KOSGEB Hibeleri

Prefabrik Tavuk Çiftliği Kurulum Maliyeti Hesaplaması (Hazır Çadır Çiftlik)

Prefabrik Tavuk Çiftliği Kurulum Maliyeti Hesaplaması (Hazır Çadır Çiftlik)

Tavuk, hindi, kaz, ördek çiftliği kurmak isteyenler için maliyet hesaplaması, tüm giderler, finansmanlar ve Devlet desteklerini araştırdık. Prefabrik veya konteyner kullanarak kümes hayvanı yetiştiriciliği yapmak isteyenler için tüm detayları inceledik.

Tavuk Yetiştiriciliğinde Maliyetler Nelerdir?

Yumurta tavuğu, salma tavukçuluk, serbest sistem gezen tavuk yetiştiriciliği için tavuk çiftliği kurmak isteyen gençlerimize, hazır projeler, kazancı, 500, 1000, 2000, 5000 adet tavuk kapasiteli prefabrik anahtar teslim tavuk çiftliği maliyetleri ile 2. el sahibinden satılık hazır çadır tavuk çiftliklerini araştırdık.

Tavuk Çiftliği Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

Tavuk çiftçiliği hassas dengeler üzerine kurulu, birbirleriyle bağlantılı birden çok faktör yumurtaların ve tavukların verimliliğini belirlemektedir. Çiftlikteki tüm bölümler en ince ayrıntısına kadar iyi hesap edilip tasarlanmalıdır. Tavuğu ve çiftlik kurulumunu araştırmadan bu işe girenler maalesef zarar ediyor. Bu yüzden hangi tavuk yetiştirilecek salma tavuk mu, yeşil yumurtlayan süs tavuğumu yetiştirilecek önceden araştırması yapılmalıdır. Çiftlik kurulum aşamasında etraflıca araştırma yapmak ve gerekli ekipmanların neler olduğuna kadar bilgi edinmek önemli konulardır.. Tavuk çiftliği kurmak isteyenler için gerekli ekipmanlar tavukları besleme ve sulama ekipmanları, tavuk işleme makineleri, atık tasfiye ekipmanları, hastalık ve haşere mücadelesi ve kuluçka ekipmanlarıdır.

Her kümesin maliyeti, kullanılan malzemeye, kümesin yapıldığı arazinin büyüklüğüne, metrekaresine göre, malzemenin alındığı yerin fiyat endeksine göre değişmektedir. Kanatlı kümes hayvancılık içinde en çok tavuk yetiştiriciliği gezen ve salma tavukçuluk için çiftlik kurulum maliyetleri içinde yem maliyeti gibi fiyatlar da etkili olmaktadır. Ülkemizde yaklaşık 400 yem firması mevcuttur ve her yem firmasının fiyat endeksi farklılık göstermektedir bu nedenle alınan yemin maliyeti alındığı firmaya göre değişiklik göstermektedir. 50 kiloluk çuvalların fiyatı kimisinde 60 lirayken kimisinde 75 lira olabilmektedir.

Yumurta tavukçuluğu işinde en önemli maliyet yem maliyetidir. Yumurta tavuğu çiftliği kurmak isteyenler  4 /4 lük ısıtmalı beton kümesler yapmazlar ise bu işten zarar edebilirler. Çünkü tavuklar soğukta yumurta vermez. Sıcak hava da ise yumurta para etmediği için tavuk çiftliği kurulumunda her konu ayrı ayrı değerlendirilip en iyisini yapmak gereklidir.

Tavuk Çiftliği Kredisi Nasıl Alınır? ARAŞTIRMA YAZIMIZI OKUYUN!

Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur? Maliyeti Nedir?

Bir tavuk çiftliği kurabilmek için kırsal bir alanda bulunmak gerekiyor. Bununla birlikte arazinin toprak verimliliğinin yüksek olması gerekli çünkü tavuklar gezdiği için yeşillik yemesi gerekiyor. Aynı zamanda arazide olması gereken elektrik, su, bio güvenlik, tel örgü ve dışarıdan gelebilecek hayvanlara karşı korumaların yapılması gerekiyor. Tavuk çiftlikleri iyi tasarlanıp kurulmuş olsa da işin sırrı ürünlerin tüketiciye arzında yatıyor. Üretilen yumurtalar doğru yerlerde ve doğru şekilde tüketiciye sunulmalıdır. Tüm bu koşullar sağlandıktan sonra isterseniz betonarme bir yapı ile isterseniz prefabrik bir çiftlik kurulumu yapabilirsiniz.

Prefabrik Tavuk Kümesi Fiyatı

Prefabrik kümeslerin fiyatları üretim kapasitesine göre değişiklik göstermektedir. Tavuk çiftliği kurmak isteyen gençlerimiz için yaptığımız araştırmaya göre prefabrik kümeslerin fiyatları;

 • 5.000 tavuk kapasiteli kümes 266,680 TL.
 • 3.000 tavuk barınabilen prefabrik çiftlik; 160.000 TL.
 • 2.000 hayvan kapasiteli kümes fiyatı 107.498 TL.
 • 1.000 tavuk kapasitesine sahip prefabrik tavuk çiftliği 52,982 TL.
 • 500 tavuk barınabilecek şekilde tavuk çiftliği kurmak isteyenlere verilen fiyat ise 28 bin lira civarındadır.

Anahtar Teslim Prefabrik Kümesli Yumurtalık Tavuk Çiftliği Maliyeti

 • 1.000 tavuk kapasiteli yumurtalık tavuk çiftliği 68 bin tl,
 • 2.000 yumurta tavuğu kapasiteli 140 bin lira,
 • 3.000 kapasiteli çiftlik 208 bin lira,
 • 500 tavuk kapasitesine ise prefabrik yumurta tavuk çiftliği kurulum maliyeti  34 bin tl.’dir.

Çadırdan imal edilen çadır tavuk çiftlikleri prefabriklere göre fiyatları daha uygundur.

Tavuk çiftliklerinin kurulum maliyeti arazinin büyüklüğüne, metrekaresine, kaç adetlik çiftlik yaptırılacağına göre ve istediğiniz özelliklere göre değişebilmektedir. Net bir maliyet çıkartabilmemiz için bu etkenleri göz önünde bulundurmanız gereklidir.

Tavuk çiftliği kurmak isteyenlerin öncelikle tavuk sahibi olması şarttır. 15 ila 20 TL arasında tavuk fiyatları değişmektedir. Bu fiyat 4 aylık olarak yumurtlamaya yeni başlamış genç tavuklar yarka olarak bilinen fiyatlardır. Bu işe girmek isteyenler bu fiyatlar üzerinden tavuk alabilecekleri gibi daha uygun fiyatlarda da tavuk bulabilirler. Ama sağlıklı olanı tercih etmekte gereklidir.  Endüstriyel kafes üretiminde genellikle beyaz tavuklar kullanıyor. Son zamanlarda doğal rağbet gördüğü için doğal olarak bilinen kahverengi yumurta üretimi de daha fazla yapılmaktadır.

500 tavuk kapasiteli tavuk çiftliği maliyeti hesaplaması yapacak olursak;

 • 500 adet tavuk alımı için 500 X 18 TL; 9.000 lira,
 • 500 adet tavuk için yıllık yem ortalama tüketimi 50 kg. olup, günde bir çuval yem harcanabilir. Bir çuval yem fiyatı 110 TL. olduğundan aylık yem fiyatı 110X30=3.300 TL eder. Senelik yem fiyatı 3.300 X 12 =39.600 TL eder.
 • Çiftlik tesis kurulumu( Kümes, folluk):  34,884 lira,
 • Elektrik su yıllık:  4.000 liradır.

500 adet tavuk kapasiteli çiftlik giderler ortalama toplamı: 87,484 liradır.

1000 Adet tavuk kapasiteli tavuk çiftliği maliyeti hesaplaması yapacak olursak;

1000 adet tavuk alımı için 1.000X 18: 18.000 TL.

1000 adet tavuk için yıllık yem ortalama: 80.000 TL.

Çiftlik tesis kurulumu (Kümes Folluk):  52,982 TL

Elektrik su yıllık: 5.000 TL. civarındadır.

1000 adet tavuk kapasitesi çiftlik giderleri toplamı: 156.000 TL

2000 Adet Tavuk kapasiteli çiftlik maliyet hesaplaması;

2000 adet tavuk alımı için : 2000X 18: 36.000 TL

2000 Adet tavuk için yıllık yem ortalama: 160.000 TL

Çiftlik Tesis kurulumu( Kümes folluk):  107,498 TL

Elektrik su yıllık: 10.000 TL.

2000 adet tavuk kapasiteli çiftlik giderleri toplamı: 313.000 TL’dir.

Yukarıda anlatılan prefabrik tavuk çiftliği maliyetleri, firmaların verdiği ortalama fiyatlar olup, isterseniz konteyner veya prefabrik ev satışı yapan firmalardan hazır prefabrik satın alıp, iç dizaynını kendiniz yapabilirsiniz. 2. El prefabrik tavuk çiftliği satışı yapılan sahibinden sitesinden 2. el çiftlikleri de inceleyebilirsiniz.

Yine 2. el prefabrik ev satışlarını da inceleyebilirsiniz.

Kümes hayvanı yetiştiriciliğinde kullanılan yemlerin fiyatları birbirinden farklıdır. Bu kapsamda bu fiyatlar hazırlanış tarihi itibariyle ortalama olup, doğruluğu iddia edilmez. Yine dolar ve euro’da yaşanan aşırı dalgalanma nedeniyle, net fiyatları firmalardan öğrenmeniz tavsiye olunur.

Tavuk yetiştiriciliği yapmak isteyenler Ziraat bankası Hayvansal üretim kredilere başvuruda bulunarak işletme ve yatırım maliyetlerini bu kredi ile karşılayabilir.

2.000 Tavuk İçin Yem Hesaplaması

1 tavuk günlük ortalama 180 gram civarında yem tüketmektedir. Bu hesaba göre;

2.000 adet tavuk X 0.180 =360 kg. a denk gelecektir.

1 çuval yumurta yeminin çuvalı ortalama 110 TL.’dir. Çuvalı 50 Kg. olduğunu hesaplarsak 1. kg yem 2.2 TL. tutmaktadır.

Günlük hesaplamaya göre 2.000 tavuğun yem ihtiyacı = 360 X 2.2 =792 TL. tutacaktır.

Aylık hesap yaparsak 792 kg yem X 30 gün = 23.760 aylık 2.000 tavuğun yem masrafıdır.

Yıllık yem maliyeti ise 23.760 TL. X 12 ay = 285.120 TL. yıllık yem maliyeti ortaya çıkacaktır.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 61 YORUM
 1. Hakkı dedi ki:

  1 tavuk günlük ortalama 180 gram mı? Şakamısınız siz koyun mu bakıyorsunuz ?

 2. Koray dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar benim akyurt da 3 dönüm arazim ve evim var tavukçuluk yapmak istiyorum ortak olmak isteyen bana ulaşabilirsiniz.0541 2

 3. Mazlum dedi ki:

  Tavuk çiftliği kurmak için herhangi bir izin belgesi falan gerekli mi 1000 tane tsvuk çitligi için tarlanın büyüklügü önemli acil yardım

 4. faturahane dedi ki:

  2000 adet tavuk gezen tavuk ise günlük 4 çuval yem yer. ortalama 1750-1800 adet günlük yumurta verimi olur. personel gideri, elektrik su gideri, viyol gideri vs gibi giderler düşüldükten sonra kira hariç ortalama 7-8 bin lira civarı kar elde edilir.
  Not: rakamlar kesin bilgi değildir. yer, iklim, hava şartları ve hastalık durumlarına göre rakamlar değişkenlik gösterebilir.

 5. Ortaklık dedi ki:

  2 Adet prefabrik kümes kurmak istiyorum 1 adet kümeste 1200 tavuk 2adet kümeste toplam 2400 olmak üzere 2 adet kümes kurmak istiyorum kümes ölçüleri 6 metre genişlik 4o metre derinlikte olacak şekilde prefabrik düşünüyorum bu işe yeni başlayacağım için hiçbir fikrim yok internetten ve tavuk çüftliği üretiçilerinden edindiğim kadar bilgiye sahibim. bu iş için kendime yarı yarıya güvenilir bir ortak arıyorum benim sermayem var krediye ihtiyac duymuyorum benim gibi bu işi yapmak için istekli azimli kendine ait sermayesi olan bir ortak arıyorum varsa böyle bir arkadaş catalca taraflarından 1000 metre ve üzeri bir arazi satın alarak işe başlamak istiyorum araziyi satın aldıktan sonra 6 metre genişliğinde 40 metre uzunluğunda 3 metre yüksekliğinde 2 adet 1200 tavukluk kümes kurarak bu işe girmeyi düşünüyorum kendine güvenen bu işi yaparım sermayemde var diyen arkadaş yoldaş biri varsa beni arasın. benim kendi işim müteahhitlik inşaat yapıyorum inşaat sektörü şuan durduğu için bu işe girmeyi düşünüyorum varsa benimle beraber bu işi yapmaya gönüllü ortak arayan beni arasın arkadaşlar

  1. ayhan dedi ki:

   arkadaş ben emekliyim iki tane ünili öğrencim var emekli maaşım yar gelmiyor bugüne kadar hiçbir şekilde burs yardım almadım kıraathane işletiyordum 16/032020de yasaklardan sonra işimiz bitti oyun olmayınca zarar ettik..karabükte köyde kendime ait 15dönüm arsam var 15000m2 kare yani tabulu param yok girişemiyorum ortak yapalım işciliğini ben yaparım yerim köydışı cok sakin güzel yer eşim ev hanımı kadın girişimci sistemiylede başlayabiliriz yani banada ortak lazım karabükte inşaata iyidir yani istersen görüşelim uyarsa

 6. Kümes kurmak dedi ki:

  Genç girişimci belgesi aldım 3000 tavukluk kümesi kurmada yardımcı olacak firma varmı Ankara Akyurt ta köyümde evimin yanına kurmayı düşünüyorum. Kosgebden nasıl yararlanabilirim.

 7. cevap dedi ki:

  2000 tavuk yillik bir tavuk 300 tane yillik yumurtladigini düsünürsek 600.000 bin yumurta yapar bunuda toptanciya 0.70 tl ye verirsek 420 bin lira yapar senin hesabina göre 260 binlira kârı olur simdi bir daha degerlendirin

 8. Devlet kredisiyle kümes kurulumu dedi ki:

  1000 adet tavuk ve prefabrik kümesiyle beraber devlet destekli yapmak istiyorum.

  1. Kümes kurmak dedi ki:

   Aynı dert bendede var bir yol bulabildinizmi.

  2. misafir dedi ki:

   kardeşim hiç tavsiye etmem çünkü devlet destekli demek yine bankadan kredi kullandırıyor eğer işlerin kötü giderse vay haline. sen en iyisi destek yokmuş gibi ufaktan başla.

 9. Çiftlik Kurmak Artık çok kolay dedi ki:

  MUHTEŞEM BİR İŞ FIRSATI…KENDİ İŞİNİZİN PATRONU OLMAK ARTIK ÇOK KOLAY. Bahçenizde Arsanızda, Tarlanızda, Arazinizde Salma Tavukçuluk yaparak Doğal Yumurtalar Elde edin. 21.000 TL’ sermaye ile (70 m2 ısı yalıtımlı çadır kümes+yemlikleri+sulukları+havalandırma fanı+montaj+ nakliyeler ve 500 tavuk da fiyata dahildir) anahtar teslimi Çiftliğinizi kuralım.

  1. Yumurta tavuğu çiftliği dedi ki:

   7000 tavuk için fiyat rica edebilirmiyim 30 dönümlük arazi içerisinde 2 dönümünü bu iş için kullanmak istiyorum. Yer karaali köyü Ankara gölbaşı.

  2. ecevit aksu dedi ki:

   ciflik kurmak istiyorum 500 tavukluk yardimci olurmusunuz hem fiyat yazin hemde bilgi verin lutfen

  3. İsa dedi ki:

   Bana numaranızı göndere bilirmisiniz

  4. harun dedi ki:

   bilgi alabilmek için size nasıl ulaşabiliriz

  5. Birisi dedi ki:

   Bilgi verebilir misiniz

  6. hamdi dedi ki:

   şuanki fiyat nedir

  7. Dogan dedi ki:

   Suan ki fiyat nedir 3000 tavuk olursa

  8. ayhan dedi ki:

   karabük firmanızın tanıtımı veya telden görüşelim ..kredi işini halletme şansınız varmı panel cadır hangisi ..ayhan..konuda uzmanmısınız

  9. sumeyye dedi ki:

   size nasil ulasabilirim

 10. Bilgi amaçlı dedi ki:

  500 adet tavuğumun olduğunu varsayarsak bunun ortalama aylık masrafı gideri nedir ve ortalama kaç adet ayda yumurta verir Bilgi amaçlı yardımcı olursanız sevinirim

  1. Yusuf Candemir dedi ki:

   Merhaba 7000 tavuklu yumurta üretim tesisi kurmak istiyorum Irak Bağdat’ta yardımcı olursanız sevinirim

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.