Devlet Destekleri

2020 Öğrenci Burs Başvuruları (TÜM KURUMLAR)

2020 Öğrenci Burs Başvuruları (TÜM KURUMLAR)

Her yıl olduğu gibi bu yılda çok sayıda dernek, vakıf, sivil toplum örgütleri, özel kuruluşlar ve devlet kuruluşları tarafından öğrencilere burs imkanları sağlanmaktadır. Ayrıca öğrenci burs başvuruları başlıyor ve bu kuruluşlar tarafından burs almak isteyen öğrencilerin ilgili kurum ve kuruluşlara bir an önce başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

2020 Eğitim Yılında Burs Veren Kurum Ve Kuruluşlar?

Her yıl çok sayıda üniversite öğrencilerine burs imkanı sağlanmaktadır. Bu bursların bir çoğu devlet tarafından verilirken bir kısmı ise özel kurum ve kuruluşlar tarafından sağlanmaktadır. Ayrıca vakıf bursları da oldukça önem taşıyarak karşımıza çıkmaktadır. Son dönemlerde aktif olan ve burs imkanı sağlayan kurumların listesi aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • Kredi Yurtlar Kurumu Bursları
 • Yücel Kültür Vakfı Yabancı Dil Bursu
 • Sevda Cenap And Müzik Vakfı Bursu
 • TEMA Vakfı Turan Demiraslan Lisans Üstü Bursu
 • Türk Eğitim Derneği Bursu
 • Aktaş Eğitim Vakfı Bursu

Maddeler halinde yer vermiş olduğumuz kurumların yanı sıra belediyeler ve maddi durumu iyi olan şahısların da burs başvuruları başlamış bulunmaktadır. Belediye bursu sadece üniversite öğrencileri için değil ilk okul, orta okul, lise öğrencileri içinde geçerli olmaktadır.

Kredi Yurtlar Kurumu 2018-2019 Burs Başvurusu

Kredi Yurtlar Kurumu 2020 Burs Başvurusu yapabilirsiniz.

Kredi Yurtlar Kurumu Bursları

Öğrenci seçme ve yerleştirme sınavına girerek ilk defa bir yüksek öğretim programına girmeye hak kazanan öğrencilerin yanı sıra aynı zamanda halen yüksek öğretim öğrencisi olup ara sınıflarda olan öğrencilerin burs ve kredi başvuruları her eğitim öğretim yılının Ekim ayı içerisinde yapılmaktadır. Burs başvurusunda bulunacak öğrenciler başvurularını E- DEVLET üzerinden de yapabilmektedirler.

Yücel Kültür Vakfı Yabancı Dil Bursu

Başvuru yapacak olan öğrencilerin 18 ile 26 yaş aralığında olması gerekirken aynı zamanda sınava girmiş olup ilgili yabancı dil öğreten kuruluş ile mutabık kalmış olması gerekirken öğrencinin oldukça başarılı olması da gerekmektedir.

Sevda Cenab And Müzik Vakfı Bursu

Çok sesli müzik eğitimine katkı sağlamak amacı ile kurulmuş olan vakıf müzik alanında eğitim görmek isteyen veya eğitim gören öğrenciler için karşılıksız burs imkanı sağlamaktadır. Evrensel çok sesli müzik, müzik bilim ve müzik eğitimi alan başarılı ve maddi durumu yetersiz olan öğrenciler için burs imkanı sağlanmaktadır. Devlet tarafından öğrencilere yapılan para yardımları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Tema Vakfı Lisans Üstü Bursu

Tema vakfının amaçları doğrultusunda araştırma yapan ve öğrenimlerini sürdüren ve aynı zamanda maddi desteğe ihtiyacı olan  lisans üstü ve doktora öğrencileri için sağlanan burs imkanlarından birisidir. Burs başvuruları olumlu cevaplanan öğrenciler için bir yıl boyunca kesintisiz burs imkanı sağlanırken aylık olarak 1.080,00 Türk Lirası değerinde burs imkanı sağlanmaktadır. Başvuru tarihe kadar başvuru yapan öğrencilerin burs başvuru sonuçları ise taraflarına mail yolu ile iletilecektir.

TEMA Vakfı Lisans Üstü Burs Başvuru Yapmak İçin Tıklayınız.

Türk Eğitim Derneği Bursu 2020 Eğitim Yılı

Başarılı olan öğrencilere öncelik tanıyan dernek aynı zamanda maddi açıdan oldukça yetersiz olan veya olduğuna inanılan öğrenciler için burs önceliği tanımaktadır. Burs başvurusu alan bu kurum 4-5-6-7 ve 8. sınıfa giden öğrenciler için burs imkanı sağlamaktadır.

2020 Yılı Burs İmkanlarında Öncelik Tanınacak Öğrenciler

Dernek ve vakıfların sağlamış oldukları burs imkanlarından yararlanacak olan öğrencilerin belirli bir kriter aralığına uyum sağlıyor olması gerektiği gibi aynı zamanda belirli şartlara da uyum sağlıyor olması gerekmektedir. Bu yıl eğitim alanında burs alacak öğrencilerde de öncelik tanınacak olanların listesi aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • Kız Çocukları
 • Okuyan kardeş sayısı
 • Anne veya babanın hayatta olmaması 
 • Çocuğun ailesinin parçalanmış olması
 • Özel yeteneğe sahip olunması
 • Maddi açıdan oldukça yetersiz bir gelire sahip olunması
 • Öğrencinin başarılı olması
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına bağlı olması
 • Sicilinin temiz olması
 • Herhangi bir kurum veya kuruluştan burs alıyor olmaması

Maddeler halinde yer vermiş olduğumuz kriterlere uyum sağlayan öğrenciler için burs veren kurumlar öncelik tanımaktadır. Bunların yanı sıra birde burs başvurusunda bulunamayacak olan öğrencilerin listesi de aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • Açık öğretim öğrencileri
 • Uzaktan eğitim alan öğrenciler
 • Vakıf öğrencileri
 • Ücretli değişim programında bulunanlar
 • 25 yaşından büyük olanlar

yukarıda belirtmiş olduğumuz kriterlerde bulunan öğrenciler burs başvurusunda bulunamazlar bulunsalar dahi başvuruları olumlu sonuçlanarak taraflarına iletilecektir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Burs Yönetmelikleri

Vakıflar genel müdürlüğünün 5737 sayılı kanunu gereğince Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olunan ilk okul, orta okul, lise öğrencilerinin arasında başarı durumu yüksek olan ve maddi açıdan zor durumda olunan öğrencilerin burs başvuru yapmaları sonucunda 9 ay boyunca (Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran) bursa bağlanması söz konusu olacaktır. Burs almaya hak kazana öğrenciler için her ay düzenli bir şekilde 75 TL değerinde destek verilecektir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Orta Öğretim Burs Hizmetinden Yararlanmak İçin Tıklayınız.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yüksek Öğretim Burs Hizmeti

Vakıflar genel müdürlüğünün 5737 sayılı kanunu hükmünde bulunan maddede geçerli olan 2012 yılından beri yüksek öğrenim öğrencilerine burs imkanı sağlandığı belirtilmiştir. Yüksek öğrenim öğrencilerinin burs başvuruları her öğretim döneminin Eylül tarihi itibari ile gerçekleştirdiği belirtilmiştir. Burs Başvuruları sonucunda burs almaya hak kazanan öğrenciler 8 ay boyunca (Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs)  düzenli bir şekilde burs alırken öğrenciler için verilecek olan burs miktarının ise 300 TL civarında olduğu belirtilmiştir. Ayrıca aynı kanunda hükmünde geçerli olan 5. maddenin 2. fıkrasına göre Türkiye ye eğitim görmek için gelmiş olan yabancı uyruklu öğrencilerin de burs imkanlarından yararlanmaları mümkün olacaktır.

Vakıflar genel müdürlüğü yüksek öğretim burs başvurularında bulunmak için tıklayınız.

] }
Yorumlar
 1. Burs veren kurumlar dedi ki:

  Ortaöğretime Hangi kurumlar veriyor bilginiz varmı

 2. Ahmet dedi ki:

  Ben KYK bursu alıyorum ama yetmiyor başka bir burs kurumuna basvursam verirler mi acaba??

 3. Aleyna dedi ki:

  Liseye yeni geçecek olan öğrenciler için başvuru ne zaman?
  Ve ücreti ne kadar?
  Aile izni olması gerekiyor mu?

 4. Maysa dedi ki:

  Merhabalar acaba yabancı öğrenciler nasıl burs kazana bilirler lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok

 5. Emre dedi ki:

  Ortaöğretim okuyanların burs başvuruları bitti değil mi?

  1. Yıkık dedi ki:

   Hayır 17 eylül’de başlıyor başvurular