KosgebKredisi.com

Evde Bakım Parası Almak için Aranan Şartlar 2022

01.03.2022

Evde bakım ücreti şartları, engelli maaşı almak için kişi başına düşen gelir 2022, hasta bakım parası, evde bakım parası şartları, maaş ne kadar olacak? Tüm detayları ve hesaplamaları içeriğimizde inceleyebilirsiniz.

Evde Bakım Parası Almak için Aranan Şartlar 2022

Engelli yakını olanlar evde bakım maaşı kişi başına düşen gelir nasıl hesaplanır? araştırdık. 2022 evde bakım kişi başına düşen gelir hesaplaması yaparak evde bakım maaşını öğrenebiliyorsunuz. Evde bakım parası kimlere verilir, evde bakım maaşı şartları 2022, evde bakım parası almak için gerekli belgeler ile merak ettiklerinizi yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Devlet tarafından verilen destekler arasında 2022 yılında evde bakım yardımları da devam etmektedir. Başvuru şartlarını taşıyan engelli ve yardıma muhtaç kişilere devletin yaptığı yardımdır.

Evde Bakım Maaşı Nedir?

Evde bakım aylığı, başkasının yardımı veya desteği olmadan gerekli ihtiyaçlarını karşılayamayanlara verilen destek parasıdır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca verilen evde engelli bakım maaşı haneye giren gelir toplamlarının hane içinde bulunan kişi sayısına bölündüğünde asgari ücretin 3 ‘te 2’inde az olması halinde bakıma muhtaç engelli ve yaşlıların bakımını üstlenen kişilere verilen ödemelere denir. Bu ödemeler aylık şeklindedir. Evde bakım maaşına bakım aylığı da denilmektedir.

Engelli ve muhtaç bireylerin hayatını devam ettirmesini sağlayan yemek yeme, içme ve diğer hayati ihtiyaçlarını tek başına yapamıyorsa evde bakım parası almak için aranan şartları sağlanıyor demektir.

Evde Bakım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evde Bakım aylığı başvuruları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüklerine, ilçelerde ise Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılmaktadır. Başvuru belgeleri tamamlandıktan sonra bakım hizmeti değerlendirme heyeti hane ziyareti gerçekleştirecek ve buna ilişkin rapor hazırlayacaktır. Evde bakım aylığı yardımlarından yararlanan kişilerin toplam sayısı 2020 yılı ile 517 bin kişiden fazladır. Evde bakım maaşından yararlanabilmek için istenen bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar uygun olduğu takdirde bakıma muhtaç kişinin bakımını üstelenen kişiye aylık olarak evde bakım maaşı verilmektedir.

Evde Bakım Aylığı Kimlere Bağlanır?

Sağlık kurulu raporlarında Ağır engelli olarak yer alan vatandaşlar için engelli bakım parası verilir.

Sağlık raporuna göre:

 • Ağır engelli veya
 • Tam bağımlı olan yetişkinler ve

ÇÖZGER raporunda.

 • Özel koşul gereksinimi,
 • Çok ileri düzeyde özel koşulda gereksinimi veya belirgin ÖGV ibaresi olan çocukların bakımını sağlayan ihtiyaç sahibi yakınları başvurarak evde bakım aylığından yararlanabilir.

Kimlere Evde Bakım Aylığı Verilir?

Evde bakım aylıkları, bakıma muhtaç kişinin; eşine, çocuklarına ve çocuklarının eşlerine, anne ve babasına, torunları ve torun eşlerine, kardeşleri ve kardeş eşlerine, eşinin anne babasına, eşinin kardeşlerine ve eşinin kardeşleriyle çocuklarına, amcalarına, amca eşlerine ve amca çocuklarına, halalara, hala eşlerine ve çocuklarına, dayılara, dayı eşlerine ve dayı çocuklarına, teyzelerine, teyze eşlerine ve teyze çocuklarına bakım sağlandığı takdirde verilmektedir.

Evde Bakım Parası Almak için Aranan Şartlar 2022
Evde bakım aylığı başvuruları devam ediyor.

Evde Bakım Parası Alma Şartları 2022

Evde bakım parası almak isteyen vatandaşlar için gelir kriterleri, sağlık raporu ve bakım saatler şartları belirlenmiştir. Sonrasında bakım maaşını alacak kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya varsa İlçe Müdürlüklerine başvuru yapıp beklemesi gerekir. Eğer evde bakım parası onaylanır ise kişi parasını almaya başlayacaktır.

Evde Bakım Maaşı Şartları 2022 Kişi Başına Düşen Gelir

Evde bakım maaşı denildiğinde kafaları karıştıran şartların başında gelir kriteri gelmektedir. Bu maaşı alabilmek için istenen şartlardan en önemli ve en çok araştırılan şart gelir kriteri şartıdır.

Hane içinde yaşayan herkesin gelirlerinin toplamı ile değerlendirilen bu şart için kişi başı gelir 1.833 TL‘dir. Gelir kriterinin kişi başı ücretinin belirlenmesi asgari ücret ile doğru orantılıdır.

Muhtaçlık değerlendirmesi; hanedeki bireylerin gelir, servet ve harcamaları dikkate alınarak yapılmaktadır. Bu hesaplamada hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık geliri asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden (2022 yılı için 1833 TL) az olması gerekmektedir.

 • 2022 yılı ile asgari ücret 5.500 TL olmuştur.
 • Kişi başı gelir 5500 TL’nin 2/3′ sinin altında olması durumda kişi evde bakım maaşı alabilmektedir.
 • Yani kişi başına düşen gelir 3.666 TL altında olmalıdır.

Hane için hesaplamalar yapılırken kişi başına düşen gelir kriteri dikkate alınmalıdır. Buna göre:

 • 2 kişi ailede 3.409 TL
 • 3 kişi ailede 5.114,01 TL
 • 4 kişilik ailede 6.818 TL
 • 5 kişilik ailede 8.523,35 altı gelirlerinin olması gerekmektedir.

Engelli Hastanın Sağlık Kurulu Raporu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı beraberliğinde 20 Şubat 2019 tarihli Resmi Gazete‘de yürürlüğe giren yönetmelik ile “ağır özürlü” ifadesi yerine 18 yaş üstü yetişkinlerde bu kavram “tam bağımlı” ifadesi ile değişmiş, 18 yaş altı çocuklarda ise ” özel koşul ya da çok özel koşullu” olarak değiştirilmiştir. Eskiden olan karara bakıldığında raporlarda %50’nin üstünde ağır engelli yazması gerekiyordu yeni gelen yönetmelik ile bakıma muhtaç kişilere tam bağımsız, kısmi bağımsız ve tam bağımlı kişi olarak tanımlama yapılmaktadır.

En Az 8 Saatlik Evde Bakım Şartı

8 saatlik bakım şartı aynı evde yaşamayan hasta ve bakımı üstelenen kişiler arasında gerçekleşmektedir. Aynı evde yaşan kişiler bu hususu dikkate almamalıdır. Kurum tarafından belirlenen saatlerde toplam 8 olacak şekilde hastaya bakılması gerekmektedir. Aksi halde başvuru şartlarından biri yerine getirilmediğinde evde bakım parası alınamamaktadır. Gün içinde 8 saat geçirecek olan kişinin kontrolü ise yetkili kişiler tarafında gerçekleşip, hane ziyareti yapılacaktır.

Evde Bakım Maaşı Başvurusunda İstenen Belgeler

Evde bakım parası almak için yapılan başvurularında istenen evraklar şunlardır:

 • Engelli hasta evde bakım talep formu/ Başvuru dilekçesi,
 • Hastanın engelli sağlık kurulu raporu,
 • Hastaya ait 2 adet fotoğraf,
 • Hasta okuyorsa ise öğrenim belgesi,
 • Engelli olan hastanın ve bakımını üstlenecek kişinin kimlik fotokopisi ve aslı,
 • Aynı hanede yaşayanların ikametgah (yerleşim yeri) belgesi,
 • Hanenin gelir durumunu gösteren aylık maaş bordrosu,
 • Hanenin eğer varsa kira geliri mal varlığı beyanı
 • Hastanın vasisi varsa buna ilişkin mahkeme kararı,
 • Anne ve babanın boşanma durumu gerçekleştiyse buna ilişkin mahkeme kararı
 • Ayrı yaşayan ebeveynlerin ayrıca gelir durumunu gösteren belgeler istenmektedir.

Evde bakım talep formu örneği aşağıda verilmiştir. Bu formda Engelli hastanın kimlik bilgileri, engellilik durumu, gelir bilgileri, mal bilgileri, bakıcı olacak olan kişinin bilgileri doldurularak imzalanır. Gerekli yerlere teslim edilir.

Evde Bakım Parası Almak için Aranan Şartlar 2022
Evde Bakım Parası Maaş Başvuru Örneği

Evde Bakım Maaşı 2022 Yılında Ne Kadar?

Evde bakım maaşı tutarı 2022 yılında değişmiş olup, genel şartları sağlayan ve bakımı üstlenecek olan kişilere 3.340 TL olarak verilir. 2022 yılının 2. döneminde muhtaçlık sınırı 1.833 TL’dir. Bu ödeme tutarının her yıl değişmesinin sebebi ise asgari ücrettir. Asgari ücrete gelen zam ile devletin sağladığı birçok yardım etkilenmiş ve geçtiğimiz yıla göre artış yaşanmıştır. Başvuru şartları ve başvuruda istenen belgelerden sonra heyet tarafından hane ziyareti gerçekleşecektir.

Bu kapsamda maaşı almak için belirlenen şartlara uygunluk sağlandığı takdirde alınacak olan maaş 3.340 liradır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen bu yardımın başvuruları ise Aile ve Sosyal Politikalar il ve ilçe müdürlüklerine yapılmaktadır.

80 Yaş Üstü Bakım Parası

Engelli vatandaşlar ile yaşlı ve bakıma muhtaç 80 yaş üstü vatandaşlar için de başvuru yapılarak 3340 TL bakım parası verilir. Engelli olan ve bakıma muhtaç olan yaşlının 65 yaşını aşmış, ağır engelli raporu ile başvuru yapması gereklidir. Ayrıca günlük 8 saatlik tam bakımının tamamlanıyor olması koşulu vardır. Engelli yaşlılara bakım için verilen desteğin yanında aynı zaman da 65 yaş üstü aylığı da ayrı olarak veriliyor. 65 yaş aylığı 2022 yılı için 1684 TL olarak belirlendi

80 yaş üstü bakım parası alabilmek için izlemeniz gereken adımlar şunlardır:

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başvurusu,
 • Engelli ve bakıma muhtaç kişinin 65 yaş üzeri olması,
 • Doldurulacak olan forumda “ağır engelli” kısmının işaretli olması,
 • Günde 8 saat tam bakım sağlaması gerekiyor.

TC. İle Evde Bakım Aylığı Sorgulama 2022

Evde bakım maaşı almaya hak kazanan kişilerin ödeme takiplerini gerçekleştirecekleri 2 yol bulunmaktadır.

Bunlar E-Devlet sistemi ya da SMS ‘tir. İnternet üzerinden e-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra T.C kimlik numarası ve kullanıcı şifresi ile giriş yapılmalı daha sonrasında ise “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasına gelerek evde bakım maaşları sorgulanmaktadır. E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar e-devlet şifresi için PTT’ye müracaat edebilir, 4 TL karşılığında şifre alabilirler.

Evde Bakım Parası Almak için Aranan Şartlar 2022
E-Devlet ile Evde Bakım Parası Sorgulama

Evde bakım parası alırken de kredi çekebilirsiniz. Evde bakım maaşına kredi veren bankalar ile ilgili içeriğimizi inceleyerek hemen başvurunuzu yapabilir, uygun faiz oranlarından yararlanabilirsiniz.

SMS İle Evde Bakım Maaşı Sorgulama

İkinci sorgulama yolu olan SMS, maaşlarını Ziraat Katılım Bankalarından alan kişilerin gerçekleştirebileceği bir sorgulama yöntemidir.

BAKIYE yazılıp 4747′ e SMS atıldığında evde bakım parası son durumu için sorgulama yapabilmektedirler. tüm bu yöntemler ile evde bakım maaşı yatan illerde ki ödemelerinizi öğrenebilirsiniz.

Verilen oy post

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KosgebKredisi.Com sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve görsellerin her türlü hakkı saklıdır. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
error: Content is protected !!