İban Numarasından Hesap Numarası Bulma 2022

İban Numarasından Hesap Numarası Bulma çok kolay. İbandan hesap numarası bulma yöntemini çok basit bir şekilde bu makalede öğrenebilirsiniz. Artık iban numaralarına bakarak bir saniyede hesap numarasını bulabilirsiniz. Banka hesap numarası kartın neresinde yazar birçok banka müşterisinin Atm, Mobil ve bankalar arasında eft ve havale işlemleri sırasında en çok aradığı konular arasında yer almaktadır. Hesap numarası nedir, Hesap no öğrenme sorgulama nasıl yapılır, Ziraat hesap no öğrenme için ne yapılmalı, İbandan Hesap no bulma nasıl yapılır, Finansbank hesap numarası öğrenme Vakıfbank IBAN hesap no çevirme ve T.C ile iban sorgulama banka hesap numarası öğrenme yolları ve tüm merak edilenler içeriğimizde yer almaktadır.

IBAN numarasından hesap numarası nasıl bulunur?

26 haneden oluşan İban numarasının içerisinde bulunana 16 hane hesap numarasıdır. İbanın içerisinde bulunan hesap no son 16 hanedir.

Iban numarası 26 haneden oluşan koddur ve Ülke kodu, kontrol basamakları, banka kodu ve hesap numarasından oluşmaktadır. 26 hanenin son 16 hanesi hesap numarası olduğundan IBAN üzerinden hesap no öğrenmek isteyenler son 16 haneyi hesap numarası olarak yazmalıdır.

IBAN Numarası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Iban numarası; (International Bank Account Number) bankalar arasında güvenli nakit transfer işlemlerinin yapılabilmesi için gerekli olan uluslararası bir koddur. Yurtiçi ve yurtdışındaki bankalar arasında güvenli bir şekilde doğru kişiye para gönderilmesi için IBAN numarasının doğru şekilde yazılması büyük önem taşımaktadır.

  • IBAN numarası 26 haneden oluşmaktadır ve sırasıyla incelemek gerekirse ıban numarasının başlangıcında harfler ülke koduyla başlamaktadır ve ülkemiz için belirlenen kod TR- şeklindedir.
  • Ülke kodu olan TR’den sonra gelen 2 rakam, kontrol basamakları olurken, sonraki 5 hane banka kodudur. Bu kod sistem üzerinde tanımlanmamışsa SIFIR olarak kabul edilir.
  • Bundan sonra kalan 16 hane ise; banka hesap numarasını gösterir.

Bu şekilde IBAN numarasını müşteri hizmetleri ve internet bankacılığı ve hesap cüzdanı üzerinden sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

Uluslararası Banka Hesap Numarası Hakkında Tebliğ’e ulaşmak tıklayınız.

Karakter SayısıKarakter ŞekliAçıklama
2Alfabetik Karakter (A-Z)Ülke Kodu
2Sayısal Karakter (0-9)IBAN Kontrol Basamakları
5Sayısal Karakter (0-9)Banka Kodu
1Sayısal Karakter (0-9)Rezerv Alan
16Sayısal/Alfabetik Karakter Hesap Numarası
İban Numarasından Hesap Numarası Bulma

İbandan hesap no bulma tabloda da göründüğü üzere IBAN numarasına ait olan son 16 hane her zaman hesap numarasıdır.

T.C. ile iban Sorgulama Nasıl Yapılır?

Kendi iban numaramı nasıl öğrenebilirim? merak ediliyor. Bankaların uluslararası belirlediği 26 haneden oluşan IBAN numarası öğrenmek isteyenler T.C kimlik belgeleri ile banka şubelerine müracaat ederek banka hesap cüzdanlarından ve internet bankacılığına T.C no ve şifreleri ile giriş yaparak anında öğrenebilirler. Bunun için hangi bankanın IBAN numarasına ihtiyaç duyuyorsanız o bankanın Mobil bankacılığını akıllı cep telefonuna yükleyerek TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yaparak hesap numarasına IBAN numarasına ve tüm hesap bilgilerine ulaşabilirler. Yine TC kimlik numarası girilerek cep telefonundan mobil bankacılık hizmetleri üzerinden hesabınıza giriş yaparak, mobil uygulama üzerinden de hesap numaranızı öğrenebilirsiniz.

Ziraat Hesap No Öğrenme Sorgulama

Ziraat bankası müşterileri de banka hesap numaralarını nasıl öğreneceklerini araştırıyor. Ziraat bankası müşterileri Ziraat bankası hesap no nerede yazar, kaç haneli, sorgulama ve diğer merak ettiklerinin cevaplarını arıyor. Banka kartı üzerinde yazan 0897- 12345678 – 5001 – 5002 şeklinde olanlar hesap numarası olarak bilinir.

Ziraat Bankasında genellikle 0897- 12345678 – 5001 – 5002 şeklinde olanlar hesap numarası olarak bilinir. IBAN numarasının son 16 hanesi banka hesap numarası verecektir. Ziraat bankası IBAN numarasının en son 16 hanesini yazarak e-bankacılık, ödeme, eft havale para gönderme ve yatırma gibi bankacılık işlemleri yapılabilir. Ziraat banka hesap numarası 16 hanelidir ve içinde şube kodu, müşteri no ve ek no bilgilerini barındırır.

”0897 şube kodu”- ”12345678 müşteri numarası” – ”5001 – 5002 ek no” bilgileridir.

İban Numarasından Hesap Numarası Bulma 2022Pin
İban Numarasından Hesap Numarası Bulma

Banka tarafından verilen bu kodlar kartın ön yüzünde yazar. Bazı durumlarda ise kartlarda hesap no yerine IBAN No’ nun yazdığı görünmektedir. Bu numaraların son 16 hanesi hesap numarası olmaktadır. 4 hane şube kodudur. IBAN noyu hesap numarasına çevirmek için de yine dediğimiz gibi son 16 hane alınmalıdır.

Banka IBAN numarasının sonuna 5001-5002 gibi ek hesap numarası ekler ve sondaki 4 hane çıkarıldığında ve ondan önceki 8 rakamı ortaya çıkarırsanız bu 8 rakam sizin hesap numaranızı oluşturuyor. Şube kodu 2 haneli ise başına ”00” eklenerek hesap numarası oluşturulmalıdır. Para transferi gerçekleştirirken, en başta eksik kalan yerler (0) sıfır ile doldurulmalıdır.  Ziraat Bankası Bankkart Combo hesap numaranızı kolaylıkla hesaplayabilirsiniz.

İban No kime ait öğrenme Ziraat Bankası? cevabı ise; Bu işlemi gerçekleştirmeniz için tek seçeneğiniz 0850 220 00 00 no’lu Ziraat Bankası telefon bankacılığını aramaktır.

Ziraat Bankası SMS ile Hesap No-IBAN No Sorgulama

Ayrıca yine bankadan hesap no öğrenme işlemi kısa mesaj yoluyla sms ile de yapılabilmektedir. SMS ile hesap no öğrenmek isteyenler ”HESAPBILGI” yazıp kartın son 6 numarasını 4747’ye göndererek hesap numarası bilgilerine erişebilir. Bu şekilde sms gönderenlere hesap numaraları kısa sürede mesajla geri dönüş yapılarak bildirilecektir.

Ziraat Bankası Iban numarası öğrenmek isteyenler ise;

Ziraat bankası müşterileri için en kolay öğrenme cep telefonundan iban numarasını öğrenebilirler. Bunun için “IBANBILGI” yazıp adınıza hesap numarasında yer alan “kartın son 6 rakamını” ekleyerek i 4747 numaralı, SMS hattına göndererek cep telefonundan IBAN bilgilerini çok rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz. Örneğin;  ”IBANBILGI” (boşluk bırak)’565656′ (kartının son 6 hanesini yaz) 4747’ye sms atmanız yeterli.

Finansbank Hesap Numarası Öğrenme

Bankaya ait maaş kartları üzerinde hesap numaraları bazı durumlarda kart numarasının altında yazmaktayken, bazı durumlarda ise yazmamaktadır. Hal böyle olunca hesap numarası nasıl öğrenilir merak edilen konular arasında yer almaktadır. Finansbank banka kartı bulunan ve bankadan yatırım işleri, döviz alım satımı ya da EFT işlemlerini gerçekleştirebilmek için gerek duyulan Finansbank hesap numaramı öğrenmek istiyorum diyen müşteriler için hesap numarasının nerede yazdığı ve nasıl öğrenecekleri konusunda da kısa bir bilgi vermek gerekirse;

Finansbank internet bankacılığına müşteri numarası ile giriş yaparak hesaplarım menüsünden hesap numarasını ile internet bankacılığına giriş yaptıktan sonra, tüm hesap hareketlerini, IBAN numarası, şube kodu, müşteri numarası, hesap hareketleri, hesap dökümü, ekstre bilgisi, kart hareketleri, dönem borcu, asgari ödeme tutarı, kart limit bilgisi, ek hesaplar  ve diğer tüm bilgilere ulaşmak oldukça kolay. Yine bankanın  telefon bankacılığı, mobil bankacılık, internet bankacılığı üzerinden hesap no sorgulaması yapılarak kolaylıkla öğrenilebilir. Finansbank ATM’lerinden hesap numarası öğrenmek için müşterilerin ilgili banka kartını ATM cihazına yerleştirdikten sonra, şifre ile giriş yaparak ana menüye üzerinden kişinin hesap numarası görüntüleyebilmektedirler.

Iban numarasını bankanın müşteri hizmetlerinden öğrenmek isteyen Bireysel müşteriler; 0850 222 0 900, nolu hattan, Kurumsal müşteriler ise; 0850 222 1 900 nolu çağrı merkezinden kolaylıkla istediği bilgilere erişebilecektir.

Vakıfbank IBAN Çözümleme

Vakıfbank hesap numarasını Vakıfbank banka kartlarının üzerinde yazmaktadır. Bazı kartlarda ise IBAN numarası yazmakta olduğundan hesap numarasını nasıl öğrenilir merak edilmektedir. Vakıfbank müşterileri bankadaki hesaplarına ilişkin olarak kendileri için özel oluşturulan IBAN ve hesap no öğrenme için farklı yollar kullanarak yapılabilmektedir.  Bu yollar Vakıfbank müşteri hizmetleri numarası olan 0 850 222 0 724 telefon numarası üzerinden yapılabileceği gibi mobil bankacılık üzerinden ATM lerden de sorgulama yapılabilmektedir. Vakıfbank IBAN numarası bulunan ve hesap numarasını  16 haneli kart numaranız ya da yatırım hesap numarasını yazarak sorgulama yapılabilir.

iban’dan hesap no bulma Vakıfbank

Vakıfbank hesap Numarası öğrenmek için:

  • Kart/Hesap Numarası üzerinden IBAN sorgulamak için Kart/Hesap Numarasını,
  • Yatırım Hesabınızına ait IBAN ı öğrenmek içinde 16 haneli Yatırım Hesap Numarasını yazarak sorgulama yapılabilir.

Vakıfbank internet bankacılığından sorgulama yapmak için;

Bankanın resmi internet adresi üzerinden sağ üst köşedeki İnternet bankacılığı menüsünden geçerli şifre ve TC. Kimlik numarasını ve gönderilen SMS kodunu girerek giriş yaparak  ve Vakıfbank hesap no dahil IBAN numaranızı kolaylıkla öğrenilebilir.

Banka Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar?

İban Numarasından Hesap Numarası Bulma

Diğer Bankaların Hesap numaraları ise:

  • Halkbank hesap numarası ise; 1111 – 11111111 şeklinde olmaktadır. Iban kontrolü Iban hesaplama Hesap no şube TR 46 00012 0 0985000001111111
  • İş Bankası hesap no ise; 4+7 şeklinde olur. Örnek:  4444 – 4444444 numaraları yer almaktadır. IBAN ve hesap numarası hesaplaması yapabilirsiniz.
  • Akbank hesap numarası ise kartın üzerinde yazmaktadır. Genellikle IBAN kodu yer almaktadır. ”1234 1234567” olacak şekilde 7 haneden oluşur. Iban Sorgulama için tıklayabilirsiniz.
  • Garanti bankası Şube Kodu: 1-4 hane arasındadır. Hesap numarası da 7 haneli olmalıdır. Örnek olarak: 730 7745869 Iban no öğrenmek için tıklayabilirsiniz.

Hesap Nodan İban Bulmak Mümkün mü?

Hesap Numarasından iban no bulmak mümkündür. Bunun için aynı bankanın internet bankacılığını kullanıyor olmak gereklidir. Havale gönderme menüsünden bildiğiniz hesap noyu girdiğinizde karşı tarafından IBAN numarası görüntülenecektir.

Verilen oy post
Photo of author

Seher Demir

Anadolu Üniversitesi Finans bölümü mezunuyum. 10 yılı aşkındır benzer konularda makaleler yazıyorum.
Yorum yapın

3