Ptt Kart IBAN No Nerede Yazar? (2022 Sorgulama Yöntemi)

Ptt Kart IBAN No Nerede Yazar? PTT kartlarınızdan sorgulama yapacağınız hesap numarası, şube kodu, müşteri numarası, iban no nerede yazar, nasıl öğrenebilirim, hesap no ile bakiye sorgulama, hesap açma başvurusu nasıl yapılır, gereken olan belgeler nelerdir, yaş sınırı var mıdır, internetten yapılabilir mi, avantajları nelerdir, müşteri no ile ilgili tüm araştırma sonuçlarını paylaştık. Hemen PTT IBAN no nerede yazar? bilgi alarak, PTT kart hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

PTT Kart İban No Nerede Yazar?

İban numarası olarak hesap numarası, müşteri no ve şube kodunun bulunduğu kartın arka yüzeyinde yazar. İBAN toplam 26 haneden oluşur. İlk 10 hanesinden sonra gelen 16 hanenin ilk 4’ü şube kodunuz, geri kalan 12 hane ise hesap numaranızdır. Para yatırma, havale ve eft işlemlerinizde hesap numaranızı veya ibanınızı kullanarak şubelerden, atm’lerden veya mobil bankacılıktan gönderebilirsiniz.

PTT Kart Iban Hesap No Sorgulama

Sahip olunan PTT kartının ön yüzünde çeşitli sayılar göreceksiniz. Bu sayılar arasında kartınızın sol alt tarafında gördüğünüz sayılar hesap numaranızdır. Yeni tip kartlarda ise Kartınızın isim soy isim kısmının hemen ortasında yazmaktadır. 8 haneli bir sayıdır.

PTT Kart Iban Hesap No Sorgulama yöntemleri:

 • İnternet bankacılığına girerek sayfadan sorgu yapabilirsiniz.
 • Mobil uygulamayı indirerek hesap bilgilerim kısmından öğrenebilirsiniz.
 • Şubelere giderek sorgu yapabilirsiniz.
 • PTT kart üzerindeki bilgileri inceleyiniz.
 • Kendi ATM’ lerinden sorgulama yapabilirsiniz.
 • Müşteri hizmetlerini arayarak bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

Hesabınızda bulunan bakiye bilgilerine Alo PTT hattı 444 17 88 müşteri hizmetlerini tuşlayarak bakiyenizi öğrenebilirsiniz. Dahili numaradan hemen sonra 1 ve 2′ yi tuşlayarak müşteri no ve telefon şifreniz ile işlem yapabilirsiniz. Çağrı merkezinden hesap numaranızı tuşlayarak bakiye bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Kayıt işlemleri sırasında size verilen kağıt karton bilgilerinin üzerinde de hesap no yazmaktadır. Bu bilgileri kağıt üzerinde de bularak işlem yapabilirsiniz.

PTT Kart Şube Kodu Nerede Yazar?

Her şubenin kodu değişik olduğu için kartınızın şube kodu kartın ilk haneleri olarak belirlenir. 4 ya da 5 hanesi şube kodunuzdur. Geri kalan 2 hane ise hesap numaranız olarak belirlenir. Şube kodu kartınızın veya hesap numaranızın olduğu kısımda bulunur. Eğer bu bilgiler ön kısımda ise şube kodunuz da arka kısımdadır. Kart bilgileriniz arka kısımda ise şube kodunuz arka yüzeyde olacaktır. İlk 4 veya 5 hanesi her zaman şube kodudur. Geri kalan sayılar ise hesap veya müşteri numaranızdır.

PTT Kart Müşteri Numarası Nerede Yazar?

Müşteri numaranız ise yine yukarıda anlattığımız gibi kartınızın ön yüzeyinde sol alt kısımda hesap numaranızın devamında yer almaktadır. Devamında görülen numaraları müşteri no olarak kaydedebilirsiniz ve işlemlerinizi bu bilgiler ile yapabilirsiniz. Ayrıca iban numarasının bilgilerini de sizler için araştırdık yazımıza devam ederek bilgi sahibi olabilirsiniz.

PTT Kart Hesap No Nerede Yazar?

PTT hesap numarası kartın üzerinde yazmamaktadır. PTT hesap numarası sorgulamanın yöntemleri bulunmaktadır. Bunlar; çağrı merkezi ve dekont yöntemleridir. PTT hesap numarası sorgulamanın ilk yolu 444 1 788 iletişim numaralı çağrı merkezine bağlanmaktır. En basit yöntem ile çağrı merkezinden destek alarak, müşteri temsilciniz aracılığı ile hesap numaranızı kolaylıkla sorgulayabilirsiniz.

İkinci bir hesap numarası öğrenme yöntemi ise dekontlardır. Banka üzerinden gerçekleştirilen her işlem ardından verilen dekont üzerinden hesap numaranız yer almaktadır. Özellikle para yatırma işlemleri ardından kartınızın hesap nosu dekont üzerinde yazacaktır.

Fakat son çıkan PTT kartların üzerinde hesap numaralarına yer verilmiştir. Yeni nesil kartların ön yüzünde isim ve soy ismin hemen altında yer alan rakamlar hesap numaranız demektir. Bu numarayı kullanarak hesabınıza para yatırabilir veya para çekme işlemi yapabilirsiniz.

PTT Hesabı Nasıl Açılır?

PTT hesap açma işlemi, tüm bankalarda olduğu gibi belli kuralları vardır. Bu kuralların en başında yaş sınırı gelmektedir. Kanuna göre yasal yaş sınırının altında olan kişiler bu işlemi gerçekleştiremezler. Diğer bir kuralı ise gerekli belgelerin doldurularak bankacılık sözleşmesinin imzalanması gerekmektedir.

PTT Hesap açtırmak için gereken evraklar aşağıdaki gibidir:

 • Nüfus Cüzdanı Belgesi
 • Pasaport veya Sürücü Belgesi
 • Yabancı uyruklu ise İkametgah Adresi

Bu belgeler ile şubeye giderek başvuru yapabilirsiniz. PTT’den hesap açma başvurusu için ise ilk olarak size en yakın postaneye giderek sıra almalısınız. Sonrasında hesap açma talebinizi dile getirerek yetkili kişinin size vereceği evrakları doldurarak kimlik bilgileriniz ile kesilen ücreti ödeyerek PTT bank hesabı açma işlemini tamamlamış olacaksınız. Artık hesabınız açılmış durumda kullanabilirsiniz.

PTT Hesap Açtırma İşlemi İnternetten Yapılabilir mi?

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi yeni bir yapılandırma sistemi ile internet bankacılığını aktifleştirmiştir. İnternet bankacılığı dışında birde mobil uygulaması ile hizmet vermektedir. Hesap açmak isteyen birinin eğer ilk defa ise şubeye gitmesi zorunludur. Daha önce hesabı olmayan ve açtırmak isteyen vatandaşlar ise IPC şifrelerini internet veya mobil bankacılıktan alarak şubeden hesap açtırabilirler.

Hesap Açma Yaş Sınırı Kaçtır?

Ptt dairesinde işlem yapmak ve hesap açmak için yaş sınır şartı 18’dir. 18 yaşını doldurma şartını sağlamak gerekiyor çünkü 18 yaşın altında olanlar bankalardan hesap açtıramazlar. Ancak yasal varisleri (anne, baba) ile beraber şubelere giderek hesap açma başvurusunda bulunabilirler.

Avantajları ise;

Hesap Açma Avantajları Nelerdir?

Hesap açma avantajları:

 • Nakite ihtiyaç halinde kartınız ile 24 saat 7 gün boyunca PTT’matiklerden hesabınızdaki parayı kullanabilirsiniz.
 • Aynı hesabı kullanan birine düşük bir ücret ile para aktarabilirsiniz.
 • Hesabınızı internet kullanımına açtığınız takdirde fatura ödeme, kredi kartı ödeme, havale, posta çeki aktarma, bakiye sorgulama gibi tüm işlemleri ödeme sistemine bağlayarak internetten yapabilirsiniz.

PTT Bank Hesap Açtırdıktan Sonra Kart Ne Zaman Gelir?

Hesap açma işleminden hemen sonra kartı alamazsınız. Ortalama 7- 15 gün bir süre bekleyerek ev veya verdiğiniz adrese kurye ile teslim edilir. Yıllık kart ücreti talebinde bulunmayan kişiler sadece hesap açma ücreti talep etmektedirler.

PTT Kart Hesap Numarasına Para Yatırma

Hesap numarasına para yatırma işlemleri için adımları takip ederek para yatırma işlemi yapabilirsiniz.

 • İlk olarak yatıracağınız hesap ve tutarı belirleyin.
 • Sonrasında kartınızın şube kodu ve hesap no bulunan bölümünde bulunan 4 veya 5 hanesini şube no girin.
 • Geriye kalan 8 haneyi tuşlayarak hesap numarasını yazın.
 • Gönderilecek olan kişinin isim bilgilerini girin.
 • İşleminizi onaylayarak gönderin.
5/5 - (1 vote)
Photo of author

Seher Demir

Anadolu Üniversitesi Finans bölümü mezunuyum. 10 yılı aşkındır benzer konularda makaleler yazıyorum.
Yorum yapın

2