KOSGEB Hibeleri

Seyyar Satıcılık Yapmak İçin Nereye Başvurulur? (Gerekli Evraklar)

Seyyar Satıcılık Yapmak İçin Nereye Başvurulur? (Gerekli Evraklar)

Bugünkü konumuzda sizlere, Seyyar tezgah ruhsatı fiyatları,  Geçici seyyar tezgah Kurma izni, Seyyar satıcı Vergisi ne kadar, Seyyar Satıcılık cezası, Seyyar Satıcılık cezası, Yol kenarında satış yapmak, Seyyar Satıcılık Yapmak İçin Nereye Başvurulur ve Seyyar Satıcılık yapmak istiyorum diyen tüm vatandaşlarımızda bu makalede yardımcı olacağız.

Tüketicisinin bulunduğu yere giderek satış yapan işletmeciler için söylenen bir tabir olan seyyar satıcılık sayesinde ülke genelinde on binlerce insanımız geçimini sağlamaktadır. Ürün yelpazesi çok geniş olan bu işi yapmak isteyenler bir çok meslek dalından daha fazla fedakarlık yapmak zorundadırlar. Yaz ayların da farklı kış aylarında farklı sorunlar ile mücadele etmek zorundadırlar. Dükkanı olan satıcılar bu konuda çok daha iyi imkanlara sahiptirler. Aynı dükkanlar müşterilerini beklerken seyyar satıcılar müşterisinin ayağına hizmet götürmektedir. Kazancı güzel olan bu iş zahmet bir iş olduğundan yapmak isteyenler sabırlı ve çalışkan insanlardan olmak zorundadır. Bu işi yapmaya karar veren girişimciler bağlı oldukları belediyelere başvurularını bir dilekçe ile yapmak zorundadırlar.

seyyar-satıcılık
Seyyar Satıcılık Yapabilmek İçin Yetkili Yerlerden İzin Belgesi Alınması Gerekmektedir.

Seyyar Satıcılar Ne Tür Ürünler Satar?

Seyyar satıcılık yapmak isteyenler için binlerce ürün bulunmaktadır. Satmak istediğiniz ürünü belirleyen belli başlı kriterler vardır. Bunların başında her iş de olduğu gibi sahip olduğunuz sermaye ön plana çıkmaktadır. Girişimci sermayesine uygun olan küçük parça ürünler satarak bu tarz işlere başlayabilirler. Aynı zamanda bulunduğunuz bölgenin sosyal ve kültürel özelliklerine göre de ürün seçimi yapmanız gerekmektedir. Mesela Anadolu’nun küçük bir kasabasında midye satmak ne kadar mantıklı olabilir ki? Seyyar satıcılığı avantajlı kılan olaylardan bir tanesi de istediğiniz zaman ürün çeşidini değiştire bilmenizdir. Genellikle küçük sermaye ve hızlı tüketilen ürünler satıldığı için istendiği zaman farklı bir ürüne geçişiniz çok daha kolay olmaktadır. Aynı zamanda mevsim ve özel günlere göre farklı ürünler satma imkanına sahipsiniz. Örnek vermek gerekirse kış aylarında kestane, patlamış mısır gibi ürünler satabileceğiniz gibi isterseniz atkı, bere ve eldiven de satabilirsiniz.

Kimler Seyyar Satıcılık Yapabilir?

Yazımızın başında da belirttiğimiz için seyyar satıcılık fedakarlık ve zahmet isteyen bir iş olduğundan bunları yapacağına inanan herkes bu işi yapabilir. Önemli olan nerede hangi ürünü satmak istediğinizi iyi analiz etmeniz olacaktır. Seyyar satıcılığı ek iş olarak yapabileceğiniz gibi bu işi meslek haline getirerek tek kazanç kapısı halinde de yapabilirsiniz. Seyyar satıcılık denildiği zaman ilk akla her ne kadar erkekler gelse de bu işi yapan binlerce bayana rastlamamız da mümkündür. Bayanlara yönelik ürünleri satmak isteyen bir seyyar satıcının bayan olması artı bir avantaj olabilmektedir.

Seyyar Satıcılık İşi Ne Kadar Kazandırır?

Bütün işlerde olduğu gibi bu işe başlamayı düşünen insanların en çok araştırdığı konuların başında bu iş sayesinde ne kadar para kazanacakları gelmektedir. Seyyar satıcılık denildiği gibi gerçekten çok para kazandırıyor mu? Her iş de olduğu gibi seyyar satıcılık da önemli olan satacağınız ürünü iyi belirlemek ve en ucuza o ürünü alabilmektir. Yani bir ürünü satarken de daha çok alırken kar etmeniz gerekmektedir. Bu yüzden seyyar satıcılık yapmayı planlıyorsanız ürünleri nereden ve nasıl şartlarda alacağınıza iyi belirlemeniz gerekmektedir. Bunları sağladıktan sonra kar marjı yüksek ürünler sattığınız için kazancınız bir çok iş yeri ve mesleğe göre yüksek olacaktır. Seyyar satıcılık yaparak ayda 4000 ile 15000 lira arasında para kazanmanız mümkündür.

Seyyar Satıcılık İşi Ne Kadar Kazandırır
Seyyar Satıcılık Yapabilmek İçin Başvuru Yapılabilecek Yerler Nerelerdir?

Seyyar Satıcılık Yapmak İsteyenden İstenilen Belgeler

Seyyar satıcılık yapmak isteyen bir girişimci ilk olarak bağlı bulunduğu belediyenin zabıta amirliğine bir dilekçe ile başvuru yapması gerekmektedir. Ülkemizde bulunan belediyelerin bir çoğunda seyyar satıcılık ile ilgili işlemler ve uygulamalar farklılık gösterebilmektedir. Yapmak istediğiniz işin özelliğinden ve nerede yapmak istediğiniz hakkında ayrıntılı bir bilgi vermeniz gerekmektedir. Belediyeler tarafından satışını yapmak istediğiniz ürünlerin özelliklerine göre farklı evraklar talep edilebilmektedir. Gıda ürünleri tarzında bir seyyar satıcılık yapmak istiyorsanız sağlık raporunun (bulaşıcı hastalığı olmadığına dair) yanında Türk Gıda Kodeksine uygunluk belgelerini belirtmeniz gerekmektedir. Bu tarz belgeler ile birlikte başvuru yaptığınız zabıta amirliği tarafından verilen ruhsat ile seyyar satıcılığa başlayabilirsiniz.

Simit sarayı bayilik şartları hakkında bilgi almak için tıklayınız.

İzinsiz Seyyar Satıcılık Yapmanın Cezası

Seyyar satıcılık alınan izin neticesinde sabit bir  noktada yapılmalıdır. Gezici araçlar ile sürekli yer değiştirmek sureti ile yapılan satışların tespiti durumunda ceza yemeniz kaçınılmazdır. Zabıta Amirliğince yazılan cezaların tutarı satışı yapılan ürüne göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak 83 TL para cezası yazılır. Ancak bu para cezası gerekli görüldüğü durumlarda hapis cezası olarak da uygulanmaktadır.

Düşük bir sermayeniz varsa bu seyyar satıcılık işi ile uğraşabilirsiniz. Seyyar satıcılık yapmak için gerekli izinleri almadan bu işe başlamayın.

Pazarda Tezgah Açmak İçin Gereken Evraklar Nelerdir İnceleyebilirsiniz.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Faruk dedi ki:

    Manisa alasehir zabıta müdürüne gitim..izin için nerelisin dedi urfaliyam dedim…bana dedi burda yapamasin dedi..neden dedim…burda kimsen yok seçim zamanı bayrak salicak kimsen olmadığı için olmas açık açık dedi bana en az 20 kişi tezgah açmış dedim öyle işte napican dedi…

  2. İ akdağ dedi ki:

    Öyle bir uzun ruhsat yok diyor. Zabıtayı görünce topukla dedi

  3. mustafa koc dedi ki:

    Ben gittim zabıtaya fakat siz acamassiniz dedi nedenini söylemedi.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.