KOSGEB Kredisi

2. El Araç Satış Yetki Belgesi Başvuru Sayfası

06.08.2020
2. El Araç Satış Yetki Belgesi Başvuru Sayfası

Yetki Belgesi olmadan araç satanlara cezai işlemler, beklenen düzenleme ile 1 Eylül 2020 tarihinden itibaren 5 Bin TL. ceza ile başlayacak. 2. El araç satışlarında meydana gelen fahiş fiyat artışları sebebiyle, ikinci el araç satın almak isteyip, fiyatların aşırı yüksekliği nedeniyle araç almakta tereddüt edenlerin uzun zamandır beklediği haber artık gündemde,  2.el araç satış yönetmeliğinde yapılan düzenlemeler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunuldu, yapılacak düzenlemeler ile araç satış yetki belgesi olmadan satış yapanlara 5 Bin TL.’den başlayan cezalar kesilecek.

Gündemi uzun zamandır meşgul eden Araç Satış Yetki Belgesi alma başvuruları beklenenden az. Başvuru sayısı yüzde 10’ları bile bulmadı. Yetki Belgesi almadan kayıt dışı satış yapanlar bakanlık tarafından tespit edilip vergi mükellefi olacaklar. Düzenlenmenin Cumhurbaşkanı tarafından onaylanması durumunda, belge sahibi olmayanların araç satış ilanları kaldırılacak, ilan sitelerinde birçok engel ile karşılaşacaklar.

2.El taşıt satışı işi ile meşgul olan kişiler için zorunluluk olan yetki belgesi  olmadan otomobil alım ve satışları 1 Eylül’den itibaren yapılamayacak. Araç satışlarında müşterilere sunulan, genellikle günlük olan ekspertiz raporlarının geçerlilik süreleri için 7 gün geçerlilik şartı koşulacak,  ikinci el taşıt satılan yerlerde , ödeme ve satış şartlarını düzenleyen yönetmelik gereği çok ciddi cezalar uygulanmaya başlanacak.

Yetki Belgesi olmadan yapılacak işlemlerin 5 bin Tl. cezası var

 Yetki Belgesi Olmadan Satış Yapılamayacak

Araç alım satımlarının en yoğun olduğu İstanbul’da bile yetki belgesi alanların 500 civarında olduğu, ikinci el taşıt satış işi ile uğraşan yaklaşık 7 bin işletmeye karşılık bu oranın çok az olduğu İstanbul Motorlu Araçlar Satıcıları Derneği tarafından bildirilerek, ülke geneline bakıldığında 50 bin civarında araç alım-satım işi yapanlara karşılık, alınan belgelerin 50 binde 5 bini bulmadığı belirtildi. Düzenlemenin hayata geçirilmesine günler kala yetki belgesi alım oranlarının çok düşük olduğu bilinmekte,  Cumhurbaşkanı onayında olan ve süpriz düzenlemelerin yapılacağı yönetmelikle yetki belgesi olmadan satış işlemi yapanlar araç başına 5 bin TL. ceza kesilecek.

Oto Alım Satım Yetki Belgesi Nereden Alınacak!

Araç alım satımı için gerekli olan Yetki belgesi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İl Müdürlüklerince ve Bakanlık,üniversiteler, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve mesleki yeterlilik belgesi vermeye yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından verilir

İkinci El Araba Piyasası Ne Zaman Düzelir?

Araba almak isteyenlerin sıklıkla sordukları soruların başında gelen “2.el araba piyasası ne zaman düzelir” sorusu,  Cumhurbaşkanı’nın önüne sunulan düzenlemenin  imzalanmasından sonra 1 Eylül 2020 tarihinde geçerli olacak yönetmeliğin uygulanmaya başlanması ile cevap bulacaktır. İkinci el araç satışlarının piyasanın azalacak olması nedeniyle fiyatlarda bir miktar gerileme beklenmekte. Artık her önüne gelen gelişi güzel araç alım-satımı yapamayacağı için 2.el araç piyasanın düzelmesi öngörülmektedir.  Geçen yıl noterler tarafından satış sayısı otomobil satış sayısının 7 milyon civarında olduğu, bunların yarısının kayıt dışı olarak alım satım yapıldığı bilinmekte, yapılacak düzenleme ile kayıt dışı satışlarında önüne geçilecektir.

İlk Satış, İlk Ceza 5 Bin TL.

“İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” de bazı değişiklikler yapıldığı ve düzenlemenin son şeklinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın masasında olan düzenlemeye göre, yetki belgesi olmadan araç alım ve satışını gerçekleştirecek kişi veya kişilere  ilk araç satışında 5 bin TL, satış işlemine devam etmesi halinde ise işlem yapılan taşıt sayısına göre cezanın katlanarak artmasının öngörüldüğü belirtilmektedir.

Vergi Mükellefliği Başlatılacak.

Yönetmeliğin uygulanmaya başlanmasına sayılı günler kala Yetki Belgesi almadan 2.el araç alış satışı yapan yetkisiz kişiler, Maliye Bakanlığı‘nın yapacağı denetlemeler ile tespit edilip, haklarında inceleme başlatılıp, beyanname vermemeleri nedeniyle ceza kesileceği beklenmekte.

Satış İlanlarının Durumu!

Yetkisi olmadan internet üzerinden satış ilanı veren 2.el taşıtlarla ilgili, işletmelerin üyeliğinden önce Bakanlığın internet sayfasından veya Bilgi Sisteminden yetki belgesi kontrolü yapılarak yetki belgesine sahip olmayan işletmelerin elektronik ortamda dükkan açılışına izin verilmemesi, işletmelerin elektronik ortamdaki mağaza adı olarak yetki belgesindeki unvan veya işletme adını kullanmasının sağlanması isteniyor. Yönetmelikte yapılan düzenleme ile, aynı ikinci el motorlu kara taşıtına yönelik birden fazla kişi veya işletmeler tarafından verilen ilanlarında, taşıt sahibi olan veya o taşıta ilişkin taşıt teslim belgesi bulunan işletmenin talebi üzerine mükerrer ilanları yayımdan kaldırılması da talep ediliyor.

Ekspertiz Raporlarının 7 Günlük Geçerliliği zorunlu oluyor

7 Günlük Ekspertiz Raporu Zorunlu Hale Getiriliyor

Araç alım satımı esnasında genellikle alıcılar tarafından yaptırılan ve sorumluluk altına girmek istemeyen ekspertiz merkezlerinin verdiği 1 günlük geçerliliği olan ekspertiz raporlarının da, onaylanması beklenen düzenlemede, 2. el otomobil satışı yapan işletmelerin, satışın yapıldığı tarihten önceki 7 gün içinde ekspertiz raporunu almasını ve söz konusu ekspertiz raporuna ilişkin ücretin de satış işleminin alıcıdan kaynaklanan bir nedenle gerçekleşmemesi durumunda alıcı, diğer hallerde yetki belgesine sahip işletme tarafından ödenmesi isteniyor.
Söz konusu raporun olası mağduriyetlerin önüne geçmek için yetki belgesine sahip işletme ile raporu düzenleyen işletme tarafından en az beş yıl süre ile saklanması koşulu da gündemde.

2. El Araç Satışı İçin Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

2. el araç alım satım işi ile uğraşanlar için;

  • İkinci el MOTORLU kara taşıtı Ticareti yetki belgesi başvuru işlemleri
  • İETTS yetki belgesi nedir? kimlere verilir?
  • Araç satış yetki belgesi sınav soruları nelerdir?
  • Oto Alım Satım Mesleki YETERLİLİK Belgesi ücretli mi?
  • Oto alım satım yetki belgesi son tarih ne zaman?
  • Oto Alım Satım yetki belgesi veren firmalar hangileri?
  • İkinci El MOTORLU Kara taşıtı Ticareti Bilgi Sistemi nedir?
  • MASFED yetki belgesi başvurusu nasıl yapılır?

konularını İkinci el MOTORLU kara taşıtı Ticareti yetki belgesi başvuru isimli araştırma yazımızdan öğrenebilirsiniz.

SORUN CEVAPLAYALIM
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!