Emekliye Taşıt Kredisi Veren Bankaların Şartları 2023 (Maaş Ödemeli)

Bugün herkes gibi emekliler de taşıt kredisine başvurmak istiyor. Bankalar her zaman kendilerine güvence altına almak için belirledikleri yaş koşulları ve kredi limitleri ile herkese kredi vermemektedir. Emeklilerin en çok merak ettiği konulardan biri de emeklilere taşıt kredisi veren bankalar ve durumları nedir?

Taşıt kredisi günümüz koşullarında sıklıkla kullanılan bir taşıt kredisi türüdür. 0 kilometre ve 2. el araç alımları için kullandırılan kredinin özellikleri bankalara göre değişiklik göstermektedir. Emekliye faizsiz kredi veren bankaları, taşıt kredisi, Ziraat Bankası emekli kredi limiti, Denizbank emekliye faizsiz kredi veren bankaların yanı sıra emeklilere taşıt kredisi veren bankaları ve şartlarını sizler için araştırdık.

Emeklilere Kredi Verilir Mi?

Emeklilerin de bankalardan kredi çekebileceğinin altını çizmekte yarar var. İhtiyaç kredisi olarak taşıt kredisi imkanlarından emekliler belirli koşullar dahilinde yararlandırılmaktadır. Bu koşullar aşağıdaki gibidir:

 • Öncelikle emekliler maaşlarının %50’leri oranında bir taksitlendirmeye tabi tutulur ve ödeme planları bu orana göre hesaplanır. Örneğin 1.500 TL emekli maaşı olan bir müşterisine banka aylık 750 TL ödemeli olarak kredi verecektir.
 • Emeklilerde dikkate alınan diğer kriter ise yaştır. Bankaların genelinde bu yaş limiti 80 olarak belirlenmiştir. Fakat bazı bankaların 75 yaşın üzerindeki müşterilerine kredi vermeyeceğini de ifade etmek gerekir. Örneğin; bankanın 80 yaşına kadar kredi verdiğini baz alırsak 77 yaşındaki bir banka müşterisi ancak 36 ay vadeli olarak taşıt kredisi kullanabilmektedir.

Ziraat Bankası Emekliye Faizsiz Kredi Veriyor mu?

Emeklilere taşıt kredisi veren bankalardan biri Ziraat’ tır. Genel olarak bankanın kredi kullandırmak için aradığı şartlar, 18 yaşını doldurmuş olmak, hakkınızda yapılacak olan tahkikatın olumlu sonuçlanması, gelir durumunuzu bankaya kanıtlamanız ve gerekli evrakları sunmanız gerekmektedir. Bankanın taşıt kredileri için azami vade oranı 60 aydır. Kredi başvurusu yaparken banka sizden bazı evraklar talep edecektir.

Bu evraklar aşağıdaki gibidir:

 • T.C. nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Adres durumunuzu gösteren belge ya da son ödemeli elektrik, su, doğalgaz veya telefon faturanız
 • Almak istediğiniz aracın ruhsatının fotokopisi gerekmektedir. Bu belgeler ile banka şubesine giderek kredi başvurusunda bulunmanız yeterli olacaktır.

Ayrıca bankaya gelir durumunuzu kanıtlamanız için pozisyonunuza göre sizden bazı belgeler talep edilir.

 • Memur olanlar maaş dökümlerini gösteren belge,
 • Özel sektörde çalışmakta olanlar iş yerlerinden alacakları maaş bordroları,
 • Emekliler, emekli aylık dökümleri ya da hesap cüzdanları,
 • Şirket ortağı olanlar vergi levhaları ya da kayıt oldukları odayı kanıtlar belge,
 • Taşınmazlarına ait kira geliri elde edenler tapuları ya da kiracıları var ise kira kontratı ile
 • Çiftçiler ise kayıt belgeleri ya da sahip oldukları arazilerin tapuları ile bankaya gelir durumlarını kanıtlamak ile mükelleftir.

Ziraat Bankası emeklilere vermiş olduğu kredinin faiz oranı ve aylık geri ödemesini aşağıdaki örnek ödeme tablosundan inceleyebilirsiniz.

Kredi TutarıVade SüresiEn İyi Faiz OranıAylık Taksit Tutarı
20.000 TL36 Ay%1,79814,90 TL
25.000 TL24 Ay%1,791.357,61 TL
30.000 TL24 Ay%1,891.652,01 TL
40.000 TL36 Ay%1,891.662,12 TL
Ziraat Bankası Emekliye Faizsiz Kredi

Türk Ekonomi Bankası Emekli Kredisi 2023 Güncel Faiz Oranı

TEB emeklilere kredi veren bankalar arasında yer almaktadır. Araç alımlarınızda TEB’ e başvurarak uygun faiz ve vade oranları ile kredi çekebilirsiniz. Kredi çekmek için uygulamanız adımlar;

 • Taşıt alımlarında araç değeri üzerinden bir hesaplama yapılarak kredi verilmektedir.
 • Yapmanız gereken bütçenize uygun ödeme planını tercih etmenizdir. 36 ay vadeli olarak kredi sunulmaktadır.
 • Bankanın verdiği başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.
 • Başvuru esnasında sizden istenecek olan belgeler olan nüfus cüzdanı fotokopinizi, aracın ruhsat fotokopisini ve emekli maaş dökümünüzü hazırlamanız gerekmektedir. Bu evrakların eksiksiz olarak bankaya iletilmesi gerekir.
 • Ödeme planını inceleyerek ve yapılan sözleşmeyi okuyarak imzalamanız gerekir.

TEB de kredi hesaplaması yapmak için hesaplama aracını kullanabilirsiniz. Faiz oranı %1,81’dir.

Kredi TutarıVadeEn İyi Faiz OranıAylık TaksitToplam Geri Ödeme
30.000 TL12 Ay%1,812.882,72 TL34.592,62 TL
45.000 TL36 Ay%1,811.840,76 TL 66.267,28 TL
50.000 TL24 Ay%1,812.722,82 TL65.347,56 TL
Türk Ekonomi Bankası Emekli Kredisi

Uzun vadeli kredi çekme işlemleri taksitlendirme açısından emekliler için daha uygun olacaktır. Online başvurular da kabul edilmektedir.

Aktifbank PTT Emekli Kredisi 2023 Vade Süresi

Aktifbank PTT ortaklığı ile emeklilere kefilsiz, şartsız ve teminatsız kredi imkanı sunmaktadır. Bu krediden faydalanabilmeniz için emekli maaşınızı PTT şubelerinden ya da PTTmatiklerden almanız gerekmektedir. Bu şartı taşımanız durumunda 36 ay ve %2,69 faiz oranı ile kredi kullanabilirsiniz.

Siz de taşıt alımlarınız için Aktifbank ve PTT ortaklığı ile sunulan ihtiyaç kredisinden faydalanabilirsiniz. Kredi başvurusunda bulunmak ve detaylı bilgi almak için tıklayınız. Kredi ile ilgili başvurular PTT şubeleri aracılığı ile de alınmaktadır. Size en yakın PTT şubesine giderek kredi başvurusunda bulunmanız da mümkündür.

İNG Bank Taşıt Kredisi

Araç alımlarınızda size finansal destek sağlayan bankalar biri de İNG Bank’ tır. 3 aydan 60 aya kadar vade imkanı sunan banka 0 km ve 2. el taşıt alımlarında hayallerinizi gerçekleştirmek için hizmet vermektedir. İkinci el araçlar için belirlenen yaş limiti 8′ dir.  Herhangi bir sigorta zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak 2. el alımlarınızda kaskonuzu İng Bank’ a yaptırırsanız faiz indirimi hediyesinden faydalanabilirsiniz. Anlaşmalı otomobil markalarından alım yaptığınızda yine indirim uygulanacaktır. Ayrıca emekli olarak gelir durumunuzu bankaya kanıtlamanız gerekmektedir. Başvuru sırasında emekli hesap cüzdanınızı yanınızda götürmeyi unutmayınız.

İnternet üzerinden de başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekir. Verilecek kredi limiti 2. el ve 0 araçlarda değişeceği için formda bu seçeneği doldurmanız gerekecektir.

Taşıt alımlarında kullandırılan krediler, nihai fatura değerine göre vade süreleri ve kredi limitleri aşağıdaki gibidir:

 • 120.000 TL altında olan taşıt alımları 60 ay, 120.001 TL
 • 300.000 TL 48 ay, 300.001 TL
 • 750.000 TL 36 ay, 750.000 TL üzerindeki taşıt alımları için vade süresi 24 aydır.

Emeklilere taşıt kredisi veren daha birçok banka vardır. Bankalar için kredi verirken önemli olan kredi notunuz ve tahkikatın olumlu sonuçlanmasıdır. Emekli maaşınız olsa dahi kara listedeyseniz bankalar size kredi vermekten imtina edecektir. Bu sebeple kara listedekilerin başvuruları olumsuz sonuçlanır. Yaş kriterini, seçtiğiniz aracın yaşını vb. kriterleri göz önünde bulundurarak size en uygun faiz oranı sunan bankadan kredinizi alın. Ayrıca ödeme planını gelir durumunuza göre oluşturun. Emekliler maaşlarının yarısı tutarında taksitle kredi alabilmektedir.

Taşıt almak için bankaların verdiği diğer kredilerden de yararlanabilirsiniz.

2.000 TL Maaş Alan Emekli Ne Kadar Kredi Çekebilir?

2 bin TL emekli maaşı alanlar aylık en fazla 1.000 TL ödeme ile kredi çekebiliyor. Emekli maaşını Ziraat Bankası’ndan alanlar, 36 ay vade ile aylık %1,79 faiz oranıyla 24.000 TL kredi kullanabiliyor. Kredinin aylık ödemesi 977,87 TL olacaktır.

3.000 TL Maaş Alan Emekli Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Aylık 3.000 TL emekli maaşı olan bir kişi, İş Bankası’ndan %2,05 faiz oranı ve 36 ay vade ile 35.000 TL kredi kullanabilmektedir. Kredinin aylık ödemesi 1.500,22 TL olacaktır. Bu nedenle 3.000 TL maaş alan bir emekli maaşının yarısı olacağı için kredisini kullanabilir.

Vakıfbank 2. El Taşıt Kredisi Kaç Yaş Sınırı Kaçtır?

Vakıfbank ikinci el taşıt kredisinde 0-36 vadede kullanılan kredilerde araç yaş sınırı 8, 37-48 ay vade süresinde ise en fazla 5 yaşa kadar araç alınabilmektedir.

Emekli Olan Biri Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Emekliler aylık ödemesi maaşının yarısı kadar olacak şekilde kredi kullanabilmektedir.


Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
Yorum yapın

error: Content is protected !!
1