KOSGEB Kredisi

Kredi Ödemelerine Erteleme Yapılandırma! (Bankalar Açıkladı)

Kredi Ödemelerine Erteleme Yapılandırma! (Bankalar Açıkladı)

Korona nedeniyle bütün esnaf ve firmalar tarafından merakla beklenen kredi erteleme müjdesini geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gelmişti. Halkbankasının kredi borçlarını ana para ve faiz olarak erteleneceğinin açıklamasının ardından Bankalar Finansal İstikrar Paketlerini devreye almaya başladı. İlk müjde Halkbankası tarafından gelmişti. Kamu bankaları tarafından devreye alınan kredi destek paketlerine Ziraat bankası ve Vakıfbank da eşlik etti.

Halkbankasının kredi ertelemesi müjdesinin ardından Ziraat bankası ve Vakıfbankasının da destek paketler bugün itibariyle açıklandı.

Hazine Bakanı Berat Albayrak özel bankalara kredi erteleme ve destek çağrısında bulundu. Yapılan destek çağrısının ve yapılan açıklamaların ardından erteleme yapacak bankalara bir banka daha eklendi. İşbankası da corona salgını nedeniyle mali bütçesi olumsuz etkilenen firmalara sektör ayrımı yapmadan destek verileceğini açıkladı.

 

3 Kamu Bankasından Destek Paketi

Ülkemizde faaliyet gösteren kamu bankaları Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank’ tan sonra özel bankalarda ekonomi destek paketlerini devreye getirdiler.

Ziraat Bankası Kredi Erteleme Müjdesi

Geçen hafta Başkan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Çankaya Köşkünde yapılan toplantıda alınmıştı bu kararlar özeliikle hem kamu bankalar hem de özel bankalara uyarı niteliğinde çağrılar yapılmıştı. Yapılan çağrılar sonrasında kamu bankaları hareket geçti. Üç kamu bankasından korona tedbiri alındı.  Özellikle esnafı, firmaları ve şirket sahiplerini rahatlatmak amacıyla ilave tedbirler aldı. Nakit akışı bozulduğu için ödeme sorunu yaşayan firmaların 6 aya kadar ödeme yapmaması ödemelerinin ertelenmesi bu tedbirlerden birisi.

Ziraat bankası tarafından açıklanan Finansal istikrar paketi 9 maddeden oluşuyor. Ziraat bankası bireysel müşterilerine ve firmalara birçok destekte bulunduğu açıklaması bütün kesimler tarafından olumlu karşılandı. Açılanan 9 maddelik destek paketinin içeriği ise şu detaylardan oluşuyor;

Ziraat bankasından kullandırılan esnaf, bireysel kredi gibi tüm kredi çeşitleri ana para ödemesiz faizsiz bir şekilde önümüzdeki 3 ay boyunca ertelenecek.

Halkbank Kredi Borcu Erteleme

Korona nedeniyle esnaf ve firmaların kredi borçlarının ödemeleri 3 ay boyunca ertelenecek. Halkbank kredi erteleme detaylarına link üzerinden erişebilirsiniz. Halk bankası tarafından 23.03.2020 tarihinde tüm müşterileri için geçerli Finansal İstikrar Paketini oluşturdu.

Vakıfbank Kredi Borcu Erteleme

Vakıfbankın aldığı tedbirlerden birisi kredi taksit ödemesinin 3 aya kadar ertelenmesi ve işçi çıkarmayan firmalara ilave 3 aylık maaş kadar kredi tahsisi suretiyle ödenmesi gibi tedbirler dikkat çekiyor.

Ülkemizde faaliyet gösteren Ziraat, Halkbankasının yanında Vakıfbank’ ta korona nedeniyle mali bütçesi olumsuz etkilenen vatandaşların kredi ödemelerini anapara ve faizsiz olarak 3 ay boyunca ertelediklerini açıkladı. Vakıfbank  23 Mart 2020 tarihinde yazılı bir şekilde açıklama yaparak toplam 9 maddelik Finansal İstikrar Paketini devreye soktu.

İşbankası Kredi Erteleme Başvurusu

Albayrak tarafından bankalara yapılan erteleme çağrısı yanıtsız kalmadı. Özel bankalar için yapılan erteleme destek çağrısına ilk yanıt İşbankasından geldi.

Koronavirüs salgını nedeniyle esnaf ve firmalar tarafından beklenen destek paketi açıklayan bankalara İşbankası da eklendi. İşbankası 30.04.2020 tarihine  kadar ödenmesi gereken anapara, faiz ve taksit ödemelerinin 30.06.2020 tarihine kadar erteleneceğini duyurdu.

 • Turizm, lojistik, AVM perakende sektörleri olmak üzere sektör ayrımı yapılmaksızın ödemesiz dönem dahil olmak üzere tüm desteklerin verileceğini açıkladı.
 • İşbankası müşterisi olsun olmasın firmaların 3 aya ait maaş ödemelerini işçi çıkarımı yapmamaları kaydıyla ilave kredi tahsisi suretiyle ödenmesine katkı sağlanacak.
 • İşbankası şubeleri haricinde dıjıtal ortamlardan yapılacak her türlü EFT /havale işlemlerinden 30.04.2020 tarihine kadar ücretsiz gerçekleştirilecek.
 • POS ve ÖKC ücretleri 3 ay ertelenecek.
 • Bireysel müşterilerin İşbankasından kullanmış oldukları tüketici kredisi, kredi kartı ve ek hesap ödemelerinin de 3 ay erteleneceği müjdesi verildi.

Berat Albayrak tarafından Özel bankalar için yapılan erteleme ve destek çağrısı sonrasında bankalar destek paketlerini açıklayacak.

Berat Albayrak tarafından özel bankalara yapılan erteleme ve destek çağrısı sonrasında;

 • Akbank,
 • Ziraat Katılım,
 • Kuveyttürk,
 • Eximbank ve Deniz bankası  destek paketlerini açıkladı.

Türkiye Ekonomi Bankası Destek Paketi

Türkiye Ekonomi Bankası coronavirüs salgını mücadelesinde ekonomiye destek amaçlı destek paketini devreye soktu. 24 Mart 2020 tarihinde açıklanan TEB bankası ekonomi destek paketi detayları aşağıdaki gibidir:

 • TEB bankasından kredi kullanan bireysel ve tüzel müşteriler için coronavirüs nedeniyle ödeme sıkıntı çekmeleri durumunda, 30 Nisan’a kadar olan anapara ve faiz ödemelerini aynı koşullarla 3 ay ertelenecek.
 • 25 Mart 2020 tarihi itibariyle CEPTETEB, CEPTETEB İŞTE ve Kurumsal İnternet Şubesi üzerinden yapılan havale ve EFT işlemlerinden 30 Nisan 2020 tarihine kadar masraf alınmayacaktır.
 • TEB bankası müşterileri para çekme, yatırma, bakiye görüntüleme ve kredi kartı borcu ödeme gibi işlemleri 30 Nisan’a kadar ücretsiz gerçekleştirebilirler.

Denizbank Kredi Borcu Erteleme

Denizbank bireysel ve ticari müşterilerinin 30 Nisan 2020 tarihine kadar olan anapara faiz ve taksit ödemelerini 30 Haziran 2020 tarihine kadar ertelediğini açıkladı.

Berat Albayrak tarafından Özel bankalar için yapılan erteleme ve destek çağrısına diğer bankalarında eşlik edeceği bekleniyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.