Emekliye Taşıt Kredisi Veren Bankaların Şartları 2022 (Maaş Ödemeli)

Günümüzde herkes gibi emeklilerde taşıt kredisi başvurusunda bulunmak istiyor. Bankalar her zaman kendisini güvence altına almak için belirlemiş oldukları yaş şartları ve kredi limitleri ile herkese kredi vermiyor. Emeklilerinde en çok merak ettiği konulardan biri olan emekliye taşıt kredisi veren bankalar ve şartları nelerdir konusu oluyor. Taşıt kredisi günümüz şartlarında sıklıkla kullanılan bir araç kredisi çeşididir. 0 kilometre ve 2. el araç alımlarında kullandırılan kredinin özelliklere bankalara göre değişiklik göstermektedir. Emekliye faizsiz kredi veren bankalar, taşıt kredisi, Ziraat Bankası emekliye kredi limiti, Denizbank emekliye faizsiz kredileri ile birlikte emeklilere taşıt kredisi veren bankalar ve şartlarını sizler için araştırdık.

Emeklilere Kredi Verilir Mi?

Emeklilerin de bankalardan kredi çekebileceğinin altını çizmekte yarar var. İhtiyaç kredisi olarak taşıt kredisi imkanlarından emekliler belirli koşullar dahilinde yararlandırılmaktadır. Bu koşullar;

 • Öncelikle emekliler maaşlarının %50′ leri oranında bir taksitlendirmeye tabi tutulur ve ödeme planları bu orana göre hesaplanır. Örneğin 1.500 TL emekli maaşı olan bir müşterisine banka aylık 750 TL ödemeli olarak kredi verecektir.
 • Emeklilerde dikkate alınan diğer kriter ise yaştır. Bankaların genelinde bu yaş limiti 80 olarak belirlenmiştir. Fakat bazı bankaların 75 yaşın üzerindeki müşterilerine kredi vermeyeceğini de ifade etmek gerekir. Örneğin; bankanın 80 yaşına kadar kredi verdiğini baz alırsak 77 yaşındaki bir banka müşterisi ancak 36 ay vadeli olarak taşıt kredisi kullanabilmektedir.
araç-kredisiPin
Emeklilere taşıt kredisi veren bankalar

Ziraat Bankası Emekliye Faizsiz Kredi Veriyor mu?

Emeklilere taşıt kredisi veren bankalardan biri Ziraat’ tır. Genel olarak bankanın kredi kullandırmak için aradığı şartlar, 18 yaşını doldurmuş olmak, hakkınızda yapılacak olan tahkikatın olumlu sonuçlanması, gelir durumunuzu bankaya kanıtlamanız ve gerekli evrakları sunmanız gerekmektedir. Bankanın taşıt kredileri için azami vade oranı 60 aydır. Kredi başvurusu yaparken banka sizden bazı evraklar talep edecektir.

Bu evraklar:

 • T.C. nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Adres durumunuzu gösteren belge ya da son ödemeli elektrik, su, doğalgaz veya telefon faturanız,
 • Almak istediğiniz aracın ruhsatının fotokopisi gerekmektedir. Bu belgeler ile banka şubesine giderek kredi başvurusunda bulunmanız yeterli olacaktır.

Ayrıca bankaya gelir durumunuzu kanıtlamanız için pozisyonunuza göre sizden bazı belgeler talep edilir.

 • Memur olanlar maaş dökümlerini gösteren belge,
 • Özel sektörde çalışmakta olanlar iş yerlerinden alacakları maaş bordroları,
 • Emekliler, emekli aylık dökümleri ya da hesap cüzdanları,
 • Şirket ortağı olanlar vergi levhaları ya da kayıt oldukları odayı kanıtlar belge,
 • Taşınmazlarına ait kira geliri elde edenler tapuları ya da kiracıları var ise kira kontratı ile
 • Çiftçiler ise kayıt belgeleri ya da sahip oldukları arazilerin tapuları ile bankaya gelir durumlarını kanıtlamak ile mükelleftir.

Tabloda 50 bin TL üzerinden örnek bir hesaplama yapılmıştır. 36 ay vade ve %1,59 faiz oranı ile kredi kullandırılmıştır.

VadeEn İyi Faiz OranıYıllık Maliyet OranıAylık Taksit
24 Ay%1,59% 26.1441 2.616,08 TL
36 Ay%1,59% 25.94071.932,78 TL
Ziraat Bankası Emekliye Faizsiz Kredi

Türk Ekonomi Bankası Emekli Kredisi 2022

TEB emeklilere kredi veren bankalar arasında yer almaktadır. Araç alımlarınızda TEB’ e başvurarak uygun faiz ve vade oranları ile kredi çekebilirsiniz. Kredi çekmek için uygulamanız adımlar;

 • Taşıt alımlarında araç değeri üzerinden bir hesaplama yapılarak kredi verilmektedir.
 • Yapmanız gereken bütçenize uygun ödeme planını tercih etmenizdir. 36 ay vadeli olarak kredi sunulmaktadır.
 • Bankanın verdiği başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.
 • Başvuru esnasında sizden istenecek olan belgeler olan nüfus cüzdanı fotokopinizi, aracın ruhsat fotokopisini ve emekli maaş dökümünüzü hazırlamanız gerekmektedir. Bu evrakların eksiksiz olarak bankaya iletilmesi gerekir.
 • Ödeme planını inceleyerek ve yapılan sözleşmeyi okuyarak imzalamanız gerekir.

TEB de kredi hesaplaması yapmak için hesaplama aracını kullanabilirsiniz. Faiz oranı %1,71’dir.

VadeEn İyi Faiz OranıYıllık Maliyet OranıAylık TaksitToplam Geri Ödeme
12 Ay%1,71%20,523.794,47 TL45.533,67 TL
24 Ay%1,71%20,522.127,32 TL51.055,70 TL
36 Ay%1,71%21,241.600,74 TL57.626,58 TL
Türk Ekonomi Bankası Emekli Kredisi

Tabloda 40 bin TL üzerinden örnek bir hesaplama yapılmıştır. Uzun vade ile kredi çekilmesi taksitler açısından emekliler için daha uygun olacaktır. İnternet üzerinden de başvurular kabul edilmektedir.

Aktifbank PTT Emekli Kredisi

Aktifbank PTT ortaklığı ile emeklilere kefilsiz, şartsız ve teminatsız kredi imkanı sunmaktadır. Bu krediden faydalanabilmeniz için emekli maaşınızı PTT şubelerinden ya da PTTmatiklerden almanız gerekmektedir. Bu şartı taşımanız durumunda 36 ay ve % 2,79 faiz oranı ile kredi kullanabilirsiniz.

Siz de taşıt alımlarınız için Aktifbank ve PTT ortaklığı ile sunulan ihtiyaç kredisinden faydalanabilirsiniz. Kredi başvurusunda bulunmak ve detaylı bilgi almak için tıklayınız. Kredi ile ilgili başvurular PTT şubeleri aracılığı ile de alınmaktadır. Size en yakın PTT şubesine giderek kredi başvurusunda bulunmanız da mümkündür.

Odeabank

Odeabank da 0 km ve 2.el araç alımlarında emekli müşterilerinin yanında olan bankalardan biridir. Sadece faiz ödemeli kredi seçeneğini seçtiğinizde ilk yıl yalnızca borcunuzun faizini ödersiniz. 36 ay vadeli krediden faydalanarak taşıt alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Kullandırılacak kredi tutarı aracın fatura değerinin %75′ ini aşmamalıdır. 2. el araç alımlarında ise kasko değeri esas alınmaktadır. Teminat olarak aldığınız araç rehnedilmektedir. Bu nedenle banka tarafından araca sigorta da yapılmaktadır. Banka şubelerini ziyaret ederek kolayca başvuruda bulunabilirsiniz. Bu esnada yanınızda bulundurmanız gereken evraklar vardır.

Kredi için gerekli belgeler:

 • Kimlik ya da pasaport fotokopisi,
 • Gelir durumunuzu gösteren belge,
 • Şahsınıza kayıtlı son 3 aya ait faturalardan herhangi biri,
 • Proforma istenmektedir.

Gelir belgesi konusuna açıklık getirecek olursak, Ticaret ile uğraşanlar vergi levhaları, gazeteleri ya da kayıtlı olduğu odanın evrakı ile işlem yapmalıdır. Ücretli olarak herhangi bir işte çalışanlar şirketlerinden alacakları maaş bordrosu ile başvuru yapacaktır. Emekliler maaş cüzdanı ya da maaş aldıkları banka tarafından yazılan bir yazı neticesinde kredi alabilir.  Gayrimenkul sahipleri ise tapuları ile başvuruda bulunmalıdır.

Vade SüresiEn İyi Faiz Oranı Yıllık Efektif Faiz Oranı Aylık Taksit Toplam Geri Ödeme
12 Ay% 1,89% 32,21537.209,21 TL86.510,53 TL
24 Ay% 1,89% 31,60704.086,73 TL98.081,71 TL
36 Ay% 1,89% 31,39613.070,59 TL110.541,18 TL
Kredi Ödeme Tablosu

Tabloda 75 bin TL üzerinden %1,89 faiz oranı ile bir hesaplama yapılmıştır. Detaylı bilgi almak için Odeabank internet sayfasını ziyaret ediniz.

İNG Bank Taşıt Kredisi

Araç alımlarınızda size finansal destek sağlayan bankalar biri de İNG Bank’ tır. 3 aydan 60 aya kadar vade imkanı sunan banka 0 km ve 2. el taşıt alımlarında hayallerinizi gerçekleştirmek için hizmet vermektedir. İkinci el araçlar için belirlenen yaş limiti 8′ dir.  Herhangi bir sigorta zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak 2. el alımlarınızda kaskonuzu İng Bank’ a yaptırırsanız faiz indirimi hediyesinden faydalanabilirsiniz. Anlaşmalı otomobil markalarından alım yaptığınızda yine indirim uygulanacaktır. Ayrıca emekli olarak gelir durumunuzu bankaya kanıtlamanız gerekmektedir. Başvuru sırasında emekli hesap cüzdanınızı yanınızda götürmeyi unutmayınız.

İnternet üzerinden de başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekir. Verilecek kredi limiti 2. el ve 0 araçlarda değişeceği için formda bu seçeneği doldurmanız gerekecektir.

 • Taşıt alımlarında kullandırılan krediler, nihai fatura değeri;
 • 120.000 TL altında olan taşıt alımları 60 ay, 120.001 TL
 • 300.000 TL 48 ay, 300.001 TL
 • 750.000 TL 36 ay, 750.000 TL üzerindeki taşıt alımları için vade süresi 24 aydır.

Emeklilere taşıt kredisi veren daha birçok banka vardır. Bankalar için kredi verirken önemli olan kredi notunuz ve tahkikatın olumlu sonuçlanmasıdır. Emekli maaşınız olsa dahi kara listedeyseniz bankalar size kredi vermekten imtina edecektir. Bu sebeple kara listedekilerin başvuruları olumsuz sonuçlanır. Yaş kriterini, seçtiğiniz aracın yaşını vb. kriterleri göz önünde bulundurarak size en uygun faiz oranı sunan bankadan kredinizi alın. Ayrıca ödeme planını gelir durumunuza göre oluşturun. Emeklilerin maaşlarının yarısı tutarında taksitle kredi alabileceğini unutmayın. Yeni aracınızı güle güle kullanın. 🙂

Taşıt almak için bankaların verdiği diğer kredilerden de yararlanabilirsiniz.

Verilen oy post
Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
Yorum yapın

1