Seyyar Satıcılık Yapmak İçin Nereye Başvurulur? Cezası 2023 Güncel

Mobil Bayi Olmak İçin Nereye Başvurulur başlıklı konumuzda sizlere mobil tezgah lisans fiyatları, geçici mobil tezgah kurulum izni, ne kadar mobil satış vergisi, sokak satıcısı cezası, yol kenarı satışları için nereye başvurulacağı hakkında bilgiler vereceğiz. Mobil satış için nereye başvurulur ve mobil satıcı olmak istersem ne yapmalıyım? Size çeşitli bilgilerle yardımcı olacağız.

Dükkanların müşterilerinin hizmet vermek için dükkana gelmesini beklemesi gibi, seyyar satıcılar da müşterilerine hizmet vermektedir. Dükkanı olanlar seyyar satıcılardan her zaman daha avantajlı olsa da bu işi iyi kazançla yapmak isteyenler sabırlı ve çalışkan olmalıdır. Çarşı, yol kenarı veya nerede olurlarsa olsunlar seyyar satıcılık yapmaya karar veren girişimciler, seyyar satıcılık başvurusunu bağlı oldukları belediyelere bir başvuru dilekçesi ile vermek zorundadırlar. Seyyar satıcı olmak için neler gereklidir, izlenecek adımlar nelerdir? bakalım.

Seyyar Satıcılık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Seyyar satıcı olabilmek için öncelikle seyyar satıcı olmak istediğinizi belirten bir dilekçe ile emniyet müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. Başvuru evrakları ve dilekçede, yapmak istediğiniz işin niteliği, işin özellikleri ve nerede yapılacağı ayrıntılı olarak belirtilmelidir. Ülkemizdeki belediyelerin çoğunda bu işle ilgili prosedür ve uygulamalar farklılık gösterebilmektedir.

Yapmak istediğiniz işin doğası ve nerede yapmak istediğiniz hakkında detaylı bilgi vermeniz gerekir. Satmak istediğiniz ürünlerin özelliklerine göre belediyeler tarafından farklı belgeler talep edilebilir. Bu çalışmayı gıda ürünleri tarzında yapmak istiyorsanız sağlık raporunun (bulaşıcı hastalık yok) yanında Türk Gıda Kodeksi uygunluk belgelerini belirtmeniz gerekmektedir. Bu tür belgeler ile başvurduğunuz zabıta makamının verdiği izin belgesi ile işe başlayabilirsiniz.

İzinsiz Seyyar Satıcılık Yapmanın Cezası 2023

Esnaf olmak isteyen girişimcilerin öncelikle bağlı oldukları belediyenin zabıta amirine bir dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir. seyyar satıcılık izin almadan yapılması halinde cezai işlem uygulanacaktır. Yetkisiz seyyar satıcılığın cezası 2023 yılında ortalama 83 TL’dir. Ancak bu para cezası gerekli görüldüğünde hapis cezası olarak da uygulanmaktadır. Sermayeniz düşükse, bu seyyar satıcılık işine girebilirsiniz. Gerekli izinleri almadan bu işe başlamayın.

Seyyar satıcılık yapmak istediğiniz gerekli kurumdan almış olduğunuz izin sayesinde belirlediğiniz sabit bir noktada yapmanız gerekmektedir. Sürekli yer değiştirilerek yapılan satışların mobil araçlarla tespiti halinde ceza almanız kaçınılmazdır. Emniyet Müdürlüğü tarafından yazılan para cezalarının miktarı satılan ürüne göre değişmektedir.

Pazarda tezgah açmak için gerekli olan evraklar listesini inceleyin.

Kimler Seyyar Satıcılık Yapabilir?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi seyyar satıcılık fedakarlık ve emek isteyen bir iş olduğu için yapabileceğine inanan herkes bu işi yapabilir. Önemli olan nerede ve hangi ürünü satmak istediğinizi iyi analiz etmektir.

Ek iş olarak yapabilir veya tek gelir kaynağı olarak meslek haline getirebilirsiniz. Esnaf denilince akla ilk olarak erkekler gelse de bu işi yapan binlerce kadına rastlamak mümkündür. Kadın olmak, kadınlara yönelik ürünler satmak isteyen bir seyyar satıcı için bir artı olabilir.

Seyyar Satıcılar Ne Tür Ürünler Satar?

Ülke genelinde on binlerce insan, tüketicilerinin bulunduğu yere giden işletmeciler için kullanılan bir terim olan seyyar satıcılık sayesinde geçimini sağlıyor. Geniş bir ürün yelpazesine sahip olan bu işi yapmak isteyenler birçok meslekten daha fazla fedakarlık yapmak zorundadır. Yazın farklı, kışın farklı sorunlarla uğraşmak zorunda kalıyorlar.

seyyar-satıcılıkPin
Seyyar Satıcılık Yapabilmek İçin Yetkili Yerlerden İzin Belgesi Alınması Gerekmektedir.

Sokakta tezgah açıp seyyar satıcı olmak isteyenler için binlerce ürün var. Satmak istediğiniz ürünü belirleyen belirli kriterler vardır. Bunların başında her işte olduğu gibi sahip olduğunuz sermaye ön plana çıkıyor. Bu tür bir işe, risk sermayesine uygun küçük ürün parçaları satarak başlayabilirler. Aynı zamanda bulunduğunuz bölgenin sosyal ve kültürel özelliklerine göre ürünler seçmeniz gerekiyor.

Örneğin Anadolu’da küçük bir kasabada midye satmak ne kadar mantıklı? Bu sektörü avantajlı kılan şeylerden biri de ürün yelpazesini istediğiniz zaman değiştirebilmenizdir. Genellikle küçük sermayeli ve hızlı tüketimli ürünler satıldığı için istenildiğinde farklı bir ürüne geçiş çok daha kolaydır. Aynı zamanda mevsime ve özel günlere göre farklı ürünler satma imkanınız da bulunmaktadır.

Örneğin kış aylarında kestane, patlamış mısır gibi ürünleri satabilir veya dilerseniz atkı, şapka ve eldiven satabilirsiniz.

Yol Kenarında Satış Yapmak

Türkiye’de gelir elde eden herkesin vergilendirileceği kanunla belirlenmiştir. Tabii ki, bu sadece vergiden muaf durumlar için geçerlidir. Belediyelerce belirlenen bir takım yerlerde seyyar satıcılık yapılmasına izin verilmektedir. Bu yerlerde seyyar satıcı olabilmek için belediyenin bazı kural ve şartlarına uyulması gerekmektedir. Meslek olarak yapıldığı ve çoğu kişinin bu işten gelir elde ettiği bilinmektedir.

Bu düzenlemeler Gelir Vergisi Kanununda düzenlenmiştir. Satılan ürünler Büyükşehir Belediyesi veya Belediye sınırları içinde yapıldığı sürece bayilik ile ilgili mevzuatın hükümleri uygulanır. İşi tüm yasal kurallara uygun olarak yapmak istiyor ve ödeyeceğiniz gecenin ücretini ödemek istemiyorsanız, Belediye Başkanlığı ve bölgenizdeki Vergi Dairesi ile iletişime geçmeniz tavsiye edilir.

YouTube video

Seyyar Satıcılık İşi Ne Kadar Kazandırır?

Tüm işletmelerde olduğu gibi bu işe başlamayı düşünen kişilerin en çok araştırdığı konulardan biri de bu iş sayesinde ne kadar para kazanacaklarıdır. Pazarlık yaparak ayda 7.000 TL ile 25.000 TL arasında kazanç elde etmek mümkündür. Bu meslek gerçekten çok para kazandırıyor mu? Her işte olduğu gibi seyyar satıcılıkta da önemli olan satacağınız ürünü iyi belirlemek ve o ürünü en ucuz fiyata almaktır.

Başka bir deyişle, bir ürünü satarken veya alırken kar etmeniz gerekir. Bu nedenle, bu işte ilerlemeyi planlıyorsanız, ürünleri nereden ve hangi koşullar altında alacağınızı belirlemelisiniz. Bunları sağladıktan sonra kâr marjı yüksek ürünler sattığınız için kazancınız birçok iş yeri ve meslekten daha yüksek olacaktır.

Seyyar Satıcılık İşi Ne Kadar KazandırırPin
Farklı yerlerde Seyyar Satıcılık Yapabilirsiniz.

Simit sarayı bayilik şartları hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Köylerde Seyyar Satıcılık Yapmak

El işçiliği fikriniz varsa köyde satıcılık yapmaya başlayabilirsiniz. Şehir merkezinden uzak köylerde yaşayan insanlar, ihtiyaçlarını karşılamak ve market alışverişi yapmak için sürekli şehre gitmek zorunda kalıyor. Bu durum köyde yaşayan insanlar için oldukça zordur. Haftada birkaç gün alışveriş için şehre gitmek zorunda kalanlar için köylerde seyyar satıcılık yapmak isteyenlerin fikirleri aydınlandı. Köy sakinleri, sık sık merkeze gitmek zorunda kalmadan, en azından ihtiyaçlarına göre taze ürünleri seyyar satıcılardan alabildikleri için memnundular.

Köyde yaşayan insanların ihtiyaçlarını karşılamak için köyde seyyar satıcılık yaparak hem kırsalda yaşayan insanların ihtiyaçlarını karşılıyor hem de kazanıyorsunuz. Köylerde seyyar satıcılık yapmak istediğiniz ürünü seçebilirsiniz. Domatesten bibere, salatalıktan patlıcana her türlü ürünü satabilirsiniz. Mobil aracınıza dahil edilecek ürün çeşitliliği değişiklik gösterebilir. Bu yüzden tarımsal olarak gelişmiş köylerde sebze ve meyve satmak garip olacak.

Bunun yerine köyde bulunmayan veya çocukları cezbedecek mısır, pamuk şeker, elma şekeri, balon gibi ürünleri satmak size daha fazla gelir getirecektir. Ama bir şeye çok dikkat etmelisin. Merkezden aldığınız bir ürünü yüksek fiyatlara satmamalısınız. Tabii ki bir kar elde edeceksiniz, ancak bunu minimumda tutmanız gerekecek. Kırsal kesimde yaşayan kişiler haftanın birkaç günü merkeze giderek sizden alışveriş yapmak yerine daha karlı alışverişler yapabilirler.

Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
Yorum yapın

error: Content is protected !!
2