canta astroloji arti yorum bilim egitim1 power kalem istatistik gozluk at ayar duyuru ok bitcoin nota moda mercek ates saat kalp wifi eglence kadin oyun tamir alinti kullanici dunya whatsapp sinema basketbol saglik windows iletisim takvim yildiz yemek egitim bilgi xbox ev gulenyuz yorum1 video soru futbol menu1 foto ucak kahve apple mouse menu2 ps klasor monitor ceptelefonu rastgele yaprak araba

Özel Hastane Doğum Ücreti Geri Alma

Özel Hastane Doğum Ücreti Geri Alma

Özel hastaneye ödenen parayı geri alabilir miyim muayene, tedavi ameliyat ve  doğum ücreti geri almak için ne yapmalıyım bu konuda yasal haklarım nelerdir vb. türden soruların cevapları araştırılmaya devam etmektedir. doğum ücreti her zaman hamile olan ve doğumu yaklaşan anne adaylarının en çok araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Doğum zamanı geldiğinde devlet hastaneleri yerine özel hastaneleri tercih eden anne adayları doğum sonrasında doğum ücretini geri alma konusunda ne gibi hakları olduğunu araştırmaktadır. Özel hastanelerle ilgili tüm araştırılan ve en çok merak edilen  konular olan özel hastane doğum ücreti geri alma 2021 yılında ne yapmalı, muayene ücretini geri alma k istiyorum haklarım nelerdir, SGK özel hastane ücretleri, yeni doğan bebek özel muayene ücretleri, özel hastane ücretleri, özel hastanelerin ayrıntılı fatura ve bilgisi gibi araştırılan konuları içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Özel Hastaneye Ödenen Parayı Geri Alabilir miyim?

Sağlık hizmetinin kalitesi ve özel hastanelerin sayılarının artması gibi nedenlerle günümüzde vatandaşlar tarafından özel hastaneler daha fazla tercih edilmektedir. Özellikle hamileler için doğum paketleri hizmetleri de özel hastanelerin tercih edilmesinde en önemli etkenlerin başında gelmektedir. Hamilelikte yapılan tetkik ve testlerin ücretleri, doğum ücretleri, hastanede kalma süresi, gecelik yatak ücretleri, bebeğin ilk aşını, topuk kanı testi, işitme ve doktor muayenesi gibi tüm sağlık hizmetleri doğum paketlerinin içerisinde yer almaktadır. Bu paketlerden yararlanmak isteyenler ayrıca doğum ücreti haricinde bir miktarda ödeme yapmaktadır. Doğum için anlaşılan özel hastanede doğum yapmaktan vazgeçenler ödedikleri ücretleri geri almak istemeleri durumunda ödedikleri ücreti geri almak için başvuruda bulunabilme hakları vardır.

Özel Hastane Doğum Ücreti Geri Alma 2021

Özel hastanelerde doğum yapmak için anlaştığınız ücretin dışında ödediğiniz bir miktar vardır. Ve bu hastanede doğum yapmaktan vazgeçmiş olabilirsiniz. Ve ücretinizi geri almak için hastaneye ücretinizi geri alma talebinde bulunabilirsiniz. Ya da doğum ücreti haricinde fazladan alınan ücretlerin de geri alınması mümkündür. Bu şekilde özel hastanelere ödenen sağlık hizmeti için yapılan ödemeleri ve vazgeçme durumunda yasal hakların neler olduğuna dair araştırma yapanlar için hastaların haklarının korunmasına yönelik yaptığımız araştırmaları sizler için içeriğimizde yer verdik. Özel hastanelere fazladan ödenen fark ücretinin iadesini almak isteyenler için yazımızda hastaların ne gibi hakları bulunuyor detaylı bilgileri içeriğimizde derledik.

Özel hastanelerde Doğum ücretleri 2021 merak edenler içeriğimizi inceleyebilirler.

Özel hastanelerde doğum ücretleri belirlenen miktarlarda hastalardan tahsil edilir ve her hastanenin doğum ücreti de farklıdır. Doğum ücretleri SGK tarafından belirlenmiştir ve doğum ücreti dışından fark olarak ekstra ücret ödeyenler fark ücretleri alabilmeleri konusunda haklarını arayabilirler. Hastaneyle anlaşma yaptıysanız , fark olarak farklı ücretler tahsil edildiyse ve paranızı geri almak istiyorsanız ancak hastane fazla ödenen miktarı iade etmiyorsa bu durumda şikayet etme hakkınızın bulunduğunu bilmelisiniz.

Doğum Ücreti Geri Almak İçin Nereye Başvurulmalıdır?

Hastaneden talep ettiğiniz fark ücretini ve doğum ücretini geri almak istiyorsanız yapmanız gereken ilk iş SGK Müdürlüğü’ne şikayet etmek olacaktır. SGK müdürlüklerinde Sağlık Sosyal Merkezlerine giderek şikayet dilekçesi doldurarak talebinizi bu birime iletebilirsiniz. Şikayet ile ilgili bildirim alan SGK müdürlüğü, hastaneye söz konusu şikayeti değerlendirdikten sonra 5 katı kadar para cezası kesecektir. Şikayetçi olan hasta ve hasta yakınının hastaneye ödediği ücretin iadesinden başka bir ceza yaptırımı bulunmamaktadır.  Yine hastaneler bu ücreti ödemezse ceza bedeli 10 katına çıkacaktır.  Aslında SGK SUT’da değişiklik yaparak hastanelerde fazla tahsil edilen ücretleri hastaya ödeyip hastaneye ödeyeceği tutardan mahsup eder ve sorun biter. Çözüm bu kadar basittir.

Hakem Heyeti Şikayet (Doğum Ücretini Geri Alma)

SGK’ya yaptığınız şikayet sonrasında olumlu bir yanıt alamazsanız hastanede ‘hakem heyetine’ şikayette bulunabilirsiniz. Şikayetinizi doğrudan hastanenin Hakem heyetine yaparak şikayet işlemlerinizi gerçekleştirebilir ve buradan  da bilgi alabilirsiniz.

Ne olursa olsun özel hastanelerde aldığınız tüm sağlık hizmetleri için fatura almayı unutmamalısınız. Özel hastanelerin doğum ücretlerinin dışından haksız bir ücret talep etmelerini fatura sayesinde karşılaştırabileceğiniz için fatura elinizde olmalıdır. Özel hastanelerde sağlık hizmetlerinin 100 TL  ve üzerinde olması halinde mutlaka fatura kesmek ve size bu belgeyi vermek zorundadır. Bu fatura ile hastaneye ödediğiniz miktarları karşılaştırıp fazla bir ödeme yapıp yapmadığınızı kontrol ederek herhangi bir fark ücreti çıkması durumunda hemen şikayet dilekçesi ile ilgili kurumlara başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz ancak bu şekilde işiniz kolaylaşacaktır.

Fazla Ödenen Muayene Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Hastaneye teşhis için muayene olan hastaların da fark ücretlerini geri alma hakları bulunmaktadır. Tedavi, ameliyat ve muayene ücretini geri almak isteyenler öncelikle hastanenin ilgili birimlerine başvurmalı, ücretin geri iadesine yanaşılmaması halinde şikayet haklarını kullanmalıdır. Muayene ücretleri bilindiği üzere SGK tarafından belirlendiğinden tedavi ücretlerine yansıtılacak farkın da geri alınması mümkündür.

Bazı hastaneler muayene ücretinin % 200’üne kadar ücret farkı talep edebilmekte ve bu durumla karşılaşan hasta ve hasta yakınları da ne yapacaklarını araştırmaktadır.  Vatandaşların mağduriyetliklerinin giderilmesi için hastanelerden bu ücretin iadesinin yapılması için müracaat ettikten sonra hastanenin iade edip etmeyeceği beklenmelidir. Yaptığınız ödemelerin kanıtlanabilmesi açısından ve kolaylık sağlaması ve Sayıştay denetimi sağlamak amacıyla ödemelerinizi kredi kartı ile yapın. SGK’ nın belirlediği ücretin üzerinde bir ödeme yaptıysa ve bunu ödemek istemiyorsa bu durumda SGK’ ya ayrıntılı fatura ve ekstre ile başvuru yaparak şikayet dilekçesini ibraz edilmesi gereklidir.

Hastanelerden alacağınız hizmetleri ödemesini yaparken mutlaka ayrıntılı hizmet dökümü olan faturayı  da talep ederek ödediğiniz tutar ile asıl ödemeniz gereken tutarı karşılaştırarak fark yansıtıldıysa bu fark ücretini geri almak için şikayetinizin haklı olduğunu kanıtlayacak belgelerin yanınızda bulunması büyük önem taşımaktadır.

Yaptığınız ödemelerin fazla olup olmadığını SGK web sitesi üzerinden ‘Ne Kadar İlave Ücret Ödeyeceğim?’ kısmından sorgulama yaparak öğrenebilir ne kadar fark yansıtılmış kendiniz inceleyebilirsiniz.

Hastanelerin Fazla Ödeme Alması Durumunda;

Eğer hastane sizden fazla ödeme aldıysa faturaya yansıtılan miktar ile ödediğiniz tutar uyuşmuyorsa hastaneye karşılaştırdığınız belge ve makbuzunuz ile giderek geri ödeme ücreti talep edebilirsiniz. Bu yapacağınız başvuru işlemine iadeli taahhütlü dilekçesi denmektedir. İadeli taahhütlü dilekçe işlemini gerçekleştirdikten sonra hastanelerden olumsuz yanıt alabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gereken şunlar olmalıdır.

SGK Müdürlüklerinin ilgili şikayet birimlerine dilekçe ile müracaat edebilirsiniz. Bu dilekçeye Hastanenin bilgilerini, muayene, tedavi veya ameliyat olduğunuz birimi ve ödenen tutarın miktarı yazarak fatura fark ücretinin yansıtıldığını ve iadesi istediğinize dair şikayet formu oluşturarak şikayet etme hakkınızı kullanabilirsiniz.

Yine bunun haricinde hastanenin ” hakem heyeti ” bölümüne müracaat ederek ilgili şikayetinizi ileterek çözüm bulunmasını talep edebilirsiniz. Hastanelerin çözüm olarak oluşturduğu bu Hakem heyetine ödenen ücretleriniz için şikayetin gerekçesini bildirerek ve dilekçenizi vererek çözüm bulabilirsiniz.

 Yaşadığınız il ve ilçelerdeki SGK Müdürlüklerindeki ‘Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezleri’ne başvurularınız değerlendirmeye alınacak ve haksız kazanç elde edildiği tespit edilen hastaneye  miktarın 5 katı kadar ceza kesilecektir. Hastaneler ceza yerine fark iadesini yapmaya yanaşmıyorsa bu ceza 10 katına kadar çıkabilecektir. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak isteyen hastanelere yapılan müracaatları zamanında çözüme ulaştırılması için Hakem heyetine yapılan şikayetleri dikkate aldığından en kolay yöntem hakem heyetine başvurmak olacaktır buradan da bir çözüme ulaşamazsanız son çare şikayet hattını aramak olmalıdır. Tüm yaptığınız müracaatlar ve şikayetlere çözüm bulamadıysanız, bu yöntemler ile oluşturduğunuz şikayet talebinize olumsuz yanıt aldıysanız bu durumda yapmanız gereken şey işse ALO 170′ i aramak olacaktır. ALO 170’i arayarak şikayetinizi bildirerek te talep oluşturabilirsiniz.

Doğum Ücretleri Nasıl Öğrenilir?

SGK Özel hastane sorgulama işlemini buradan yaparak öncelikle hangi hastanede tedavi ve doğum yapacaksınız, ücreti ne kadar öğrenmelisiniz. Aynı link üzerinden hastane, doktor araması,  tıbbi işlem( tahlil, tetkik, tedavi) ilave ücret hesaplama gibi tüm sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz.

Doğum ücretleri için sorgulama yaparken mutlaka tedavi türünü Ayaktan değil, yatarak yapmalısınız. Branş olarak da “Kadın Hastalıkları ve Doğum” seçilmelidir.

https://gss.sgk.gov.tr/SaglikHizmetSunuculari/pages/tibbiIslemArama.faces linki üzerinden SUT işlem ara kısmında doğum olarak aratıp, sizin için uygun olan bölümü seçmelisiniz.

Sorgulama ekranında belirtilen tüm doğum türlerine göre fiyatlar aşağıdaki gibidir;

Doğum ücretleri

Sizde fazla ödediğiniz ücretleri, muayene, tedavi ve ameliyat ücretlerini iade almak istiyorsanız tüm bu işlemleri gerçekleştirerek, haklarınızı geri alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.