KosgebKredisi.com

Seyyar Satıcılık Yapmak İçin Nereye Başvurulur? Cezası 2022

Sokakta, mahallede ya da köyde seyyar satıcılık yaparak geçimini sağlayan pek çok insan bulunmaktadır. Sizin de satıcılık alanında bir hayaliniz var ise seyyar satıcılık yapmak için nereye başvurulur, seyyar satıcı ruhsatı fiyatı nedir, 2022 yılı seyyar satıcılık cezası kaç TL’dir? inceleyebilirsiniz.

Seyyar Satıcılık Yapmak İçin Nereye Başvurulur? Cezası 2022

Seyyar Satıcılık Yapmak İçin Nereye Başvurulur başlıklı konumuzda sizlere, Seyyar tezgah ruhsatı fiyatları, geçici seyyar tezgah kurma izni, seyyar satıcı vergisi ne kadar, seyyar satıcılık cezası, yol kenarında satış yapmak, seyyar satıcılık yapmak için nereye başvurulur ve seyyar satıcılık yapmak istiyorum ne yapmalıyım vb. çeşitli bilgiler ile yardımcı olacağız.

Nasıl ki dükkanlar müşterilerine hizmet vermek için dükkana gelmelerini beklerken seyyar satıcılarda müşterisinin ayağına hizmet götürmektedir. Dükkanı olanlar seyyar satıcılara nazaran her zaman daha avantajlı olsa da kazancı güzel olan bu iş zahmet bir iş olduğundan yapmak isteyenler sabırlı ve çalışkan olmak zorundadır. Çarşıda, pazarda, yol kenarlarında her nerede olursa olsun seyyar satıcılık yapmaya karar veren girişimciler Seyyar Satıcılık Başvurusunu bağlı oldukları belediyelere başvuru dilekçesi ile yapmak zorundadırlar. Seyyar satıcı olmak için ne gerekir, izlenmesi gereken adımlar nelerdir? bakalım.

Seyyar Satıcılık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Seyyar satıcılık yapmak için öncelikle bağlı bulunulan belediyenin zabıta amirliğine seyyar satıcı olmak istediğinizi belirten başvuru dilekçesi ile başvuruda bulunması gerekir. Başvuru belgelerinde ve dilekçe de yapmak istediğiniz işin mahiyetini ve işin özellikleri ve nerede yapılacağı gibi konular detaylıca belirtilmelidir. Ülkemizde bulunan belediyelerin birçoğunda bu iş ile ilgili işlemler ve uygulamalar farklılık gösterebilmektedir. Yapmak istediğiniz işin özelliğinden ve nerede yapmak istediğiniz hakkında ayrıntılı bir bilgi vermeniz gerekmektedir. Belediyeler tarafından satışını yapmak istediğiniz ürünlerin özelliklerine göre farklı evraklar talep edilebilmektedir. Gıda ürünleri tarzında bu işi yapmak yapmak istiyorsanız sağlık raporunun (bulaşıcı hastalığı olmadığına dair) yanında Türk Gıda Kodeksine uygunluk belgelerini belirtmeniz gerekmektedir. Bu tarz belgeler ile birlikte başvuru yaptığınız zabıta amirliği tarafından verilen ruhsat ile işe başlayabilirsiniz.

İzinsiz Seyyar Satıcılık Yapmanın Cezası 2022

Seyyar satıcılık yapmak isteyen girişimciler ilk olarak bağlı bulunduğu belediyenin zabıta amirliğine bir dilekçe ile başvuru yapması gerekmektedir. Eğer başvuru yapmadan izinsiz seyyar satıcılık yapılması halinde yaptırım cezası uygulanacaktır. İzinsiz seyyar satıcılık cezası 2022 yılı içinde ortalama olarak 83 TL para cezası olarak kesilmektedir ancak, bu para cezası gerekli görüldüğü durumlarda hapis cezası olarak da uygulanmaktadır. Düşük bir sermayeniz varsa bu seyyar satıcılık işi ile uğraşabilirsiniz. Gerekli izinleri almadan bu işe başlamayın.

Seyyar satıcılık yapmak istediğinize dair gerekli kurumdan aldığınız izin sayesinde belirlediğiniz sabit bir noktada yapmanız gerekmektedir. Gezici araçlar ile sürekli yer değiştirmek sureti ile yapılan satışların tespiti durumunda ceza yemeniz kaçınılmazdır. Zabıta Amirliğince yazılan cezaların tutarı satışı yapılan ürüne göre değişiklik göstermektedir.

Pazarda tezgah açmak için gerekli olan evraklar listesini inceleyin.

Kimler Seyyar Satıcılık Yapabilir?

Yazımızın başında da belirttiğimiz için seyyar satıcılık fedakarlık ve zahmet isteyen bir iş olduğundan bunları yapacağına inanan herkes bu işi yapabilir. Önemli olan nerede hangi ürünü satmak istediğinizi iyi analiz etmeniz olacaktır. Ek iş olarak yapabileceğiniz gibi bu işi meslek haline getirerek tek kazanç kapısı halinde de yapabilirsiniz. Seyyar satıcılık denildiği zaman ilk akla her ne kadar erkekler gelse de bu işi yapan binlerce bayana rastlamamız da mümkündür. Kadınlara yönelik ürünleri satmak isteyen bir seyyar satıcının kadın olması artı bir avantaj olabilmektedir.

Seyyar Satıcılar Ne Tür Ürünler Satar?

Tüketicisinin bulunduğu yere giderek satış yapan işletmeciler için söylenen bir tabir olan seyyar satıcılık sayesinde ülke genelinde on binlerce insanımız geçimini sağlamaktadır. Ürün yelpazesi çok geniş olan bu işi yapmak isteyenler birçok meslek dalından daha fazla fedakarlık yapmak zorundadırlar. Yaz aylarında farklı, kış aylarında farklı sorunlar ile mücadele etmek zorundadırlar.

seyyar-satıcılık
Seyyar Satıcılık Yapabilmek İçin Yetkili Yerlerden İzin Belgesi Alınması Gerekmektedir.

Sokakta tezgah açmak ve seyyar satıcılık yapmak isteyenler için binlerce ürün bulunmaktadır. Satmak istediğiniz ürünü belirleyen belli başlı kriterler vardır. Bunların başında her işte olduğu gibi sahip olduğunuz sermaye ön plana çıkmaktadır. Girişimci sermayesine uygun olan küçük parça ürünler satarak bu tarz işlere başlayabilirler. Aynı zamanda bulunduğunuz bölgenin sosyal ve kültürel özelliklerine göre de ürün seçimi yapmanız gerekmektedir. Mesela Anadolu’nun küçük bir kasabasında midye satmak ne kadar mantıklı olabilir ki? Bu sektörü avantajlı kılan olaylardan bir tanesi de istediğiniz zaman ürün çeşidini değiştirebilmenizdir. Genellikle küçük sermaye ve hızlı tüketilen ürünler satıldığı için istendiği zaman farklı bir ürüne geçişiniz çok daha kolay olmaktadır. Aynı zamanda mevsim ve özel günlere göre farklı ürünler satma imkanına sahipsiniz. Örnek vermek gerekirse kış aylarında kestane, patlamış mısır gibi ürünler satabileceğiniz gibi isterseniz atkı, bere ve eldiven de satabilirsiniz.

Yol Kenarında Satış Yapmak

Türkiye’de gelir elde eden herkesin vergilendirileceği kanunla sabittir. Tabi bu vergilendirmeden hariç olan durumlarda söz konusudur. Belediyelerin belirlediği bir takım yerlerde seyyar satıcılığın yapılmasına izin verilmektedir. Bu yerlerde seyyar satıcılık yapılması için belediye bazı kural ve şartlarına uyulması gerekmektedir. Meslek ile yapılan ve çoğu insanın bu iş ile gelir elde ettiği bilinmektedir. Bu düzenlemeler ise Gelir Vergisi Kanununda düzenlenmiştir. Satışı yapılan ürünlerin Büyükşehir Belediyesi yada Belediye sınırları içerisinde yapıldığı sürece seyyar satıcılık ile ilgili olan mevzuat hükümleri uygulanmaktadır. Yapacağınız işi tüm yasal kurallarına göre yapmak istiyorsanız ve yapmamanız durumunda ödeyeceğiniz gece bedelini göze almıyorsanız, bulunduğunu bölgedeki Belediye Başkanlığına ve Vergi Dairesine başvuru yapmanız tavsiye edilmektedir.

Seyyar Satıcılık İşi Ne Kadar Kazandırır?

Bütün işlerde olduğu gibi bu işe başlamayı düşünen insanların en çok araştırdığı konuların başında bu iş sayesinde ne kadar para kazanacakları gelmektedir. Seyyar satıcılık yaparak ayda 4.000 TL ile 15.000 TL arasında para kazanmanız mümkündür. Bu mesleği yapanlar gerçekten çok para kazandırıyor mu? Her işte olduğu gibi seyyar satıcılıkta da önemli olan satacağınız ürünü iyi belirlemek ve en ucuza o ürünü alabilmektir. Yani bir ürünü satarken de alırken de kar etmeniz gerekmektedir. Bu yüzden bu iş üzerinde ilerlemeyi planlıyorsanız ürünleri nereden ve nasıl şartlarda alacağınıza iyi belirlemeniz gerekmektedir. Bunları sağladıktan sonra kar marjı yüksek ürünler sattığınız için kazancınız birçok iş yeri ve mesleğe göre yüksek olacaktır.

Seyyar Satıcılık İşi Ne Kadar Kazandırır
Farklı yerlerde Seyyar Satıcılık Yapabilirsiniz.

Simit sarayı bayilik şartları hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Köylerde Seyyar Satıcılık Yapmak

Eğer sizin de seyyar satıcılık fikriniz var ise bunu köyde yapmaya başlayabilirsiniz. Şehir merkezinden uzakta köyde yaşayan kişilerin, ihtiyaçlarını ve market alışverişlerini karşılamaları için sürekli olarak şehre gitmeleri gerekmektedir. Bu durum köyde yaşayanlar adına çok zor olmaktadır. Haftanın birkaç günü alışveriş için şehre gitmek zorunda kalan halk için köylerde seyyar satıcılık yapmak isteyen kişilerin fikirleri bir ışık olmuştur. Sık sık merkeze gitmeye gerek kalmadan en azından taze ve ihtiyaçları doğrultusundaki ürünleri seyyar satıcılardan alacak olmaları, köyde yaşayan halkı sevindirmiştir.

Köyde yaşayanların ihtiyaçlarını gidermek için köyde seyyar satıcılık yaparak hem kazanmış hem de kırsal alanda yaşayan halkın ihtiyaçlarını gidermiş olursunuz. Köylerde seyyar satıcılık yapmak için, dilediğiniz ürünü seçebilirsiniz. Domatesten bibere, salatalıktan patlıcana dilediğiniz ürünü satabilirsiniz. Seyyar arabanızda yer alacak ürünlerin çeşitliliği değişiklik gösterebilir. Şöyle ki tarımsal olarak gelişmiş köylerde sebze ve meyve satışı yapmak bira tuhaf olacaktır. Bunun yerine köyde bulunmayan ürünleri ya da daha çok çocukların dikkatini çekecek mısır, pamuk şekeri, elma şekeri, balon gibi pek çok ürün satışının size getirisi daha fazla olacaktır. Fakat bir şeye çok dikkat etmelisiniz. Merkezden satın aldığınız bir ürünü yüksek rakamlara satmamalısınız. Tabii ki de kar edeceksiniz ama bunu minimum düzeyde tutmanız gerekecektir. Kırsal alanda yaşayan kişiler sizden almak yerine haftada birkaç gün merkeze giderek, daha karlı alışveriş yapabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sabri deveci dedi ki:

    Antalyada yaklaşık 20 yıldır yaşıyorum en büyük hayelim seyar satıcısı açmak TIR mesleğim kebapçı lık hijyen belgem var kalfalık belgem var nereye başvuru yapmam lazım

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.