞİNİZE KARAR VERİN!

 • 50 bin lira sermaye ile tüm araçların bilyaları satılan bir bilyacı açılabileceği gibi,
 • Sadece silecek suyu ve silecek ürünleri satılan bir dükkan,
 • Fren yağları ve baskı balata satılan bir işletme açılabilir.
 • Buna göre kıyaslama yapın.
Oto Yedek Parça Satış Dükkanı Nasıl Açılır?Pin
Oto Yedek Parça Satış Dükkanı Nasıl Açılır?

Otomobiller İçin Bakım Ürünleri Satan Yedek Parçacılar

Bu işyerlerinde otomobillerin 10 bin ve 15 bin bakımlarında ihtiyaç duyulan ve sık değiştirilen yedek parçaları satılmaktadır. Örnek vermek gerekirse motor, şanzıman ve fren yağları, filtre, polen filtresi, dizel araçlar yakıt filtreleri, ön takım düzenleri, balata, disk, rotil, rot başı, salıncak takımı gibi ürünleri bulabilirsiniz. Bu işletmeler genelde en çok tercih edilen ve piyasada yoğun olan Şahin, doğan, renault grubu, opel grubu, ford grubu araçlar için ürünler getirirler. Ancak en çok sermaye harcayan husus ise aynı marka ve model araçların yedek parçalarının birbirine uymamasıdır. Bu konuda sanayi esnafı, parça almış olduğu toptancı ile görüşerek uyum listesine göre parça temin etmektedir.

Sürekli Değiştirilen Parçaları Satan Yedek Parçacı Açmak

Hemen hemen her otomobil grubunun kronik arızası vardır. Bazı sanayi esnafı bu kronik arızalara göre yedek parça satmaktadırlar. Örneğin; Tempra ve Tipo grubu araçların ön takımları çabuk dağılmaktadır. Genel itibariyle radyatör ve soğutma sistemi parçaları, buji, akü, kutup kabloları, elektrik sisteminde marş motoru, şarj dinamosu ve bu parçaların kömürleri, baskı balata, gibi ürünler 2. grup yedek parçacıların hedefleridir. Oto sanayi dükkanlarında bu tarzda çok sayıda dükkan vardır.

Belirli Bir Marka Grubuna Göre Açılan İşyerleri

Örneğin ford grubu araçlar için yedek parça satan işletmeler vardır ki, buralarda Focus, Fiesta, Escort, Mondeo gibi binek araçlarla birlikte ducato, transit ve torneo gibi ticari ve hususi tüm otomobillerin her türlü yedek parçası bulunabilmektedir. Bu firmalar birazda yetkili servislerle aynı çizgide çalışırlar. Yetkili serviste hangi yedek parçalar var ise, özel servislerde de bulmanız olasıdır. En büyük fark ise bu özel yedek parçacılar aynı parçaları 3 farklı grupta satarlar. Bunlar;

 • Orjinal yedek parça,
 • Tayvan malı parça,
 • Çin malı 2. veya 3. kalite yedek parçalar,
 • Çıkma ve kullanılmış ürünler

Bunları birbirinden ayran husus elbette PARA’dır. Bir otomobilin orijinal yedek parçası 1.000 TL. iken aynı ürünün 2. kalitesini 700 TL.’ye ve hatta daha da düşük kalitede olan ürünü 400 TL.’ye alabilirsiniz. Elbet orijinal yedek ürün kullanmak gerekli olsa da, ekonomik nedenler sebebiyle birçok vatandaş çıkma ve çakma diye tabir edilen kalitesiz ürünleri tercih ederler.

Belirli Bir Marka Grubuna Göre Açılan İşyerleriPin
Belirli Bir Marka Grubuna Göre Açılan İşyerleri

Bu sebeple dükkan sahibinin dükkanını mal doldurmadan önce müşterilerinin hangi kalitede ürünleri talep edebileceğini iyi bilmelidir. Eğer hesap yapmadan yedek parçacı açarsa dükkanında kimsenin almadığı 500.000 TL. tutarında mal ve borç senetleri ile birlikte baş başa kalacaktır. Daha sonra devren satılık yedek parça dükkanı gibi ilanlar vermeye başlayacaktır.,

İş Makinesi Kredisi Veren Bankalar hakkında bilgi alabilirsiniz

Oto Yedek Parça Bayilikleri

Bazı firmalar ise kurmuş oldukları bayi zincirinde yatırımcıya yer vererek isim hakkı alırlar. Bakımdan yıkamaya, modifikasyona kadar birçok farklı alanlarda bayilik veren otomotiv firmaları olduğu gibi, sadece kendi ürünlerinin  satılabilmesi amacıyla franchise veren firmalarda mevcuttur. Bu doğrultuda girişimcinin önüne farklı seçenekler çıkmaktadır. İkinci bir platform ise;

 • Sadece yedek parçaya yönelik, fren, egzoz, filtre, yağ, bilye bayilikleri,
 • Belirli bir model grubu otomobiller için parça satış ortaklıkları,
 • Traktör, kepçe veya iş makinelerinin tamiri amaçlı franchisingler,

olarak sayılabilir. Büyük sanayi sitelerinde çok müşterinin tercih ettiği bölgelerde tek markaya veya tek işe yönelmek oldukça mantıklıdır. Ancak sanayi küçük ise, müşteri potansiyeli de tek markaya veya firmaya çekilirse, kazanç alanı dar olacağından çeşitlendirme gerekir. Örnek vermek gerekirse;

Volkswagen grubundan yedek parça satan bir usta, doğuş grubunun diğer otomobilleri olan Audi, Seat grubunu da bulundurabilir. Yine chevrolet grubu opel ile bu benzerliğe rastlanabilir.

Binlerce parçanın alış ve satış fiyatını ezberlemek kolay bir iş değildir. Bu sebeple barkod okuyucu sistemler size yarar sağlayabilir. Ancak barkod okuma da kurtarmaz derseniz, suya sabuna dokunmadan oto yıkama açma iş fikrini düşünebilirsiniz.

Oto Yedek Parça Açma Maliyet Hesaplaması

Farklı kategorilerde ise örneğin sadece fren balatası satan bir yedek parçacının Cerry, Alfra Romeo, BMW, Citroen, Mercedes, Daewoo, Renault, Dacia, Gely, Ford, Opel gibi binek otomobil markalarının her birinin 3 farklı versiyonu ve bu versiyonların ise en az 3’er farklı yaş aralığı olduğu düşünüldüğünde maliyet hesaplamasını buna göre yapmanız gerekecektir. Çünkü HER OTOMOBİLİN FREN BALATASI BULUNUR ilanını verebilmek için, her çeşit üründen almanız gereklidir. Yerli otomobillerin yedek parçaları Avrupa araçlara göre daha çabuk satılsa da, balatacı iseniz, hepsini bulundurmak zorundasınız.

İşte bu yüzden Oto Yedek Parça Açmak İçin Devletten Destek talep etmeniz normal. Ancak Devlet size para yardımı da yapsa, projeniz yoksa, yarı yolda kalabilirsiniz.

Oto Yedek Parça Açma Maliyet HesaplamasıPin
Oto Yedek Parça Açma Maliyet Hesaplaması

Küçük bir hesaplama yapmak gerekirse;

 • Yedek parça alış fiyatı 50.000 TL.
 • Dükkan dekorasyon maliyeti 20.000 TL.
 • Açılış harcamaları 5.000 TL.
 • Evrak giderleri 1.000 TL.
 • Reklam ve tanıtım giderleri 1.000 TL.
 • Aylık ortalama kira gideri 1.500 TL.
 • Elektrik, su, telefon, internet masrafı 500 TL.
 • Eleman çalıştırma masrafı sigorta dahil 2.500 TL.

KOSGEB Yedek Parça Destekleri Nelerdir?

Bilindiği üzere KOSGEB Nace kodları dahilinde destek verebilmektedir. Desteklenen sektörler arasında yedek parça ve otomobil yedek parça satışına benzer içerikteki kod dizini aşağıdadır.

45.3 Motorlu kara taşıtlarının parça ve aksesuarlarının ticareti

45.31 Motorlu kara taşıtlarının parça ve aksesuarlarının toptan ticareti

45.31.10 Motorlu kara taşıtlarının aksesuarlarının toptan ticareti (oto alarm sistemleri dahil, motosiklet parça ve aksesuarları hariç)

45.31.11 Motorlu kara taşıtlarının parçalarının toptan ticareti (dorse, damper, akü dahil, motosiklet parça ve aksesuarları hariç)

45.31.12 Motorlu kara taşıtı lastiklerinin ve jantlarının toptan ticareti (motosiklet ve bisiklet lastiği vejantları hariç)

45.31.13 Motorlu kara taşıtlarının camlarının toptan ticareti

45.31.14 Motorlu kara taşıtlarının parça ve aksesuarlarının bir ücret ya da sözleşmeye dayalı olarak toptan ticareti

45.32 Motorlu kara taşıtlarının parça ve aksesuarlarının perakende ticareti

45.32.02 Motorlu kara taşıtlarının parçalarının belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda perakende ticareti (dorse, damper, akü dahil, lastik ve camlar ile motosiklet parça ve aksesuarları hariç)

45.32.03 Motorlu kara taşıtı lastiklerinin ve jantlarının belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda perakende ticareti (motosiklet parça ve aksesuarları hariç)

45.32.04 Motorlu kara taşıtlarının aksesuarlarının belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda perakende ticareti (motosiklet parça ve aksesuarları hariç)

45.32.05 Motorlu kara taşıtı camlarının belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda perakende ticareti(motosiklet parça ve aksesuarları hariç)

45.32.06 Motorlu kara taşıtlarının ikinci el (kullanılmış) parçalarının belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda perakende ticareti (motosiklet parça ve aksesuarları hariç)

45.32.90 Motorlu kara taşıtlarının parça ve aksesuarlarının diğer perakende ticareti (uzmanlaşmamış olanlar ile internet, posta, tezgah, pazar vb. yoluyla yapılanlar) (motosiklet parça ve aksesuarları hariç)

45.4 Motosiklet ve ilgili parça ve aksesuarların ticareti, bakımı ve onarımı

45.40 Motosiklet ve ilgili parça ve aksesuarların ticareti, bakımı ve onarımı

45.40.01 Motosiklet ve motorlu bisikletlerin bakım ve onarım hizmetleri

45.40.02 Motosikletler ve motorlu bisikletlerin belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda perakende ticareti

45.40.03 Motosikletler ve motorlu bisikletlerin parça ve aksesuarlarının belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda perakende ticareti

45.40.04 Motosikletler ve motorlu bisikletlerin toptan ticareti

45.40.05 Motosikletler ve motorlu bisikletlerin parça ve aksesuarlarının toptan ticareti

45.40.06 Motosikletler, motorlu bisikletler ve bunların parça ve aksesuarlarının bir ücret veya sözleşmeye dayalı olarak toptan ticareti

45.40.07 Motosikletler, motorlu bisikletler ve bunların parça ve aksesuarlarının diğer perakende ticareti(uzmanlaşmamış olanlar ile internet, posta, tezgah, pazar vb. yoluyla yapılanlar)

YUKARIDA Kİ NACE KODLARI desteklenen sektörler sayfasından alınmıştır.

Oto Sanayilere KOSGEB Destek Verir Mi?

Eğer yukarıda yer alan nace kodlarından birini yönelik bir işletme açarsanız, yedek parça dükkanınızı kurmadan önce uygun iş projesini hazırlayıp onay alabilirseniz, KOSGEB yedek parça desteği alabilirsiniz. Ancak talebiniz uygun görülmez ve projeniz kabul görmez ise, girişimci desteğinden yararlanamazsınız.

Kosgeb’in girişimcilere verdiği destekten yararlanmak isteyenler için son başvuru tarihi 31 Aralık olarak belirlenmiştir. Yeni yılın başlangıcı ile birlikte bu destek kaldırılacak ve yerine Girişimciliği Geliştirme Destek Programı uygulanacaktır. Yeni desteğe başvurular 1 Ocak itibari ile başlayacaktır.

1 OCAK 2020 yılından itibaren girişimcilik destekleri ileri girişimci ve geleneksel girişimcilik destekleri olmak üzere iki ayrı yoldan sağlandı. Geleneksel alanda faaliyet gösterecek ve iş kurmak isteyen geleneksel girişimciler 60 bin lira tutarında hibe desteği verilirken, imalat sektöründe iş yapacak ileri girişimcilere 370 bin liraya kadar tamamı hibe olmak üzere destek veriliyor.

5/5 - (1 vote)
Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
“Oto Yedek Parça Açmak İçin Devletten 150 Bin Destek 2022” üzerine 2 yorum
 1. Manisa Akhisar ilçesi sanayi sitesinde Ford Yedek parça dükkanı açtım ve KOSGEB den destek bekliyorum

  Cevapla
Yorum yapın

5