KOSGEB Kredisi

Hayvan Kredisi Nasıl Alınır? (Güncel)

15.09.2020
Hayvan Kredisi Nasıl Alınır? (Güncel)

Hayvancılık işine girecek olan ya da hali hazırda bulunan işletmesi için hayvan kredisi çekecek olan yetiştirici çiftçiler hayvan kredisinin nasıl alınacağını oldukça merak etmektedir. Hangi bankaların hayvan kredisi vereceği ve bankaların hayvan kredisi için aradıkları şartlar hakkında tüm bilgilere yazımızda ulaşabilirsiniz. Bankalardan hayvan kredisi kullanmak isteyenler Ziraat hayvan kredisi hesaplama yaparak kendileri faiz oranları üzerinden ne kadar geri ödeme yapacaklarını görebilir, büyükbaş hayvan desteği nasıl alınır ve küçükbaş-büyükbaş hayvan kredisi nasıl alınır gerekli evrakları 2 yıl geri ödemesiz hayvancılılık kredisinin tüm detaylarına yazımızdan ulaşabilirler.

Hayvan Almak İçin Kredi Arıyorum

Bir yakınımla beraber hayvan kredisine başvurmak üzere bizim ilçede bulunan Ziraat Bankasına gittim. Banka girişinde bulunan görevliye ben hayvan alacağım, bunun için kredi istiyorum, kim bakar bu işe diye sordum. Sert bakışlı güvenlik görevlisi, benim köylü olduğumu ve üç beş koyun alarak süt sağmak istediğimi düşünür bir tavırla, ne yapacaksın hayvan alıp da, boş ver bu işleri dedi ve numara-törden aldığı tarım bankacılığı sıra numarasını tarafıma verdi.

ahır-hayvancılık-desteklemeleri

Hayvan kredisi almak isteyen birisi bu esnada yaşadıklarını sizlerle paylaşıyor.

Hayvancılığa Başlama Hayalim

Hayvan alacaktım ve köyde bir iş tutturup kendi kendime yetinecektim. Başlangıçta 50 koyun yeter diye düşündüm. Devlet baba faizsiz kredi ve hatta hibe de veriyor. Kuzular büyünce Evvel Allah bir yolunu buluruz dedim.

Büyükbaş hayvancılık için hayvan kredisi çeksek, elde yok avuçta yok. Bu iş bizi aşar. Alacağımız krediyle en fazla 2-3 inek alırız. Onlarda hastalanır veya başka bir şey olursa yanar gideriz dedim. En güzeli küçükbaş hayvan kredisi çekmek diye düşündük.

Tarım Bankacılığı sırası bize geldiğinde, bankada ki hanımefendiye tarımsal kredilerden çekmek istediğimi söyledim. Hayvansal kredilere baktığını düşündüğün hanımefendi bana nerede oturduğumu, ne için hayvan kredisi istediğimi sordu. Bende arkadaşımla beraber Yılmazlar köyünde oturduğumuzu, aynı zamanda inşaatlarda çalıştığımızı ve köyde bakmak için hayvan satın alacağımızı söyledik.

Tarım kredisi veren bankalar detaylar içeriğimizde.

Devlet Baba Nerede?

Hep internet sitelerinde gördüğümüz üzere, Devlet bize sıfır faizli koyun kredisi verir veya keçi almak için 30 bin tl. hibe alırız ve yolumuzu buluruz diye düşünüyordum. Ama durum hiçte öyle değilmiş. Bankacı hanımefendi bize Ziraat Bankasından küçükbaş hayvan kredisi çekmek istiyorsak, önce bir projemizin olması gerektiğini, hayvansal üretimin hangi aşamasında (besi, süt hayvancılığıdamızlık hayvancılık vb.) olduğumuzu seçmemizi söyledi.

Yani Ziraatten kredi çeken çiftçi, ya besi hayvancılığı yapacak, yada süt hayvancılığı yapacakmış. Eğer koyun alacaksan kuzulu koyunlar alıp, kurbanlık dönemine veya damızlık besleyip büyütüp satacaksın. Ya da bu işi sadece süt için yapıp (sütbank), koyun sütü ve süt ürünleri satacaksın.

Her ikisini de yaparım deseniz de, hatta yapsanız da, banka kredi başvuru esnasında mutlaka bir ana temeli seçmenizi istiyor. Süt koyunu yetiştiriciliği mi? Besi amaçlı küçükbaş hayvancılık mı? seçin bakalım.

Hangi Koyun Yetiştiriciliği?

Ziraat Bankasında bana koyun yetiştiriciliğinden bahseden narin hanımefendinin bu işten ne kadar anlayabileceğini düşündüm. Kendi kendime, elinin hamuruyla hayvancılıktan ne anlar ki dedim. Ancak tarımsal bölüme bakan bayan çetin ceviz çıktı. Arkadaşım ile bana satın alacağımız hayvanlara nerede bakacağımızı, ne yedireceğimizi, sigorta yaptırmamız gerektiğini, kışın ve yazın beslenme durumunu, Tarım ve Orman Müdürlüklerinden bu konuda bilgi alıp almadığımızı sordu.

Çiftçiye önerim şu; Eğer Ziraat Bankasına tarımsal krediler için başvuru yapacaksanız, önce ne yaptığınızı bilin. Bu krediyi kime ne için alacaksınız, kaç sene de geri ödeyeceksiniz, eğer hayvan alırım diyorsanız, kaç yıllık bir proje hazırladınız ve neyi amaçlıyorsunuz? Bunları mutlaka planlayıp öyle gidin.

Daha önce ÇKS belgeniz var ise ve 10 koyun parası alıp, bu parayla diğer borçları kapatırım diyorsanız hiç Ziraat’e bulaşmayın kredi filan alamazsınız. Denedim gördüm. 😉

Ziraat Bankası hayvancılık kredilerini gerçek çiftçilere ve bu işten ekmek yemek isteyenlere veriyor. Eğer koyun sürüsüne sahip olmak gibi bir amacınız varsa ve 50 baş hayvan yapacaksınız işiniz olur. Ama 3 kuzu alıp, 1 sene besleyip satarım diyorsanız krediyi unutun. Amacınız böyleyse bireysel finansman tekliflerini değerlendirin. (Yani taksitli ihtiyaç kredisi en faizlisinden 🙂 )

Bankadan ayrıldıktan sonra bu işin üzerinde biraz düşünmemiz gerektiğine karar verdik. Bir süre kaşındıktan sonra siz değerli okuyucular için aşağıya yazdığım değerli bilgileri edindim.

Önce hangi koyunları almak istediğime karar vermeliymişim. Çünkü her koyunun her bölgede yetişmiyormuş. İklim, otlatma koşulları ırklara göre farklılıklar göstermekteymiş. Sizde öyle yapın. Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne gidin ve burada hangi koyun yaşar diye sorun. Sizin yetiştirme sayınıza, sürü yapıp yapmayacağınıza göre en doğru yolu size tavsiye ederler.

Sakız melez koyunu sadece Batı Anadolu’da, Akkaraman koyunu ise sadece ege de yetişiyor. Eğer hayvan türü doğaya ve mevsim koşullarına uyum sağlamazsa, aldığınız koyunlar ya kısa zamanda ölür, yada beklediğiniz verimi vermez. Dikkat edin sevgili arkadaşlar. Bu sebeple koyun kredisi çekmeden önce En Verimli Küçükbaş Hayvanlar (Koyun ve Keçi Cinsleri) isimli yazımı okuyun. Sonra pişman olmayın.

Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği içinse banka kredileri ile bu işe girmenin imkansız olduğunu anladım. Çünkü 1 veya 2 tane sağılır inek aldığınız zaman bu ineklerden gelecek süt parası ile bir ailenin geçiminin sağlanması kolay değil. Ancak yaz günlerinde hayvanların otlaması için katabileceğiniz bir köy sığırı var ise ve sizde ikinci bir işte çalışıyor iseniz, kredi ile büyükbaş hayvancılık karlı olabilir. Ancak evde ekmek, tuz bekleyen çocuklar varsa süt satınca tuz alacaksanız bu hayalden vazgeçin.

 En çok süt veren inek

En çok süt veren ineklerden biridir.

Büyükbaş hayvancılık için elinizde en az 100 bin lira civarında bir sermayeniz ve hayvanların barındırılacağı kapalı alanınız olması gerekir. Yem ve diğer giderleri saymıyorum bile.. Eğer hayvanlara vereceğiniz yemleri de hazır alıyorsanız, çiftçilik yapmıyorsanız samanın balyasından ekinin kilesinden haberiniz yoksa işiniz zor.

Hep olumsuz düşündüğümü ve sizi Ziraat Bankasından çıkarmaya çalıştığımı düşünebilirsiniz ancak hangi bankaya giderseniz gidin çekeceğiniz kredinin geri ödenme durumunu garanti altına almak için bir şeyler yapmanız gerekiyor. Elbet hangi işe girerseniz girin cesaretli olmanız gerekir ancak körü körüne de batmanın alemi yok.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi Çeşitleri;

 1. Küçükbaş hayvancılık
  1. Süt hayvanı
  2. Besicilik
 2. Büyükbaş hayvancılık
  1. Süt hayvanı
  2. Besicilik
 3. Arıcılık
 4. Kümes hayvanı yetiştiriciliği
  • Tavuk kaz hindi ördek vs.
 5. At yetiştiriciliği

Küçükbaş-Büyükbaş Hayvan Kredisi Nasıl Alınır Gerekli Evraklar Nelerdir?

Başvuru için gerekli evraklar nelerdir?

 1. ÇKS Belgesi,
 2. Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 3. Varsa gelir belgesi veya maaş bordrosu
 4. Başvuru sahibi esnaf ise buna ilişkin ticari belgeler,
 5. Teminat belgeleri

Nasıl Başvuru Yapılır?

Buraya kadar tamamsa, yukarıda ki evrakları hazırlayıp, sizde benim gibi en yakında ki Ziraat Bankasına gidin. Girişte bireysel bankacılık hizmetleri veya gişe harici olan bir menüden sıra numarası alın.

Gerekli evraklarla birlikte müşteri danışmanının da yardımı ile başvurunuzu yapın.

Banka onay verirse en kısa sürede Ziraat Bankası Hayvan Kredisi hesabınıza geçer ve sözleşme de yer alan şartlara göre ödemeye başlarsınız. Eğer bir proje karşılığında finansman sağlanmışsa para hesabınız yerine projede yer alan giderlerin sağlanmasına yönelik aktarılabilir. Banka gerekli gördüğü taktirde sizden daha fazla evrak veya kefil isteyebilir.

Ziraat Bankası Hayvan Kredileri

Faiz oranları ne kadar?

Her geçen gün dolar ve euroda yaşanan artışa ilaveten borsanında arttığını ve düştüğünü duymuş olmalısınız. İşte bu işlemler esnasında bankalarında kredi faizleri zıp zıp iner çıkar. Ziraat bankası internet sitesinde hayvancılık finansmanının faizlerini açıklamamış ancak bireysel başvurularda projeye göre yıllık %5 civarında faiz oranı olduğu söylenmektedir.

Eğer bankanın kampanyaları halen aktif ise (sona ermiş olabilir) 5 yıl geri ödemesiz veya 7 yıl vadeli Ziraat hayvan kredisi çekmeniz mümkündür. Bu konuda bilgi alabileceğiniz en net makam Ziraat şubeleridir.

Hayvan Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Eşim dostum bu işe gireceksem önce Tarım Kredi Kooperatifine üye olmamı önerdi. Tabi bunun nedeni Devletin birçok faaliyetinden yararlanmaya hak kazanıyormuşum. Resmi Gazete’de yayımlanan tüm desteklemeler TKK üyesi olanlar ve Ziraat’e başvuranlar için veriliyormuş. Bir liste olarak maddeler halinde bankaları saymak istiyorum.

 1. T.C. Ziraat Bankası (TARIM VE HAYVANCILIĞA TAM DESTEK)
 2. Halk Bankası
 3. Vakıflar Bankası
 4. Şekerbank
 5. Qnb Finansbank
 6. Denizbank
 7. Garanti Bankası
 8. Türkiye Ekonomi Bankası

Yukarıda yazılı 8 banka haricinde tüm bankaların bireysel ihtiyaç kredileri küçükbaş, büyükbaş, besicilik, süt hayvancılığı, desteklemektedir. Ziraat Bankası hayvancılık faaliyetinde bulunacak lan kişilere faizsiz kredi vermektedir. 2020 yılında Resmi Gazetede yayınlanan kredi kullanımına ilişkin usul ve esasları yerine getiren çiftçilere ilave % 10 indirim uygulanmak suretiyle bu faizsiz kredi imkanı sunulmaktadır.

Şimdi ise sizlere bankaların 2 yıl ödemesiz mevzusunu anlatacağım.

2 Sene Geri Ödemesiz mi?

Halkbank, TEB, Vakıf, Şekerbank, Odeobank gibi bankalara giderseniz 7 sene vade veya 2 yıl ödemesiz dönemi unutun. Bu sadece Ziraat Bankasında var. Burada da önemli olan sizin çekeceğiz tutar ve ipotek olup olmadığıdır. 5 parası olmayan kefil getirmeyen, maaş bordrosuz bir vatandaşa 2 sene geri ödemesiz hayvan kredisini Ziraat Bankası bile vermez. Burada yapmanız gereken küçük miktarlarla başlamanız veya büyük krediye ihtiyacınız var ise bankanın isteklerini yerine getirmenizdir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Çiftçi Cemil dedi ki:

  Ben faizsiz hayvan kredisi veriyorum.

  1. Ahmet dedi ki:

   Nasıl veriyorsun çiftçi cemil kardeşim

 2. Nazım dedi ki:

  130 dönüm arazim var kendime ayit büyük baş ağırım var kendime ait memleketim Kastamonu 6 senedir İstanbul’da yaşıyorum daha önceden bu işi yapıyordum çiftçilik hayvan destekli ziraat bankasından küresi kullanıp geri dönmek istiyorum nasıl çekebilirim bu Kırediyi yardımcı olursanız sevinirim kullanan arkadaşlar yardımcı olsun

 3. rıdvan yunus dedi ki:

  şaban kardeşimiz güzel açıklamış mantıklı yazmış 1.si eğer hayvancılıktan anlamıyorsan bırak başlamayı hayal bile kurma 2.si kurulu düzenin mandıran tarlan tapanın yoksa hep yemle destekleyeceksen 100-150 bin arası sermayen yoksa hayal bile kurma 3.sü hepsini kredi ile yapacaksan hayal kurma ama yerin yurdun var ilgilenmeyi seviyor yapmayı seviyorsan ben bunları yaparım başarırım diyorsan bu işi anlayıp severek yapacaksan gözünü kapat gir ama süt inekçiliğine gir yani fabrika kur besi yapıp sürekli hayvan aramak zorunda kalma güzel kardeşim biraz kendin yem üret ki maliyetini düşür mantıklı davran mantıklı adımlar at ALLAH’ın izniyle yürür gidersin anlayan yeri olan korkmasın ALLAH çalışana yarım eder

 4. Onur Kaçar dedi ki:

  diğer bankalar yüzde 12 13 civarlarında bir faiz uygulaması yaparken Ziraat Bankası bunun işte yaklaşık %90 Devlet karşılamaktadır bunun böyle olması çok iyi olmuştur. Ziraat bankasının diğer bankalara göre daha iyidir bence

 5. Şaban dedi ki:

  11/04/2018 tarihinde hayvancılık kredisine başvuru yaptım daha sonuç yok 23/04/2018 nezaman sonuçlanır bir bilen var mı?

 6. İnek Yetiştiriciliğine Kredi ile Girmeyin dedi ki:

  Bunu yaşamayan hiç kimsenin ileride ortalamanın üstünde olma şansı yok. Bakın ortalamanın üstünde olmak çalışma olarak da ortalamanın üzerinde bir gayret gerektiriyor. Ortalamanın üzerinde bir birimlik elde etmek ortalamanın üzerinde bir bilgiye sahip olmak gerekiyor. Ve hayvancılık işinde sadece çalışmakla yetmiyor. Biz daha önce de söyledik eğer çalışmakla olsaydı zenginlik hamallar zengin olurdu dedik. Hayvan kredisi çekip çiftlik kuranlar için akıllı çalışmak çok önemli verimli çalışmak çok önemli. Dolayısıyla ben gerek yurt dışında gerek yurt içerisinde eğitim gören ve Bu işe gerçekten hani sevgi ile hayvan sevgisi ile de işin kendi getirdiği Bu keyfi yaşamak isteyen Çiftçilere tavsiyem. Şunu bilin çiftçilik yapacaksınız yapmak istiyorsanız bunu yapacağız. Yani ahırın içine gireceksiniz sağına gireceksiniz traktörün üzerine çıkacaksınız her işi yapacaksınız. Bundan gocunuyorsanız, bu işi girmeyin. Çünkü Ömrünüz boyunca bu bir çiftçilik sadece bir sabah 8 akşam 6.00 bir iş değil 24 saatinizi vereceğiniz Bir doktorun verdiği gibi bir mücadele içerisinde olacaksınız her daim daha iyisini araştıracaksiniz her zaman başkaları nasıl yapıyormuş diye bakacaksınız. Zaten benim yaptığım programların temelinde benim bu işi nasıl yaptığımı gördün ki benden bir tık ileriye götürebilirsiniz. Kolaysa benim can ve bunun gibi diğer bize yazık ya bizi ikna edin diyenlere önce Şubat var bu işte çok güzel para kazanma şansınız var ama ortalama yapmayacaksınız ortalamanın üzerinde olacaktı ortalamanın üzerinde Türkiye koşullarında çok şanslıyız. Avrupa ortalamalarında bile yapsanız para kazandıracak bir durumda. Çünkü Amerika’ya Orası bizim ortalamamız çok düşük olduğu için ve o yüzden bizim ülkemiz tarımsal desteklerle bütün çiftçileri bizleri ıramayacak için bütün çiftçileri bu anlamda göç etmek zorunda ayrımcılık yapamayacağı için göz etmek zorunda. Ve bu sebepten dolayı da sizlerin başlangıçtan itibaren para kazanarak başlayan başlayabileceğiniz bir sektör. Tarımsal krediler artık işleri yoluna koymaya yetiyor. Hayvancılık kredisi çekerek bu işe girmeden önce neleri araştırmanız gerektiğini çok iyi bilin. 10 tane hayvan da 20 tane hayvan da ben bu işe başlamak istiyorum. Taman krediyle 20 koyun aldın olay bitti mi? Çiftçi bir hayvana baktığı gibi kaç hayvana bakabilirim benim kapasitem bu benim bankalarla ilgili bir sıkıntım yok. Ben bir tane daha çıktık yapacağım desem Kredi bulma şansına sahibim ama yapmıyorum. çünkü ben bir hayvana nasıl bakıyorsam yumurta ki bütün hayvanları da o şekilde bakabiliyorsan Eğer büyümeyi düşünebilirim. ama az çalışıp çok fazla kazanayım şu da olsun Bu da olsun hayvanların sayısı ne kaybedersin. Ziraatın hayvan kredisi faizleri düşük ama olay bu değil. Büyük ölçekli de çok büyük kaybedersin şimdi 10 ve a 20 hayvanla başlayan bir kişinin bir hedefi olması lazım öncelikle kaç başlık bir çiftliği kuruyor bir kere 10 başlık veya 20 başlık Bir çiftlikte ailenin geçimini uzun vadede sağlama şansı çok fazla yok yani bu sayının bir kere bir 50 lira gelmesi gerekiyor ki artık bütün gününü bu işi Hayır sen 10 taneyi Neye bakmak istiyorsan sabah beşte kalkarsın. Bakımlarını yaparsın akşam gitti gündüz işe gidersin akşam da gelirsin bir daha bir sağlığını yaparsın 10 tane İnek budur. Bunun dışında Sen ailenin geçimini tamamıyla Ne o yüzden kazanacaksın o zaman asgari ücretle bir yerde kazanmak çalışmak daha mantıklı gelecek dolayı size bu ölçüye bir kere 50’ye doğru çıkartmam lazım 10 tane veya 20 tane hayvanın varsa nasıl bunu 50’ye çıkartacaksın o zaman zaman ayıracaksın ve onu hayvanının her birini mükemmel şekilde bakacaksın. Eğer bakmaya değer yok değilse o hayvan o hayvanı kesme göndereceksin. 8 hayvanı düşen 7 hayvanı düşeceksin Çünkü kar etmeyen hiçbir işletme büyüyemez. Ziraat Bankasından hayvancılık kredisi çekerken bunları düşünün.

 7. mustafa türkcan dedi ki:

  arıcılık yapmak istiyorum ama devlet hibe desteği veriyor kredi veriyor benden tarla tapusu istiyor benim tarlam olsa tarlayı satıp arıcılık yaparım ne yapayım krediyi neden devlete borlanayım

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Doğruluğu taahhüt edilmez. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!