Devlet Destekleri

Tanzim Satış Yerleri Nerede? Hangi İllerde Var?

Tanzim Satış Yerleri Nerede? Hangi İllerde Var?

Yaşam pahalılığı sebebi ile vatandaşlar ekonomik bir sıkıntı dönemine girdi. Bu sebeple yeni bir düzenleme getirildi ve sebze meyve satışını ucuza mal ederek yapmak amacı ile tanzim satış yerleri kuruldu. Ancak şu an için tanzim işyerleri yalnızca belirli illerde faaliyete geçirildi. Tanzim satış hususundaki tüm detaylar haberimizde.

Tanzim Satış Yeri Nedir?

Tanzim nedir? Tanzim satış yeri nedir? Neden Kuruldu? gibi sorular vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Tanzim sözlük anlamı ile düzenleme ve bir şeyleri hale yola koymak gibi anlamlara gelmektedir. Tanzim satışı ülkemizde 1973 yılında Tansa ismi ile satış yapmaya başlamıştır. Tanzim satış yerleri vatandaşların geçim sıkıntısını önlemek ve ceplerini bir nebze olsun rahatlatmak amacı ile temel ihtiyaç olan beslenme için sebze ve meyve satışlarının yapılacağı, halkın alışverişlerini daha ucuza mal edebileceği yerler olarak biliniyor. Tüm bunları gerçekleştirmek amacı ile Ankara ve İstanbul illerinin bazı bölgelerinde tanzim satış yerleri kurulmaya başlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sivas ilinde bu hususta açıklamalarda bulunmuştu. Yaptığı açıklamalarda tanzim satış alanlarını gerekirse belediye ile işbirliği yaparak kuracaklarını ve vatandaşlara ucuza ürün satacaklarını belirtmişti. Tüm bunların yanı sıra tarafımıza pek çok saldırıda bulunduklarını bunlara ek olarak da insanların ihtiyacı olan beslenme ihtiyaçlarına zam getirildiğini ve bu konuda çalışmalar yaparak düzeltileceğinden bahsetmişti. Daha sonra belirli noktalarda vatandaşlar alışverişlerini rahatlıkla yapabilsinler diye tanzim satış alanlarının kurulmasına karar verildi. Sera kurmak için devlet desteği ve teşvikler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Tanzim Satış Başladı!

Son dönemlerde artış gösteren sebze ve meyve fiyatlarından dolayı vatandaşlar gereksinim duydukları besinlere ulaşamaz hale geldiler. Vatandaşların mağduriyetini önlemek adına harekete geçildi. İl belediyeleri ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin ortaklaşa hazırladığı bir çalışma ile mobil araçlarda tanzim satış uygulaması yapılmaya başlandı. Başlatılan bu uygulama sayesinde meyve ve sebze fiyatları marketlerde ve pazarda satılan meyve ve sebze fiyatlarına göre daha ucuza satılacak.

Tanzim Satış Mağazaları 1970’li senelerde Ankara belediyesinin başında olduğu toplumcu belediyeler, üretime katkı sağlamak ve girişimi vatandaşların yanında olmak amacı ile vatandaşların gereksinim duydukları temel gıda ürün bedellerini aşağıya indirmek amacı ile tanzim mağaza kurmuşlardır. 1976 senesinde ise Tanzim Satışlar Genel Müdürlüğü İzmir Konak’ta ilk mağaza açılmıştır. Toplam mağaza sayısı 1986 senesinde 12’ye ulaşmıştır. Yapılan gelişme ile birlikte şirketleşme düşüncesi meydana gelmiş ve 15 Aralık 1986’da Tansaş İzmir Büyükşehir Belediyesi İç ve Dış Ticaret Anonim Şirketi kurulmuştur. 1996 senesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Tansaş hisselerinin %32,98’i halka açılmış olup 1999  senesinde hisseler Doğuş Gruba satılmış ve ileri ki yıllarda da Migros ile de birleşilmiştir. Günümüzde de Enflasyonla Mücadele kapsamında tanzim satış yerleri kurularak temel gıda malzemelerinin ucuza mal ederek satışı gerçekleştirilmeye başlanmıştır.

Tanzim Satış Başladı

Tanzim Satış Başladı

Tarım Kredi ve belediyelerin işbirliği içerisinde yaptığı çalışmalar neticesinde tanzim satış mağazalarında satışa sunulacak olan meyve ve sebzeler çiftçilerden tedarik edilmeye başlandı. Konuya ilişkin Tarım Kredi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz tanzim satış alanlarında vatandaşlara sunulacak olan ürünlere kar payının eklenmeyeceğini sadece taşıma yani nakliye fiyatının ekleneceğini belirtti. Hazine ve Maliye Bakanı’da konuya ilişkin olarak başlangıçta İstanbul ilinde 50 tane, Ankara ilinde ise 30’dan fazla yerde tanzim satış yerlerinin kurulması için gerekli süreci başlatacaklarını belirtmişti.

Hangi İllerde Tanzim Satış Yerleri Kuruldu?

Gerek pazarın gerekse de marketlerde satılan ürün fiyatlarının pahalılığından şikayetçi olan ve geçim derdine düşen vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile İstanbul ve Ankara illerinde satışa başlanmıştır. İstanbul ilinin 34 ilçesinde 50 satış noktasında, Ankara ilinde ise 15 nokta da tanzim satış yerleri kurulmuştur. 11 Şubat 2019 tarihini takiben vatandaşa ürün satışı yapılmaya başlanmıştır. Meyve ve sebze fiyatlarını aşağıya çekmek için İstanbul ilinde ilk tanzim satış noktası Gaziosmanpaşa’da faaliyete geçirilmiştir.

Artan fiyatlar neticesinde vatandaşlar meyve ve sebzeleri yalnızca gereksinim duydukları kadarını almak durumunda kalıyorlardır. Meyve ve sebzelerin cep yakan fiyatları yüzünden vatandaşlar adet hesabında ürün alımına başlamış durumda idiler. Getirilen yeni düzenleme ile birlikte vatandaşlar gereksinim duydukları meyve ve sebzeleri tanzim satış noktalarından uygun fiyatlar ile satın alabilecekler.

İstanbul’da Kurulacak Satış Noktaları

İstanbul’da bulunan nüfus yoğunluğu sebebi ile tanzim satış yerleri tam 34 ilçede farklı satış noktalarında kurulmuş ve faaliyete geçirilmiştir. Tarım Kredi Kooperatifleri belediyelerce kurulan tanzim satış alanlarında kurulacak olan ürünleri çiftçilerden tedarik etmeye başlamıştır. İstanbul ilinde bu ürünlerin satış noktaları ise şu şekildedir;

 1. Avcılar Meydanı
 2. Esenler Meydanı
 3. Aksaray Meydanı
 4. Kasımpaşa Kızılay Meydanı
 5. Beylikdüzü Meydanı
 6. Zeytinburnu Meydanı
 7. Esenyurt Meydanı
 8. Kadıköy Meydanı
 9. Taksim Meydanı
 10. Başakşehir 2. Etap Metro Çıkışı
 11. Çekmeköy Meydanı
 12. Ümraniye Meydanı
 13. Bakırköy Meydanı
 14. Eminönü Meydanı
 15. Bayrampaşa Meydanı
 16. Küçükmece Meydanı
 17. Kağıthane Meydanı
 18. Bakırköy Meydanı
 19. Mecidiyeköy Meydanı
 20. Ataşehir Örnek Mahallesi
 21. Haliç
 22. Pendik Meydanı
 23. Şirinevler Meydanı
 24. Kartal Meydanı
 25. Fatih Karagümrük Meydanı
 26. Halkalı Meydan
 27. Ataşehir Meydan
 28.  Maltepe Meydanı
 29. GOP Meydanı
 30. Üsküdar Meydanı
 31. Ümraniye Meydan AVM Otopark
 32. İstinye İspark
 33. Alibeyköy Silahtar
 34. Sancaktepe Meydanı
 35. Esenler 100. Yıl Mahallesi
 36. Sarıyer Meydanı
 37. Beşiktaş Meydanı
 38. Bostancı Lunapark
 39. Beykoz Kavacık Meydan
 40. Zeytinburnu Alışveriş Merkezi
 41. Sultanbeyli Meydanı
 42. Bağcılar Meydanı
 43. Bahçeşehir 1. Kısım
 44. Eyüpsultan Meydan
 45. Büyükçekmece
 46. Güngören Meydanı
 47. Tuzla Meydanı
 48. Bayrampaşa Yıldırım Mahallesi
 49. Sultangazi Meydanı
 50. Üsküdar Kirazlıtepe
İstanbul Tanzim Satış Noktaları

İstanbul’da 50 noktaya tanzim satış yeri kuruldu.

İlçelerinde tanzim satış noktaları kurulmuş ve vatandaşlara ucuz meyve ve sebze satışları başlanmıştır. Pazar ve marketlerden daha ucuza satışa sunulacak olan insanların temel gereksinimi olan ürünler çiftçilerden tedarik edilmeye başlandı ve satışa sunuluyor.

Ankara İlinde Kurulacak Tanzim Satış Yerleri

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından da halkın ihtiyaçlarını ucuza karşılamak ve bir nebze olsun rahata erdirmek adına toplamda 15 noktada tanzim satış alanı kurulmuştur. 11 Şubat 2019 tarihini takiben ise halka açılmış ve satışa sunulmaya başlanmıştır. Ankara ilinde kurulacak satış noktaları ise şu şekildedir;

 1. Kızılay 15 Temmuz Milli İrade Meydanı
 2. Pursaklar Hicret Camisi Önü
 3. Gölbaşı Belediyesi
 4. Mamak Şafaktepe Parkı
 5. Kurtuluş Parkı
 6. Abdi İpekçi Parkı 
 7. Mamak Bostancık Caddesi
 8. Altındağ Ulus Metrosu Çıkışı
 9. Keçiören Kuyubaşı Metrosu Çıkışı
 10. Hasköy Cemre Parkı 
 11. Sincan Lale Meydanı
 12. Yenimahalle Batıkent Gimsa Karşısı
 13. Etimesgut Belediyesi Karşısı
 14. Keçiören Belediyesi Önü
 15. Altındağ Siteler İtfaiye Meydanı
Ankara tanzim satış noktaları

Ankara’da 15 tanzim satış noktaları kuruldu.

Ankara ilinde halka sebze ve meyve satışı yapmak amacı ile kurulan tanzim satış noktaları ise bu şekildedir. Faaliyete geçmiş olan yerlerden gereksinim duyduğunuz ürünleri uygun fiyatlar ile satın alabilirsiniz.

Satılacak Ürünlerin Fiyatları Ne Kadar?

Başlatılan yeni uygulama ile hem vatandaşların cebi rahatlayacak hem de çiftçilerin ürün satışına destek sağlanacak. Uygulama ilk olarak İstanbul Gaziosmanpaşa’da başlatılmıştır. Ankara ve İstanbul’da kurulan tanzim satış yerlerinin genelinde yalnızca sebze satışı yapılmaktadır. Başladığı ilk gün İstanbul ilinde 118 ton domates, 73 ton kuru soğan, 16 ton ıspanak, 15 ton salatalık, 70 ton patates satıldığı belirtildi.  Ürünlerin normal fiyatları ve tanzim satış yerleri için belirlenmiş olan fiyatlarını karşılaştıracak olur isek;

➤ Patlıcan standart fiyatı marketlerde ve pazarlarda 10 ile 20 TL arasında satışa sunulurken tanzim satış alanlarında 4,50 TL‘ye düştü.

➤ Salatalık marketlerde ve pazarlarda 6 ile 8 TL arasında satılır iken tanzim satış alanlarında 4 TL‘ye düştü.

➤ Domates pazar ve marketlerde 11 iken tanzim satış noktalarında 3 TL‘den satışa sunuldu.

➤ Soğanın kilosu 6 ile 8 TL arasında değişiklik gösterirken tanzim satış alanında 2 TL‘den satışa sunuldu.

➤ Patatesin kilo 7.50 TL’den satılırken tanzim satış noktalarında 2 TL‘den verilmeye başlandı.

➤ Biberin kilosu 17 TL iken tanzim satış alanında 6 TL‘den satışa sunuldu.

Tanzim Satış Noktaları Ürün Fiyatları

Tanzim Satış Noktaları Ürün Fiyatları

Vatandaşlara uygun sebze ve meyve satışları için başlatılan tanzim yerleri Ankara ve İstanbul illerinde kurulmuştur.

] }
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.