KOSGEB Kredisi

Küçükbaş Hayvan Hibesi Nasıl Alınır? 300 Koyun Hibesi

Küçükbaş Hayvan Hibesi Nasıl Alınır? 300 Koyun Hibesi

Bu yıl çiftçilerimize 300 küçükbaş koyun hibesi verilmiştir. Bunun haricinde 300 koyun desteği verilen çiftçilerimize asgari ücret maaş bağlanacak. 300 koyun projesi desteği şartları ise Bakanlık tarafından açıklanacak. 5 büyükbaş damızlık düve sahibi olan çiftçiler 3 yıl içinde 15 büyükbaş sahibi olacak. Koyun ve keçi almak için destek verilen iller ve ilçelerinde  ikamet eden ve küçükbaş hayvancılık yapacak çiftçilere KARACABEY MERİNOSU, MENEMEN, BAFRA, ASAF, ORTA ANADOLU MERİNOSU, COLUMBIA, CORRIEDALE, Targhee, Dorper, Shrophire, Suffolk ALMAN SİY.BAŞ. KEÇİ BESİCİLİĞİ KREDİSİ ET KOYUNU, KARA KEÇİ ÇİFTLİĞİ KURMAK, yetiştiriciliği veya yerli merinos koyunu desteği alabilirsiniz. Küçükbaş koyun ve keçi yetiştiriciliği için verilen hibe ve desteklemeler sayesinde tarım ve hayvancılık alanında kredi çekmek isteyenler 30 bin lira hibe kredi ve 100 bin liraya kadar faizsiz kredi ile koyun kredisi çekebiliyor.

Koyun Kredisi Şartları Nelerdir?

Küçükbaş koyun keçi kredisi şartlarını açıklamadan önce, bu kredileri veren kurum ve kuruluşlardan bahsetmekte yarar var. Koyun kredisi veren kurum ve kuruluşlar içerisinde ne önemlisi Tarım ve Orman Bakanlığıdır. Koyun kredisi çekmek isteyenlere 30 bin lira hibe kredi veriliyor. Bu krediden faydalanmak için gerekli şartlar ise zannedildiği kadar ağır değil.

30 Bin Lira Koyun Kredisi Verilen Yerli Koyun Cinsleri Ve Desteklenen İller

Akkaraman; Aksaray, Ankara, Bingöl, Çankırı, Çorum, Kayseri, Karaman, Kars, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Malatya, Osmaniye, Niğde, Yozgat
Bozsığır ırkı; Edirne, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Kocaeli
Anadolu mandası; İstanbul, Tokat, A.karahisar, Amasya, Balıkesir, Samsun, Düzce, Bitlis, Sivas, Diyarbakır, Muş, Kayseri, Kütahya, Çorum, Giresun, Bartın, Kocaeli, Yozgat, Tekirdağ
Kıvırcık; Balıkesir, Kırklareli
Sakız; İzmir
Karagül; Tokat
Çine çapan; Aydın
Hemsin; Artvin, Erzurum, Ardahan
Norduz; Van
Tuj; Kars, Ardahan
Karakaçan; Çanakkale, İzmir, Balıkesir
Kilis keçisi; Kilis ve Hatay,
Eşme; Uşak
Morkaraman; Ağrı, Bingöl, Erzurum, Elazığ, Iğdır
İvesi; Adana, Adıyaman, Gaziantep, Kilis, Mersin, Osmaniye, Şanlıurfa
Halep; Gaziantep, Kilis, Hatay, Şanlıurfa
İspir keçisi; Erzurum, Rize
Karacabey; Balıkesir, Bursa, Edirne, Kocaeli, Tekirdağ

koyun-kredisi

Koyun kredisi verilerek desteklenen illeri inceleyebilirsiniz.

Karayaka; Amasya, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop, Tokat,
Honamlı keçisi; Konya, Antalya, Burdur, Isparda
Dalgıç; Konya, Afyonkarahisar
Gökçeada; Çanakkale
Kangal Akkaraman; Sivas
Dağlıç koyunu; Afyonkarahisar
Kaçkar keçisi; Artvin, Riza
Kilis keçisi; Gaziantep, Kilis
Koçeri; Batman
Zom; Diyarbakır
Osmanlı (Gürcü) keçisi; Kars, Ardahan
Ankara (tiftik); Siirt, Ankara
Kıvırcık; Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bursa, İzmir, Kırklareli, Manisa, Uşak, Yalova
Karakaş; Diyarbakır
Ankara; Ankara, konya
Abaza; Artvin

Ziraat Bankası Koyun Keçi Kredisi

Koyunlarını hemen satarak para çevirmek isteyenler umutlanmasınlar. Tarım ve Orman Bakanlığı daha önceki yıllarda verilen köye dönüş kredisi gibi kredi sonunda faaliyetleri denetlememe gibi durum söz konusu değil. Koyun kredisi alan kişiler gerçekten bu işe başlamayı ve köyde hayvancılık yapmayı amaçlaması gerekiyor. Ziraat Bankası devlet destekli olarak koyun almak isteyenlere kredi veriyor. Genç çiftçi projesinden yararlanamayanlar, daha önce koyun hibesi almış olanlar, 41 yaşından büyük olanlar koyun kredisi almak için Ziraat Bankası şubelerine başvurabilir. Ziraat bankası küçükbaş hayvancılık kredilerini 2 temel başlık altında veriyor.  Koyun besiciliği yapmak isteyenler; Ziraat Bankasından koyun besicilik kredisi alabilirsiniz. Bunun için en az 100 koyun beslemeniz gerekiyor. Ziraat yüz adet koyun veya küçükbaş hayvan besleyenlere süt koyunu kredisi veriyor.

Küçükbaş Hayvancılığa Devlet Desteği!

Bu kredi ile yem ünitesi, balya ve çayır biçme makinesi de alabilirsiniz.  Bu kredi ile traktör alabilirsiniz. En az 250 adet koyun alırsanız veya 100 adet keçi alırsanız, süt koyunculuğu yapmak için Ziraat Bankasından kredi alabilirsiniz. Bu kredi sadece süt koyunu satın almak için değil, Süt sağma makinesi almak için, soğutma tankı, yem, balye ve çayır ile silaj makinesi almak içinde kullanılabiliyor.

Bununla da bitmiyor süt koyunculuğu kredisi çekenler, koyun parası ile tarım aletleri olan pulluk, mibzer, kaz ayağı, ilaçlama makinesi, ve traktör alabiliyor.

TKDK Destekleri

TKDK tarafından koyun alımı için kredi verilmiyor. TKDK sadece süt ve et üreten işletmelere kredi veriyor. TKDK koyun desteği alabilmek için en az 50 ve en fazla 500 baş koyun bulunan veya keçi bulunan bir işletmeye sahip olmak gerekiyor. Koyun et desteği için ise, en az 100 en fazla 300 baş keçi ve koyun sayısı ile desteğe başvurmak gerekiyor. TKDK hayvancılık destekleri hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

KOSGEB Koyun Veya Keçi Almak İçin Kredi Veriyor mu?

Kosgeb koyun kredisi veya keçi satın almak için kredi vermiyor. Peki ne için veriyor dediğinizi duyar gibiyim.  Kosgeb sadece koyun yetiştirmek isteyen çiftçilere, çiftlik kurulumu, makine alımı, süt makinesi, ürün paketleme ve pazarlama reklam gibi giderler için destek veriyor. Bu destek 50 bin lira hibe kredi ve 100 bin lira faizsiz kredi olarak veriliyor. Bunun için 32 saat için Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik  kursu görmeniz gerekiyor ve kurs sonunda iş projesi ile başvuruyorsunuz. Koyun yetiştiriciliği için Ziraat Bankasından hayvan kredisi alabilirsiniz.

KOYUN ALMAK İSTEYEN KULLANICILARIMIZA KOSGEB’ İ TAVSİYE ETMİYORUZ. Boşuna zaman harcamayın.

Koyun ve keçi almak için destek verilen iller isimli yazıda keçi ve merinos koyun alımı için kredilerden ve devlet desteklerinden bahsettik. Umarım bu iş sizin için hayırlı uğurlu olur.

Geçen yıl çiftçilerimize 30 baş koyun hibesi ve bununla birlikte 5 baş damızlık düve verilmesi gündeme geldi. Bahse konu hayvanların cazibe merkezleri programında yer alan illerde uygulanması bekleniyor.

Geçen yıl genç çiftçi hibe projesi kapsamında yine başvuru yapan çiftçilerimize 30’ar bin lira hibe ödemesi yapılacak. Başvurular alındı ve değerlendirmeye başlandı.

300 KOYUN HİBESİ DESTEĞİ

Köye dönüş yapan genç çiftçilerimize 300 koyun hibe edilecek. Koyunlar kuzulaması sonrasında Devletten alınan destek geri ödenecek. Bu kapsamda bu destek hibe değil geri ödemeli olacak. Ayrıca 300 koyun alan çiftçilerimize asgari ücret maaş bağlanacak.

Köye dönene değil, köyde hayvancılık yapana destek verilecek!

Ziraat Bankası 300 koyun projesine başvuran veya 250 bin düve projesinden destek almak isteyen çiftçilerimize Tarım Kredi Kooperatifi desteği ile sıfır faizli hayvan kredisi vermektedir.

Yorumlar
 1. Orhan demir dedi ki:

  Köyüme döndüm hayvancılık desteği almak istiyorum. İlgi ve alakanızdan dolayı teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

 2. Nuretin dedi ki:

  Ben köyde yaşiyorum hayvancılık yapmak istiyorum devlet yardımlı küçük baş hayvan yardımı almak istiyorum

 3. Nuretin dedi ki:

  Ben 300 baş küçük baş hayvan almak istiyorum bingöl..

 4. Ömer dedi ki:

  Ben koyun almak istuyorum nasıl alabilirim yardımcı olursanız sevinirom

 5. hibe,faizsiz kredi dedi ki:

  hibe ve faizsiz kredi destegi programinda:kuzu veya et makinesi olarak türkiye iklimine uyum saglayan ROMANOF rusya menseli verimi ve et kalitesi yüksek ucuz maliyetle beslendigi icin programa alinsin.kredi ve hibe almak icin enaz kac koyun almak gerek lütfen anlasilir bilgi verin.

 6. Hibe küçük baş dedi ki:

  Merhaba ben gaziantep te yaşıyorum ama köyüme dönmek ve küçük baş hayvancılık yapmak istiyorum tapulu malim yok

 7. hayalimdeki koyunlar dedi ki:

  BU DÜNYA DA TEK BİR HAYLİM VAR KOYUNCULUK YAPMAK LÜTFEN BANA YARDIMCI OLUN

  1. Koyun dedi ki:

   Merhsbalar Yardımcı oldular mı?

  2. Baris dedi ki:

   Gel beraber yapalım çok güzel fikirlerim var

 8. Koyunculuk dedi ki:

  Benim ısparta yalvacta cok güzel yerim ve besanem var ben koyunculuk yapmak istiyorum bana yardımcı olun şu istanbuldan kurtulayım tel yetkililer lütfen ulaşın

 9. İsmet dilaver dedi ki:

  Ben zonguldak eregliliyim köyümde arazimnvar 300 kücük baş hayvan destegi almak isiyorum yardimci olabilirmisiniz

 10. veli kaya dedi ki:

  küçük baş koyun kredisialmak deistiyorum
  devletten en az 200 istenilen şartlar

 11. Mehmet Gümüş dedi ki:

  Hayvan hibelerinden faydalanmak istiyorum

 12. Mehmet güven dedi ki:

  15 saanenkeçim var bunu 50 ye çıkarmak istiyorum.tel

 13. Isimsiz dedi ki:

  Nisan ayinda Kardesim basvurdu, hala haber yok, devlet canun cikariyor ama office de calisanlarin hicbir bilgisi Yok. Bosubosuna heveslenmeyin, milletten oy almak icin sunu bunu yapiyoruz diyorlar ama gorunurde olan birsey yok.

 14. Can Öz dedi ki:

  Türkiye’nin her yerine koy sandıkları olan bir insanın her yerden ilgili olumlu görüşler yorumlar alıyorum insanları bir çok şey kazandırdığını farkındayım Bununla ilgili çok çok teşekkürler memleketimizin oyuncularını ileriye gitmesi için refah ların artması için Türkiye’de Koyuncu’nun nasıl daha çok kazanır nasıl daha iyi bir yaşamı olur nasıl daha iyi hayvanlar edinir ve daha iyi bakar bunla ilgili birçok bilgi var

 15. Mehmet Orhan Karadeniz dedi ki:

  Ben Kilis ,köyünde yaşıyorum koyun desteği almak istiyorum yerim var ama ağrım yok destek verirseniz bu işi yapacağım kilise ne zaman verilecek sizden haber bekliyorum 300 koyun desteği için

 16. Hasan dedi ki:

  Biz mardinliyiz bize de destek yok mu mardin goremedik

 17. murat dedi ki:

  işimi bırakıp köyüme gideçem ama ya sim var saolmasa ne olaçak bunun garantisimi işimizden de olursak

 18. HABİP İSPİR dedi ki:

  kahraman maraş elbistan bölgesine nezaman verilecek… bilgilendirirmisiniz…slm

 19. İzzet özdemir dedi ki:

  Sizden beni aramanızı bekliyorum

 20. Koyun veya keçi dedi ki:

  Bana 150 verse yeter devlet

 21. erol dedi ki:

  Ben Sakarya’da yaşıyorum Acaba nasıl başvurabiliriz Koyuncular ve şartları nedir

 22. Hulusi dedi ki:

  Ben de memleketime donme arzusu icindeyim ve dogayla mesgul olmayi seviyorum

 23. Hulusi lale dedi ki:

  Ben belcikada yasiyorum ve ulkeme geri donup kucuk bas hayvancilik yapmak istiyorum
  Koyumden arazi satin alsam agil yada ahir icinde destek alabilirmiyim prosedur isleri zor ve uzun surdugunu soyluyorlar dogrumu

  Bu avrupanin siyaseti nasil 2 yuzlu ise halki isvereni de ayni havasida ayni
  Artik memlejetine donmek istiyom yalniz Tayyip babanin gazinada gelerek 4 cocuk yaptik
  Oyuzden adimlarimizi saglam atmam gerekiyo

  1. hakan ozdemir dedi ki:

   devlet destek falan vermiyo kardesim hepsi yalan dolan dudurdugun yerde imkan olsa herkez gidecek ulkeden ama imkan yok benim paramm var arazi mandira herseyi ayarladim kredi istedim biraz destek olsun diye vermiyolar hayvanlarimi alayim mandirayi kurayim doyorun hayvan kupelerini getireyim evimi hipetek hayvanlarimi hipetek edeyim diyorum yine yok vermiyorlar kan kusturuyorlar amaaaaaa ZENGIN olursan paran varsa 5 tlmilyon eski parayla 5 trilyona kadar aliyosun malesef boyle ben de tayyip babaciyim 16 yildir oy veririm bir bardak cayini icmedim 15 temmuzda sokaklarda yattim nobet bekledim zenginlerin hepsi kacti gariban kurtardi ulkeyi ama bu ulkede malesef oyle bi dunya iste neyse

 24. ERCAN dedi ki:

  Ben köyde yaşıyor um bende küçük baş koyun beslemek istiyor um

 25. Şaban şaşmaz dedi ki:

  Bende koyun beslemek isterim nereye baş vurmam gerekir

 26. ayse ari nuh ari dedi ki:

  cogaltmak icin ne yapmamiz gerekiyor

  1. Yener dedi ki:

   Merhaba Çoğaltmak için ya para desteği yada iyi bir ortak almanız gerek çünkü hayvan bakmak için para ama en çok ekip lazım

 27. ayse ari nuh ari dedi ki:

  ben koyde kucuk bas hayvanim var ama az cogaltmak istiyorum mumkunmu

 28. erol aytekin dedi ki:

  ben muğlada yapmak istiyorum küçük baş ama türkiyenin her yerine kıredi var muğlaya yok burayı ya onutmuşlar bakanlar yada burayı Yunanistan sınırları içinde görmüşler yada yunanitana verilecek bura ADALETMİ BU

 29. Hidayet aslan dedi ki:

  Ben küçükbaş beşi yapmak istiyorum nasıl destek alabilirim

 30. Adem dedi ki:

  Ben sinopta koyunculuk yapıyorum 200 300hedefim nasil kiradi kullanabilirim

 31. Özkan dedi ki:

  Rast gele hayvan seçmeyiniz! Doğurgan ve süt verimi yüksek olmasına dikkat ediniz. Mesela SAKIZ koyunu
  Maltız keçisi gibi

 32. Erol dedi ki:

  Ben 2 yıldır bursa ya taşındım ama işten çıktım geçim sıkıntısı yaşıyorum koye dönüp hayvancılık yapmak istiyorum ne yapmaliyim

 33. kenan dedi ki:

  benim 50 tane küçük baş hayvanım var daha çogaltmak istiyorum

 34. vahdet sert dedi ki:

  bu projeden faydalanmak isityorum köy dışında 200 hayvan kapasiteli yerim mevcut şuan 50 adet küçük baş koyunum var çoğaltmak isitiyorum ama yeterince bilgiye sahip degiğilim daha detaylı bilgi almak istiyorum

 35. Fatma dedi ki:

  Bende koyun bakmak istiyorum ama benim arsa yok bakacak yer yok

 36. Fatma dedi ki:

  Ben köye dönüp koyun yetiştirmek istiyorum fakat köyde bana ait mülkiyet yok bana yardımcı olabilirmisiniz

  1. Yılmaz dedi ki:

   Beraber yapabiliriz yer benden iş senden ortak

  2. ali dedi ki:

   katilmak mumkun >saudi arbistanliyim ???

   1. Yener dedi ki:

    Bizde yer var hayvancılık yapmak isteyen ciddi arkadaşlarla konuşa biliriz

  3. Hacı yardımcı dedi ki:

   Benim maraşta yerim var.ancak devlet yer de gösterene oranin kirasini da ödüyor.bunu da bilmenizde fayda var.ben tekstil.fabrikasi kurmak istiyorum.ama memur olduğum için kuramiyorum güvenebileceğim biri aramaktayim.

  4. Mustafa dedi ki:

   Kardeşim ara

 37. KOYUN BESLEMEK dedi ki:

  desteklerden yayarlanmak istiyoruz ama bir dünya birokrasiyle karşılaşıyoz oysa biz şehirde yaşıyoruz köye göç edeip burda yapmak istsiyoruz nereye baş vuracagımızı tam bilmiyoruz

 38. Hayvancılık| dedi ki:

  Bende yararlanmak istiyorum inşallah hayalim gerçekleşir şimdiden teşekürler

 39. koyun beslemek dedi ki:

  Ya mesela benim hic koyunum yok ama 100 donum arazim var ve koyun beslemek istiyorum bunun icin hibe kredisi alabilir miyim

 40. Romanov koyun üretimi dedi ki:

  Romanov koyun üretimi hakkında bilgi

 41. Yetiştiricilik dedi ki:

  Ispir kecisi beslemek istiyorum konuyla ilgili yardımcı olabilecek bir kurum yada kişi bilgisi olan varsa yardımcı olabilirmi

 42. Hayvan cılık dedi ki:

  Benim 200 küçük baş koyun yetiştirme imkanın var fakat ne yapmam gerekiyo barınak herşey hazır faliyette

 43. Koyunculuk dedi ki:

  Koyunculuk

 44. Arif ERDOĞAN dedi ki:

  Ben gümüşhane için büyükbaş küçükbaş hayvan kredisi almayı düşünüyordum nasıl alabilirim