KOSGEB Kredisi

Ziraat TKK Sıfır Faizli İnek Kredisi 2020 (3 SENE)

10.06.2020
Ziraat TKK Sıfır Faizli İnek Kredisi 2020 (3 SENE)

Hayvan kredisi çekmek isteyene Tarım ve Orman Bakanlığının projesi kapsamında TKK ve Ziraat Bankası tarafından çiftçilerimize verilen küçükbaş hayvancılık, inek, koyun, keçi, süt hayvanı ve besicilik için destek sağlanmaktadır.

2020 yılında Ziraat bankası hayvancılık kredisi verilmeye devam ediyor. TKK ve Ziraat bankası inek kredisi almak isteyenler çiftçiler tarafından gelen sorulara yönelik olarak yazımızda büyükbaş hayvancılık desteği şartları ve 5 inek hibesi nasıl alınır 2 yıl geri ödemesiz hayvancılılık kredisi hakkında merak edilen konulara açıklık getirilmiştir.

Faizsiz İnek Kredisi 2020

Köyüne yerleşerek inek almak isteyen vatandaşlarımıza ise bir çok banka tarafından düşük faizli finansman sağlanıyor. 2020 yılında da  her yıl olduğu gibi Ziraat bankası ve TKK öncülüğünde sağlanan düşük faizli ve faizsiz büyükbaş hayvancılık kredisini uygulama usul ve esasları Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe girdi. 3 Ocak ve 25 Mart 2020 tarihlerinde düşük faizli kredileri ilgili yayınlanan iki ayrı Tebliğ kapsamında büyükbaş hayvancılık için kredi üst limitleri yeniden belirlenmiş ve sübvansiyon oranları güncellenmiştir.  Büyükbaş hayvancılık yapmak isteyenler için Ziraat bankası aracılığıyla hayvansal üretim konularında ki kredilere başvurular 1 Ocak 2020 tarihinden sonra alınmaya başlanmış olup 31 Aralık 2021 tarihine kadar devam edecektir. Bu Tebliğ haricinde  Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından her yıl inek yetiştiriciliğine 30 bin lira geri ödemesiz hibe veriyor.  Bu hibe ve teşvikler ile ilgili tüm sorular, şartları ve kredi veren bankalar ın tüm detayları haberimizde..

Faizsiz Hayvancılık Kredisi

Devlet teşvik ve hibeleri ile hayvancılık işine girmek isteyen çiftçilerimiz için 2020 yılı içerisinde verilecek olan öncelik Hibe ve Teşviklerden faydalanmaları, daha sonra ise SIFIR FAİZLİ KREDİ imkanlarını incelemeleri yararlarına olacaktır. Zira Devlet sosyal kalkınma ve ekonomik refahın inşası için özellikle Çiftçilerimize Tarım ve Hayvancılık alanlarında birçok destek ve projeyi uygulamaya sokmaktadırlar. Devlet Destekli İnek Kredisi ve teşvikler aşağıdadır.

İnek Kredisi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Büyükbaş hayvan satın alacak vatandaşın sıfır faizli veya düşük faizli Ziraat Bankası Tarım Kooperatif kredisi alabilmesi için, öncelikle çiftimizin şartlarının hem Ziraat bankası hemde Tarım Kredi Kooperatifine uyması gerekiyor. Bunun anlamı şudur ki, eğer sizin kredi borçlarını var ise, kara listede iseniz, Ziraat Bankasından bireysel kredi çekebilecek durumda değilseniz, işiniz zor. Yine bu şartları taşıyor olsanız bile, İnek Kredisi çekmek için Tarım ve Kredi Kooperatifi tarafından bahsedilen Tarım Kredi Şartlarını taşıyor olmanızda ikinci bir şarttır. Bankadan çekebileceğiniz SIFIR FAİZLİ İNEK KREDİSİ için hem bankanın hemde Kooperatifin onay vermesi gerekmektedir. Kooperatif şartlarını incelemek için tıklayınız. 

Eğer Ziraat Bankasından hem İnek Kredisi, hemde koyun kredisi (küçükbaş hayvan besiciliği) çekmek isterseniz, bu kez banka ve kooperatif size, en üst limitten kredi verilen destek hangisi ise, o desteğin ve lehinize olan krediden yararlanmanızı sağlayacaktır.

Bu yıl faizsiz Büyükbaş hayvancılık kredilerinin üst limitleri 10 milyon TL olarak belirlenirken, küçükbaş hayvancılık kredilerinin üst limit 15 milyon lira olarak belirlenmiştir. Belirlenen bu üst limitlerde kullandırılacak olan % 100 faizsiz hayvancılık kredilerinde işletme ve yatırım kredilerinin faiz indirimleri özellikli kriterlerin yerine getirilmesi ile sağlanacaktır.

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından üretici ve çiftçilere büyükbaş inek, dana düve yetiştiriciliği alanlarında kredi imkanı sunmaktadır.

Tarım Kredi Kooperatifi İnek Kredisi

 • Küçükbaş ve Büyükbaş Hayvancılık Devlet tarafından desteklenmeye devam edecek.
 • Çiftçilere hayvan başına destekleme ödemesi verilecek.
 • Milli Tarım Projesi devreye alınacak ve bu proje kapsamında çiftçiye hibe ve teşvikler verilecek. Mili tarım projesini incelemek için tıklayınız.
 • Havza ekim planı dahilinde, ülkemizde ki tüm havzaların devlet kontrolü ile ekilmesi sağlanacak.
 • Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi tarafından çiftçimize sıfır faizli büyükbaş hayvancılık, küçükbaş hayvancılık ve tarım kredisi verilecek.
 • Esnafımıza KOSGEB tarafından 50 bin lira Kobi İşletme Desteği kredisi verilecek.
 • IPARD2 Projesi ile TDKD projelerini sürdürecek ve girişimci çiftçilerimiz projeleri karşılığında inek, koyun, keçi, besihane ve benzeri yatırımlarına finansman bulabilecekler.
 • Şekerbank, Halkbank, Garanti, TEB gibi bankalar tarafından da çiftçilerimize ister inek kredisi, isterlerse küçükbaş hayvan kredisi verilmeye devam edecek.
 • Tarım Bakanlığınca verilen hayvancılık desteklemeleri verilmeye devam edecek.

Bakanlık her yıl devletin sağladığı bütçe olanakları ile çiftçi ve üreticilere elinden geldiğinde destek vermeye çalışıyor. Sermayesi olmayan ve köyüne yerleşip sıfırdan bu işe girecek çiftçilerimize büyükbaş hayvancılık yerine koyun yetiştiriciliğini tavsiye ederiz. Çünkü bu iş inek yetiştiriciliğine göre daha az sermaye gerektiren ve daha az risk içeren bir yatırım türüdür. En karlı hayvancılık sektörü hangisidir merak ediyorsanız linke tıklayınız.

Devletin verdiği teşvikleri anlatmaya devam edelim. 😉

 • Damızlık Süt Hayvanı Yetiştiriciliği Başlangıç için sıfır faiz desteği,
 • Damızlık  kombine sığır için %25 Başlangıç masrafı ve %25 oranında ise ilerleyen zamanlarda verilecektir.
 • Damızlık düve yetiştiren çiftçilere SIFIR FAİZLİ kredi ve %25 oranında işletme desteği verilmektedir.
 • İnek Düve ve Sığır Yetiştiriciliği için başlangıç için %50 kredi ve destek içinse %75 oranında faizli kredi verilmektedir.
 • İnek Sığır Besiciliği popüler hayvancılık sektörlerinden biri olup, bu işi yapmak isteyenlere Kooperatif ve Ziraat Bankasınca %50 oranında kredi verilmektedir.

Eğer Tarım ve Hayvancılık Devlet destekli sıfır faizli kredilerden faydalanmak istiyorsanız hemen kooperatif üyeliğinizi gerçekleştirin. Eğer Tarım Kooperatifine üye değilseniz, üyelik talep ettiğiniz bir dilekçe yazınız. Dilekçenizin ekine eğer mevcut ise ÇKS belgenizi, ikametgah ve resmi kimlik belgenizin fotokopisini mutlaka ekleyiniz.  İnek kredisi çekerek besicilik yapmak yerine yeni yatırım trendlerinden olan İnek Bank projesine dahil olmayı düşünebilirsiniz. Eğer yatırımcı iseniz, bu durum sizin avantajınıza olabilir.

ÖNEMLİ NOT:

ÇKS kaydınız yok ise, Mutlaka Tarım ve Orman İl İlçe Müdürlüklerine başvuruda bulunarak çiftçi kayıt sistemine kaydınızı yaptırınız. Çks belgesi nasıl çıkarılır öğrenmek için tıklayınız.

Milli Tarım Projesi ile Tarım ve Orman Bakanlığınca Genç Çiftçi projesi veya Köye Dönüş Projesi kapsamında düşük faizli veya hibe inek kredisi verilmesi durumunda ÇKS kaydınız yok ise, bu destekten faydalanamazsınız.

Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvancılık Kredisi 2020

2020 yıllarında geçerli olan Ziraat Bankası tarım kredi kooperatifleri kredileri kapsamında 10 milyon liraya kadar %100 faiz indirimi uygulanmaktadır. Bu kapsamda çiftçilerimiz yatırım dönemlerinde bu 3 yıl içinde başvuru yaparlarsa sıfır faizli inek kredisi alabilirler.

Eğer çiftçimiz bu krediyi işletme kredisi olarak kullanacaksa bu krediye %50 oranında indirim yapılır.

Yatırım döneminde de yine % 50 indirim söz konusudur. Bu kredilere uygulanabilecek yatırım dönemindeki % 90 en yüksek  faiz indiriminden yararlanabilmek için özellikli kriterleri yerine getirmek gereklidir. Yatırım kredisine İlave % 10 indirimler ile en fazla % 90 faiz indirimi uygulanacaktır.İşletme kredisi olarak % 100 faiz indiriminden yararlanabilmek için de yine özellikli kriterlerin yerine getirilmesi gereklidir.

Ziraat Bankası Faizsiz İnek Hayvancılık Kredileri 2020

 • Damızlık sığır almak istiyorsanız Tarım Kredi ve Ziraat’e başvurun.  SIFIR FAİZLİ (YATIRIM DÖNEMİ)
 • İşletme döneminde ise %50 sıfır faizli kredi alabilirsiniz.
 • Damızlık düve yetiştiriciliğine girmek istiyorsanız ise, Ziraat Bankası SIFIR FAİZLİ KREDİ veya %75 indirim avantajı sağlıyor.
 • Büyükbaş hayvan Besicilik alanında %50 – %50 faiz indirimli kredi vermektedir. Üst limit 10 MİLYON TL.
 • Verilen destekten yararlanmak için ilgili yerlere başvuru yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 21 YORUM
 1. İhsan bektaş dedi ki:

  2014 büyük baş hayvancıla başladım başladımda 12 bintl vardı ve bu parayla iki yaşlı bir genç inek almıştım şu anda 20 adet hayvanımvar devlet baba banada destek verirse dahada büyük yaparım işi olmayanın işi deyil bu işhayvanın dilinden anlayanı işi saygılar

 2. Sinan dedi ki:

  40 başlık ahır yaptım evimizde yaptım ekili yonca ve bugdayımda var 5 inek alacak durumdayım birazda destek alabilmiyim

 3. Sinan dedi ki:

  Başvuruya geri dönüyormusunuz

 4. Adnan dedi ki:

  Tarimsal kalkinma kooparatifi olarak istiyoz ne yapmamiz lazim

 5. Büyük baş hayvan kiredisi istiyorum dedi ki:

  Ben koyedonus hayvan kiredisi istiyorum

 6. isa dedi ki:

  nasl başvurabilirm

 7. 20 inek kredi çekmek istiyorum dedi ki:

  Bende kredi almak istiyorum. İşletmem kaba yem bitkileri var 140 dönum arazim nasıl yaralanabilirim

 8. Bende hayvan almak istiyorum dedi ki:

  Bende hibeli inek yada koyun almak istiyorum nasıl oluyor

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!