KOSGEB’e e-Devletten Nasıl Başvurulur?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı KOSGEB tarafından mikro ve küçük işletmelere yönelik ve girişimcilere özel olarak sunulan 65 bin lira ve 365 bin lira kredi destek programına başvurular nasıl yapılır detaylandırdık.

Kosgeb Başvuruları e-Devlet’te

65 bin lira ve 375 bin lira kredi desteğinden yararlanmak isteyen girişimciler Kosgeb kurumuna başvurularını nasıl yapacak? İşte başvurulara dair detaylar ve başvuru işlemlerine dair tüm merak edilenler..

Faizsiz Kredi Desteği Başvuru E-devlet üzerinden nasıl yapıldı?

İki faz halinde İşletmelere kullandırılan Faizsiz kosgeb kredisinin Uygunluk kriterlerini karşılayan MKİ’ler, KOSGEB’’in web tabanlı destek uygulama arayüzü olan KBS (E-devlet sistemi, Gelir İdaresi Başkanlığı, SGK, MERSİS – ESBİS ve diğer bazı veritabanlarıyla bağlantılı olan KOBİ Bilgi Sistemi) üzerinden başvurular yapımıştı.

Faizsiz Hızlı destek programı neydi? hemen hatırlayalım.

 • İşletmeler, bu destek programından faizsiz, geri ödemeli ve teminatsız yararlanacaktı.
 • 2017 ve sonrasında kurulan ve yenilikçi faaliyetlerde bulunan işletmelere 25 bin liraya kadar ilave destek verilecekti.
 • Desteğin geri ödeme süreci, 2024’te başlayacak ve 2025’in sonuna kadar devam edecekti.
 • Geri ödeme, 4’er aylık 6 eşit taksitte yapılacaktı.

İlk ödemeler 2024 yılında başlayacak ve 4′ er aylık periyotlar halinde 6 taksitli olarak ödenecek olan faizsiz kredilerin başvuruları www.turkiye.gov.tr e-devlet kapısı üzerinden başvurular alınmıştı.

Kosgeb Kredisi için Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Başvuru sistemine aşağıdaki belgelerin taranarak KOSGEB’e yüklenmesi gerekiyor. Kosgeb desteğinden yararlanabilmek için gerekli belgeler:

 • Varsa; yasal sınırların üzerindeki vergi–SGK borcunun tecil ya da taksitlendirildiğini gösteren belge
 • SGK’ya tescili olmayan şahıs işletmeleri için; işyerinin SGK’ya tescilli olmadığına ve şahıs olarak SGK’ya borcun bulunmadığına dair belge
 • Sadece ikinci bileşene yapılan başvurularda; işletmenin yenilikçi genç işletme kriterlerinden en az birini sağladığını gösteren belge (KBS’de kayıtlı projelere ilişkin alan otomatik doldurulmuşsa, belge eklenmesi zorunlu değildir).

e-devlet Kosgeb Kredi Başvurusu Süreci

Kosgeb kredi desteklerine başvurular hem e-Devlet üzerinden hem de kosgeb.gov.tr’deki e-hizmetler butonundan girişle yapılabiliyor. Buna göre; TC kimlik numarası ve şifreyle e-Devlet’e giren işletme sahibi, ‘arama’ bölümüne KOSGEB yazarak başvuru yapacağı sayfaya ulaşıyor. Gerekli bilgileri ve başvuru formunu doldurduktan ve belgeleri yükledikten sonra sonra onay vererek başvurusunu tamamlıyor.

Kosgeb başvuru formu nasıl doldurulur?

Kosgeb girişimcilik desteklerine başvurularda gerekli olan başvuru formu: Kosgeb tarafından, işletmeler ve girişimcilerden istenen başvuru evrakları arasındadır. Kredi desteklerine başvuruda bulunulacak destek programına uygun başvuru formunun KOSGEB web sitesinden indirilmesi ve eksiksiz olarak doldurulması gereklidir.

Başvuru formları için buradan tıklayınız.

KOSGEB'e e-Devletten Nasıl Başvurulur?Pin

Kosgeb E-devlet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Peki e-devlet üzerinden yapılacak olan girişimciler nasıl başvuru yapacak, Başvuru adımları ve tüm merak edilenler hakkında içeriğimizde adım adım başvuruları ve şartları anlattık.

KOSGEB’e kredi başvurusunda istenen şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) vatandaşı olmak,
 • 18 yaşını doldurmuş olmak,,
 • Okur yazar olmak,
 • Online uygulamalı girişimcilik eğitimini başarı ile tamamlayarak sertifikayı almak,
 • Son 1 sene içerisinde işletme açılışının yapılmış olması,
 • KOSGEB veri tabanına kayıt olmak,
 • KOSGEB başvuru evraklarını eksiksiz olarak doldurarak teslim edilmesi.

Kosgeb E-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır? İşte Yapma İşlemi!

Hızlı ve daha kolay bir şekilde KOSGEB desteklerinden yararlanılabileceği gibi aynı zamanda az belge ile başvuru yaparak zamandan da tasarruf edebilirsiniz. Bu hizmetlerden çok daha kolay bir şekilde yararlanmamız açısından elektronik ortamda işlemlerinizi gerçekleştirmeniz için bu sistem ile çalışılmaya başlanmıştır.

Pandemiden etkilenen işletmelere faizsiz kredi ve diğer Kosgeb desteklerinin e-devlet üzerinden nasıl yapılacağını adım adım anlatacak olursak;

E-devlet üzerinden yapılacak olan işlem sırası aşağıda yer almaktadır.

 • Gerçek şahıs işletmelerinin yanı sıra gerçek şahıslar da e- devlet şifrelerini kullanarak KOSGEB hizmetlerinden yararlanabileceklerdir.
 • Anonim şirket, Limited şirket ve Şahıs şirketleri yani tüzel kişi işletmelerine sahip olanlar KOSGEB için e-devlet üzerinden yapacakları başvuru işlemlerini Merkezi sicil kayıt sisteminde kayıtlı olan işletme temsilcileri aracılığı ile yapabileceklerdir.
 • İşletmeleri münferiden temsil eden kişiler ise e-devlet üzerinden KOSGEB başvuru işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir.
 • Diğer durumlarda olan vatandaşlarımız ise E-devlet üzerinden yapacakları bu işlem için öncelikle işletmelerden almış oldukları vekalet dosyasını tarayarak sisteme yüklemeleri gerekecektir. Elektronik ortamda yüklenmiş olan bu vekalet kontrol edildikten sonra tüm işlemleri e-devlet üzerinden gerçekleştirebileceklerdir.

E-DEVLET KOSGEB BAŞVURU EKRANI

Kosgeb e-devlet başvuru sayfasına KOSGEB E-Hizmetlerhttps://edevlet.kosgeb.gov.tr linki üzerinden e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası ile giriş yaptıktan sonra;

Başvuru Adımları;

 1. Gerek başvurunun incelenmesi ve gerekse diğer tüm süreçlerde işletmemiz ile ilgili diğer kurum ve kuruluşları nezdinde bulunan bilgilerimizin KOSGEB tarafından temin edilmesini,
 2. KOSGEB Veri Tabanında bulunan KOSGEB Veri Tabanına kayıt ve KOSGEB Destek süreçleri kapsamında üretilen / oluşan bilgilerimizin (diğer kurum ve kuruluşlardan temin edilen bilgiler hariç) tüm aşamalarda, talep edilmesi halinde diğer kurum/kuruluşları ile paylaşılmasını,
 3. Aşağıda bilgileri verilen işletme temsilcisine, KOSGEB tarafından elektronik posta, sms ile yapılacak bildirimlerin işletmemize yapılmış sayılacağını,
 4. Aşağıda belirtilen iletişim bilgileri esas alınarak KOSGEB tarafından verilen yetki ile işletme temsilcisinin web üzerinden yapacağı tüm işlemlerin, işletmemiz adına yapılmış sayılacağını,
 5. İşletme yetkilisi / temsilcisi ve/veya iletişim bilgilerinin değişikliği halinde, değişikliğin meydana geldiği tarihten itibaren 5 iş günü içerisinde vekaletnameyi yenileyerek bildirmediğimiz takdirde, işletmemizin bu vekaletname ile belirlenen temsilcisine yapılacak olan bildirimlerin işletmemize yapılmış sayılacağını,
 6. Halen KOSGEB veri tabanında pasif halde bulunan yararlanıcılar ile -şuan gayrı faal olsalar bile -, şirket statüsü ve şahıs statüsü anlamında herhangi bir ayrılık, sahiplik veya ortaklık ilişkimiz bulunmamaktadır. Aksi tespit edildiği takdirde ilgili mevzuat uyarınca tarafıma yaptırım uygulanacağınıa dair yazılı olarak sunulan ”Muvafakatnameyi Kabul ediyorum” kutucuğu işaretlenir ve
 7. Kullanıcı Tipi: İşletme seçilir, Kosgeb’e kayıtlı olduğunuz Vergi/ TC kimlik numarasını girilerek ”Giriş” menüsü tıklanır.
  1. Vergi numarası değişen işletmelerin girişi yapılır.
KOSGEB'e e-Devletten Nasıl Başvurulur?Pin
KOSGEB FAİZSİZ KREDİ BAŞVURULARI ADIMLARI

İşlemleri gerçekleştirebilmek için Kosgeb Veri Tabanına kayıtlı olan işletme olmanız ve İşletme adına yapıalcak başvuru için vergi numaranız ile sisteme giriş yapmanız gereklidir. Kosgeb’ kaydı olmayan işletmeler faizsiz kredi başvurularından yararlanamaz.

KOSGEB’e Kayıt

e-Hizmetler menüsünden KOSGEB’e ilk başvuru butonuna tıklayıp işletmenizin kaydını yapınız.

KOBİ Beyannamesi

İşletmenizin KOBİ vasfı taşıyıp taşımadığının tespiti için KOBİ beyannamesini doldurmanız gerekmektedir.

Beyanname Kontrol

Verilen beyannamenizin mevzuata uygunluğu KOSGEB uzmanı tarafından kontrol edilecektir.

Desteklere Başvuru

Planladığınız desteklere uzmanınızla görüşüp başvurabilirsiniz.

Peki Kosgeb’e nasıl kayıt olunur merak ediyorsanız hemen Kosgeb başvurularına nereden başlamayalım inceleyiniz..

 • KOSGEB girişimcilik başvuru işlemleri e-Devlet üzerinden ulaşılabilen “Geleneksel Girişimci Destek Programı Başvurusu” ve “İleri Girişimci Destek Programı Başvurusu” sayfaları üzerinden gerçekleştirilir.

Geleneksel Girişimci Destek Programı Başvurusu adımları:

 • Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB)” adresine giriş yaparak başvuru sayfasına ulaşın.
 • İşleme devam edebilmek için“Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayın.
 • İlgili bölümlere “T.C Kimlik Numarası” ve “e-Devlet Şifresi” girilmeli ve “Giriş Yap” butonuna tıklanarak kimlik doğrulama tamamlanmalıdır.
 • İşleme KOSGEB web sitesinden devam etmeniz gereklidir. Kimlik doğrulama ardından ilgili sayfaya yönlendirilebilmeniz için aşağıda gösterildiği şekilde “Uygulamaya Git” butonuna tıklamanız yeterlidir.
 • Açılan sayfada 6 maddelik bilgilendirme metnini okuyun ve bilgilendirmenin hemen altında yer alan “Kabul Ediyorum” onay kutucuğunu seçin.
 • Seçimin sonrası KOSGEB’e kayıtlı olduğunuz TC kimlik numarası veya vergi numarasını yazarak “Giriş” butonuna tıklayın.
 • Ulaştığınız başvuru formunu eksiksiz olarak doldurun ve KOSGEB Geleneksel Girişimcilik başvurunuzu sonlandırın.

KOSGEB İleri Girişimcilik başvurusu adımları:

 • “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB)” sayfasını kullanarak “İleri Girişimci Destek Programı Başvurusu” sayfasına ulaşın.
 • T.C kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi kullanarak kimlik doğrulamayı tamamlayın.
 • KOSGEB üzerinden işleme devam edebilmek için aşağıda kırmızı çerçeve içine alınan “Uygulamaya Git” butonuna tıklayın.
 • 5. işlem adımında anlatıldığı şekilde onay kutucuğunu işaretleyerek T.C kimlik numaranızı ya da vergi numaranızı istenen alana girin ve “Giriş” butonuna tıklayarak başvuru formuna ulaşın.
 • Başvuru formunu eksiksiz ve tam olarak doldurarak KOSGEB’e gönderin. KOSGEB İleri Girişimcilik başvurunuzu sonlandırın.

Yeni Kosgeb Destek paketinden yararlanmak için kararınızı verdiyseniz; 2024 yılında ilk ödemeleri başlayacak olan faizsiz krediye de bu adımları takip ederek başvurunuzu gerçekleştirin.

Kurumun Sağladığı Desteklerden Kimler Yararlanabilir?

Bu desteklerden yararlanacak olan kişilerin belirli şartlara uyum sağlıyor olması gerekmektedir. İstenilen şartlar ise aşağıda maddeler halinde belirtilmiştir.

 • Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olup genç girişimci geliştirme programlarına katılmış olan vatandaşlarımız bu desteklerden yararlanabilecektir.
 • İş kurma danışmanlığı ve eğitimini almış olan girişimcilerimiz bu desteklerden kolay bir şekilde yararlanabileceklerdir.
 • İŞGEM bünyesinde olup son bir yıl içerisinde işletme kurmuş olan şahıslar da bu desteklerden yararlanabileceklerdir
 • Faizsiz kredi desteğinden Start-up ve küçük ve mikro işletmeler yararlanacaktır.

İşletme kurmak istiyorsanız ancak yeterli sermayeniz bulunmuyor ise Kosgeb tarafından verilen desteklerden faydalanabilir ve bu şekilde işletmenizi kurabilirsiniz.

Yukarıda verdiğimiz adımları izleyerek Kosgeb’e kayıt olabilirsiniz.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitim başvuruları e-Devlet üzerinden yapılır.

Eğitimler için KOSGEB hizmetler sayfasında yer alan “Girişimcilik Eğitimine Katılım Sağlanması” hizmeti kullanılmalıdır.

Eğitim başvurusu için takip etmeniz gereken işlem sıralaması şu şekildedir:

 • KOSGEB linkini kullanarak “Girişimcilik Eğitimine Katılım Sağlanması” sayfasına ulaşın.
 • Kimlik doğrulamasını tamamlamak için e-Devlet giriş işlemini tamamlayın.
 • İşleme devam etmek için “Uygulamaya Git” butonuna tıklayın.
 • Yönlendirme yapılan sayfada aşağıda gösterildiği şekilde devam etmek istediğiniz eğitimin altında yer alan “Eğitime Başla” butonuna tıklayarak eğitim başvurusunu tamamlayın.
Verilen oy post
Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
Yorum yapın

1