KosgebKredisi.com

e-Devlet Maske Takmama Cezası Sorgulaması Nasıl Yapılır? 2022

01.03.2022

Maske takmama cezası sorgulama nasıl yapılır, e-devlet maske cezası sorgulama ve taksitlendirme ve ödeme işlem adımlarını hemen öğrenebilirsiniz.

e-Devlet Maske Takmama Cezası Sorgulaması Nasıl Yapılır? 2022

Tüm dünyayı derinden sarsan ve ülkemizde de etkileri oldukça hissedilen Covit-19 nedeniyle insan sağlığını korumak adına maske takma zorunluluğu getirilmiştir. Maske kuralına uymayan vatandaşlara ceza yaptırımı yapılmaktadır. Maske takmama cezası sorgulaması nasıl yapılır, ceza e-Devlet üzerinden nasıl öğrenilir, nereye yatırılır, sicile işler mi, GİB maske cezası sorgulama, e-devlete maske cezası ne zaman düşer, taksitlendirme imkanı var mı? gibi tüm merak edilen soruları cevapladık.

Maske Takmama Cezası 2022 Yılında Kaç TL?

Ülkemizde vaka sayılarının artmasıyla hükümet tarafından alınan önlemler arasında maske takma zorunluluğu devam ediyor ve cezası 900 TL olarak uygulanıyor. Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesine göre ceza 675 TL’den 900 TL‘ye çıkarılmıştır. Ülke genelinde cadde, sokak, sahil, park, piknik alanı, toplu taşıma araçları, iş yerleri, fabrika gibi halka açık tüm alanlarda vatandaşlara maske takması zorunlu hale getirilmiştir.

Maske Takmama Cezası Sorgulama

Kanun maddesine göre vatandaşların kara taşıtlarında, bisiklette, yaya halinde ve kapalı ortamlarda maska takma yasağı dikkate almamaları halinde 900 TL para cezası kesilecektir. Eğer maske yaptırımınız varsa sorgulamak için iki seçeneğiniz bulunmaktadır:

  • e-Devlet maske cezası sorgulama ekranı
  • Vergi Dairesi (Gelir İdaresi Başkanlığı İnteraktif Vergi Dairesi sorgu ekranı)

Yaptırımı sorgulamak için e-Devlet şifrenizle ilgili sayfaya girerek borcunuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca internet vergi dairesi kullanıcı kaydınızı oluşturarak da kolay bir şekilde sorgulama yapabilirsiniz. Bu seçenekler haricinde yaşadığınız il veya ilçede bulunan Vergi Dairesi’ne de giderek de maske cezanızı öğrenebilir dilerseniz 900 TL şeklinde ödeme yapabilirsiniz.

e-Devlet Maske Cezası Sorgulama Ekranı

Maske takma zorunluluğuna uymamış ve ceza uygulanmış vatandaşlar bunu nereden öğreneceğini merak ediyor. En kolay yöntem olarak e-Devlet üzerinden öğrenilebilir. Bunun için sadece e-Devlet şifreniz yeterli olacaktır. Kişisel bilgileriniz ve şifrenizle sisteme giriş yaparak sorgulayabilir ve öğrenebilirsiniz. 900 TL tutarındaki cezanızı dilediğiniz gibi internet üzerinden ya da yaşadığınız yerdeki vergi dairesine giderek ödeyebilir ya da taksitlendirme seçeneğinden faydalanabilirsiniz.

Maske Cezası e-Devlete Ne Zaman Düşer?

Maske kuralına uymayan vatandaşlara kesilen 900 TL ceza sisteme bir kaç gün içinde düşer ve 15 gün içinde belirtilen merkezlere ödenmesi zorunludur. Peşin ya da ödenmesi gereken zaman diliminde ödenmesi durumunda %25 indirim uygulaması yapılmaktadır. Aynı şekilde 1 ay içinde taksitlendirme imkanı ile ödeme kolaylığı da sunuluyor.

GİB Maske Cezası Sorgulama

e-Devlet şifreniz ile Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sayfasına giriş yaparak maske takmama cezası sorgulamalarını yapabilirsiniz. Ana sayfada bulunan ”e-İşlemler” bölümünden ”İnteraktif Vergi Dairesi” sayfasına girerek cezanızı listeleyebilirsiniz. Cezanız İVD sayfasında görünmeyebilir. Bunun için yaşadığınız yerde bulunan Vergi Dairesi’ne giderek yetkililerden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Maske Takmama Cezası Ödemeleri Nereye Yapılır?

e-Devlet veya GİB vergi dairesi sistemi üzerinden borç sorgulaması yaptıktan sonra 2 şekilde ödeme yapabilirsiniz. Bulunduğunuz il veya ilçelerdeki vergi dairesine giderek, belediyece kesilen cezaları belediyeye veya İnteraktif vergi dairesi online ödeme sistemine giriş yaparak ödeme işlemleri gerçekleşir. Adım adım 15 gün içinde maske cezası ödeme yolları:

  • En yakın Vergi Dairesi’ne giderek T.C. kimlik numaranız ile ödeme yapılır.
  • İnteraktif Vergi Dairesi sayfasına giriş yaparak, da borç bilginizi kontrol ederek cezanızı ödeyebilirsiniz.
  • İdari para cezası belediye tarafından düzenlemesi durumunda ödemenizi belediyeye giderek yapmanız gerekmektedir.

Virüsten dolayı topluluğa girmek istemeyen ya da zamanı olmayan vatandaşlar için internetten İnteraktif Vergi Dairesi sitesine kayıt oluşturarak borç tutarını sorgulayarak ödeyebilir. Kredi kartı ya da banka kartı seçeneklerini kullanarak ödeme işleminizi kolayca yapabilirsiniz. Yazıldığı tarihten itibaren 15 gün içinde ödeme yaparsanız %25 indirim yapılır ve 900 TL’lik ceza için 675 TL ödersiniz.

Maske Cezasına İtiraz Nereye Yapılır?

Salgın nedeniyle maske takma zorunluluğuna uymayan vatandaşlar, 900 TL’lik cezayı 15 gün içinde ödememek için Adliyede ilgili mahkemeye itiraz ederek başvuru yapabilir. Bunun için adliyelere giderek Sulh Ceza Mahkemesi’ne dilekçe vererek itiraz edebilirsiniz.

İdari para cezası olarak yazılmış olan bu ceza sicile işlemez. Ödenmediği zaman hapis uygulaması ve haciz işlemleri yapılamaz. Sadece icra işlemleri başlatılabilir.

Maske Cezası Nasıl Taksitlendirilir?

Taksitlendirme yapmak isteyenlerin, 30 gün içinde ilgili vergi dairesine taksitli ödeme talebinde bulunması gerekmektedir. Taksitlendirme başvurusunun olumlu sonuçlanması Vergi Dairesi’nin değerlendirmesine bağlıdır. Belirlenen sürede ödenmeyen tutarlar için gecikme zammı uygulanmamaktadır. Taksit talebi ve sayısını merkezin kararı belirler.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!