KosgebKredisi.com

Özel Hastane Doğum Ücreti Geri Alma 2022 (Tüm Masraflar)

01.03.2022

Özel hastanelerle ilgili tüm araştırılan ve en çok merak edilen konular olan özel hastane doğum ücreti geri alma 2022 yılında ne yapmalı, muayene ücretini geri almak istiyorum haklarım nelerdir, SGK özel hastane ücretleri, yeni doğan bebek özel muayene ücretleri, özel hastane ücretleri, özel hastanelerin ayrıntılı fatura ve bilgisi gibi araştırılan konuları içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Özel Hastane Doğum Ücreti Geri Alma 2022 (Tüm Masraflar)

Özel hastaneye ödenen parayı geri alabilir miyim muayene, tedavi ameliyat ve doğum ücreti geri almak için ne yapmalıyım, bu konuda yasal haklarım nelerdir vb. türden soruların cevapları araştırılmaya devam etmektedir. Özel hastane doğum ücreti geri alma, hamile olan ve doğumu yaklaşan anne adaylarının her zaman en çok araştırdığı konular arasında yer alır. Doğum zamanı geldiğinde devlet hastaneleri yerine özel hastaneleri tercih eden anne adayları için doğum sonrasında doğum ücretini geri alma konusunda ne gibi hakları olduğunu, özel hastanede doğum yapana devlet desteğinin olup olmadığını araştırdık. İçeriğimizde özel hastane doğum ücreti geri alma konusuna dair tüm detaylar yer almaktadır. İnceleyebilirsiniz.

Özel Hastaneye Ödenen Parayı Geri Alabilir miyim?

Sağlık hizmetinin kalitesi ve özel hastanelerin sayılarının artması gibi nedenlerle günümüzde vatandaşlar tarafından özel hastaneler daha fazla tercih edilmektedir. Özellikle hamileler için doğum paketleri hizmetleri de özel hastanelerin tercih edilmesinde en önemli etkenlerin başında gelmektedir. Hamilelikte yapılan tetkik ve testlerin ücretleri, doğum ücretleri, hastanede kalma süresi, gecelik yatak ücretleri, bebeğin ilk aşını, topuk kanı testi, işitme ve doktor muayenesi gibi tüm sağlık hizmetleri doğum paketlerinin içerisinde yer almaktadır.

Bu paketlerden yararlanmak isteyenler ayrıca doğum ücreti haricinde bir miktarda ödeme yapmaktadır. Doğum için anlaşılan özel hastanede doğum yapmaktan vazgeçenler ödedikleri ücretleri geri almak istemeleri durumunda ödedikleri ücreti geri almak için başvuruda bulunabilme hakları vardır.

Özel Hastane Doğum Ücreti Geri Alma 2022

Özel hastanelerde doğum ücretleri belirlenen miktarlarda hastalardan tahsil edilir ve her hastanenin doğum ücreti de farklıdır. Doğum ücretleri SGK tarafından belirlenmiştir ve doğum ücreti dışından fark olarak ekstra ücret ödeyenler fark ücretleri alabilmeleri konusunda haklarını arayabilirler.

Özel hastanelerde doğum yapmak için anlaştığınız ücretin dışında ödediğiniz bir miktar vardır ve anlaştığınız hastaneden doğum yapmaktan vazgeçmiş olabilirsiniz. Bu durumda özel hastane doğum ücreti geri alma talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca doğum ücreti haricinde fazladan alınan ücretlerin de geri alınması mümkündür. Bu şekilde özel hastanelere ödenen sağlık hizmeti için yapılan ödemeleri ve vazgeçme durumunda yasal haklarınızı kullanarak hastanelere müracaat edebilirsiniz.

Hastaneyle anlaşma yaptıysanız, fark olarak farklı ücretler tahsil edildiyse ve paranızı geri almak istiyorsanız ancak hastane fazla ödenen miktarı iade etmiyorsa bu durumda şikayet etme hakkınızın da bulunduğunu bilmelisiniz. Özel hastanelere fazladan ödenen fark ücretinin iadesini almak isteyenler için yazımızda hastaların ne gibi hakları bulunuyor detaylı bilgileri içeriğimizde derledik.

Doğum Ücreti Geri Almak İçin Nereye Başvurulmalı?

Hastaneden talep ettiğiniz fark ücretini ve doğum ücretini geri almak istiyorsanız yapmanız gereken ilk iş SGK Müdürlüğü’ne şikayet etmek olacaktır. Ardından:

  • SGK müdürlüklerinde Sağlık Sosyal Merkezlerine giderek şikayet dilekçesi doldurarak talebinizi bu birime iletebilirsiniz.
  • Şikayet ile ilgili bildirim alan SGK müdürlüğü, hastaneye söz konusu şikayeti değerlendirdikten sonra 5 katı kadar para cezası kesecektir.
  • Şikayetçi olan hasta ve hasta yakınının hastaneye ödediği ücretin iadesinden başka bir ceza yaptırımı bulunmamaktadır. 
  • Yine hastaneler bu ücreti ödemezse ceza bedeli 10 katına çıkacaktır. 
  • Aslında SGK SUT’da değişiklik yaparak hastanelerde fazla tahsil edilen ücretleri hastaya ödeyip hastaneye ödeyeceği tutardan mahsup eder ve sorun biter.
  • Çözüm bu kadar basit!

Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak isteyen hastanelere yapılan müracaatları zamanında çözüme ulaştırılması için Hakem heyetine yapılan şikayetleri dikkate aldığından en kolay yöntem hakem heyetine başvurmak olacaktır.

Doğum Ücretini Geri Almada Hakem Heyeti Şikayeti

SGK’ya yaptığınız şikayet sonrasında olumlu bir yanıt alamazsanız hastanede ”hakem heyetine” şikayette bulunabilirsiniz. Şikayetinizi doğrudan hastanenin Hakem heyetine yaparak yaşadığınız sorunu bildirerek çözüme kavuşturulması için destek alabilirisiniz.

Tüm yaptığınız müracaatlar ve şikayetlere çözüm bulamadıysanız, bu yöntemler ile oluşturduğunuz şikayet talebinize olumsuz yanıt aldıysanız bu durumda yapmanız gereken şey ise ALO 170’i aramak olacaktır. ALO 170’i arayarak şikayetinizi bildirerek de talep oluşturabilirsiniz.

Özel Hastanelerden Ayrıntılı Fatura İsteyin

Özel hastaneler muayene ve yaptırdığınız tahlil sonucunda fatura istemediğiniz taktirde sizden fazla ücret talep edebilir. Ne olursa olsun özel hastanelerde aldığınız tüm sağlık hizmetleri için fatura almayı unutmamalısınız. Özel hastanelerin doğum ücretlerinin dışından haksız bir ücret talep etmelerini fatura sayesinde karşılaştırabileceğiniz için fatura elinizde olmalıdır.

Özel hastanelerde sağlık hizmetlerinin 100 TL ve üzerinde olması halinde mutlaka fatura kesmek ve size bu belgeyi vermek zorundadır. Bu fatura ile hastaneye ödediğiniz miktarları karşılaştırıp fazla bir ödeme yapıp yapmadığınızı kontrol ederek herhangi bir fark ücreti çıkması durumunda hemen şikayet dilekçesi ile ilgili kurumlara başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz ancak bu şekilde işiniz kolaylaşacaktır.

Fazla Ödenen Muayene Ücreti Nasıl Geri Alınır?

Hastaneye teşhis için muayene olan hastaların da fark ücretlerini geri alma hakları bulunmaktadır. Tedavi, ameliyat ve muayene ücretini geri almak isteyenler öncelikle hastanenin ilgili birimlerine başvurmalı, ücretin geri iadesine yanaşılmaması halinde şikayet haklarını kullanmalıdır. Özel hastane muayene ücretleri bilindiği üzere SGK tarafından belirlendiğinden tedavi ücretlerine yansıtılacak farkın da geri alınması mümkündür.

Bazı hastaneler muayene ücretinin %200’üne kadar ücret farkı talep edebilmekte ve bu durumla karşılaşan hasta ve hasta yakınları da ne yapacaklarını araştırmaktadır. Vatandaşların mağduriyetliklerinin giderilmesi için hastanelerden bu ücretin iadesinin yapılması için müracaat ettikten sonra hastanenin iade edip etmeyeceği beklenmelidir. Yaptığınız ödemelerin kanıtlanabilmesi açısından ve kolaylık sağlaması ve Sayıştay denetimi sağlamak amacıyla ödemelerinizi kredi kartı ile yapın. SGK’nın belirlediği ücretin üzerinde bir ödeme yaptıysa ve bunu ödemek istemiyorsa bu durumda SGK’ya ayrıntılı fatura ve ekstre ile başvuru yaparak şikayet dilekçesini ibraz edilmesi gereklidir.

Hastanelerden alacağınız hizmetleri ödemesini yaparken mutlaka ayrıntılı hizmet dökümü olan faturayı da talep ederek ödediğiniz tutar ile asıl ödemeniz gereken tutarı karşılaştırarak fark yansıtıldıysa bu fark ücretini geri almak için şikayetinizin haklı olduğunu kanıtlayacak belgelerin yanınızda bulunması büyük önem taşımaktadır.

Yaptığınız ödemelerin fazla olup olmadığını SGK web sitesi üzerinden ‘Ne Kadar İlave Ücret Ödeyeceğim?’ kısmından sorgulama yaparak öğrenebilir ne kadar fark yansıtılmış kendiniz inceleyebilirsiniz.

Doğum Ücretleri Nasıl Öğrenilir?

SGK Özel hastane sorgulama işlemini buradan yaparak öncelikle hangi hastanede tedavi ve doğum yapacaksınız, ücreti ne kadar öğrenmelisiniz. Aynı link üzerinden hastane, doktor araması, tıbbi işlem (tahlil, tetkik, tedavi) ilave ücret hesaplama gibi tüm sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz.

Doğum ücretleri için sorgulama yaparken mutlaka tedavi türünü ayaktan değil, yatarak yapmalısınız. Branş olarak da “Kadın Hastalıkları ve Doğum” seçilmelidir.

Özel Hastane Doğum Ücreti Geri Alma 2022 (Tüm Masraflar)
SGK ilave ücret hesaplama uygulaması

Aynı link üzerinden Tıbbi İşlem Arama menüsüne tıklayın. SUT işlem ara kısmına ”Doğum” yazarak aratın. Sizin için uygun olan bölümler listelenecektir. Tercih edeceğiniz bölümü seçerek işleminize devam edin.

Özel Hastane Doğum Ücreti Geri Alma 2022 (Tüm Masraflar)
Doğum ameliyat ücreti sorgulama

Sorgulama ekranında belirtilen tüm doğum türlerine göre fiyatları görüntüleyebilirsiniz. Siz de özel hastanelerde fazla ücret ödemek istemiyorsanız öncesinde hesaplama yapabilirsiniz. Fazla ödediğiniz ücretleri, muayene, tedavi ve ameliyat ücretlerini de tespit etmek ve iadesini almak için tüm bu işlemleri gerçekleştirerek, haklarınızı geri alabilirsiniz.

Özel Hastanede Doğum Yapana Devlet Desteği Var mı?

Özel hastanede doğum yapana devlet desteği yani SGK tarafından yapılacak olan indirimler mevcuttur. Fakat bu destek özel hastanenin SGK ile anlaşması olup olmadığına bağlıdır. Özel hastane doğum ücretleri de hastanenin SGK ile anlaşma durumuna göre değişiklik gösterirken doğumdan sonra hastanede kalacağınız sürede doğum ücretini etkiler. Yani genel olarak SGK anlaşması olan özel hastanelerde normal doğum fiyatları ortalama olarak 2.000 TL ile 8.000 TL arasında değişmektedir.

SGK Özel Hastane Masraflarını Karşılar mı?

SGK özel hastane muayene ücretlerinin belirli oranlarını karşılamaktadır. SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde muayene olmanız durumunda, masraflarınızın belirli bir kısmı SGK tarafından ödenecektir. Geriye kalan ücret ise hastane tarafından ödenmektedir.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!