Borsadan Para Kazanma Uygulamaları 2023 (EN İYİ YÖNTEM)

Doğru ve istikrarlı atılan emin adımlarla borsadan para kazanmak mümkün. Borsa piyasasında herkesin tek bir amacı bulunuyor o da kazanç elde etmek. Atılan doğru adımlar ve zamanlama stratejisiyle servetinize servet katarak arttırma şansınız yüksek. Borsa nedir, nasıl para kazanılır, borsada günlük al sat taktikleri, günlük kazanç, borsa para kazanma uygulamalarını ve merak ettiğiniz çok daha fazla soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilir, borsa dünyasına adım atabilirsiniz. Yatırım yapmak için borsa mantıklı mı? yazımızı inceleyerek kararınızı verebilirsiniz.

Borsa Para Kazanma Uygulamaları 2023 (En İyiler)

Borsa yatırımcılarının piyasayı yakından takip edebilmesi için en iyi uygulamaları araştırdık. Borsada al sat sinyali veren programlar ile yaşanan dalgalanmaları anında fark edebilirsiniz. Evde, işte, sokakta istediğiniz her alanda iniş ve çıkışları takip edebilirsiniz. İşte Android ve IOS uyumlu en iyi borsa alım satım uygulaması:

 • Borsa (QSC)
 • OKEx
 • BtcTurk
 • Olymp Trade – Çevrimiçi Yatırım Uygulamaları
 • Investıng Borsa, Döviz, Hisse Portföy & Haberler
 • MYNET Finans Borsa Döviz Altın
 • Garanti BBVA e-trader ve Garanti FX Trader
 • TEB Pratik Borsa
 • Yapı Kedi Borsacepte
 • Borsa, Tahminler, Analizler

En iyi borsa uygulamaları sayesinde, gelişmelerden haberdar olabilir elinize geçen yeni fırsatları değerlendirebilirsiniz. Borsa dünyasına ilk defa adım atıyorsanız programları kullanarak para yatırım konularında bilgi sahibi olarak, bu yolda daha sağlıklı ve başarılı ilerlemiş olursunuz. En iyi borsa al sat uygulaması listesinden dilediğinizi indirebilir ve güvenli şekilde kullanabilirsiniz.

Borsadan Para Kazanmak

Şirketlerin hisse senetlerinin ederi, size yapılan ödemeler yani kar miktarıdır. Senedin gerçek değeri firmanın dönem içindeki kazançlarına bağlı olarak değişmektedir. Tamamen firmaya bağlı olduğu için yatırımcı borsada günlük kazancını bilemez. Sadece fikir edinip bir beklenti içerisine girebilir. Günde binlerce danışman ve analist, firmalar hakkında derin araştırmalar yaparak geleceğe dair bazı tahminlerde bulunur ve yorumlar yapar. Siz de bunlardan bilgi edinebilir borsa hakkında acemiyseniz adımlarınızı daha temkinli atabilirsiniz.

Tercih ettiğiniz bir şirketten hisse sahibi olduğunuzda, o firmanın aldığı kararları oylama hakkına ve kazandıklarından pay alma şansınız olacak. Bu pay temettü veya kar payı olarak adlandırılır. Özellikle küçük firmalar ve yeni kurulmuş olan şirketler kar paylarını şirket bünyesini geliştirmek için yatırmak isterler. Ama bunun için hissedarların izin vermesi gerekir. Daha sonrasında oylamaya sunularak karar verilir.

Örnek verecek olursak:

 • Düzenli olarak kar elde eden X firması yavaş yavaş büyürken, yıllık olarak %3.5 kar payı ödüyor.
 • Y firması ise daha fazla büyüme oranına sahip gösteriliyor ama kar payı ödemiyor.
 • Y firması tüm karı daha hızlı gelişmek ve büyümek için yeni yatırımlar yapıyor.

Bu, şirketin yatırımcılarına ilerleyen zamanda daha fazla gelişeceklerine ve daha fazla kazanç elde edeceklerini gösteren bir harekettir. Süreç içinde senet fiyatlarında dalgalanmalar görülebilir. Hisse senetlerinin değeri, firmalarda görülen önemli gelişme ve kazanç artışlarıyla değişmektedir. Görülen bu dalgalanma ardından mutlaka bir denge gelecektir.

Borsada Günlük Al Sat Taktikleri/Stratejileri

Borsaya katılan pek çok yatırımcı günlük al sat işlemleri yaparak kazanç sağlamak ister. Her gün para kazanabilmek için uzun yıllar bu piyasada olmak ve çok fazla deneyime sahip olmak gerekir. Tecrübe sahibi olmadan günlük al sat taktikleriyle para kazanmak oldukça zordur. Bu konuda acemi olanlar bazı taktikler uygulayarak aslında hata yaparlar. Hisse senetlerinde gelişen dalgalanmalardan yararlanarak anlık olarak kazanç elde edebilirsiniz. İlk etapta günlük elde edeceğiniz kazanç rakamı küçük olacaktır.

Borsada günlük kazanç ardında risk barındırır. Ama piyasa durumunu bilen deneyimli yatırımcılar riskleri göze alarak yeteneklerini kullanıp kazançlarını maksimum seviyeye çeker. Uzman yatırımcılar bu dalgalanmalardan beslenerek fırsata çevirirler ve değerlendirirler. Günlük al sat taktikleri için para kazandıracak şirketleri iyi belirlemeniz gerekir. Önce deneyim kazanarak ardından aklınızda herhangi bir soru işareti kalmayacak şekilde borsada günlük al sat işlemlerinizi yapabilirsiniz. Yıllardır yapılan araştırmalara göre orta ve uzun vadeli kazancın, kısa zamanlı kazançtan daha fazla ve güvenilir olduğu söyleyebiliriz. Günlük al sat yapılabilecek hisseler ile uygulayacağınız taktikler ve stratejiler doğrultusunda günlük olarak kazanabilirsiniz.

Borsada en az komisyon alan bankaları öğrenmek için Bankaların Borsa Komisyon Oranları yazımızı inceleyebilirsiniz!

Borsada Günlük Kazanç

Borsada günlük para kazanmak hem kolay hem de zordur. Bazı kişiler için bu kolay yansıtılsa da deneyim gerektirir. Günlük iniş ve yükselişler doğru analiz edilirse kazanç sağlamak için hareketler başarılı sonuçlanacaktır. Fakat borsa piyasasındaki acemi olan yatırımcılar, anlık kazanç sağlayacağım derken başarısız sonuçlarla karşılaşabilir. Verilerdeki saniyelik değişimler borsaya tam anlamıyla hakim olduktan sonra değerlendirilecek şanslardır. Fiyat dalgalarında taban ve tavan aralıkları takip edilmelidir. Borsadan günlük nasıl para kazanılır? konusunda daha fazla araştırma yaparak, tecrübe edinmenizi öneririz.

Yatırımcıların grafik okuma bilgisine sahip olması gerekir. Teknik analiz sayesinde geleceğe yönelik adımlarda tahminlerde bulunmalısınız. Günlük kazanç sağlamak için tecrübeniz ve sabrınız en önemli faktördür.

Borsadan Zengin Olanlar

Dünyada en fazla para kazandıran yatırım tekniklerinden biri borsadır. Bu sayede zengin olmuş birçok insan bulunmaktadır. İşte borsadan zengin olanların listesi:

 • Warren Buffett
 • Benjamin Graham
 • George Soros
 • Jonh Templeton
 • Peter Lynch
 • Philip Fısher
 • Bill Gross

Büyük ve ünlü yatırımcıların zengin olma hikayelerini okuruz ve nasıl hamlelerde bulunmuşlar araştırırız. Zengin olma sürecinde hızlı ve sabırsız davranırsanız borsa piyasasına yenilirsiniz. Bunun için daha kontrollü davranıp hedeflerinizi zamana yaymalısınız.

Borsa Nedir?

Borsa; döviz, tahvil ya da her türlü önemli ürünün alım satım işleriyle uğraşan kişilerin devlet denetimi ve gözetimi altında gerçekleştirdikleri iştir. Borçlanma araçları, yatırım fonları ve hisse senetleri gibi menkul değerler ve altın, petrol gibi ederi fazla ürünlerin alışverişinin yapıldığı piyasalardır. Borsa düzenli olarak denetlenir. Bu piyasaya adım atabilmek için ilk olarak bir alım emrinin olması gerekir. Ardından satış emri gelmeli ki eşleşme olup işlem gerçekleşebilsin. Uzun süre araştırma yapan akıllı yatırımcılar, ünlü firmalarda yer alan uzman kişilerle birleşerek servetini günden güne arttırıyor. Kimseye haksız kazanç sağlamayarak kar kapılarını aralıyor.

Bu işlemleri yapabilmeniz için öncelikli olarak hisse senetlerini satışa sunan başka yatırımcıların olması gerekiyor. Yatırım yapmak isteyen kişiler borsada gerçekleşen para dalgalanmalarından faydalanarak kar gücü elde ediyor. Dünyada en iyi ve en büyük hisse senedine sahip olanlar Nasdaq, New York, Tokyo, Londra, Hong Kong borsalarıdır.

Borsanın Önemi Nedir?

Yatırım yapmak isteyen milyonlarca insanın şirketlerle ortaklık kurarak servetine servet katar. Hisse senetleriyle para kazanmayı ve yatırım yapmayı sağlayan borsa, firmaların başarılarına bağlı olarak değişen bir platformdur. Fakat bir günde kâr oranınızı maksimum seviyeye çekebileceğiniz gibi elinizdeki parayı da kaybedebilirsiniz. Paranızın ne kadarını, ne kadar süreyle yatırarak riske atabileceğinizi iyi bilmeniz gerekir. Bunun için kendinize bazı soruları sorarak borsaya yatıracağınız para miktarını ve süresini belirleyebilirsiniz. İşte o sorular:

 • Aylık kazancınız ne kadar?
 • Bakmakla yükümlü olduğunuz çocuklarınız ya da aile büyükleriniz var mı?
 • Zorunlu giderleriniz ne kadar?
 • Kazancınızdan yatırım için para ayırabilecek misiniz?

Sorulara ve daha fazlasına nasıl cevap verdiğinizi değerlendirerek yatırımınıza adım atabilirsiniz. Borsada, yatırımcıların kazandığı ve biriktirdiği paralar değerlendirilir. Sizin sermayelerinizle şirket ve firmalar kendi bünyelerini geliştirir. Borsa uzun zamanda kişinin ve ülkenin gelişmesinde çok büyük paya sahiptir. Sizin gibi başka kişilerin de yatırım yapmasını sağlayarak gelişmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Borsa Nasıl Oynanır?

Borsadan para kazanmak diğer bir ismiyle şirketlerin hisse senetleriyle işlem yaparak kazanç elde etmek kimi yatırımcılar için başarılı sonuçlanırken kimisi için hüsranla bitebiliyor. Tecrübeli, başarılı ve emin adımlarla ilerleyen bir yatırımcı neyi ne zaman yapması gerektiğini bilir. Doğru taktiklerle servetini arttırır. Borsa nasıl oynanır, dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Bakalım.

 • İlk olarak kendinize hedefler belirleyin.
 • Bu hedefler uzun vadeli olursa hem başarınız hem de kazancınız fazla olacaktır.
 • Yatırım yapacağınız tutarı gelir durumunuza göre belirlemelisiniz.
 • Bu tutar size hangi yıl aralıklarında lazım olabilecek? Bu soruyu en doğru cevaplandırabilecek sizsiniz.
 • Yatırımınızı ne için yaptığınızı belirleyin. Örneğin ev ve araba almak, çocuklarınıza miras bırakmak, emeklilik sonrası yaşam…
 • Borsa oynamak, ne kadar risk potansiyelinizin olduğuyla alakalı bir durumdur. Risk durumunuz yaşınıza, eğitim ve gelir düzeyinize bağlı olarak değişmektedir.
 • Daha iyisi için elinizdekinin ne kadarından vazgeçebileceğinizi sorgulayın. Böylelikle risk oranınızı az da olsa çözebilirsiniz.
 • Borsa piyasasında mantığımızla hareket edebilmek önemlidir. Ama bunun yanında duygularımızı da işin içine katmalıyız.
 • Şirketlerin kazançları için endişelenmeye başlarsak firmalarda zamanla düşüş meydana gelecektir. Daha iyisi için düşünürsek kazançları artacaktır.
 • Gün içinde meydana gelen dalgalanmalar gerginlik ve güvensizlik yaşatmamalıdır.
 • Hisse senedi fiyatlarını her dakika takip etmemelisiniz. Burada amacınız hızlı ilerlemek değil amacınıza ulaşabilmektir.
 • Her gün al sat yapmaktan kaçınmalıyız. Hisse fiyatları düşmeye başladığında endişeye kapılıp tüm hisselerimizi satmayı düşünürüz. Ama borsa piyasası uzun bir maraton. Daha sabırlı ve temkinli ilerlemeliyiz.
 • Şirketlerin amaçlarını, kar oranlarını ve rakiplerinden ayrıldıkları noktaları araştırın.
 • Senetler düşüşteyken alıcı, yükselişteyken satıcı olmalısınız.

Sonuç olarak her yatırımcı kendine özel tekniklerle kazanç sağlama yoluna girer. Çevrenizden ve yatırım sahiplerinden çok fazla tavsiye almayın. Kararlarınızın sorumluluğunu üstlenmeli, borsa konusunda daha fazla bilgi sahibi olup tecrübe kazanmaya çalışmalısınız. Borsa piyasasına girmek, risk alabilen ve yüksek zekaya sahip insanların yatırım yapabileceği bir ortamdır. Finansal konulara bir eğiliminiz ve bilginiz olmalıdır.

Hisse Senedi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Borsada para kazanmak ve yatırım yapmak için ilk adım, en güvenilir ve en ideal şirketi seçmektir. Danışmanlar, yatırım yapmaya yeni başlayanlara ilk etapta tek hisse almamaları gerektiğini belirtiyor. Henüz yolun başındaysanız ve yatırıma yeni başlayacaksanız elinizde olan parayı tek bir hisseye değil de düşük bedelli yatırım ortaklığı için kullanabilirsiniz. Böylece değeri az da olsa birçok hisse senedine sahip olmuş olacaksınız.

İlk adım için münferit hisselerden uzak durmanız gerekse de zamanla araştırma yaparak tek hisseleri de alabilirsiniz. Her hissede risk olduğu gibi münferit hisselerde de risk bulunur ama en çok getirisi olan tür olarak da görülebilir. Hisse senedi alırken dikkat etmeniz gereken ipuçları şunlardır:

 • Yatırım yapmaya nereden ve nasıl başlayacağınıza karar vermelisiniz.
 • Güvendiğiniz ve kalitesine inandığınız şirketlerle borsa işine girerseniz bir adım önde olursunuz.
 • Hisse senetlerinin fiyatlarını iyi araştırın.
 • Fiyat/kazanç oranlarını hesaplayarak en doğru sonuca ulaşabilirsiniz.
 • Şirketlerin hisse fiyatlarını, hisse başına elde ettikleri kâr miktarına bölerek çıkan sonucu yorumlamalısınız.
 • Bu oran 15’in altındaysa senet fiyatları uygun, oran 20’nin üzerindeyse hisseler pahalı olabilir.
 • Bu sonuca tek bir şirketin oranlarını hesaplayarak ulaşmak doğru olmayacaktır.
 • Karşılaştırmalı olarak giderek ucuz ve pahalı hisselere ulaşabilirsiniz.
 • Günlük olarak firmalarda artışlar veya düşüşler olabilir.
 • Önemli olan uzun vadede düzenli gelir miktarını arttırmasıdır.
 • Çoğu kişi tarafından tercih edilen hisselere daha dikkatli yaklaşın.
 • Bir anda adını çok duyduğunuz şirket bir günde yok olabilir.
 • Dikkatinizi çeken şirketlerin mali durumlarını en ince ayrıntısına kadar araştırın.
 • Firmaların internet sitelerinden raporlarına ulaşarak ulaşabilirsiniz.
 • En güvenilir borsa sitesi analizini yapın.
 • Ucuz hisse senedi iyi, pahalı ise kötüdür şeklinde bir görüş yanlıştır.
 • Bazen şirketler beklenmedik şekilde düşüşe ya da yükselişe geçebilir.
 • O yüzden araştırma yaparken kesin ve net düşüncelere hemen varmayın.
 • Tercih etmeyi düşündüğünüz şirketlerin borç durumlarını öğrenin.
 • Fazla miktarda borca sahip şirketlerin hisse fiyatlarında sürekli değişmeler olur.
 • En doğru zamanda hisselerinizi satmalısınız.

Hisse senedi almanın yanında doğru taktiklerle satmak da önemlidir. Bunun için kendinize satış kriterleri belirleyebilirsiniz. Güvendiğiniz danışmanlar şirketler hakkında net kararlar verebiliyorsa bu görüşleri dikkate alarak satışınızı yapabilirsiniz. Borsada planlı davranmak her zaman daha fazla kazanç sağlayacaktır.

Borsadan Para Kazanmak İçin En Etkili Yöntemler

Borsada para kazanma süreci çok hızlı ve kolay gibi görülse de değildir. Disiplinli hareketler ve sabırlı bir duygu haliniz olmalıdır. Anlık duygulara sahipseniz bunu biraz kontrol altına almalısınız. Siz farkında olmasanız da beyniniz ve duygularınız yatırım adımlarınızı etkileyecektir. Bunun için en etkili yöntemler şunlardır:

 • Borsa piyasası hakkında araştırma yaparken kitaplardan ve makalelerden faydalanın.
 • Kendinizi geliştireceğiniz uygulamalardan destek alın.
 • Sanal para yüklü bu uygulamalarla alım satım işlemleri yaparak risk almadan kendinizi geliştirebilirsiniz.
 • Borsa dünyasındaki yatırım araçlarını tanıyın. Çünkü sadece hisse senedi değil bono, tahvil, vadeli işlem sözleşmesi, varant gibi birçok seçenek bulunuyor.
 • Planlı ve programlı bir şekilde piyasa takibi yapın.
 • Ülke ekonomisi ve dış güçler hakkında bilgi sahibi olun.
 • İşlemlerinizi yaparken psikolojik durumunuzu kontrol altına alın.
 • Yatırım işlemlerinizi çeşitlendirin.
 • Küçük ve etkili adımlar atın.
 • Sürekli işlem yapmayın. Piyasadan uzaklaşıp olan biteni daha net görebilmek adına bu taktiği deneyebilirsiniz.
 • Tepe ve dip noktaları zamanında alım ve satım yapmaktan kaçının.
 • Dip diye gördüğünüz rakam daha çok düşebilir.

Sanal borsa para kazanma için ihtiyacınız olan ipuçlarını dikkate alarak, daha emin adımlar ile birikim yapmaya başlayabilirsiniz.

Kendi stratejinizi kendiniz belirlediğinizde paranız bir çığ gibi büyüyerek, katlanacaktır.

Borsa Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler

Borsa piyasasına giriş yapmak isteyen yatırımcıların aklında onlarca soru oluyor. Bugüne kadar diğer kişiler tarafından söylenen, doğruluğundan asla emin olmadıkları bazı söylencelere kafa yoruyorlar. Bu yazımızda yatırım hakkında yanlış bildiğiniz ve duyduğunuz bilgilerin gerçeklerini vereceğiz. İşte yanlış bilinen gerçekler!

 • ”Borsada sadece zengin yatırımcılar tarafından kullanılmaktadır.” Yatırım işlemi her dönemde halka açık bir platformdu. Teknoloji çağıyla birlikte verilere daha kolay ulaşım sağlanmış ve kullanıcılarının çoğu halk olmuştur.
 • ”Kumar oynamakla aynı şeydir.” Borsanın temelini bilmeyen ve araştırmayan insanlar için bu kanıya varmak kolaydır. Fakat hisse senedi mantığı, kumardan durumun farkını çok net açıklar.
 • ”Sürekli yükselişte olan hisseler bir gün dibe vuracak.” Hisseler mükemmel idareciler tarafından harika bir ivme elde ettiyse bunun sürekli olmaması için herhangi bir sebep yoktur.
 • ”Değeri aşırı düşen hisseler bir gün tavan yapacak.” Yalnızca düşük fiyatlara hisse sahibi olmak borsa piyasasında sizi hiçbir kazanç yoluna götürmez. Amaç güvenilir ve kaliteli şirketlerin senetlerini uygun fiyata alabilmektir.
 • ”Borsa hakkında biraz fikir sahibi olsam yeter.” Evet başka konularda bu geçerli olabilir fakat bu piyasada deneyimi olmayan ve acemi kişilerin yatırımları yok olup gitmektedir.

Sonuç olarak borsadan para kazanıp, zengin olmak gibi bir amacınız varsa piyasayı en ince ayrıntısına kadar araştırıp öğrenmelisiniz. Zamanla deneyim sahibi olarak büyük yatırımcı olma yolunda emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.

Borsadan Para Kazanmak Helal mi?

İslami bilgilere göre helal bir şekilde ticari merkeze sahip olmak ya da ortalık sağlamak, düzenlenmiş ve onaylanmış olan senetlerinden satın almak dinen sakıncalı görülmemiştir. Fakat borsadaki hisselere hayali satış dalgaları vererek insanları aldatmaya ve haksız kazanç elde etmeye yönelik hareketler dinimize uygun değildir. Haksız kar ve zarar hamleleri alım satım işlemlerini sıkıntıya sokar. Borsa bir kumar değildir. Dinimize göre caiz olarak belirtilmiştir.

Photo of author

Seher Demir

Anadolu Üniversitesi Finans bölümü mezunuyum. 10 yılı aşkındır benzer konularda makaleler yazıyorum.
Yorum yapın

error: Content is protected !!
2