KosgebKredisi.com

Alkol Promil Hesaplama 2 Bira Kaç Promil Çıkar? (Vücuttan Atılma Süresi)

Hangi içki kaç promil merak mı ediyorsunuz? İçeriğimize göz atarak tüm alkollerin promil oranlarını inceleyebilir, online promil hesaplama araçları üzerinden alkol oranlarının nasıl hesaplanacağı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Alkol Promil Hesaplama 2 Bira Kaç Promil Çıkar? (Vücuttan Atılma Süresi)

Bira promil hesaplama konumuzda; Alkol sınırının kaç promil olduğunu, hangi içki kaç promildir, 0.50 promil kaç bira eder, 1 bira kaç promildir, 220 promil alkol ne kadardır? bilgi alarak bira sayısına göre miktarlarını promil hesaplama 2022 yöntemini, alkol vücuda alındıktan kaç saat sonra alkometrede çıktığını, kaç promilden sonra para cezası verildiğini ve online promil hesaplama dahil alkol promil hesaplama hakkında bilinmesi gereken tüm detayları sizler için araştırdık. Rakı, şarap, bira veya alkollü herhangi bir içecek içmişseniz, trafiğe asla çıkmayınız!

Alkol Promil Sınırı 2022

Ülkemizde alkollü araç kullanımı kamu kurumlarında görev alan sürücüler için ve ticari araç sürücüleri için yasaklanmıştır. Peki kaç promilde ceza var? Alkol promil sınırı 2022 yılında 1 litre kanda yarım gram alkol ile eşdeğer olan kişiler için 0.50 promil ticari araç sahipleri için 0.20 oranında belirtilmiştir. Örnek olarak 0.50 oranı 100 milimetreye tekamül eder. Bu da kanda 50 miligram olduğunu göstermektedir. 100/50= 0.50 promile eşittir. 0.20 düzeyinden sonrası sizin için risktir.

Kana karışma etkisi kişiden kişiye değişkenlik gösterir ve 0.50’ye denk gelene kadar içebilirim diye düşünmek yanlış bir yaklaşım olacaktır. Trafiğe alkollü çıkmışsanız ve kaç promilden sonra ceza alırım diye düşünüyorsanız 0.50 promili geçtiğinizde cezai işlemlerin uygulandığını bilmelisiniz. Peki alkol promil hesabı nasıl yapılır, hangi içki kaç promildir? detaylı olarak inceleyelim.

Alkol Promil Hesabı Nasıl Yapılır?

Alkol promil hesabı diğer bir adı ile etanol promil hesabı yapmak için, alkol ağırlığı ve kanın hacmi dikkate alınmaktadır. Yasal olarak belirlenmiş olan 0.50 promil oranı herkes için geçerli değildir. Şöyle ki bu oran kişinin cinsiyetine, yaşına ve metabolizmasına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin: 0.50 promil 100 mililitre kanda 50 miligram alkole denk gelmektedir. Bu bilgiden yola çıkarsak 50/100=0.50 oranında promil hesaplamasına ulaşabiliriz.

Ayrıca alkolün kana karışma süresi de kişiden kişiye göre değişiklik göstereceğinden 2 duble rakı kaç promil, bira kaç saat sonra alkolmetrede çıkmaz? gibi soruların cevapları da değişiklik gösterecektir. Alkol çeşitlerine göre oranlarında değişeceğini söyleyebiliriz. İçeriğimizde belirlenmiş olan yasal sınırın hangi alkollere ve kaç kadehe eşit olduğunun hesaplamasının yanında online promil hesaplama yöntemine de değindik.

2022 Yılı Zamlar Sonrası Güncel Alkol Fiyatları hakkında bilgi alarak bira, votka, şarap, rakı, shot, cin, tekila ve şampanya gibi tüm içkilerin en güncel fiyat listesini inceleyebilirsiniz!

Online Promil Hesaplama Nasıl Yapılır?

Sürücü konumunda alkollü olarak trafik birimlerine yakalandığınızda memurlar tarafından alkolmetreyi üflemeniz rica edilecektir. 2022 yılı için belirlenmiş olan promil sınırını aştığınız tespit edilirse cezai işlemler uygulanmaktadır. Ceza almamak ve olası kaza durumlarını en aza indirmek için trafiğe alkollü şekilde çıkmamanızı öneririz.

Alkol kullandınız fakat trafiğe çıkmak zorundasınız. O halde online promil hesaplama mg/dl sistemi üzerinden anında vücudunuzdaki alkol oranını tespit edebilirsiniz. İnternet siteleri üzerinden pek çok promil hesaplama sistemi mevcuttur. Cinsiyet bilgisi, yaş, kilo, boy, içilen içki miktarı ve türü girilerek alkol testi sonuçlarına erişebilirsiniz. Online promil hesaplamaya örnek verecek olursak:

180 cm boyunda ve 80 kg bir erkeğin 0.8 litre bira içtiğini ve promil hesaplamasının 1 saat içerisinde yapıldığını düşünürsek ortalama olarak 0.18-0.39 oranında alkol değeri saptanacaktır. Aynı hesaplama üzerinden 160 cm boyunda, 60 kg ağırlığında bir kadının 0.8 litre bira içtiğinde ise kanındaki alkol oranın ortalama olarak 0.38-0.65 aralığında olabileceğini söyleyebiliriz.

Promil Kaç Saatte Düşer?

İçkilerde bulunan alkol oranları birbirinden farklıdır. Bu durumda kana karışması ve vücutta gösterdikleri etkileri de değişiklik göstermektedir. Alkolün vücuttan atılma süresi ise 48 saat ile 72 saat aralığındadır. İçkinin vücuda alınması ile birlikte ilk 1 saat içerisinde vücuttan atılmaya başlar. Her saat için vücuttan 0.1 promil alkol atıldığı bilinmektedir.

Erkekler kadınlara orana alkolden daha az etkilenmektedir. Erkeklerin midelerinde bulunan ADH aktivitesi kadınlara oranla daha yüksek olduğundan içkiden daha az etkilenmektedir. Bunun yanında yemek ile alınan alkolün insan vücudunu etkileme hızı daha düşük olacaktır. Yıllardan beri bilinenin aksine kahve içilmesi içkinin etkisini azaltmayacaktır.

Hangi İçki Kaç Promildir?

Her içki çeşidinin ve içerisinde barındırdığı alkol oranına bağlı olarak promil değerinde farklılıklar olacaktır. Biranın, rakının, şarabın ve diğer tüm içkilerin promil değerleri, kişilerin boy, cinsiyet ve kilosuna bağlı olarak da farklı oranlarda tespit edilecektir. Gelin birlikte hangi içki kaç promil? hesaplayalım.

Alkol Promil Hesaplama 2022 Oranları

Bira, şarap, rakı, vodka ve diğer tüm alkoller için promil değerlerini hesapladık. 33’lük ve 50 cl bira kaç promildir? aşağıdaki veriler doğrultusunda inceleyerek tüm alkol çeşitlerine ait tahmini etanol promil hesaplamanızı yapabilirsiniz.

Bira Promil Hesaplama yaparsak;

%0.5 alkol oranındaki 33’lük birada:

 • 1 şişe birada 33
 • 2 şişe bira 69
 • 5 şişe bira 1.65 promil bulunmaktadır.

%0.5 alkol oranlı 50’lik birada:

 • 1 şişe birada 50-53
 • 2 şişe bira 10.5 promil
 • 5 şişe birada ise 2.60 promil eder.  

Bira Fiyatları 2022 Ne Kadar? Efes, Tuborg, Corona, Bomonti, Tuborg Gold, Amsterdam, Efes Pilsen Extra ve Calsberg gibi diğer tüm bira çeşitlerinin güncel fiyatlarını öğrenebilirsiniz!

%12 alkol oranlı şaraplarda:

 • 1 kadeh şarap 40
 • 3 kadeh şarap 1.21
 • 5 kadeh şarapta ise 2.02 alkol oranı tespit edilmektedir.

%40 oranında alkollü rakı, viski ve vodka türlerinde:

 • 1 duble viski, vodka veya rakı promil oranı 0.42
 • 2 dublede 0.85
 • 3 dublede ise 1.26 promildir.

Unutmayınız ki bu veriler, alkol oranlarına, kişinin boy, cinsiyet kilo ve kana karışma aşamasına göre değişiklik göstermektedir. Belirtmiş olduğumuz değerler tahmini olarak hesaplanmıştır ve kesinlik belirtmemektedir.

2 Duble Rakı Kaç Promil?

Rakının içinde yer alan alkol oranına bağlı ortalama olarak 2 duble rakı 0.50 promile denk gelmektedir. Yasal alkol sınırının aşılması durumunda cezai işlemlerin uygulanması nedeni ile alkollü iken araç kullanılmaması ve trafiğe çıkılmaması hem sizin için hem de çevrenizdekiler için önem taşımaktadır.

1 Bira Kaç Promildir?

1 şişe bira barındırdığı alkol oranına ve %33’lük veya %50’lik olma durumuna göre promil oranında farklılıklar olmaktadır. %33’lük bir şişe bira 33, %50’lik bir şişe bira ise ortalama olarak 53 oranında kana karışmaktadır.

Yapılan hesaplamalar tahmini olarak verilmiştir!

1 Bira Alkol Sınırını Geçer mi?

Ortalama olarak 50 cc’lik bir biranın promil sınırı 0.50 sınırını bulmaktadır. Yani ikinci şişe bira tüketiminde promil sınırı aşılmış olacaktır.

2 Bira Kaç Promil Eder?

1 şişe biranın ortalama olarak 33 ve 53 oranında promil oranının olduğunu düşünürsek, 2 şişe biranın promil oranının 66 ile 106 aralığında olabileceğini söyleyebiliriz. Bu oranlar kişilerin cinsiyetlerine, yaş gruplarına, kilo ve boylarına göre değişiklik gösterecektir.

Bira Kaç Saat Sonra Alkolmetrede Çıkmaz?

Tüketilen içkinin etkisi vücuttan atılıp alkolmetrede çıkmamasını etkileyen pek çok etmen bulunmaktadır. Bunların başında biranın alkol oranı, tüketimi gerçekleştiren kişinin cinsiyeti, yaş grubu, boyu ve kilosu kaç saat sonra alkolmetrede çıkmadığını etkileyecektir. Bira kaç saat sonra alkolmetrede çıkmaz? sorusuna 175 cm boyunda 70 kg ağırlığında bir erkeğin 1 litre bira tükettiğini düşünerek bir örnek ile cevap verecek olursak:

 • 1 saat içindeki promil oranının 0.32-0.56 aralığında
 • 2 saatte bu oran 0.12-0.46 aralığında
 • 3 saat sonunda 0-0.36
 • 4 saat sonunda 0-0.26
 • 5 saat sonunda 0-0.16
 • 6 saat ardından ise vücuttan tamamen atılacaktır ve alkol oranı 0 olarak gözlenecek ve alkolün etkisi vücuttan tamamen atılacaktır.

Bira içtikten kaç saat sonra promil çıkmaz? diye merak edenler için kesin yargılara varan bilgiler vermek doğru olmayacaktır. Alkol durumunu etkileyen faktörler sonucunda alkolmetrede çıkan oran değişiklik göstermektedir.

0.50 Promil Kaç Bira Eder?

%33’lük bir şişe biranın ortalama olarak 33 promil olduğunu düşünürsek 2 şişe içiminde toplamda 66 alkol oranına ulaşılacaktır. Fakat %50’lik oranlı biraların tek şişesinde ise 53 promil bulunmaktadır. Yani 0.50 promil kaç bira eder? sorusu alkol oranına ve türüne göre değişiklik göstermektedir.

1 Şişe Viski Kaç Promildir?

Alkol alan kişinin cinsiyetine, yaşına, ağırlık ve boy ölçülerine göre promil oranları değişiklik gösterdiğini belirterek, kişinin bir tek viski içtiğini düşünürsek 0.50 promil sınırının altında kaldığını söyleyebiliriz. Fakat 1 şişe viski yine kişinin yapısına ve metabolizma özelliklerine bağlı olarak 0.50 alkol promil sınırını aşmaktadır. Viskinin barındırdığı alkol oranına bağlı olarak promil konusunda kesin yargılara varmak doğru olmayacaktır.

1 Tek Rakı Kaç Promil?

Ortalama olarak 60 kg bir kadının veya 70-80 kg arasında bir ağırlığa sahip olan erkeğin 1 tek rakı içmesi durumunda alkol sınırının altında olmaktadır. Fakat rakı tüketiminin artması ile birlikte 0.50 promile ulaşması, yasal sınırı aşması ve trafiğe çıkması durumunda ise kişiye cezai işlemler uygulanmaktadır.

70’lik Rakı Kaç Promildir?

Fiziksel özelliklere bağlı olarak 70’lik rakının promili 2.36 ile 3.2 oranında değişiklik göstermektedir. Bu hesaplama 1.80 cm boyunda ve 75 km ağırlığındaki bir erkek kişi için içki tüketiminin ilk 1 saat içerisinde ölçülmesi düşünülerek yapılmıştır. Aynı fiziksel özelliklere sahip kişinin 2 saat içindeki ölçümünde ise 2.16 ile 3.1 değerleri arasında alkol oranı bulunacaktır.

183 Promil Alkol Ne Kadar?

Kandaki içki oranınızın ortalama olarak 183 promil olabilmesi için tüketilmesi gereken içkiler ve oranları 0.7 litre bira, 1.5 litre şarap ve türevlerinden olabilmektedir. Bu değerlendirme 1.80 metre boyundaki ve 80 kilogram ağırlığındaki bir erkek için hesaplanmıştır. Yapmış olduğumuz hesaplar kesinlik içermemektedir!

220 Promil Alkol Ne Kadardır?

İçkinin türüne bağlı olarak 2.20 promil alkol oranında tüketilen içki miktarı ve türevi değişiklik göstermektedir. 2.20 promil alkol oranına tüketilen içki türüne ve miktarına örnek verecek olursak:

170 cm boyunda ve 70 kg ağırlığında bir erkeğin 2.0 litre şarap ve çeşitlerinden tükettiğini düşünürsek 2.28 ile 3.09 aralığında bir promil oranının çıkabileceğini söyleyebiliriz. Ya da 170 cm boyundaki 60 kg bir kadının 2.20 promil alkol oranına sahip olabilmesi için ortalama olarak 1.5 litre bira ve 1 litre şampanya ve türevlerinden tüketmesi gerekmektedir.

Vermiş olduğumu örnekler alkol tüketiminin ilk 1 saat içerisinde alkolmetre ile ölçüm yapılmış olduğu varsayılarak hesaplanmıştır! Ayrıca örnekler üzerinden de anlaşıldığı gibi promil hesaplaması alkol çeşidine, cinsiyete, boya, kiloya, kişinin yapısına ve metabolizmasına göre değişiklik göstermektedir.

Yasal Sınır Alkolü Kaç Kadehe Eşittir?

Yasal olarak ticari araçlar ve kamu çalışanları haricinde 0.50 değerindedir. Ortalama olarak yaşı 40-45 yaşında olan 70-75 arasında kiloya sahip bir erkek için 50 CC’lik bir şişe bira bu orana denk düşer. 2 kadeh şarapta bu miktara eşit olur. Ortalama 40-45 yaşında ve 65-70 kilo olan bir kadın için bu oran bazen yarı yarıya düşebilir. Tablo üzerinden kadınlarda ve erkeklerde yasal sınır alkolü kaç kadehe eşit olduğunu inceleyebilirsiniz.

Alkol Promil Hesaplama 2 Bira Kaç Promil Çıkar? (Vücuttan Atılma Süresi)
Alkol Promil Hesaplama Tablosu

Yani 1 şişe içtim çıkmaz diye düşünürseniz hem kendinizi hem de çevrenizdekileri tehlikeye atmış olacaksınız. Oranlar cinsiyetinize, ağırlığınıza, boyunuza ve içki türünüze göre değişiklik göstereceğinden kesin sonuçlar vermemektedir.

Alkol Promil Nasıl Düşürülür?

Alkol içtiğinizde promilini düşürmek için bir çok yol ararsınız. Bunun için söylenen kahve içmek, mentollü sakız, lavobaya gitmek, istifra etmek, yemek yemek gibi şeylere inanmayın. Her ne yaparsanız yapın sınırın üzerinde içki içtiyseniz her türlü ceza alacaksınızdır. Bu sebeple alkollü taşıt kullanmayın. Kaç promil ceza yazmak için yeterli olduğunu inceledikten sonra, alkollü araç kullanmanın cezasını ve detaylarına geçebilirsiniz.

Alkol sağlığa zararlıdır!

Alkollü Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

Alkollü araç kullandığınızda bu hem sizin canınızı tehlikeye atar hem de cebinizde büyük bir maddi kayıp oluşturabilir. Yapılan denetlemelerde alkol oranı ortaya çıkar. Ölçüm sonuçlarında 0,50 promilin üzerinde olan sürücülerinin trafiğe çıkması uygun görülmemektedir. Sınırın üzerinde çıkan kişiler için 2022 yılı trafik idari para ceza rehberine göre cezai uygulamalar yapılmaktadır.

Alkollü araç kullanma cezası tutarları:

Alkollü sürücü araç ile ilk tespit edildiğinde1.339 TL
Alkollü araç ile 2. kez sürü tespit edildiğinde1.679 TL
3 ve 3’ten fazla alkollü araç kullanımında2.698 TL
Alkollü Araç Kullanma Cezası 2022

Gelen trafik cezalarının yasal ödeme süreleri 15 gündür. Erken ödenmesi durumunda ceza tutarlarında %25 oranında indirim uygulanır. Alkollü araç kullanma cezalarına indirim uygulanmasının ardından ödenmesi gereken tutarlar ise şu şekildedir:

1 defa yakalanmış indirim uygulama tutarı1.004,25 TL
2 defa yakalanmış indirim tutarı1.259,25 TL
3 ve daha fazla durumda ödenmesi gereken indirimli ceza tutarı2.023,50 TL
Alkollü araç kullanma cezasının %25 oranında indirim uygulanmış tutarları

Sürücüler bu suçu ikinci kez işlerse, ilk olarak para cezası uygulanmaktadır. Geriye doğru 5 yıl içerisinde birinci defa yakalanmasında 6 aya, ikinci defa yakalanmasında 2 yıl, üç ve daha fazla alkollü araç kullanmasında ise 5’er yıl olacak şekilde ehliyetine el konulacaktır.

Ehliyetsiz ve Alkollü Araç Kullanma Cezası 2022

İlk olarak ehliyetsiz araç kullanma cezasını açıklayalım. Araç sahipleri ehliyeti olmadan araç kullanıyor ise 2.698 TL ceza bedeli öderler. Ceza yazıldıktan sonra 15 gün içerisinde ödenirse %25 oranında indirim uygulanır ve cezası 2.023,50 TL’ye düşürülmektedir.

Ehliyetsiz araç kullanımına bir de alkol durumu eklenirse ceza tutarı 4.038 TL‘yi bulmaktadır. Alkollü araç kullanan sürücüler için belirlenen alkol sınırı hususi otomobil sürücülerine 0,50 diğer araç kullanıcılarına ise 0,20 promil üzerinde oran tespit edildiğinde cezai işlemler uygulanacaktır.

Alkollü Araç Kullanma Cezası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Alkollü Araç Kullanma Cezası Sorgulama işlemleri en yakın vergi dairelerinden yapılabildiği gibi online olarak e-Devlet ve Gelir İdaresi Başkanlığı internet sayfası üzerinden de yapılabilmektedir. İster T.C. kimlik bilgileriniz ile vergi dairelerinden sorgulama yaparak borcunuzu ödeyebilir ister e-Devlet üzerinden kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaparak e-Hizmetler menüsünden EGM sekmesine tıklayıp, Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama menüsüne giriş yapıp, alkollü araç kullanma ceza sorgulayabilir isterse de gib.gov.tr internet sitesine giriş yaparak ”Borç Sorgulama ve Ödeme” menüsü üzerinden ”Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme” bağlantısını kullanabilirsiniz.

Unutmayınız ki aracınız kiralık ise ceza firmaya gönderilecektir fakat ceza tutarı yine sizin adınıza olacaktır. Yani borcu yine siz ödeyeceksiniz. Alkollü araç kullanmak hem size hem de çevrenizdekilere için büyük kayıplara neden olabilir!

Alkolmetreye Üflememe Cezası Ne Kadar?

Trafik kolluk birimleri tarafından alkolmetreye üflemeniz gerekti söylendiğinde üflemek istemez iseniz, bu durumda 2022 yılı için belirlenen tutarda 3.856 TL idari para cezası kesilmektedir. Bir diğer yöntem ise aracınıza 2 yıl süre ile el koyma yaptırımıdır. Promilde çıkan miktarı ödemeyi kabul ederseniz üflememe cezası iptal edilmiş olacaktır. Aynı zamanda üflediğiniz promil miktarını görmek isterseniz polis memurları bunu göstermekle yükümlüdür, gösterilmez ise sulh ceza idare mahkemesine itirazda bulunarak cezaya itiraz etme hakkınız vardır.

 • Alkolmetreyi üflemeyi reddeden kişi ise 3.856 TL idari para cezası ödeyerek sürücü belgesi 2 yıl süre ile iptal edilir. 
 • 1.00 promil üzerinde olanlara ise Türk Ceza Kanunun 179/3 maddesi gereğince adli işlem yapılır. 
 • Trafik kazasına sebebiyet verecek otomobil sürücülerinin 0,50 promil üzerinde, diğer sürücülerde ise 0,20 üzerinde değer tespiti yapıldığında adli işlemler uygulanacak. 

Trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu ile ilgili mevzuatı incelemek ve daha detaylı bilgi almak için tıklayınız!

Kaç Promil Alkol Cezaya Girer?

Hangi içki kaç promil veya kaç promil alkol cezaya girer? merak ediyorsanız inceleyelim. Promil sınırı, 1.000 milimetre kanda 0.5 gram yani 0.50 değerinde olmaktadır. Alkollü araç kullanımı kamu hizmetinde ve ticari araç sürülerine tamamen yasaktır. Diğer sürücülere ise 0.50 promil ile sınır koyulmuştur. Kaç biradan sonra cezaya girerim diye merak ediyorsanız, buna yanıt olarak 0.50 oranından sonra tüm cezai işlemler sizi bekliyor diyebiliriz.

Vücuda alınan alkolün kana karışımı kişilerin cinsiyetine, yaşına, metabolizma sistemine ve yapısına göre değişiklik gösterir. Kimisinde hızlı bir şekilde kana karışarak alkolmetrede hemen çıkarken kimisinde ise yaşı ve metabolizması gereği alkol ölçerde çıkmamaktadır. Buna karşılık şu kadar kadehte bu kadar alkol oranı çıkar denmesi yanlış olacaktır.

Alkollü Araç Kullanma Cezası Ödenmez İse Ne Olur?

Trafik cezaları idari para cezası olmasından ötürü ödenmeme durumlarında hapis cezaları uygulanmaz. Verilen bu ceza belirtilen süre içerisinde ödenmez ise kişi için icra süreci başlatılır. Bu para kişiden alınır. Para cezası kesildikten 15 gün içerisinde ödenir ise indirim yapılır. 30 gün içerisinde ise ödenmediği durumunda faiz işlemeye başlar. Bunun üzerine icra takip süreci başlatılır ve icra yolu ile kişiden alınır. Ancak kişinin borcunu iptal etmek için mahkemeye başvurması durumunda eğer mahkeme itirazı olumlu yönde değerlendirir ise kişi ödediği ceza miktarını geri alabilir.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!