e-Devlet Maske Takmama Cezası Sorgulaması Nasıl Yapılır? 2022

Tüm dünyayı derinden sarsan ve etkileri ülkemizde de hissedilen Covid-19 nedeniyle insan sağlığını korumak adına maske takma zorunluluğu getirildi. Maske kuralına uymayan vatandaşlara cezai işlem uygulanıyor. Maske takmama cezası nasıl sorgulanır, ceza e-Devlet üzerinden nasıl öğrenilir, nereye yatırılır, sicilde çalışır mı, GİB maske cezası sorgulama, e-Devlet için maske cezası ne zaman, taksitle ödeme imkanı var mı? Sıkça sorulan tüm soruları yanıtladık.

Maske Takmama Cezası 2022 Yılında Kaç TL?

Maske Takmama Cezası 2022 Yılında 900 TL’dir. Ülkemizde vaka sayısının artmasıyla birlikte hükümetin aldığı tedbirler arasında maske takma zorunluluğu devam ediyor ve ceza 900 TL‘dir. Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesine göre ceza 675 TL’den 900 TL’ye yükseltilmiştir. Ülke genelinde sokak, sokak, plaj, park, piknik alanları, toplu taşıma araçları, işyerleri ve fabrikalar gibi tüm halka açık alanlarda vatandaşların maske takması zorunlu hale getirildi.

Maske Takmama Cezası Sorgulama

Kanun maddesine göre vatandaşlar kara taşıtları, bisiklet, yaya ve kapalı ortamlarda maske takma yasağını dikkate almazsa 900 TL para cezası uygulanacak.

Maske cezanız varsa sorgulamak için iki seçeneğiniz vardır:

  • e-Devlet maske cezası sorgulama ekranı
  • Vergi Dairesi (Gelir İdaresi Başkanlığı İnteraktif Vergi Dairesi sorgu ekranı)

Cezalar hakkında bilgi almak için sayfaya e-Devlet şifrenizi girerek borcunuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca internet vergi dairesi kullanıcı kaydınızı oluşturarak sorgulama işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu seçeneklerin dışında ayrıca il veya ilçenizdeki Vergi Dairesine giderek maske cezanızı öğrenebilir, dilerseniz 900 TL ödeyebilirsiniz.

e-Devlet Maske Cezası Sorgulama Ekranı

Maske takma zorunluluğuna uymayan ve ceza alan vatandaşlar cezalarını e-Devlet üzerinden öğrenebilirler. 900 TL cezanızı dilediğiniz gibi online olarak veya ikamet ettiğiniz vergi dairesine giderek ödeyebilir veya taksit seçeneğinden yararlanabilirsiniz.

Maske Cezası e-Devlete Ne Zaman Düşer?

Maske kuralına uymayan vatandaşlara uygulanan 900 TL ceza birkaç gün içinde sisteme düşüyor ve 15 gün içinde belirtilen merkezlere ödenmesi gerekiyor. Peşin veya zamanında ödeme yapılması durumunda %25 indirim uygulanır. Aynı şekilde 1 ay içerisinde taksit imkanı ile ödeme kolaylığı sunulmaktadır.

GİB Maske Cezası Sorgulama

e-Devlet şifrenizle Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesine giriş yaparak maske takmamanın cezasını sorgulayabilirsiniz. Cezanızı ana sayfadaki “e-İşlemler” bölümünden “Vergi Dairesi” sayfasına girerek listeleyebilirsiniz. Cezanız sayfasında görünmeyebilir. Bunun için ikamet ettiğiniz vergi dairesine giderek yetkililerden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Maske Takmama Cezası Ödemeleri Nereye Yapılır?

e-Devlet veya GİB vergi dairesi sistemi üzerinden borç sorgulaması yaptıktan sonra 2 şekilde ödeme yapabilirsiniz. Ödeme işlemleri, il veya ilçenizdeki vergi dairesine giderek, belediyeye veya İnteraktif vergi dairesinin online ödeme sistemine giriş yapılarak yapılır. 15 gün içinde maske cezası ödemenin adım adım yolları aşağıdaki gibidir:

  • En yakın Vergi Dairesi’ne giderek T.C kimlik numaranız ile ödeme yapılır.
  • İnteraktif Vergi Dairesi sayfasına giriş yaparak, da borç bilginizi kontrol ederek cezanızı ödeyebilirsiniz.
  • İdari para cezası belediye tarafından düzenlemesi durumunda ödemenizi belediyeye giderek yapmanız gerekmektedir.

Topluluğa girmek istemeyen ya da virüs nedeniyle vakit bulamayan vatandaşlar İnteraktif Vergi Dairesi sitesinden online kayıt olup, borç tutarını sorgulayarak ödeme yapabilirler. Ödemenizi kredi veya banka kartı seçenekleri ile kolayca yapabilirsiniz. Yazım tarihinden itibaren 15 gün içinde ödeme yaparsanız %25 indirim uygulanacak ve 900 TL ceza için 675 TL ödeyeceksiniz.

Maske Cezasına İtiraz Nereye Yapılır?

Salgın nedeniyle maske takma zorunluluğuna uymayan vatandaşlar, 900 TL’lik cezayı 15 gün içinde ödememek için Adliye’deki ilgili mahkemeye başvurabilecek. Bunun için adliyelere gidip Sulh Ceza Mahkemesi’ne dilekçe vererek itiraz edebilirsiniz.

İdari para cezası olarak yazılan bu ceza, sicile kaydedilmez. Ödenmediği takdirde hapis ve haciz yapılamaz. Sadece icra takibi başlatılabilir.

Maske Cezası Nasıl Taksitlendirilir?

Taksit yapmak isteyenlerin 30 gün içerisinde taksitli ödeme yapmak için ilgili vergi dairesine başvurması gerekmektedir. Taksit uygulamasının olumlu sonuçlanması Vergi Dairesi’nin değerlendirmesine bağlıdır. Belirtilen süre içinde ödenmeyen tutarlar için gecikme zammı uygulanmaz. Talep ve taksit sayısı merkezin kararı ile belirlenir.

Verilen oy post
Photo of author

Seher Demir

Anadolu Üniversitesi Finans bölümü mezunuyum. 10 yılı aşkındır benzer konularda makaleler yazıyorum.
Yorum yapın

1