KOSGEB Kredisi

Beyaz Şapkalı Mantar Yetiştiriciliğine 30 Bin Lira Hibe (Uygun Faizler)

Beyaz Şapkalı Mantar Yetiştiriciliğine 30 Bin Lira Hibe (Uygun Faizler)

Mantar yetiştiriciliği  günümüzde fazlası ile para kazandıran işlerden biridir. Eğer sermayeniz var ise mantar yetiştiriciliğine yatırım yapabilirsiniz. Ancak bilmeniz gerekiyor ki mantarlar ilgilenilmesi gereken ürünlerdir. Yani profesyonel mantar yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız biraz gayret göstermeniz gerekecektir. Erzurum, Düzce gibi illerde mantar yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Bu yazımızda sizler için mantar yetiştiriciliği için verilen hibeleri, kültür mantarı ve hiera mantar yetiştiriciliği proje örneklerini ve maliyetini araştırdık. Mantar yetiştiriciliği hakkında bilinmesi gereken tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

Beyaz Şapkalı Mantar

Ülkemizde yapılan tarım ile ilgili alanlarda son yıllara devletimizin sağlamış olduğu teşvik ve hibelerden dolayı hızlı bir artışın olduğu gözlemlenmektedir. Tarım alanının yanı sıra son dönemlerde mantar üretimi yapan girişimcilerin sayısında da olukça artış görülmektedir. Geçen yıl bu sektöre 30 bin TL. hibe verilmiştir. Aynı desteğin 2020 yılında da devam edeceği söylenmektedir. Mantar üretimi yapmak isteyen girişimciler için bankalar kredi imkanları sağlamaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığının bu sektöre destek vererek mantar üretiminin artış göstermesi de gözden kaçmamaktadır. Beyaz şapkalı mantar olarak bilinen mantar türünün asıl ismi Agaricus Bitorquis’ dur. Mantar yetiştiriciliğine verilen devlet destekli hibeyi inceleyebilirsiniz.

Mantar Yetiştiriciliği Kredisi Veren Bankalar

Beyaz şapkalı mantar yetiştiriciliğine hibe desteği veriliyor.

Beyaz Şapkalı Mantar Yetiştiriciliği Kredisi Veren Bankalar

Mantar üretimi yapmak isteyen girişimcilerin sayısı son dönemlerde hızlı bir şekilde artış göstermektedir. Kültür mantarı ve İstiridye mantarcılığı yapmak isteyen girişimcilerimiz için devletimiz destek verirken aynı zamanda bankalarda uygun faiz oranları ile kredi imkanları sağlamaktadır. Mantar yetiştiriciliği için öncelikli olarak kamu bankaları harekete geçmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası‘da bitkisel üretim desteği adı altında kredi imkanları sağlamaktadır.

 • Akbank
 • İş Bankası
 • Garanti Bankası
 • Ziraat
 • TEB
 • Albaraka
 • Şekerbank gibi bankalardan tarımsal üretime esas kredi almak mümkündür.

Bitkisel Üretim Kredisi Nedir?

Tarla, bahçe ve çeşitli bitkisel üretim konularında faaliyet gösteren girişimciler için verilen bir kredi türü olarak adlandırılmaktadır. Bitkisel üretim kredilerinde genellikle ihtiyaç duyulan alanlar ise şu şekilde yer almaktadır. Bağ meyvesi, sera, soğuk hava deposu gibi tesislerin kolay bir şekilde kurulması, sulama sistemlerinin kurulması, yatırımın yapılacağı tarlanın alımı, tohum, gübre, nakliye, ilaç, pazarlama, bakım, onarım, sigorta gibi işlemlerin yapılması için Bitkisel üretim kredilerinden yararlanabilirsiniz.

Bitkisel üretim kredisi nedir

Bitkisel üretim kredisi nedir?

Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimcilerimiz için devlet teşvikleri verilmektedir. Mantar üretiminin çok hızlı ve kolay bir şekilde paraya dönüşmesiyle alakalı olarak son dönemlerde bu işe adım atan çok sayıda girişimci bulunmaktadır. Bu alanda üretim yapmak isteyen girişimcilerin sektöre giriş yapmadan önce çok iyi araştırma yapması gerekmektedir. Araştırma sonucunda mantar üretiminin nasıl yapılacağı, üretilen ürünlerin nasıl paketlenip, nasıl pazarlanacağı da oldukça önemli bir yere sahiptir. Mantar yetiştiriciliği teşviklerinden yararlanmak için uymanız gereken kuralların olduğunu ve bu kurallara uymuş olduğunuz taktirde devletin sunmuş olduğu teşviklerden ve banka kredilerinden yararlanabileceğinizi dile getirebiliriz.

Mantar Üretimi Teşviklerinden Nasıl Yararlanılır?

Mantar üretimi yapmak isteyen bir girişimci bu sektöre girmeden önce işi en ince ayrıntısına kadar öğrenmeli ve iyi bir bilgi ile bu işe adım atmalıdır. Öncelikle 100 metre karelik bir alanda mantar üretiminin çok rahat bir şekilde yapılacağını belirtmek isteriz. Mantar üretimi yapacak olan girişimci üretimi gerçekleştireceği alanı yerleşim alanlarının olduğu bölgelerden mümkün olduğu kadar uzakta tutmalıdır. Bunun sebebinin ise mantarların etrafı rahatsız edecek kadar kötü bir kokuya sebep olması ile alakalı olduğunu belirtebiliriz. Mantar üretimi yapacak olan girişimcilerin kullanacakları ekipmanlar ile alakalı olarak ortalama 50 bin lira civarında bir sermayeye sahip olması gerekmektedir. Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimcilerin bulunmuş oldukları bölgedeki Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir.

Aynı zamanda devlet teşviklerinden yararlanabilmek için girişimcilik sertifikasına sahip olmanız gerekmektedir. Girişimcilik sertifikasına sahip iseniz mantar yetiştiriciliği yapabilmeniz için bir sertifikaya daha sahip olmanız gerekmektedir. Mantar yetiştiriciliği sertifikasını alabilmek için halk eğitim merkezlerinde açılan kurslara başvuruda bulunabilirsiniz. Bu iki sertifikaya sahip olduktan sonra teşviklerden yararlanmak için diğer işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Mantar Üretimi Teşviklerinden Nasıl Yararlanılır?

Mantar Üretimi Teşviklerinden Nasıl Yararlanılır?

Beyaz Şapkalı Mantar Yetiştiriciliğine 30 Bin Lira Hibe

Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimcilerimiz için Tarım ve Orman Bakanlığı 30.000 (otuz bin) lira tutarında geri ödemesiz hibe desteğinin verileceği açıklanmıştır. Resmi gazete de yayınlanan ve uyulması gereken kurallara uyan girişimciler devletin sunmuş olduğu hibelerden yararlanabileceklerdir. Aynı zamanda devletin sunmuş olduğu bu teşviklerin yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası verilen teşviklerin üç katına kadar kredi imkanı sunmaktadır.

Banka tarımsal kredi adı altında sunmuş olduğu bu krediyi bir yıl ile dört yıl arasında vadelendirerek düşük faiz oranlarından yararlanmanızı da sağlayacaktır. Üretim tesisinizi  açmak için geç kalmayın.Mantar yetiştiriciliğine geçen yıl itibari ile 30 bin TL hibe verildi. Aynı desteğin 2020 yılında da devam edip etmeyeceği ile ilgili net bir bilgi bulunmamaktadır. Sağlanan bu hibe desteği ile ilgili kesin bir bilgi tarafımıza ulaştığında sizleri bilgilendireceğiz.

Yorumlar
 1. Yusuf Gökmen dedi ki:

  Emre Can kardeşim bilgilendirirseniz sevinirim bu işi bende yapmak istiyorum

 2. Emre Çan dedi ki:

  Tesisimi 100 metre kare olan Kapalı yere inşaa ettim mantar yetiştiriciliği yaparım şimdi bundan çok memnunum yani seviyorum derim. işi yavaş yavaş öğreniyorum. Öneririm