KosgebKredisi.com

Köyde İş Kurmak İstiyorum Diyenlere Fırsat! (En Karlı Satış Önerileri)

01.03.2022

Köyde iş kurmak istiyorum diyenler için, en karlı ve en çok tercih edilen iş önerilerini listeledik. Tarımdan hayvancılığa, seyyar satıcılıktan dükkan açmaya kadar merak ettiğiniz ve hayalini kurduğunuz işin patronu olabilirsiniz. Köyde para kazanmak için uygulanması gereken adımların detayları yazımızda!

Köyde İş Kurmak İstiyorum Diyenlere Fırsat! (En Karlı Satış Önerileri)

Köyde iş kurmak istiyorum ama param yok diyenlerdenseniz siz de devlet desteklerinden yararlanarak köylerde yapılabilecek olan tarım ve hayvancılık işlerini yapabilirsiniz. Köye dönüş yaparak, sermayesiz yapılacak işlerden biri ile kendi işinizin patronu olabilirsiniz. İş kurmak, tarım ya da hayvancılık yapmak, küçük bütçelerle yeterli miktarlarda para kazanmak isteyen çiftçiler ve üreticiler için iş fikirlerini sizler için araştırdık.

Devlet çiftlik kurmak isteyen çiftçilere alacakları hayvanlardan, açacakları tesisin kuruluşundaki giderlerin karşılanmasına kadar hibe desteği vermektedir. Köyde bahçede ne üretebilirim, en karlı tarım bitkisi hangisidir, para kazandıracak hayvanlar, seyyar iş fikirleri nelerdir, doğada yapılacak işler hangileridir, köyde ne dükkanı açılır? gibi köyde iş kurmak isteyenler tarafından merak edilen pek çok soruya cevap bulabilirsiniz.

Köyde Para Kazanmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Köyde iş kurmak, kendi işinin patronu olmak ve para kazanmak için pek çok yöntem bulunmaktadır. Hayvancılıktan, tarıma, seyyar satıcılıktan dükkana kadar pek çok alanda, köyde iş kurma fikri bulunmaktadır. En çok kazandıran ve karlı olan işler arasında yumurta tavuğu yetiştiriciliği bulunmaktadır. Organik yumurta üretimi yaparak satışa sunabilirsiniz. Günümüzde gıdalarda kullanılan hormonlar nedeni ile organik ürünlere gösterilen ilgi artmıştır. Organik tarım ve arı yetiştiriciliği yaparak doğal olana ulaşmak isteyen sağlıklı yaşama gönül vermiş insanlara ulaşabilirsiniz. Ayrıca küçükbaş hayvancılık yaparak da özellikle kurban bayramı öncesinde satışa sunabilirsiniz.

Köyde iş kurmak için az da olsa bir sermayeye ihtiyacınız olacaktır. İş kurmak istiyorum ama sermayem yok diyorsanız devletin vermiş olduğu ”Köye Dönüş Kredisi” desteğinden faydalanabilirsiniz.

Köyde Ne Dükkanı Açılır?

Köyde para kazanmak için ne yapılır diye düşünüyorsanız ve az da olsa bir sermayeniz var ise köyde dükkan açarak işletmeye başlayabilirsiniz. Şehir hayatının kalabalığından ve trafiğinden uzak daha özgür ve daha sakin bir hayat tercih eden kişiler şehir hayatından köy hayatına geçiş yapmaya başlamıştır. Geçtiğimiz yıllara bakıldığında köye hayatından şehir hayatına göçün fazla olduğunu görmekteyiz.

Doğal, sakin ve organik yaşamı tercih eden vatandaşların büyük bir çoğunluğu İstanbul gibi büyükşehirlerden gelen vatandaşlar tarafından oluşmaktadır. Büyük şehirlerde tüm sektörler daha gelişmiştir ve imkanlar daha fazladır. Fakat köylerde bu sektörler daha az gelişmiştir. Peki köye hangi dükkan açılırsa daha karlı olur?

 • Market
 • Cep telefon dükkanı
 • Giyim mağazası
 • Çiçekçi
 • Börekçi
 • Çiğ köfteci dükkanı
 • Oto yıkama dükkanı
 • Manav
 • Elektrik dükkanı
 • Dönerci
 • Köfteci
 • Tuhafiye
 • Tostçu
 • İkinci el eşya
 • Dürümcü
 • Halı yıkama
 • Zirai ilaçlama bayisi
 • Fırın
 • Dondurmacı

Gibi alanlarda dükkan açabilirsiniz. Köyde iş kurmak İstiyorum diyorsanız, sağlıklı bir yaşamın ana merkezi olarak büyük ilgiyle tercih edilen köy hayatında iş imkanları bulunmaktadır. Yukarıda bahsedilen dükkan açma fikirlerinden birini seçerek hem doğal ortamda yaşayacak hem de para kazanacaksınız. Köyde iş kurmak isteyenler bu fikirleri dikkate alarak, başvurularını yapabilirler.

Köyde Yapılabilecek Karlı İşler 2022

Köyde yaşamanın hem artı yönleri hem de eksi yönleri vardır. Artı yönleri kalabalıktan uzak sakin ve dingin bir hayat yaşayabilirsiniz. Bunun dışında ekonomik yönden de şehir hayatına göre bir nebze daha rahat yaşarsınız. Bir diğer artısı ise orada kendi işinizi yapabilirsiniz. Organik ürün üretimi yaparak sağlıklı beslenme sağlayabilir ve bu işten para da kazanabilirsiniz. Geçiminizi ister tarımdan ister hayvancılıktan isterseniz de ikisini birden yaparak sağlayabilirsiniz.

Köyde yaşamanın dezavantajlarına ise imkan yokluğunu örnek verebiliriz. Her şey elinizin altında olmayacaktır. İstediğiniz bir şeye hemen ulaşamazsınız. Şehir hayatındaki aktif ve hızlı zamanlarınızı arayabilir, yalnızlık sıkıntısı çekebilirsiniz. İklim ve hava koşulları da cabası tabii.. Köyde yapılabilecek işlere gelirsek;

 • Tavukçuluk
 • Büyükbaş veya küçükbaş hayvan yetiştiriciliği
 • Mantar yetiştiriciliği
 • Çobanlık yapmak
 • Bağ ve bahçe işleri yapmak
 • Arıcılık

Gibi meslekleri köyde rahatlıkla yapabilirsiniz. Para kazandıracak hayvanlar arasında yer alan tavuk, büyükbaş, küçükbaş, arıcılık, kanatlılar yer almaktadır. Eğer bu faaliyetleri göstermek için yeterli sermayeniz bulunmuyor ise burada da şartları sağlamanız halinde devletin çiftçilere sunduğu destek, hibe ve kredilerden yararlanabilirsiniz. Büyükbaş veya küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız, tarımsal kalkınmayı ve hayvancılığı fazlası ile destekleyen Ziraat Bankasının kuzulu koyun kredisinden veya gebe düve kredisine başvuru yapabilirsiniz.

Köyde Yapılabilecek Seyyar İş Fikirleri Nelerdir?

Köyde araziniz var ise tarım ya da hayvancılık yaparak geçiminizi sağlayabilir hatta yatırım bile yapabilirsiniz. Fakat köyde tarlası ya da arazisi olmayan kişiler ne yapmalı? Bu noktada akla seyyar satıcılık fikri gelmektedir. Seyyar satıcı olmak için yapmanız gereken birçok işlem ve hazırlamanız gereken belgeler bulunmaktadır. Simit, poğaça, midye, kestane, çiçekçi, köfte ekmek, bardak mısır, pamuk şekeri, çocuklar için balon, kemer ve cüzdan, su, nohut pilav gibi ürünleri seyyar şekilde satabilirsiniz. Fakat seyyar satıcı olmak için bazı şartlar bulunmaktadır. Öncelikli olarak, belediyelerden ruhsat alınması gerekmektedir.

Başvuru esnasında hangi alanlar içerisinde seyyar satıcılık yapılacağı belirtilmelidir. Çünkü ara ara zabıtalar tarafından kontroller olmaktadır. Kontroller esnasında belirttiğiniz alanların dışında satış yaptığınız tespit edilirse ceza uygulaması yapılmaktadır. Köyde seyyar satıcılık yapmak isterseniz belediyelere giderek, başvuruda bulunmanız gerekecektir.

Seyyar satıcılık yapmak için nereye başvurulur? bilgi alarak, detaylarını öğrenebilirsiniz.

Bahçede Ne Üretebilirim?

Köyde arsanız ya da araziniz var ise, tarım ürünleri yetiştirerek, satışını yapabilirsiniz. Köyünüz ya da tarlanız sulak bir arazi üzerinde ise çiftçilik yapmanız ve yüksek verim almanız daha kolay olacaktır. Sulu ya da kurum tarımdan birbirinden farklı ürünler yetiştirebilirsiniz. Bahçede ne üretebilirim? derseniz buğdaydan arpaya, domatesten bibere, salatalıktan patlıcana birçok ürünün yetiştiriciliğini yapabilirsiniz.

Ayrıca köydeki arazinizi seracılık için de kullanabilirsiniz. Böylece hem kış hem de yaz aylarında kazanç sağlayabilirsiniz. Roka, patates, turp, sarımsak, taze soğan, brokoli, pazı, karalahana, marul, ıspanak, havuç, bakla, karnabahar, bezelye, taze fasulye, biber, domates gibi bitkilerin yanında daha çok organiği tercih edilen karpuz, kavun, çilek, böğürtlen gibi meyve üretimi de yapabilirsiniz.

Ürettiğiniz sebze ve meyvelerinizi, köyünüzde bulunan dükkan ile anlaşarak köy halkına satabileceğiniz gibi il ve ilçelere de toptan şekilde satabilirsiniz. Bulunduğunuz köy il ya da ilçeye yakınsa ticaret yapmanız daha kolay olacaktır. Tabii ki büyük çaplı bir tarım yapacaksanız, arazinizin dönüm oranı önemlidir. Küçük bahçede üretim yapacaksanız sadece kendinize yeterli olacak kadar hasat alırsınız.

Köyde İş Kurmak İsteyenlere Kosgeb Desteği

Kosgeb tarafından Genç çiftçilerin desteklenmesi için 60 bin lira hibe kredisini açacakları çiftliklerin kurulumunda işletme kuruluş giderlerinin karşılanması amacıyla hazırladıkları Projelerin desteklenmesi kapsamında verilmektedir. Kosgeb ahır kurulumu, ağır yapımı makine aşımlarının giderlerinin karşılanması için hibe desteği veriyor.

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından her yıl çiftçilere yapılan tarımsal ödemelerden yararlanarak bitkisel üretimden, hayvancılığa kadar destek ödemelerinden yararlanabilirsiniz.

Ayrıca Genç çiftçi projelerinin desteklenmesi kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı 30 bin lira hibe 100 bin lira faizsiz kredi vermektedir. Köye dönüş hibesi olarak verilen hibe kredi ile köyde iş yapacak olan çiftçilere verilen desteklerden yararlanabilmek için Bakanlık tarafından desteklenen projelerden herhangi birini yapmak zorunluğu vardır. Köye dönüş kredisi ile kırsal alanda yaşayan genç çiftçilerin köylerde uygulayacağı bitkisel, hayvansal, yöresel tarım ürünleri, tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi gibi desteklenen proje işlerini yapmaları gerekmektedir. Eğer hayvancılık yapmak istiyorsanız Ziraat Bankası’ndan devlet destekli hayvan kredisi alabilirsiniz.

Genç Çiftçi projeleri

30 bin lira hibe kredi ile köyde sürekli olarak yaşama taahhüt veren ve köyde iş kurmak isteyen genç çiftçilere verilecek destek kapsamında yapılması gereken projeler;

 • Büyükbaş hayvancılık
 • Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği
 • Kanatlı yetiştiriciliği
 • Arıcılık
 • İpekböceği yetiştiriciliği
 • Kapama meyve bahçesi tesisi
 • Kültür mantarı üretimi
 • Çilek ve diğer üzümsü bitkilerden kurulu kapama bahçe tesisi
 • Tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi
 • Organik veya iyi tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim
 • Bağcılık ve coğrafi işaretli olan gıdaların üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi

İşlerinden birini yapacak olan genç çiftçilere devlet 30.000 TL hibe 100.000 TL 0 faizli kredi vermektedir. Köyde iş kurmak istiyorum diyenler; Kosgeb tarafından verilen devlet destekli hibe ve faizsiz krediler ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen hibe ve faizsiz kredileri, tarım ve hayvancılık işlerinde kullanmak üzere her türlü giderlerini karşılayabilirler.

5/5 - (2 votes)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Ferhat çolak dedi ki:

  Burada yazılanlar doğruysa benim İstanbul’da yaşamam çok saçma 30 başlık büyük baş hayvan yetiştirmek için çok temiz bir yerimiz var sulama sistemi mandranin içerisinde geniş vede çok ferah bir mandra hayvan keredisi tabiki yeterli olmuyor herşey çok pahalı bunun yemi samanı kusbesi gibi maliyetlerin nekadarini karşılıyor bu proje Amasya Kayabaşı köyünde ikamet yerimiz var

 2. Ahmet dedi ki:

  Dukanım olsun istiyorum

 3. Abdulhakim Ektiren dedi ki:

  Mardin Derik ilçesine bağlı köyde ikamet ediyorum 3 4dönümlük evimin bahçesi var 200 metrekare yeni yapılan ahırım var büyükbaş veya küçük baş Hayvancılık yapmak istiyorum sermayem yok nasıl yapabilirim devlet desteği nasılsın alabilirim

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!