Kadın İstihdamına Hibe Desteği (Women-Up) Başvuruları Başladı

TC ve AB ile ortaklaşa finanse edilen ve SGK ile desteklenen, Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi (WOMEN UP) Başvuruları Başladı.

Girişimci kadınların yanlarında çalıştırmak üzere ilave kadın istihdamına destek sağlamak amacıyla devreye alınan yeni hibe desteği Projesi başvuruları başladı. Yeni proje kapsamında hem 9 ve daha az işçi çalıştıran iş yerlerine sahip kadın işverenler hem de yanlarında ilave istihdam edecekleri kadınlar hibe ile desteklenecek.

4.000 Kadın İşveren 4.000 Kadın İstihdamı 20 Ay Hibe Desteği Verilecek

Proje kapsamında ilave olarak işe alınacak bir kadın, diğer istihdam teşviklerinden de yararlanma şartlarını taşıyorsa bu hibelerden de yararlanabilecek.

Women-Up Projesi kapsamında ilave olarak işe alınacak bir kadın, diğer istihdam teşviklerinden de yararlanma şartlarını taşıyan kadınlar hibe desteğinden yararlanabilecek.

Başvurular E-Devletten

  • İstanbul’da 1000
  • Ankara‘da 800
  • Samsun‘da 400
  • Aydın‘da 400
  • Denizli‘de 500
  • Şanlıurfa‘da 450
  • Kahramanmaraş’ta 450 kadın işverene istihdam edeceği yeni bir kadın işçi için mali destek olmak amacıyla hayata geçirilen Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi (Women-Up) başvuruları e-devlet üzerinden yapılabilecek.
Kadın İstihdamına Hibe Desteği (Women-Up) Başvuruları BaşladıPin
Başvurular e-devletten

Başvurular, e-Devlet ekranından “Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi Platformundan yapılacak.

İstenen kriterleri sağlayan işverenler, kesin kayıt için proje kapsamında açılan ofislere yönlendirilecek.

Hibe başvurusuna ilişkin şartlar ve bilgilendirme kılavuzu, e-Devlet ekranında ve “https://www.sgkkadinistihdaminindesteklenmesi.org” sitesinde yer alıyor.

2022 yılında Kadınlara 5.500 TL hibe desteği Verilecek

Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi (Women-Up) kapsamında, şartları taşıyan kadın işverenlere 2022 yılında aylık net asgari ücret kadar hibe desteği sağlanacak.

Ülke genelinde belirlenecek 4 bin kadın girişimcinin, bir önceki yıl ortalama sigortalı sayısına ilave olarak alacakları bir kadından dolayı 20 ay süreyle 2022 yılı için net asgari ücret kadar hibe desteği verilecek.

Yani her bir kadın girişimci için bir kadın ilave istihdamı nedeniyle bu destek sağlanmış olacak.

Kadınlar tarafından yeni kurulan işletmeler de bu destekten yararlanabilecek.

Başvuru evrakları için tıklayınız.

SGK Women Up Ödemeleri Nasıl Yapılacak?

Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi (Women Up) kapsamında kadın işverene, istihdam edeceği yeni bir kadın işçi için mali destek ödemelerini alabilmek için Halk bankasında hesap açılmalıdır.

Proje İstanbul, Ankara, Samsun, Aydın, Denizli, Şanlıurfa, Kahramanmaraş illerinde uygulanacaktır.

E-Devlet üzerinden ön başvurusu kabul edilen işverene proje kesin kaydı yapılmadan önce Halk bankasında SGK İşveren Hesabı (TL) açılacaktır.

Başvurular Ne Zaman Sona Erecek?

Seçili illerde belirlenen kontenjandan fazla uygun ön başvuru olması halinde “önce gelen alır” kuralı uygulanır ve kontenjan dolduktan sonra gelen uygun başvurular da yedek listeye alınır.

Yedek liste kontenjanları her il için belirlenen asil kontenjan kadar olup, bu sayının da tamamlanması durumunda o il için başvurular kapatılır.

Merak edilen tüm sorularınızın yanıtları için tıklayınız.

5/5 - (3 votes)
Photo of author

Kosgeb Uzmanı

Kamu gündemi, Ekonomi konularını anlık takip ediyor ve bu konularda içerikler oluşturuyorum.
Yorum yapın

1