KOSGEB Hibeleri

Köyde İş Kurmak İstiyorum Diyenlere Fırsat!

Köyde İş Kurmak İstiyorum Diyenlere Fırsat!

Köyde iş kurmak istiyorum ama param yok diyenlerdenseniz sizde devlet desteklerinden yararlanarak köylerde yapılabilecek olan işlerden tarım ve hayvancılık işi yapabilirsiniz. Köye dönüş yaparak, iş kurmak, tarım  veya hayvancılık işinden para kazanmak, küçük bütçelerle yeterli miktarlarda para kazanmak isteyen çiftçiler ve üreticiler için iş fikirleri nelerdir?

Köyde yapılabilecek işlerden olan tarım ve hayvancılık faaliyetleri için çiftlik kurarak iş kurulabilir. Devlet çiftlik kurmak isteyen çiftçilere alacakları hayvanlardan, açacakları tesisin kuruluşundaki giderlerin karşılanmasına kadar destek olmaktadır. Köyde iş olarak yumurta tavuğu yetiştiriciliği yaparak organik yumurta satışı yapabilir, küçükbaş hayvancılık yaparak kurban bayramı öncesinde kurbanlık satışı yapabilir, organik tarım ve organik arı yetiştiriciliği yaparak doğal olana ulaşmak isteyen sağlıklı yaşama gönül vermiş insanlara ulaşabilirsiniz. Devletin verdiği Köye Dönüş Kredisi desteğinden faydalanabilirsiniz.

Köyde İş Kurmak İsteyenlere Kosgeb Desteği

Kosgeb tarafından Genç çiftçilerin desteklenmesi için 30 bin lira hibe kredisini açacakları çiftliklerin kurulumunda işletme kuruluş giderlerinin karşılanması amacıyla hazırladıkları Projelerin desteklenmesi kapsamında verilmektedir.

Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından her yıl çiftçilere yapılan tarımsal ödemelerden yararlanarak bitkisel üretimden, hayvancılığa kadar destek ödemelerinden yararlanabilirsiniz.

Genç çiftçi projelerinin desteklenmesi kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı 30 bin lira hibe 100 bin lira faizsiz kredi vermektedir. Köye dönüş hibesi olarak verilen hibe kredi ile köyde iş yapacak olan çiftçilere verilen desteklerden yararlanabilmek için Bakanlık tarafından desteklenen projelerden herhangi birini yapmak zorunluğu vardır. Köye dönüş kredisi ile kırsal alanda yaşayan genç çiftçilerin köylerde uygulayacağı bitkisel, hayvansal, yöresel tarım ürünleri, tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi gibi desteklenen proje işlerini yapmaları gerekmektedir. Eğer hayvancılık yapmak istiyorsanız Ziraat Bankasından Devlet destekli hayvan kredisi alabilirsiniz.

Genç Çiftçi projeleri

30 bin lira hibe kredi ile köyde sürekli olarak yaşama taahhüt veren ve köyde iş kurmak isteyen genç çiftçilere verilecek destek kapsamında yapılması gereken projeler;

Büyükbaş hayvan, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, kanatlı yetiştiriciliği, arıcılık, ipekböceği yetiştiriciliği, kapama meyve bahçesi tesisi, kültür mantarı üretimi, çilek ve diğer üzümsü bitkilerden kurulu kapama bahçe tesisi, tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi, organik veya iyi tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim, bağcılık, ve coğrafi işaretli olan gıdaların üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi işlerinden birini yapacak olan genç çiftçilere devlet 30 bin lira hibe 100 bin TL 0 faizli kredi vermektedir.

Köyde iş kurmak istiyorum diyenler; Kosgeb tarafından verilen devlet destekli hibe ve faizsiz krediler ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen hibe ve faizsiz kredileri Tarım ve hayvancılık işlerinde kullanmak üzere her türlü giderlerini karşılayabilirler. Köyde ev yapanlara kredi veren bankalar hakkında bilgi almak ve kredi başvurusunda bulunmak için tıklayınız.

Köyde Yapılabilecek Karlı İşler 2021

Köyde yaşamanın hem artı yönleri hem de eksi yönleri vardır. Artı yönleri kalabalıktan uzak sakin ve dingin bir hayat yaşayabilirsiniz. Bunun dışında ekonomik yönden de şehir hayatına göre bir nebze daha rahat yaşarsınız. Bir diğer artısı ise orada kendi işinizi yapabilirsiniz. Organik ürün üretimi yaparak sağlıklı beslenme sağlayabilir ve bu işten para da kazanabilirsiniz. Geçiminizi ister tarımdan ister hayvancılıktan isterseniz de ikisini birden yaparak sağlayabilirsiniz.

Köyde yaşamanın dezavantajlarına ise imkan yokluğunu örnek verebiliriz. Her şey elinizin altında olmayacaktır. İstediğiniz bir şeye hemen ulaşamazsınız. Şehir hayatındaki aktif ve hızlı zamanlarınızı arayabilir, yalnızlık sıkıntısı çekebilirsiniz. İklim ve hava koşulları da cabası tabii.. Köyde yapılabilecek işlere gelirsek;

 • Tavukçuluk,
 • Büyükbaş veya küçükbaş hayvan yetiştiriciliği,
 • Mantar yetiştiriciliği,
 • Çobanlık yapmak,
 • Bağ ve bahçe işleri yapmak,
 • Arıcılık gibi meslekleri köyde rahatlıkla yapabilirsiniz. Eğer bu faaliyetleri göstermek için yeterli sermayeniz bulunmuyor ise burada da şartları sağlamanız halinde devletin çiftçilere sunduğu  destek, hibe ve kredilerden yararlanabilirsiniz. Büyükbaş ve ya küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız, tarımsal kalkınmayı ve hayvancılığı fazlası ile destekleyen Ziraat Bankasının kuzulu koyun kredisinden veya gebe düve kredisine başvuru yapabilirsiniz.

Köyde çalışmanın avantajlı yönlerine değinecek olursak şehir hayatının kalabalığından ve trafiğinden uzak daha özgür ve daha sakin bir hayat tercih eden kişiler şehir hayatından köy hayatına geçiş yapmaya başlamışlardır. Geçtiğimiz yıllar bakıldığında köy hayatından şehir hayatına göçün fazlaca yaşayan ülkemizde artık durum tam tersi bir hal almış durumdadır. Doğal, sakin ve organik yaşamı tercih eden vatandaşların büyük bir çoğunluğu İstanbul gibi Büyükşehirlerden gelen vatandaşlar tarafından oluşmaktadır. Sağlıklı bir yaşamın ana merkezi olarak büyük ilgiyle tercih edilen köy hayatında iş imkanları da bulunmaktadır. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi köyde iş imkanları ile hem doğal ortamda yaşayacak hem de iş imkanlarından faydalanabileceksiniz. Köyde geçim sağlayabilmeniz için bu yollara başvuru yapabilirsiniz.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 61 YORUM
 1. Metin gündüz dedi ki:

  Ben İstanbul’da yaşıyorum 30 yıla yakındır aslen ağrılıyım arazim mevcut hayvancılık belgem mevcut çiftlik kurmak istiyorum bana yardımcı olun

 2. mustafa simsek dedi ki:

  Koyde gilaboru yetistirmek istiyorum su biraz uzakta onu kendi arazime getirme imkanim var ama butcem el vermiyor yukari tepeden bosuna akiyo kimse kullanamiyor devlet destek verirse 2000 metre 50 lik boru lazim

  1. Yönetim dedi ki:

   İlgili makamlara başvurunuz.

 3. İbrahim dedi ki:

  Köyde oturuyorum küçük baş hayvancılıkla uğraşmak istiyorum sermayem yok bu konuda yardımcı olur musunuz teşekkür ederim

 4. Yusuf ASLAN dedi ki:

  Ben karslıyım ankarada yaşıyorum yaşım 42 köyüme gidip damızlık süt keçisi yetiştirmek istiyorum ama sermayem yok

 5. sedat çürük dedi ki:

  hayvancılık yapmak istiyorum

 6. İbrahim dedi ki:

  Seracılık yapmak istiyorum

 7. Küçük baş hayvan dedi ki:

  Kemalpaşa armutlu köyünde kültür mantarı yetiştiriyorum ay zamanda 4 dönüm olan tarlamda küçük baş hayvan yetiştirmek istiyorum

1 3 4 5
KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.