KOSGEB’e e-Devletten Nasıl Başvurulur? Güncel Başvuru Tarihi

KOSGEB’e e-Devletten Nasıl Başvurulur? Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı KOSGEB’in mikro ve küçük işletmeler ile girişimciler için sunduğu 65 bin lira ve 365 bin liralık kredi destek programına nasıl başvurulacağını detaylı olarak anlattık.

Kosgeb Başvuruları Artık e-Devlet’te!

65 bin lira ve 375 bin lira kredi desteğinden yararlanmak isteyen girişimciler Kosgeb kurumuna nasıl başvuracak? Başvuruların detayları ve başvuru işlemleri ile ilgili tüm merak edilenler burada.

E-Devlet üzerinden Faizsiz Kredi Destek Başvurusu Nasıl Yapıldı?

İki faz halinde İşletmelere kullandırılan Faizsiz KOSGEB kredisinin Uygunluk kriterlerini karşılayan MKİ’ler, KOSGEB’’in web tabanlı destek uygulama ara yüzü olan KBS (e-Devlet sistemi, Gelir İdaresi Başkanlığı, SGK, MERSİS – ESBİS ve diğer bazı veri tabanlarıyla bağlantılı olan KOBİ Bilgi Sistemi) üzerinden başvurular yapılmıştır.

Faizsiz Hızlı destek programı neydi? Hemen hatırlayalım.

 • İşletmeler bu destek programından faizsiz, geri ödemeli ve teminatsız yararlanabilecek.
 • 2017 ve sonrasında kurulan ve yenilikçi faaliyetlerde bulunan işletmelere 25 bin liraya kadar ek destek verilecek.
 • Desteğin geri ödeme süreci 2024’te başlayacak ve 2025’in sonuna kadar devam edecekti.
 • Geri ödeme, 4’er aylık 6 eşit taksitte yapılacaktı.

2024’te başlayacak ve 4’er aylık dönemlerde 6 taksitle ödenecek faizsiz kredi başvuruları www.turkiye.gov.tr ​​e-Devlet üzerinden alındı.

Kosgeb Kredisi için Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Başvuru sisteminde aşağıdaki belgeler taranarak KOSGEB’e yüklenmelidir. Kosgeb desteğinden yararlanmak için gerekli belgeler şu şekildedir:

 • Varsa; yasal sınırların üzerindeki vergi–SGK borcunun tecil ya da taksitlendirildiğini gösteren belge
 • SGK’ya kayıtlı olmayan şahıslar için işyerinin SGK’ya kayıtlı olmadığına ve kişi olarak SGK’ya borcu olmadığına dair belge.
 • Sadece ikinci bileşene yapılan başvurularda, işletmenin yenilikçi genç işletme kriterlerinden en az birini karşıladığını gösteren belge (KBS’de kayıtlı projeler için alan otomatik olarak doldurulursa belgenin eklenmesine gerek yoktur).

KOSGEB Başvuru Formu Doldurma 2023 Güncel

KOSGEB başvuru formu 2023 yılında e-Devlet portalı üzerinden doldurulmaktadır.

e-Devlet KOSGEB Kredi Başvurusu Süreci Nasıl İşler?

Kosgeb kredi desteklerine başvurular hem e-Devlet üzerinden hem de kosgeb.gov.tr’deki e-hizmetler butonundan girişle yapılabiliyor.

Buna göre; T.C kimlik numarası ve şifreyle e-Devlet’e giren işletme sahibi, “arama” bölümüne KOSGEB yazarak başvuru yapacağı sayfaya ulaşıyor. Gerekli bilgileri ve başvuru formunu doldurduktan ve belgeleri yükledikten sonra sonra onay vererek başvurusunu tamamlıyor.

Kosgeb Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Kosgeb girişimcilik desteklerine başvurular için gerekli olan başvuru formu: KOSGEB’in işletmelerden ve girişimcilerden talep ettiği başvuru belgeleri arasında yer almaktadır. Kredi destekleri için başvurulacak destek programına uygun başvuru formunun KOSGEB internet sitesinden indirilmesi ve eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir.

Başvuru formları için buradan tıklayınız.

KOSGEB'e e-Devletten Nasıl Başvurulur? Güncel Başvuru TarihiPin
KOSGEB Başvuru Formu

Kosgeb e-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Peki, girişimcilerin e-devlet üzerinden nasıl başvuru yapacaklarını, başvuru adımlarını ve merak edilenleri içeriğimizde adım adım anlattık.

KOSGEB’e kredi başvurusu için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Türkiye Cumhuriyeti T.C vatandaşı olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Online uygulamalı girişimcilik eğitimini başarıyla tamamlayarak sertifikayı almak
 • Son 1 yıl içinde iş yeri açmış olmak
 • KOSGEB veri tabanına kayıt olmak
 • KOSGEB başvuru belgelerini doldurun ve gönderin.

KOSGEB e-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır? İşte Yapma İşlemi!

KOSGEB desteklerinden hızlı ve kolay bir şekilde faydalanabilir, ayrıca daha az belge ile başvuru yaparak zamandan tasarruf edebilirsiniz. Bu hizmetlerden çok daha kolay faydalanabilmemiz için işlemlerinizi elektronik ortamda gerçekleştirebilmek adına bu sistem ile çalışmalara başlamış bulunmaktayız.

E-devlet üzerinden yapılacak işlemlerin sırası aşağıda verilmiştir.

 • Gerçek kişi işletmelerinin yanı sıra gerçek kişiler de e-devlet şifrelerini kullanarak KOSGEB hizmetlerinden yararlanabilecekler.
 • Anonim şirket, Limited şirket ve Şahıs şirketleri yani tüzel kişi işletmelerine sahip olanlar KOSGEB için e-devlet üzerinden yapacakları başvuru işlemlerini Merkezi sicil kayıt sisteminde kayıtlı olan işletme temsilcileri aracılığı ile yapabileceklerdir.
 • İşletmeleri münferiden temsil eden kişiler ise e-devlet üzerinden KOSGEB başvuru işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.
 • Diğer durumlarda vatandaşlarımızın e-Devlet üzerinden yapacakları bu işlem için işletmelerden almış oldukları vekalet dosyasını tarayarak sisteme yüklemeleri gerekecektir. Elektronik ortamda yüklenen bu vekâletname kontrol edildikten sonra tüm işlemlerini e-devlet üzerinden gerçekleştirebileceklerdir.

e-DEVLET KOSGEB BAŞVURU EKRANI

Kosgeb e-devlet başvuru sayfasına KOSGEB E-Hizmetlerhttps://edevlet.kosgeb.gov.tr linki üzerinden e-Devlet şifresi ve T.C kimlik numarası ile giriş yaptıktan sonra yapılması gerekenler ve başvuru adımları aşağıdaki gibidir:

 1. KOSGEB, işimizle ilgili diğer kurum ve kuruluşların nezdinde bulunan bilgilerimizi gerek başvurunun incelenmesinde gerekse diğer tüm süreçlerde sağlar,
 2. KOSGEB Veri Tabanında bulunan KOSGEB Veri Tabanına kayıt ve KOSGEB Destek süreçleri kapsamında üretilen/oluşan bilgilerimizin (Diğer kurum ve kuruluşlardan temin edilen bilgiler hariç) tüm aşamalarda, talep edilmesi halinde diğer kurum/kuruluşları ile paylaşılmasını,
 3. KOSGEB tarafından aşağıda bilgileri verilen işletme temsilcisine e-posta, sms yolu ile yapılacak bildirimler işletmemize yapılmış sayılacaktır,
 4. Aşağıda belirtilen iletişim bilgilerine istinaden, KOSGEB tarafından verilen yetki ile web üzerinden iş temsilcisi tarafından yapılan tüm işlemler işletmemiz adına yapılmış sayılacaktır,
 5. İşletme yetkilisi/temsilcisi ve/veya iletişim bilgilerinin değişikliği halinde, değişikliğin meydana geldiği tarihten itibaren 5 iş günü içerisinde vekaletnameyi yenileyerek bildirmediğimiz takdirde, işletmemizin bu vekaletname ile belirlenen temsilcisine yapılacak olan bildirimlerin işletmemize yapılmış sayılacağını,
 6. Halen KOSGEB veri tabanında pasif halde bulunan yararlanıcılar ile -şuan gayrı faal olsalar bile, şirket statüsü ve şahıs statüsü anlamında herhangi bir ayrılık, sahiplik veya ortaklık ilişkimiz bulunmamaktadır. Aksi tespit edildiği takdirde ilgili mevzuat uyarınca tarafıma yaptırım uygulanacağına dair yazılı olarak sunulan ”Muvafakat nameyi Kabul ediyorum” kutucuğu işaretlenir ve
 7. Kullanıcı Tipi: İşletme seçilir, KOSGEB’e kayıtlı olduğunuz Vergi/ T.C kimlik numarasını girilerek ”Giriş” menüsü tıklanır.
  1. Vergi numarası değişen işletmelerin girişi yapılır.
KOSGEB'e e-Devletten Nasıl Başvurulur? Güncel Başvuru TarihiPin
KOSGEB FAİZSİZ KREDİ BAŞVURULARI ADIMLARI

İşlemlerin gerçekleştirilebilmesi için işletme adına yapılacak başvuru için Kosgeb Veritabanında kayıtlı bir işletme olmanız ve vergi numaranız ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Kosgeb’e kayıtlı olmayan işletmeler faizsiz kredi başvurularından yararlanamazlar.

KOSGEB’e Kayıt

e-Hizmetler menüsünden KOSGEB’e ilk başvuru butonuna tıklayın ve işletmenizi kaydedin.

KOBİ Beyannamesi

İşletmenizin KOBİ yeterliliğine sahip olup olmadığını belirlemek için KOBİ beyannamesini doldurmanız gerekmektedir.

Beyanname Kontrol

Vermiş olduğunuz beyannamenin mevzuata uygunluğu KOSGEB uzmanı tarafından kontrol edilecektir.

Desteklere Başvuru

Planladığınız desteklere uzmanınızla görüşüp başvurabilirsiniz.

Peki, Kosgeb’e nasıl kayıt olunur diye merak ediyorsanız gelin birlikte Kosgeb uygulamalarına nereden başlayacağınıza bir bakalım.

 • KOSGEB girişimcilik başvuru işlemleri e-Devlet üzerinden ulaşılabilen “Geleneksel Girişimci Destek Programı Başvurusu” ve “İleri Girişimci Destek Programı Başvurusu” sayfaları üzerinden gerçekleştirilir.

Geleneksel Girişimci Destek Programı Başvurusu adımları:

 • Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB)” adresine giriş yaparak başvuru sayfasına ulaşın.
 • İşleme devam edebilmek için “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayın.
 • İlgili bölümlere “T.C Kimlik Numarası” ve “e-Devlet Şifresi” girilmeli ve “Giriş Yap” butonuna tıklanarak kimlik doğrulama tamamlanmalıdır.
 • KOSGEB web sitesinden işleme devam etmeniz gerekmektedir. Kimlik doğrulama işleminden sonra ilgili sayfaya yönlendirilebilmeniz için aşağıda gösterildiği gibi “Uygulamaya Git” butonuna tıklamanız yeterlidir.
 • Açılan sayfada bulunan 6 maddelik bilgi metnini okuyunuz ve bilgilerin hemen altında bulunan “Kabul Ediyorum” onay kutusunu işaretleyiniz.
 • Seçimden sonra KOSGEB’e kayıtlı olduğunuz T.C Kimlik numaranızı veya vergi numaranızı girerek “Giriş” butonuna tıklayınız.
 • Ulaştığınız başvuru formunu eksiksiz olarak doldurun ve KOSGEB Geleneksel Girişimcilik başvurunuzu sonlandırın.

KOSGEB İleri Girişimcilik başvurusu adımları:

 • “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB)” sayfasını kullanarak “İleri Girişimci Destek Programı Başvurusu” sayfasına ulaşın.
 • TC Kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile kimlik doğrulama işlemini tamamlayınız.
 • KOSGEB üzerinden işleme devam edebilmek için aşağıda kırmızı çerçeve içine alınan “Uygulamaya Git” butonuna tıklayın.
 • adımda açıklandığı gibi onay kutusunu işaretleyerek T.C’nizi girin. Kimlik numarası veya vergi numarası gerekli alanda ve “Giriş” butonuna tıklayarak başvuru formuna ulaşabilirsiniz.
 • Başvuru formunu eksiksiz ve eksiksiz doldurarak KOSGEB’e gönderiniz. KOSGEB İleri Girişimcilik başvurunuzu sonuçlandırın.

Yeni KOSGEB Destek paketinden yararlanmaya karar verdiyseniz; İlk ödemeleri 2024 yılında başlayacak olan faizsiz krediye aşağıdaki adımları takip ederek başvurun.

Kurumun Sağladığı Desteklerden Kimler Yararlanabilir?

Bu desteklerden yararlanacak kişilerin belirli şartlara uyması gerekmektedir. Gerekli koşullar aşağıda gibidir:

 • Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan ve genç girişimci geliştirme programlarına katılan vatandaşlarımız bu desteklerden yararlanabileceklerdir.
 • İş kurma danışmanlığı ve eğitimini almış olan girişimcilerimiz bu desteklerden kolay bir şekilde yararlanabileceklerdir.
 • İŞGEM bünyesinde olup son bir yıl içerisinde işletme kurmuş olan şahıslar da bu desteklerden yararlanabileceklerdir
 • Faizsiz kredi desteğinden Start-up ve küçük ve mikro işletmeler yararlanacaktır.

İş kurmak istiyorsanız ancak yeterli sermayeniz yoksa Kosgeb’in sağladığı desteklerden faydalanabilir ve işinizi bu şekilde kurabilirsiniz.

Yukarıda vermiş olduğumuz adımları takip ederek Kosgeb’e kayıt olabilirsiniz.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitim başvuruları e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Eğitimler için KOSGEB hizmetler sayfasındaki “Girişimcilik Eğitimine Katılım” hizmeti kullanılmalıdır.

Eğitim başvurusu için izlemeniz gereken işlem sırası şu şekildedir:

 • KOSGEB bağlantısını kullanarak “Girişimcilik Eğitimine Katılım” sayfasına erişin.
 • Kimlik doğrulamayı tamamlamak için e-Devlet oturum açma işlemini tamamlayın.
 • İşleme devam etmek için “Uygulamaya Git” butonuna tıklayın.
 • Yönlendirilen sayfada aşağıda gösterildiği gibi devam etmek istediğiniz eğitimin altında bulunan “Eğitime Başla” butonuna tıklayarak eğitim uygulamasını tamamlayınız.

Kosgeb Yeni Girişimci Desteğine Nasıl Başvurulur?

Yeni girişimci desteği başvurusu yapacak kişiler işletmesi olsun veya olmasın “Yeni Girişimci İlk Başvuru” sayfasından yapılmaktadır.

Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
Yorum yapın

error: Content is protected !!
1