KOSGEB Hibeleri

Kosgeb E-devlet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kosgeb E-devlet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kosgeb girişimcilik kursuna e-devlet üzerinden kayıt olabilirsiniz. Kosgeb nedir, temel hedefi nelerdir, girişimci kredisi nasıl alınır, kurumun sağlamış olduğu desteklerden kimler yararlanabilir, Kosgeb başvurusu e-devlet üzerinden nasıl yapılır? merak edilen tüm bu başlıklar altında bilgilendirme yaparak kısa ve net açıklamalarda bulunacağız.

KOSGEB Nedir?

KOSGEB, bir çok girişimcinin hayalini kurmuş oldukları sektörlerde işletme kurmalarına yardımcı olan ve yıllardır hayalini kurmuş oldukları işleri faaliyete geçirmelerinde yardımcı olan bir kuruluş olarak halk arasında dile getirilmektedir. Aslında KOSGEB’in açılımı Küçük ve orta ölçekli sanayiyi geliştirme ve destekleme idaresi başkanlığı olarak tabir edilirken bu kurumun asıl amacı ülke ekonomisinin canlanması olduğu gibi aynı zamanda sosyal ihtiyaçların karşılanabilmesi için 1990 yılında kurulmuştur. Bu kuruluş işletmelerin arasındaki rekabet gücünü arttırarak kurumsallaşma ve ihracat gibi konularda kendilerini geliştirmelerinde yardımcı olacaktır.

KOSGEB Nedir?

KOSGEB Nedir?

KOSGEB’in Temel Hedefi Nedir?

Yeni işletmelerin kurulmasında girişimcilere maddi anlamda destekler vererek ülke ekonomisinin canlı tutulması hedeflenmektedir. KOSGEB’in sağlamış olduğu destekler aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • Girişimcilik destekleri( Geleneksel ve ileri girişimcilik destekleri)
 • KOBİ finansman destek programı
 • AR-GE genel destek programı
 • İşbirliği güçbirliği destek programı
 • İşgem Tekmer destek programı
 • Kredi faiz desteği
KOSGEB'in Temel Hedefi Nedir?

KOSGEB’in Temel Hedefi Nedir?

Girişimci Kredisi Nasıl Alınır?

Kurumun sağlamış olduğu desteklerden yararlanmak için öncelikle girişimcilik eğitimi ve sertifika almış olması gerekmektedir. Girişimcilik sertifikasına sahip olan vatandaşlarımızın şirket kurma işlemlerini yerine getirmiş olması gerekmektedir. Ayrıca şirket kuracak olan vatandaşlarımızın ortaklı şirket kurmuş olması durumunda hisselerinin en az %30 olması gerekmektedir. Bunların yanı sıra erkek girişimcilerimize %60 oranında destek verilirken bayan girişimcilerimiz için %70 oranında destek verilmektedir. Kurmuş olduğunuz işletme için yapmış olduğunuz her harcamayı faturalandırmış olmanız gerekmektedir. Yapmış olduğunuz bu harcamaların bedelini faturalarınız karşılığında KOSGEB desteklerinden alabileceksiniz.

Kurumun Sağladığı Desteklerden Kimler Yararlanabilir?

Bu desteklerden yararlanacak olan kişilerin belirli şartlara uyum sağlıyor olması gerekmektedir. İstenilen şartlar ise aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.

 • Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olup genç girişimci geliştirme programlarına katılmış olan vatandaşlarımız bu desteklerden yararlanabilecektir.
 • İş kurma danışmanlığı ve eğitimini almış olan girişimcilerimiz bu desteklerden kolay bir şekilde yararlanabileceklerdir.
 • İŞGEM bünyesinde olup son bir yıl içerisinde işletme kurmuş olan şahıslar da bu desteklerden yararlanabileceklerdir.
Kurumun Sağladığı Desteklerden Kimler Yararlanabilir?

Kurumun Sağladığı Desteklerden Kimler Yararlanabilir?

Kosgeb E-Devlet Başvurusu Yapma İşlemi

Hızlı ve daha kolay bir şekilde KOSGEB desteklerinden yararlanılabileceği gibi aynı zamanda az belge ile başvuru yaparak zamandan da tasarruf edebilirsiniz. Bu hizmetlerden çok daha kolay bir şekilde yararlanmamız açısından elektronik ortamda işlemlerinizi gerçekleştirmeniz için bu sistem ile çalışılmaya başlanmıştır.

E-devlet üzerinden yapılacak olan işlem sırası aşağıda yer almaktadır.

 • Gerçek şahıs işletmelerinin yanı sıra gerçek şahıslar da e- devlet şifrelerini kullanarak KOSGEB hizmetlerinden yararlanabileceklerdir.
 • Anonim şirket, Limited şirket ve Şahıs şirketleri yani tüzel kişi işletmelerine sahip olanlar KOSGEB için e-devlet üzerinden yapacakları başvuru işlemlerini Merkezi sicil kayıt sisteminde kayıtlı olan işletme temsilcileri aracılığı ile yapabileceklerdir.
 • İşletmeleri münferiden temsil eden kişiler ise e-devlet üzerinden KOSGEB başvuru işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.
 • Diğer durumlarda olan vatandaşlarımız ise E-devlet üzerinden yapacakları bu işlem için öncelikle işletmelerden almış oldukları vekalet dosyasını tarayarak sisteme yüklemeleri gerekecektir. elektronik ortamda yüklenmiş olan bu vekalet kontrol edildikten sonra tüm işlemleri e-devlet üzerinden gerçekleştirebileceklerdir.

İşletme kurmak istiyorsanız ancak yeterli sermayeniz bulunmuyor ise Kosgeb tarafından verilen desteklerden faydalanabilir ve bu şekilde işletmenizi kurabilirsiniz. Yukarıda verdiğimiz adımları izleyerek Kosgeb’e kayıt olabilirsiniz. Kurum tarafından 2020 yılında verilecek olan destekleri linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

SORUN CEVAPLAYALIM

Oy Verin*

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Duygu kaya dedi ki:

  Merhaba Mersin de tavukçu dükkanı kurmak istiyorum fakat yeterli sermayem yok. Nasıl yardımcı olabilirsiniz

 2. Mehmet inan dedi ki:

  KOSGEB yeni kayit

 3. Leman dedi ki:

  Ben hayslimi gerceklestrmek istyorum hayalim bir evim olsun arsaya prefabrik ev yaptrmak istyorum kadina yardim kadina destek kadina guc veriyorsunuz benimde bu hsyalimi gerceklestrmem icin bu yardimlariniz esirgemeyin tek arzum cok heycanla bekliyorum

 4. aziz dedi ki:

  işyerine destek tadilat yenilik

 5. Cesim dedi ki:

  Acil kredi çekmek istiyorum teşekkürler

 6. Alperen SÖZER dedi ki:

  Google gibi arama motorlarına KOSGEB karşınıza çıkan Resmi Web sayfasında tıklayarak ulaşabilirsiniz KOSGEB ile ilgili her türlü bilgiye bu sayfa üzerindeki sekmelerden görebilirsiniz mesela buradaki kayıt işlemleri sekmesinden kayıt sürecini öğrenebilirsiniz veya sayfanın en alt kısmına giderek Buradakiler de faydalanabilirsiniz kayıt için Web sayfasını sağ üst köşesinde KOBİ girişimci giriş sekmesine tıklıyoruz karşımıza kullanıcı adı ve şifre istenen bir giriş ekranı çıkıyor kayıtta olsaydık bu bilgileri elimizde olacaktı ve sisteme giriş yapacaktık fakat kayıtlı olmadığınız için sayfanın sol tarafında bulunan sekmelerden KOSGEB’e ilk başvuru sekmesine tıp uyuruz burada karşımızdaki kısım çıkıyor üst kısım işletme olarak kayıt olmak için alt kısımda gelişmiş olarak yeni girişimci desteğinden faydalanmak için kullanılıyor. sizi yönlendirici ve bilgilenmesi Bu satırları okuyarak süreç hakkında genel bilgi sahibi olmanız mümkün mesela buradaki başvuru kılavuzu güzel ayrıntılı bilgiler içeriyor sayfanın KOSGEB’e ilk başvuru sekmesinde bulunan alt kısmındaki başvuru butonundan kayıt işlemleri devam edebilirsiniz uygulamalı girişimcilik eğitimi katılım belgesi varsa veya okulunuza KOSGEB girişimcilik dersi aldıysanız bu seçerek işlemlerinizi devam ettirebilirsiniz Eğer katılım belgeni yok ama iş geliştirme merkezini işletmenizi burada size bir uyarı çıkacak kayıt için size en yakın KOSGEB birimine başvurmak gerekiyor şeklinde katılım belgeniz var kayıt işlemleri için burada gerekli kimlik Bilgilerinizi sisteme giriyorsunuz ileri dediğinizde katılım belgesi bilgileri elektronik posta adresiniz ve Telefon numaranız isteniyor bunları girip kaybettiğinizde kayıt işlemleriniz tamamlanmış oluyor kullanıcı adı ve şifrenizi elektronik posta adresinize geliyor bunları kullanarak giriş işlemleri gerçekleştirip yeni girişimci desteği başvuru işlemleri ise devam edebilirsiniz burada Bilgilerinizi girdikten sonra yeni girişimci desteği ön başvurusu sonuçlanana kadar kosgep birimini gitmenize gerek kalmadan başvuruda gerekli bilgi ve belgelerinizi KOSGEB uzmanı veritabanı üzerinden kontrol ediyor eksiklik yoksa size başvuru yapmanız için bilgi veriyor başvuru formu ve ekte belirtilen belgelerinizi imzalı olarak KOSGEB birimine teslim ediyorsunuz başvurmuş kurulda desteklemeye uygun bulunursa işletmenizin resmi kuruluşunu yapıp önceki gibi işletmenizin kaydını yaparak destek sürecinde faydalanın aşamasında geçiyorsunuz Bu KOSGEB yeni girişimci desteği için girişimci olarak nasıl kayıt olunacağını öğrendik.

Sitede yer alan bilgiler yapılan araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. Detaylı bilgi için Site Kullanım Koşulları sayfasını ziyaret ediniz!