Alkol Promil Hesaplama 2 Bira Kaç Promil Çıkar? (Vücuttan Atılma Süresi)

Bira promil hesaplama konumuzda; Alkol sınırının kaç promil olduğunu, hangi içki kaç promildir, 0.50 promil kaç bira eder, 1 bira kaç promildir, 220 promil alkol ne kadardır? bilgi alarak bira sayısına göre miktarlarını promil hesaplama 2023 yöntemini, alkol vücuda alındıktan kaç saat sonra alkometrede çıktığını, kaç promilden sonra para cezası verildiğini ve online promil hesaplama dahil alkol promil hesaplama hakkında bilinmesi gereken tüm detayları sizler için araştırdık. Rakı, şarap, bira veya alkollü herhangi bir içecek içmişseniz, trafiğe asla çıkmayınız!

Alkol Promil Sınırı 2023 Güncel

Ülkemizde alkollü araç kullanımı kamu kurumlarında görev alan sürücüler için ve ticari araç sürücüleri için yasaklanmıştır. Peki kaç promilde ceza var? Alkol promil sınırı 2023 yılında 1 litre kanda yarım gram alkol ile eşdeğer olan kişiler için 0.50 promil ticari araç sahipleri için 0.20 oranında belirtilmiştir. Örnek olarak 0.50 oranı 100 milimetreye tekamül eder. Bu da kanda 50 miligram olduğunu göstermektedir. 100/50= 0.50 promile eşittir. 0.20 düzeyinden sonrası sizin için risktir.

Kana karışma etkisi kişiden kişiye değişkenlik gösterir ve 0.50’ye denk gelene kadar içebilirim diye düşünmek yanlış bir yaklaşım olacaktır. Trafiğe alkollü çıkmışsanız ve kaç promilden sonra ceza alırım diye düşünüyorsanız 0.50 promili geçtiğinizde cezai işlemlerin uygulandığını bilmelisiniz. Peki alkol promil hesabı nasıl yapılır, hangi içki kaç promildir? detaylı olarak inceleyelim.

Alkol Promil Hesabı Nasıl Yapılır?

Alkol promil hesabı diğer bir adı ile etanol promil hesabı yapmak için, alkol ağırlığı ve kanın hacmi dikkate alınmaktadır. Yasal olarak belirlenmiş olan 0.50 promil oranı herkes için geçerli değildir. Şöyle ki bu oran kişinin cinsiyetine, yaşına ve metabolizmasına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin: 0.50 promil 100 mililitre kanda 50 miligram alkole denk gelmektedir. Bu bilgiden yola çıkarsak 50/100=0.50 oranında promil hesaplamasına ulaşabiliriz.

2023 Yılı Zamlar Sonrası Güncel Alkol Fiyatları hakkında bilgi alarak bira, votka, şarap, rakı, shot, cin, tekila ve şampanya gibi tüm içkilerin en güncel fiyat listesini inceleyebilirsiniz!

Online Promil Hesaplama Nasıl Yapılır?

Sürücü konumundayken trafik birimlerine yakalanırsanız görevlilerden alkol ölçeri patlatmaları istenecektir. 2023 yılı için belirlenen prim limitini aştığınız tespit edilirse cezai işlem uygulanır. Ceza almamak ve olası kaza durumlarını en aza indirmek için alkollüyken araç kullanmamanızı öneririz.

Alkol kullandın ama araba kullanmak zorundasın. Ardından online promil hesaplama mg/dl sistemi ile vücudunuzdaki alkol oranını anında belirleyebilirsiniz. İnternet sitelerinde birçok promil hesaplama sistemi mevcuttur. Alkol testi sonuçlarına cinsiyet bilgileri, yaş, kilo, boy, tüketilen içki miktarı ve türü girerek ulaşabilirsiniz. Online promil hesaplama örneği verecek olursak:

180 cm boyunda 80 kg bir erkeğin 0,8 litre bira içtiğini ve 1 saat içinde promil hesabı yapıldığını düşünürsek alkol değeri ortalama 0,18-0,39 olarak hesaplanacaktır. Aynı hesaplamayı kullanarak 160 cm boyunda ve 60 kg ağırlığında bir kadın 0,8 litre bira içtiğinde kanındaki alkol içeriğinin ortalama 0,38-0,65 aralığında olabileceğini söyleyebiliriz.

Promil Kaç Saatte Düşer?

İçeceklerdeki alkol yüzdeleri birbirinden farklıdır. Bu durumda kana karışmaları ve vücutta gösterdikleri etkiler de farklılık gösterir. Alkolün vücuttan atılma süresi 48 saat ile 72 saat arasındadır. İçeceğin vücuda alınmasından sonraki ilk 1 saat içinde vücuttan atılmaya başlar. Her saat vücuttan 0.1 promil alkol atıldığı bilinmektedir.

Erkekler alkolden kadınlara göre daha az etkilenir. Erkeklerin midelerindeki ADH aktivitesi kadınlara göre daha fazla olduğu için alkolden daha az etkilenirler. Ayrıca yiyeceklerle birlikte alınan alkolün insan vücudu üzerindeki etki oranı da daha düşük olacaktır. Yıllardır bilinenin aksine kahve içmek içeceğin etkisini azaltmaz.

Hangi İçki Kaç Promildir?

İçeceğin cinsine ve içerdiği alkol oranına göre promil değerinde farklılıklar olacaktır. Bira, rakı, şarap ve diğer tüm içeceklerin promile değerleri kişilerin boy, cinsiyet ve kilosuna göre farklı oranlarda belirlenecektir. Bir araya gel, hangi içki, kaç promil? Hesaplayalım.

Alkol Promil Hesaplama 2023 Oranları

Bira, şarap, rakı, votka ve diğer tüm alkollerin promil değerlerini hesapladık. 33 ve 50 cl bira kaç promil eder? Aşağıdaki verileri inceleyerek tüm alkol çeşitlerinin tahmini etanol promilini hesaplayabilirsiniz.

Bira Promil Hesaplaması aşağıda listeledik.

%0.5 alkol oranındaki 33’lük birada alkol promil oranı şu şekildedir:

 • 1 şişe birada 33
 • 2 şişe bira 69
 • 5 şişe bira 1.65 promil bulunmaktadır.

%0.5 alkol oranlı 50’lik birada alkol promil oranı şu şekildedir:

 • 1 şişe birada 50-53
 • 2 şişe bira 10.5 promil
 • 5 şişe birada ise 2.60 promil eder.  

Bira Fiyatları 2023 Ne Kadar? Efes, Tuborg, Corona, Bomonti, Tuborg Gold, Amsterdam, Efes Pilsen Extra ve Calsberg gibi diğer tüm bira çeşitlerinin güncel fiyatlarını öğrenebilirsiniz!

%12 alkol oranlı şaraplarda alkol promil oranı şu şekildedir:

 • 1 kadeh şarap 40
 • 3 kadeh şarap 1.21
 • 5 kadeh şarapta ise 2.02 alkol oranı tespit edilmektedir.

%40 oranında alkollü rakı, viski ve vodka türlerinde promil hesaplaması şu şekilde yapılmaktadır:

 • 1 duble viski, vodka veya rakı promil oranı 0.42
 • 2 dublede 0.85
 • 3 dublede ise 1.26 promildir.

Unutmayınız ki bu veriler, alkol oranlarına, kişinin boy, cinsiyet kilo ve kana karışma aşamasına göre değişiklik göstermektedir. Belirtmiş olduğumuz değerler tahmini olarak hesaplanmıştır ve kesinlik belirtmemektedir.

2 Duble Rakı Kaç Promil?

Rakının alkol içeriğine bağlı olarak 2 duble rakı ortalama 0,50 promile eşdeğerdir. Yasal alkol limitinin aşılması durumunda cezai takibat uygulaması nedeniyle hem sizin hem de çevrenizdekilerin alkollüyken araç kullanmamanız ve alkollüyken araç kullanmamanız önemlidir.

1 Bira Kaç Promil?

1 şişe biranın alkol içeriğine ve %33 veya %50 olmasına göre promil oranında farklılıklar vardır. %33’lük bir şişe bira kana 33 oranında, %50’lik bir şişe bira ise ortalama yüzde 53 oranında kana karışır.

0.50 Promil Alkol Kaç Bira Eder?

2 bardak bira içtiğinizde 0,5 promile eşdeğer alkol alırsınız.

0.50 Promil Kaç Kadeh Şarap Eder?

2 kadeh şarap 0.50 promil civarına eşittir.

Yapılan hesaplamalar tahmini olarak verilmiştir!

1 Bira Alkol Sınırını Geçer mi?

Ortalama olarak 50 cc’lik bir biranın promil sınırı 0.50 sınırını bulmaktadır. Yani ikinci şişe bira tüketiminde promil sınırı aşılmış olacaktır.

2 Bira Kaç Promil Eder?

1 şişe biranın ortalama 33 ve 53 promil oranının olduğunu düşünürsek 2 şişe biranın promil oranının 66 ile 106 arasında olabileceğini söyleyebiliriz. Bu oranlar cinsiyete, yaş grubuna, kiloya göre değişiklik gösterecektir. ve insanların yüksekliği.

Bira Kaç Saat Sonra Alkolmetrede Çıkmaz?

Vücuttan tüketilen içeceğin alkolmetrede bırakılmamasına etki eden birçok faktör vardır. Bunların başında biranın alkol oranı, tüketen kişinin cinsiyeti, yaş grubu, boyu ve kilosu, alkolmetrede kaç saat görünmediğini etkileyecektir.

Alkolmetreden kaç saat sonra bira çıkmıyor? Soruya bir örnekle cevap verecek olursak, 175 cm boyunda ve 70 kg ağırlığındaki bir adamın 1 litre bira tükettiğini düşünürsek yaptığı hesaplama şu şekildedir:

 • 1 saat içindeki promil oranının 0.32-0.56 aralığında
 • 2 saatte bu oran 0.12-0.46 aralığında
 • 3 saat sonunda 0-0.36
 • 4 saat sonunda 0-0.26
 • 5 saat sonunda 0-0.16
 • 6 saat ardından ise vücuttan tamamen atılacaktır ve alkol oranı 0 olarak gözlenecek ve alkolün etkisi vücuttan tamamen atılacaktır.

Bira içtikten kaç saat sonra promil çıkmaz? diye merak edenler için kesin yargılara varan bilgiler vermek doğru olmayacaktır. Alkol durumunu etkileyen faktörler sonucunda alkolmetrede çıkan oran değişiklik göstermektedir.

0.50 Promil Kaç Bira Eder?

%33’lük bir şişe biranın ortalama olarak 33 promil olduğunu düşünürsek 2 şişe içiminde toplamda 66 alkol oranına ulaşılacaktır. Fakat %50’lik oranlı biraların tek şişesinde ise 53 promil bulunmaktadır. Yani 0.50 promil kaç bira eder? sorusu alkol oranına ve türüne göre değişiklik göstermektedir.

1 Şişe Viski Kaç Promildir?

Alkol kullanan kişinin cinsiyetine, yaşına, kilosuna ve boyuna göre promil oranlarının değiştiğini belirterek sadece bir viski içen kişinin 0,50 promil sınırının altında olduğunu söyleyebiliriz. Ancak 1 şişe viski, kişinin yapısına ve metabolik özelliklerine bağlı olarak 0,50 alkol promil sınırını aşmaktadır. Viskinin alkol içeriğine bağlı olarak promil hakkında kesin hükümler vermek doğru olmaz.

1 Duble Rakı Kaç Promil?

60 kilo kadın veya 70-80 kilo erkek 1 tek rakı içerse alkol limitinin altındadır. Ancak rakı tüketimindeki artışla birlikte 0,50 promile ulaşırsa, yasal sınırı aşarsa ve trafiğe çıkarsa kişiye cezai işlem uygulanır.

70’lik Rakı Kaç Promildir?

Fiziki özelliklerine göre 70 rakı promili 2.36 ile 3.2 arasında değişmektedir. Bu hesaplama 1.80 cm boyunda ve 75 km kiloda bir erkek için ilk saatteki alkol tüketimi dikkate alınarak yapılmıştır. Aynı fiziksel özelliklere sahip bir kişinin 2 saat içerisinde yaptığı ölçümde alkol oranı 2.16 ile 3.1 arasında olacaktır.

183 Promil Alkol Ne Kadar?

Kan içme oranınızın ortalama 183 promil olması için tüketilmesi gereken içecekler ve oranları 0,7 litre bira, 1,5 litre şarap ve türevleri olabilir. Bu değerlendirme 1.80 metre boyunda ve 80 kilo ağırlığında bir erkek için hesaplanmıştır. Hesaplarımız ortalama olarak yapılmıştır.

220 Promil Alkol Ne Kadardır?

İçkinin türüne bağlı olarak 2.20 promil alkol oranında tüketilen içki miktarı ve türevi değişiklik göstermektedir. 2.20 promil alkol oranına tüketilen içki türüne ve miktarına örnek verecek olursak:

170 cm boyunda ve 70 kg ağırlığında bir erkeğin 2,0 litre şarap ve çeşitlerini tükettiği düşünülürse, bir promil oranının 2,28 ile 3,09 arasında olabileceğini söyleyebiliriz. Ya da 170 cm boyunda 60 kg bir kadının 2.20 promil alkole sahip olabilmesi için ortalama 1.5 litre bira ve 1 litre şampanya ve türevlerini tüketmesi gerekir.

Verdiğim örnekler alkol tüketiminin ilk saat içinde alkolmetre ile ölçüldüğü varsayılarak hesaplanmıştır! Ayrıca örneklerden de anlaşılacağı üzere promilin hesaplanması kişinin alkolün cinsine, cinsiyetine, boyuna, kilosuna, yapısına ve metabolizmasına göre değişmektedir.

Yasal Sınır Alkolü Kaç Kadehe Eşittir?

Ticari araçlar ve kamu çalışanları hariç yasal olarak 0,50 değerindedir. 70-75 yaş arası, ortalama 40-45 yaş arası bir erkek için 50 CC’lik bir şişe bira bu orana eşittir. Bu miktar 2 bardak şaraba eşittir. 40-45 yaş arası ve 65-70 kilo arası bir kadın için bu oran bazen yarıya düşebilmektedir. Tabloda kadın ve erkekler için kaç bardak alkolün yasal sınıra eşit olduğunu inceleyebilirsiniz.

Alkol Promil Tablosu 2023 Güncel

Kadın Promil Değerleri aşağıdaki gibidir:

Bardak40 kg45 kg50 kg60 kg70 kg80 kg
1 Bardak0,450,400,350.300,250,25
2 Bardak0,900,800.750,600,500,45
3 Bardak1,401,251.100,950,750,65
4 Bardak1,851,651,501.251,000,90
Kadın Promil Değerleri

Erkek Promil Değerleri aşağıdaki gibidir:

Bardak50 kg60 kg70 kg80 kg90 kg100 kg
1 Bardak0,300,250,250,200,15015
2 Bardak0,600,500,450,400,300,25
3 Bardak0,950,750,650,550,500,45
4 Bardak1,251,000,900,750,650,60
Erkek Promil Değerleri

Alkol promil hesaplamalarında oranlar cinsiyetinize, ağırlığınıza, boyunuza ve içki türünüze göre değişiklik göstereceğinden kesin sonuçlar vermemektedir.

Alkol Promil Nasıl Düşürülür?

Alkol içtiğinizde, promil düşürmenin birçok yolunu ararsınız. Kahve içmek, mentol sakızı kullanmak, lavaboya gitmek, kusmak, yemek yemek gibi bunun için söylenenlere inanmayın. Ne yaparsanız yapın, limitin üzerinde içersen cezalandırılırsın. Bu sebeple alkollü araç kullanmayınız. Kaç tane baloyu cezalandırmak için yeterli olduğunu gözden geçirdikten sonra, alkollü araç kullanmanın cezalarına ve ayrıntılarına geçebilirsiniz.

Alkol sağlığa zararlıdır!

Alkollü Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

Alkollü araç kullandığınızda hem hayatınızı tehlikeye atıyor hem de cebinizde büyük bir maddi kayba neden olabiliyor. Alkol yüzdesi denetimler sırasında ortaya çıkar. Ölçüm sonuçlarında 0,50 promilin üzerinde olan sürücülerin yolda olması uygun görülmemektedir. Sınırı aşanlar için 2023 trafik idari para cezaları kılavuzuna göre ceza başvuruları yapılıyor.

Alkollü araç kullanma cezası tutarları:

Alkollü Araç Kullanma Alkollü Araç Kullanma Cezası
Alkollü sürücü araç ile ilk tespit edildiğinde1.339 TL
Alkollü araç ile 2. kez sürü tespit edildiğinde1.679 TL
3 ve 3’ten fazla alkollü araç kullanımında2.698 TL
Alkollü Araç Kullanma Cezası

Gelen trafik cezalarının yasal ödeme süreleri 15 gündür. Erken ödenmesi durumunda ceza tutarlarında %25 oranında indirim uygulanır. Alkollü araç kullanma cezalarına indirim uygulanmasının ardından ödenmesi gereken tutarlar ise şu şekildedir:

İndirim Uygulanacak Konuİndirim Tutarı
1 defa yakalanmış indirim uygulama tutarı1.004,25 TL
2 defa yakalanmış indirim tutarı1.259,25 TL
3 ve daha fazla durumda ödenmesi gereken indirimli ceza tutarı2.023,50 TL
Alkollü araç kullanma cezasının %25 oranında indirim uygulanmış tutarları

Sürücüler bu suçu ikinci kez işlerse, ilk olarak para cezası uygulanmaktadır. Geriye doğru 5 yıl içerisinde birinci defa yakalanmasında 6 aya, ikinci defa yakalanmasında 2 yıl, üç ve daha fazla alkollü araç kullanmasında ise 5’er yıl olacak şekilde ehliyetine el konulacaktır.

Ehliyetsiz ve Alkollü Araç Kullanma Cezası 2023 Güncel

İlk olarak ehliyetsiz araç kullanma cezasını açıklayalım. Araç sahipleri ehliyeti olmadan araç kullanıyor ise 3.674 TL ceza bedeli öderler. Ceza yazıldıktan sonra 15 gün içerisinde ödenirse %25 oranında indirim uygulanır ve cezası 2.755,50 TL‘ye düşürülmektedir.

Ehliyetsiz araç kullanımına bir de alkol durumu eklenirse ceza tutarı 5.497 TL‘yi bulmaktadır. Alkollü araç kullanan sürücüler için belirlenen alkol sınırı hususi otomobil sürücülerine 0,50 diğer araç kullanıcılarına ise 0,20 promil üzerinde oran tespit edildiğinde cezai işlemler uygulanacaktır.

Alkollü Araç Kullanma Cezası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Alkollü Araç Kullanma Cezası Sorgulama işlemleri en yakın vergi dairelerinden yapılabildiği gibi online olarak e-Devlet ve Gelir İdaresi Başkanlığı internet sayfası üzerinden de yapılabilmektedir. İster T.C kimlik bilgileriniz ile vergi dairelerinden sorgulama yaparak borcunuzu ödeyebilir ister e-Devlet üzerinden kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaparak e-Hizmetler menüsünden EGM sekmesine tıklayıp, Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama menüsüne giriş yapıp, alkollü araç kullanma ceza sorgulayabilir isterse de gib.gov.tr internet sitesine giriş yaparak ”Borç Sorgulama ve Ödeme” menüsü üzerinden ”Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme” bağlantısını kullanabilirsiniz.

Unutmayınız ki aracınız kiralık ise ceza firmaya gönderilecektir fakat ceza tutarı yine sizin adınıza olacaktır. Yani borcu yine siz ödeyeceksiniz. Alkollü araç kullanmak hem size hem de çevrenizdekilere için büyük kayıplara neden olabilir!

Alkolmetreye Üflememe Cezası Ne Kadar?

Trafik kolluk birimleri tarafından alkolmetreye üflemeniz gerekti söylendiğinde üflemek istemez iseniz, bu durumda 2023 yılı için belirlenen tutarda 3.856 TL idari para cezası kesilmektedir. Bir diğer yöntem ise aracınıza 2 yıl süre ile el koyma yaptırımıdır. Promilde çıkan miktarı ödemeyi kabul ederseniz üflememe cezası iptal edilmiş olacaktır. Aynı zamanda üflediğiniz promil miktarını görmek isterseniz polis memurları bunu göstermekle yükümlüdür, gösterilmez ise sulh ceza idare mahkemesine itirazda bulunarak cezaya itiraz etme hakkınız vardır.

 • Alkolmetreyi üflemeyi reddeden kişi ise 3.856 TL idari para cezası ödeyerek sürücü belgesi 2 yıl süre ile iptal edilir. 
 • 1.00 promil üzerinde olanlara ise Türk Ceza Kanunun 179/3 maddesi gereğince adli işlem yapılır. 
 • Trafik kazasına sebebiyet verecek otomobil sürücülerinin 0,50 promil üzerinde, diğer sürücülerde ise 0,20 üzerinde değer tespiti yapıldığında adli işlemler uygulanacak. 

Trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu ile ilgili mevzuatı incelemek ve daha detaylı bilgi almak için tıklayınız!

Kaç Promil Alkol Cezaya Girer?

Hangi içki kaç promil veya kaç promil alkol cezaya girer? merak ediyorsanız inceleyelim. Promil sınırı, 1.000 milimetre kanda 0.5 gram yani 0.50 değerinde olmaktadır. Alkollü araç kullanımı kamu hizmetinde ve ticari araç sürülerine tamamen yasaktır. Diğer sürücülere ise 0.50 promil ile sınır koyulmuştur. Kaç biradan sonra cezaya girerim diye merak ediyorsanız, buna yanıt olarak 0.50 oranından sonra tüm cezai işlemler sizi bekliyor diyebiliriz.

Vücuda alınan alkolün kana karışımı kişilerin cinsiyetine, yaşına, metabolizma sistemine ve yapısına göre değişiklik gösterir. Kimisinde hızlı bir şekilde kana karışarak alkolmetrede hemen çıkarken kimisinde ise yaşı ve metabolizması gereği alkol ölçerde çıkmamaktadır. Buna karşılık şu kadar kadehte bu kadar alkol oranı çıkar denmesi yanlış olacaktır.

Alkollü Araç Kullanma Cezası Ödenmez İse Ne Olur?

Trafik cezaları idari para cezası olmasından ötürü ödenmeme durumlarında hapis cezaları uygulanmaz. Verilen bu ceza belirtilen süre içerisinde ödenmez ise kişi için icra süreci başlatılır. Bu para kişiden alınır. Para cezası kesildikten 15 gün içerisinde ödenir ise indirim yapılır. 30 gün içerisinde ise ödenmediği durumunda faiz işlemeye başlar. Bunun üzerine icra takip süreci başlatılır ve icra yolu ile kişiden alınır. Ancak kişinin borcunu iptal etmek için mahkemeye başvurması durumunda eğer mahkeme itirazı olumlu yönde değerlendirir ise kişi ödediği ceza miktarını geri alabilir.

Volim Kaç Promil?

alkol türü %14,4 lük alkol oranına sahiptir ve promili yüksektir.

Photo of author

Seher Demir

Anadolu Üniversitesi Finans bölümü mezunuyum. 10 yılı aşkındır benzer konularda makaleler yazıyorum.
Yorum yapın

error: Content is protected !!
1