Kenevir Yetiştiriciliği İzni Nereden Alınır? Başvuru Makamı 2023

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın aldığı bir kararla Türkiye’nin 19 ilinde kenevir üretimine izin verildi. Kenevir ekimine izin verilen iller Resmi Gazetede yayımlandı. Belirtilen iller dışındaki illerde üretimine izin verilmeyecektir.

Bu yazımızda sizlere endüstriyel ve endüstriyel kenevir yetiştiriciliği, kenevir nasıl üretilir, nasıl satılır, kenevir satın alan firmalar ve bu ürünün ekiminin karlı olup olmadığı hakkında bilgi verdik.. Kenevir Yetiştiriciliği ve Kontrolü Yönetmeliği, Kenevir Üretimine İzin Verilen İller ve diğer gerekli tüm bilgilere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Kenevir Yetiştirmek Yasal mı?

Lüksemburg, esrar ekimini ve tüketimini yasallaştıran ilk Avrupa ülkesi oldu. Ülkemizde 19 ilde kenevir üretimine izin verilmektedir. Lif, tohum, sap ve benzeri amaçlarla kenevir ekimi Tarım, Orman ve Köyişleri Bakanlığı’nın iznine tabidir. İzinsiz herhangi bir amaçla kenevir yetiştirmek yasaktır.

Kenevir ekmek neden yasak?

Kenevir üretimi dünyanın pek çok ülkesinde yasaklı bulunmaktadır. Türkiye’de de *yuşturucu sınıfında yer aldığından dolayı yasaklıdır. *yuşturucu elde etmek amacıyla kenevir ekimi yapan kişi 4 yıldan 12 yıla kadar hapis ve beşyüz günden onbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

Kenevir Yetiştirmek için Gereksinimler Nelerdir? Yasal İzin Nasıl Alınır?

Çiftçiler, devlet destekli kenevir ekimi yapmak için proje kapsamında sayılan illerde ikamet ediyor olmalıdır. Kenevir ekimi gerçekleştirilecek arsanın 1 dekarına devlet tarafından 700 TL destek verilecektir. Bu desteklerden yararlanmak iççin başvurular nereye yapılır, kenevir yetiştirmek için yasal izin nereden alınır

Kenevir Yetiştiriciliği İzni Nereden Alınır?

Yetiştirme amacı ne olursa olsun kenevir ekimi yapacak çiftçiler, Tarım İl ya da İlçe Müdürlüklerinden izin almak zorundadırlar. Çiftçiler her yıl 1 Ocak – 28 Şubat tarihleri arasında bulundukları yerin İl ya da İlçe Mülki amirliklerine (EK-1) ‘deki dilekçe örneğine göre doldurulmuş bir dilekçe ile başvuru yaparak izin almalıdır.

İzin verilen bu illerde kenevir yetiştiriciliği yapmak için çiftçilerin sağlaması gereken bazı koşullar bulunuyor. Ancak bu koşulların sağlanması halinde çiftçilere bu ürünün yetiştiriciliği için izin verilecektir. Başvuru şartları şu şekildedir:

 • Kenevir üretimi başvurusunda, başvuru yapacak olan çiftçinin daha evvel uyuşturucu üretme, dağıtma veya bu işin ticaretini yapma ya da kullanma suçlarından herhangi bir geçmişinin bulunmadığını ve izinsiz ekim yapmadığını beyan eden bir taahhütname vermesi gereklidir.
 • Kenevir yetiştiriciliği hakkında hazırlanan yönetmelik gereğince yetiştiricilik izni; tohum, sap, lif gibi amaçlar ile kullanılacak ise başvuruların maksimum bir üretim dönemi, bilimsel araştırma yapmak amacı ile gerçekleştirilen başvurularda ise projenin uygulanacağı süre göz önünde bulundurularak maksimum üç sene geçerli olarak izin verilecektir.
 • Kenevirin ekildiği yerler il ya da ilçe müdürlüklerinin yetkilendirdiği teknik personeller tarafından ekim döneminden hasat dönemine kadar minimum ayda bir kere kontrol ve denetlemesi sağlanacaktır.
 • Işık süresi:  Kenevirlerin çiçeklenmeye girişmesi,  gece-gündüz saatlerinin hemen hemen eşit olduğu zamanlardadır. Ağustos ayıyla beraber gündüz saatleri hala geceden daha uzundur. Ama kenevirler gündüzlerin git gide kısalmaya başladığını anlar ve çiçeklenmeye o zamanlarda başlarlar. Gündüz saatleri daha kısa olunca tohuma kaçmaya başlar. Onun için lif amaçlı sanayi kenevirleri ilkbaharda mümkün olduğu kadar erken ekilmelidir ki tohumları ölmeden hemen kendilerini yenilemeye ve yetişmeye başlasınlar.
 • Toprak: Besleyici, humuslu, su tutuculuğu iyi bir şekilde tamamladınız. Ancak bir kural daha var. Derinliği 1 metreye varan toprakta kenevir her zaman daha verimli çıkacaktır. Kenevir kökleri hemen hemen 90 cm kadar derinlere gider. Böylece toprak kurumadıkça sulama istemez. Çünkü derinlik fazla olduğu için su köklere kadar iner ve yaş kalır. Toprak hem nemli kalır hemde verimi fazla olur. Süzekliği zayıf, sulaklığı fazla olan topraklarda da kenevir yetiştiriciliği tavsiye edilmemektedir.
 • Gübre: Sanayi kenevirin de en iyi verim toprağın iyi gübrelenmesine bağlıdır. Tohum amaçlı yetiştiricilikte ise, gübreleme de farklılık gösterebilir. Tohum üretiminde bol bol çiçeklenme gerekir. Lif amaçlı üretimde ise azot zengini gübre tercih edilir ve yeşil olması bolca olur, çiçeklenmesi ise az olur. Lif ve selüloz amaçlı yetiştiricilikte gübrelemeye mutlaka önem verilir.
 • Sulama: Kenevir yetiştirirken sulama kontrollü bir şekilde yapılmalıdır. Toprağı birkaç gün kesintisiz fazla ıslak tutabilen sulamalar veya günlerce yağan yağmur fidelere ilk aşamada zarar verir. Bunlara dayanarak, kenevir her zaman sulanmamalı ve her bölgede yetiştiriciliği yapılmamalıdır.

Kar amacıyla bu işi yapacaksınız ancak maliyetler ile ne kadar kazanç sağlayacağınız konusunda kararsızsanız, ne kadar karlı olduğundan bahsettik. Kenevir Yetiştiriciliği Ne Kadar Karlı? merak edenler yazımızı inceleyebilir.

Kenevir Nerelerde Kullanılır?

Sıcak ülkelerde tarım bitkisi olarak üretilen bu bitkinin boyu 3,5 metreye kadar uzayabilmektedir. Üretimi gerçekleştirilen bu madde ilk olarak Orta Asya’da üretilmeye başlanmıştır. Bitkinin sapında bulunan liflerden çuval, halat gibi ürünler için kaba örgüler meydana getirilebilir. Ancak kenevir bitkisi ülkeler genelinde uyuşturucu bir madde olarak biliniyor. Bu sebeple adına halk dilinde günah bitkisi de deniliyor. Yetiştiriciliğinin birçok ülkede yasaklanmasının sebebi de budur.

 • Zamanla faydaları da araştırılmaya başlanıp öğrenilince bazı ülkelerde yasalaştırılmasına karar verilmiştir. Oldukça önemli bir bitki olan kenevir bilinen üzere her yerde üretilmemektedir. Bazı yerlerde tamamen yasak iken bazı illerde ise kısıtlı şartlar içinde yapılmaktadır. Kenevir bitkisinin yararlarından bahsedecek olursak;
 •  Yetiştiricilerin bir dönümlük kenevir ekmesi halinde dört dönüm ağacın üretebileceği kadar kağıt dönüşümü sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra kenevir 8 defa kağıt dönüşümü sağlarken ağaç yalnızca 3 defa kağıt dönüşümü yapmaktadır.
 •  Kenevir bitkisi ortamda bulunan radyasyonu temizlemektedir.
 •  Normal şartlarda yetişen bir ağaç 20 ile 50 yıl arasında gelişirken kenevir yalnızca 4 aylık bir süreç içinde yetişmektedir.
 •  Yine yetiştiriciler bir dönüm kadar kenevir ekmesi halinde 25-30 dönümlük orman alanında oksijen üretimi sağlayabilmektedir.
 • Kenevir bitkisi ile beslenme ihtiyacı karşılanan hayvanlar herhangi bir hormon takviyesine gereksinim duymayacaklardır.
 •  Bütün plastik ürünler kenevir bitkisinden üretilebilir. Çünkü kenevir ile üretimi yapılan plastiklerin doğaya karışması oldukça basit olacaktır.
 •  Kenevir bitkisi kozmetik ürünlerde de kullanılmaktadır. Bu bitki ile yapılan ürünler suya herhangi bir kirlilik ve zarar vermeyeceğinden dolayı doğaya da herhangi bir kötü etkisi olmayacaktır.
 •  Bina yalıtımı ve giyim sektöründe de kullanılması mantıklı olan bu bitki ile ucuz, dayanıklı ve esnek inşaat malzemeleri ve dayanıklı kıyafetler üretebilirsiniz.
 •  Arabaların gövdesine de yararı olan bitki ile gerçekleştirilen araba gövdelerinin dayanıklılık süresi fazlası ile uzun ve güçlü olacaktır.
 •  Bu bitki; kanser tedavisiAIDS gibi hastalıklarının tedavisi için kullanılmaktadır. Radyasyon ve  kemoterapi etkisini en aza indirmek amacı ile ve kalp, mide, sara, astım, uykusuzluk, romatizma, omurga rahatsızlıkları ve psikolojik rahatsızlıklar gibi minimum 250 hastalık için kullanılmaktadır.
 •  Kenevir bitkisinin kökü toprağın derinliklerinde filizlenmesi sebebi ile genelde toprakta verimlilik artışını sağlıyor.

Tüm bunların yanı sıra kenevir üretimi diğer birçok bitki ile karşılaştırıldığında oldukça ucuz olarak üretilebilmektedir. Dünyanın her yerinde yetişen bu bitki çok az suya gereksinim duymaktadır. Kendisini böceklerden koruyabildiği için tarım ilacına da gereksinim duymamaktadır.

Kenevir Yetiştirme ve Üretimine İzin Verilen İller

Bir önceki başlığımızda ülkemizde kenevir üretimine izin verilen birkaç il olduğundan bahsetmiştik. Bu illerde kenevir yetiştiriciliğine izin verildiğine dair Resmi Gazete kararı da bulunmaktadır. Kenevir ekimi serbest olan, kenevir yetiştiriciliği izni verilen iller tam listesi:

 1. Bartın
 2. Kastamonu
 3. Burdur
 4. Amasya
 5. Kayseri
 6. Malatya
 7. Kütahya
 8. Ordu
 9. Tokat
 10. Samsun
 11. Zonguldak
 12. Karabük
 13. Çorum
 14. Antalya
 15. İzmir
 16. Sinop
 17. Yozgat
 18. Uşak
 19. Rize illerinde yetiştirme ve ekim serbesttir. 2023 yılı için de izin verilmiştir.

Kenevir Üretiminde Birinci Olan İl 2023

En fazla üretim yapılan ve üretim konusunda birinci sırada bulunan iller Samsun, Kastamonu, Sivas, İzmir illeri olmuştur. Kenevir en çok Akdeniz, Karadeniz ve Ege bölgesinde yetişmektedir. Genellikle, iklimi, yağışı ve tarımsal koşulları dikkate alındığında Karadeniz bölgesinin ilk sırada olduğunu söyleyebiliriz.

Yasadışı Kenevir Ekimi Kanunu

Yasadışı olarak yapılan ekimler için de detaylar 2323 sayılı Uyuşturucu Maddelerin Murakabesi Hakkında Kanun’da açıkça belirlenmiştir. Değişik fıkra: 23.01.2008 t. 5728 s. K. m.77 gereğince:

İzin belgesi almadan ya da izin belgesi almasına rağmen bilerek belgesinde belirtilen alandan fazla yerde veya izin belgesinde kayıtlı yerden başka yerde kenevir ekimi yapan kişi, elli günden az olmamak üzere adlî para cezası ile cezalandırılır.

şeklinde ceza uygulanacağı belirtilmiştir.

Tarım ve Orman Bakanlığı Kenevir Yetiştiriciliği PDF

Ekim, dikim ve yetiştiriciliğin nasıl olacağı hakkında, bitkisel üretimlerin ve tarımsal faaliyetlerin nasıl yapılacağını Tarım ve Orman Bakanlığı yayınlandığı pdf şeklindeki kenevir tarımı kitapçığında açıklamıştır. Bakım, sulama, gübreleme, havuzlama, hasat, lif soyma gibi tüm aşamalara adım adım aşağıdaki kitapçıkta inceleyebilirsiniz. İlgili kenevir tarımı dosyasına pdf olarak buradan ulaşabilirsiniz.

Kenevir Türleri Nelerdir?

Kenevir bitkisinin erkek ve dişi olmak üzere iki çeşit bitkisi bulunmaktadır. Yetiştirici ilk tohum alımında bunun erkek ya da dişi olduğunu anlaması mümkün değildir. Kenevir ekiminin gerçekleşmesinin ardından tohumlardan yüzde 30 ve yüzde 35 oranında erkek bitki, yüzde 65 ve yüzde 70 oranında dişi bitki çıkmaktadır. Almanya’da üretim izni verilen kenevirin 51 çeşidi bulunmakta olup ülkemizde pek çeşidi yoktur. Ancak ekiminde dikkat edilmesi gereken husus esrar maddesi bulundurmadan yetiştiriciliğini yapmaktır. Ayrıca yazımızın devamında kenevirin yetiştirilmesine uygun olan, izin verilen iller verilmektedir. Devam ederek tüm bilgileri alabilirsiniz.

Endüstriyel Kenevir Üretimi

Dünya üzerinde en önemli bitkiler arasında yer alan kenevirin birçok ülkede üretimi yasaklanmıştır. Türkiye’de bu ülkelerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Uyuşturucu için de kullanılan bu bitki, ülkemiz sınırları içerisinde yalnızca belirli illerde üretilmektedir. Kenevirin erkek ve dişi olmak üzere iki bitkisi bulunmaktadır. Ekimi gerçekleşen tohumlardan yüzde 30- yüzde 35 erkek bitki, yüzde 65 ve yüzde 70 oranında da dişi bitki çıkmaktadır. Yetiştiriciler bu bitkiyi tarlaya ekmeleri sırasında dişi ya erkek tohum seçme ve ekme şansına sahip değildir.

Avrupa’nın pek çok ülkesinde Endüstriyel Kenevir özelliği bulunmayan türlerin lif ve tohum amacı ile ekimine izin verilmemektedir. Endüstriyel kenevirden birçok alanda yararlanılabilmektedir. Belirlenen alanlarda kenevir bitkisi kullanılabilmektedir. Maddeler halinde sıralayacak olur isek;

 • Vücudun ihtiyacı olan kozmetik ürünleri (sabun, losyon ve benzer ürünler),
 • Biyo-bozunur plastik maddelerin yapımında,
 • Hayvanların beslenmeleri için gerekli olan yemlerde ve atıklarında,
 • Boya, cila, ahşap mastik, yağlayıcılar gibi yağlarda,
 • Güçlü, katmanlı levhalar, esnek betonlar gibi inşaat malzemelerinde,
 • İlaçlarda,
 • Kağıt yapımlarında,
 • İnsan besinlerinde kullanılır. Kenevir tohumu sayesinde insanların gereksinim duydukları yağ asitleri ve esansiyel amino asitler karşılanır.
 • Odun kömürü, biyodizel ve etanol gibi yakıtlarda da kullanılmaktadır.
 • Bir diğer insan gereksinimi olan giyim için de endüstriyel kenevirden yararlanılabilir.

Ayrıca kenevir için yetiştiriciliği ve kontrolü için yönetmeliği incelemeyi unutmayın. 

Görüldüğü gibi kenevir bitkisinin birçok alanda sağladığı yararlar bulunmaktadır. Bu kapsamda yetiştiriciliğinin yapılması oldukça karlı bir iş olacaktır. 

Kenevir Satışı ve Kar Marjı

Dünya üzerinde endüstriyel anlamda kenevir çeşitlerinin üretimi yapılmaktadır. Uzmanlar tarafından belirtilen üzere endüstriyel kenevir çeşitleri esrar içermemektedir. Kenevirin üretimine izin verilen ülkelerden bir tanesi olan Almanya’da 51 çeşit endüstriyel kenevir bulunuyor. Bizim ülkemiz kenevir tarımına çok elverişli. Ancak kenevir çeşidi bulunmuyor. İzin verilen illerde yetiştiriciliğini gerçekleştirirken esrarsız üretim yapmanız gereklidir. Bu bitkinin ne olduğunu ve nasıl olduğunu bilmeyen birçok insan bulunuyor. Bazıları bu bitkiyi gördüğünde sırf merakından koparabiliyor ve olay farklı boyutlar kazanabiliyor. Kişilerin narkotikle uğraşmalarını önlemek adına üretimin esrarsız olması gereklidir.

Kenevir yetiştiriciliğinin kar marjı oldukça yüksektir. Ancak bu işe başlamadan evvel gerekli bilgileri edinmeniz gereklidir. Bu işi daha önce yapmış birilerinden bilgi alabilirsiniz. Kenevir üreticiliği hususunda tamamen detaylı bilgi edinmeden bu işe başlamanız halinde çok zorlanabilirsiniz. Bu ürünlerin satışını;

 • Geçtiğimiz yıllarda Almanya’da devlet kontrolünde üretimi gerçekleştirilen kenevirlerin tıbbi alanlarda kullanılması ve eczanelerde satışının gerçekleşmesi için satışa sunulabilmektedir. Ağır hastalığı olan kişilere doktor reçetesi karşılığında verilebilmektedir.
 • Bunun yanı sıra giyim üzerine imalat yapan yerlerde de kenevir kullanılmaktadır. İlk pantolonun kenevirden üretildiği biliniyor. Bu sebeple bu yerlere de kenevir satışı gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bir diğer satış yeri ise kozmetik ürün üreticileridir. Bu üreticilere de yetiştirdiğiniz kenevirleri satabilirsiniz.
Photo of author

Kobi Danışmanı

10 yılı aşkın süredir KOBİ'ler için danışmanlık hizmeti vermekteyim. Banka ve Sigortacılık bölümü mezunuyum. Gündem konularını takip etmekteyim.
Yorum yapın

error: Content is protected !!
2